PDA

Επιστροφή στο Forum : Corsair Vengeance + XMP ...



ConstantinosBok
05-01-12, 23:56
Καλησπέρα , σημερα εστησα το νεο πισι μου . Αλλα εχω ενα προβλημα με τις μνημες. Τις βαζω σε XMP ολα τα υπολοιπα στο AUTO και δεν ξεκιναει το πισι . Οι μνημες ειναι οι vengeance 1866 C9 και το PC εχει τον ι5-2500Κ και την Asus P8Z68-V

Δοκιμασα και με περισσοτερο ρευμα αλλα απλα εχει μουλαρώσει. Υπαρχουν καποιες ρυθμισεις που δεν εχω κανει ?

sprog111
06-01-12, 02:59
Δοκίμασε μια μόνο σε διάφορες θέσεις. Αν δεν παίξει επανέλαβε με μια άλλη.

ConstantinosBok
06-01-12, 04:39
περιεργως ... δοκιμασε αντι για το 1866 που ειναι το ΧΜΡ στο 1920 και παιζει τελεια... ψυχιατρειο αλλα δεν πειραζει ;-) τωρα αν βρω χρονο για ΟC θα το τσεκαρω αλλιως . Εχω πατησει ενα κουμπι Optiman Asus Performance ή κατι τετοιο και με turbo το παει η μητρικη στο 4.5 περιπου χωρις να κανω τιποτα. Αρα ειμαι κομπλε για τωρα.

Dark_Nightfall
06-01-12, 12:39
περιεργως ... δοκιμασε αντι για το 1866 που ειναι το ΧΜΡ στο 1920 και παιζει τελεια... ψυχιατρειο αλλα δεν πειραζει ;-) τωρα αν βρω χρονο για ΟC θα το τσεκαρω αλλιως . Εχω πατησει ενα κουμπι Optiman Asus Performance ή κατι τετοιο και με turbo το παει η μητρικη στο 4.5 περιπου χωρις να κανω τιποτα. Αρα ειμαι κομπλε για τωρα.

Τι εννοεις παιζει τελεια :hmm: ειναι σταθερο το μηχανημα:hmm:

lunatic
06-01-12, 15:27
Πρόσεχε μη σου βάζει το Vcore στο οτιναναι το AUTO...
Προσπάθησε να το κάνεις optimize τουλάχιστον στο ρευμα

Για τις μνήμες και εγώ το ίδιο θέμα έχω ¨!

ConstantinosBok
07-01-12, 18:22
Λοιπον , η κατασταση εχει ως εξης...

Αν φορτωσω μονο το XMP δεν ειναι σταθερο το μηχανημα. Δοκιμασα να βαλω την ταση στις μνημες 1.65 και ειναι σταθερο (Prime95,2-3 ωρες) ακομη και σε υψηλότερες συχνοτητες οπως 1950ΜΗΖ. ... Θα το αφησω ετσι και νομιζω ειναι οκ. Απλα μου εκανε εντυπωση η μη-συμμόρφωση με το XMP.

........Auto merged post: ConstantinosBok πρόσθεσε 1 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Νομιζω οτι αυτο το 1.65 ειναι η λύση . Ετσι και αλλιως , δεν ειναι τραγικά χαμηλή ταση 1.5 για 1866?

Dark_Nightfall
08-01-12, 12:44
Λοιπον , η κατασταση εχει ως εξης...

Αν φορτωσω μονο το XMP δεν ειναι σταθερο το μηχανημα. Δοκιμασα να βαλω την ταση στις μνημες 1.65 και ειναι σταθερο (Prime95,2-3 ωρες) ακομη και σε υψηλότερες συχνοτητες οπως 1950ΜΗΖ. ... Θα το αφησω ετσι και νομιζω ειναι οκ. Απλα μου εκανε εντυπωση η μη-συμμόρφωση με το XMP.

........Auto merged post: ConstantinosBok πρόσθεσε 1 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Νομιζω οτι αυτο το 1.65 ειναι η λύση . Ετσι και αλλιως , δεν ειναι τραγικά χαμηλή ταση 1.5 για 1866?

Οταν επιλεγεις το XMP μπαινουν και τα αντιστοιχα timings μπορει να μην ειναι σταθερο το μηχανημα με τα συγκεκριμενα timings αλλα με αυτα που δινει (στο auto) η μητρικη.....1.5 για 1866 ειναι χαμηλη πρεπει να ειναι πολυ καλης ποιοτητας μνημη για να παιζει με τοση χαμηλη ταση αντε στα 1600 μνημη να υπαρχει με 1.5 αλλα 1866:whistle:

ConstantinosBok
08-01-12, 15:54
Τι να σου πω ... το κουτακι απο εξω ελεγε 1.5 και επισης το ΧΜΡ 1.5 φορτωνε.
Καλες ειναι οι μνημες, Corsair Vengeance ειναι, ΑΥΤΟ (http://www.corsair.com/memory-by-product-family/vengeance/vengeance-8gb-dual-channel-ddr3-memory-kit-cmz8gx3m2a1866c9.html)το μοντελο

biggeo65
09-01-12, 11:51
Λογικά όμως με τις προδιαγραφές που δίνει η Corsair, οι μνήμες έχουν δοκιμαστεί στα 1866 MHz & 1.5 Volts.
Έπρεπε να δουλέψουν με αυτήν την τάση.

lunatic
09-01-12, 14:15
Και μένα με 1.5 δεν μου έπαιξαν ποτέ

ConstantinosBok
09-01-12, 15:58
Δεν μου εχουν δουλεψει σε κανενα πισι που τις εβαλα . Θελανε 1.6 -1.65 το λιγοτερο

Απλα ελεγα μηπως σε αυτο το πισι που ειναι πιο καινουργιο μηπως εκαναν την εξαιρεση.

biggeo65
09-01-12, 16:10
Και αυτό που λέτε είναι το πιο λογικό.
Δύσκολο να δουλέψει μνήμη στα 1866 στο 1.5 Volt, εκτός κι αν είναι κατασκευασμένη έτσι κατα SPD.

To ανέφερα γιατί η Corsair αναφέρει ότι δοκιμάστηκαν μόνο σε 1.5 Volt τάση, και μήπως με παραπάνω τάση έχεις μελλοντικο πρόβλημα στις μνήμες.

Χώρια που δεν ισχύει η εγγύηση.

ConstantinosBok
09-01-12, 20:46
Κοιτα θεωρητικά η corsair ετσι λεει(οτι εχει αρχικη ταση 1.5 για μεγιστο OC overhead ) πρακτικα ομως δεν λειτουργουν και περιεργο θα ηταν.

Σχετικά με την εγγυηση παιδια μην τρελαινεστε , ακομη και καφριλες να κανεις με την ταση (ανω των 2.0βολτ πχ ) και καψεις την μνημη μονος σου, δεν μπορει κανείς να δει αν το εκανες εσυ με την ταση ή αν εγινε μονο του λογω αστοχιας υλικου. Απλα η μνημη καηκε και σου δινουν αλλη. Δεν επικροτω την διαδικασια του να καψεις κατι για πλακα αλλα και να το κανεις δεν μπορουν να σου πουν κατι. Το ιδιο ισχυει για ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ υπολογιστη. ΟΛΑ ομως . Αρκει να μην εχουν ζημιες στην εμφανιση .

Παραδειγμα : σκαει πυκνωτης στην μητρική . Το καταστημα δεν ξερει και δεν μπορει να ξερει αν εσκασε μονος του ή επειδη εκανες OC. Οποτε εισαι εντος εγγυησης . Ετσι και αλλιως ολα τα ηλεκτρονικα (ακομη και για το ηθικο της υποθεσης) εχουν ορια αντοχης λειτουργιας . πχ. οι επεξεργαστες εχουν το VID , οι μνημες καποια χοντρικα νουμερα της φασης ddr3 1.5-1.8 στα οποια εισαι εντος εγγυησης ακομη και αν κανεις OC . Οι μητρικές εχουν τιμές τασης σε διαφορα μερη τους κτλ.

Δεν ειναι δυνατον να σου ελεγαν οτι πχ οι intel core 2 extreme εχουν εγγυηση 3 χρονια και οτι θα ακυρωνοταν η εγγυηση με το OC, γιατι οι επεξεργαστες αυτοι κανουν τοσο ΕΠΕΙΔΗ θα τους παρεις για OC. Αρα θα τους κανεις ή αν δεν θες να κανεις δεν θα τους αγορασεις. Για αυτο λενε VID 0.85 -1.3625 και θερμοκρασια μεχρι 70βαθμους. Αν εισαι μεσα σε αυτα τοτε εισαι και ηθικα εντος εγγυησης.

........Auto merged post: ConstantinosBok πρόσθεσε 1 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Απο το σάιτ τους :

Great Looking, Great Overclocking Memory at a Great Price

Corsair Vengeance DDR3 memory modules are designed with overclockers in mind. Vengeance DIMMs are built using RAM specially selected for their high-performance potential

@ ADSLgr.com All rights reserved.