PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια από όποιον γνωρίζει...



evans1
06-11-06, 14:13
:hmm: Θά ήθελα τήν βοήθειά σας ως πρός τό modem-router πού δίνει η ΤΕΛΛΑΣ μέ''ενοίκιο''[2,9 ευρώ μηνιαίως]μέ τό πρόγραμμα TellasZisto,τό Thomson SpeedTouch 585i μέ τά παρακάτω στοιχεία

• Interfaces
- LAN
• Wireless: IEEE 802.11g
• 4 x Ethernet (RJ45) ports (10/100BaseT HD/FD)
- WAN
• ADSL (RJ11) for ADSL/POTS and ADSL/ISDN
• Embedded Firewall
• 802.1x/PSK WPA (WPA-PSK)
• 64/128bit WEP encryption
• Wireless client registration/access control (with physical push button)
• Content Filtering
- Basic : URL white list/blacklist
- Standard : Subscription based URL blocking using a network located URL database
for URL classification.
- Advanced : Standard Content Filtering augmented with a more granular manageability.
• ADSL (ANSI, ETSI T1.413, G.dmt Annex A/B (POTS/ISDN), G.lite)
• ADSL2 (G.dmt2 Annex A, B, L)
• ADSL2+ (Annex A, B)
• Typical Indoor coverage: 60m
• FLEXIBundLE multi level - multi role management
• Intuitive GUI via HTTP and HTTPS
• Home Network Install Wizard support
• Web based Easy installation (OS independent)
• Intuitive web interface
• Command line interface (CLI) via telnet
• SNMP, Eventlog
Παρακαλώ άς μού απαντήσει όποιος έχει γνώσεις εάν αξίζει,ή άν υπάρχει καλλίτερη επιλογή στό εμπόριο σέ σχέση μέ τήν τιμή.
Ευχαριστώ.:rolleyes:

ermis333
06-11-06, 14:38
Από τις καλύτερες τιμές είναι πολύ καλό και αξιόπιστο router με πολύ καλές κριτικές, στο εμπόριο πωλείται μεταξύ 80-140Ε

Crosstalk
06-11-06, 14:45
Το ίδιο δίνει και ο ΟΤΕ απο τα shops http://www.oteshop.gr/product_details.asp?prid=1218&hop=o&cid=14&gcid=8

Drcat73
06-11-06, 15:45
Έχω το ίδιο και είμαι υπερευχαριστημένος.Κανένα απολύτως πρόβλημα.

metsam
06-11-06, 15:49
ΑΡΙΣΤΟ routerάκι..!!!

lewton
06-11-06, 20:34
Πολύ καλό.
Το μενού του μόνο είναι κάπως ηλίθιο (σε σχέση με US Robotics) ως προς τη διάταξη, αλλά έχει τα πάντα που θα περίμενες από μη επαγγελματικό router.
Bέβαια στο δωδεκάμηνο θα σου έρθει γύρω στα 35€, οπότε ίσως είναι καλύτερα να το πάρεις με 75€ από τον ΟΤΕ. Δική σου η επιλογή.

ariadgr
06-11-06, 21:10
Bέβαια στο δωδεκάμηνο θα σου έρθει γύρω στα 35€, οπότε ίσως είναι καλύτερα να το πάρεις με 75€ από τον ΟΤΕ. Δική σου η επιλογή.

Εαν μετά το 12μηνο σου ανήκει στην Tellas (κάτι τέτοιο αναφέρθηκε στο forum αλλά δεν είναι επιβεβαιωμένο, αφού οι όροι δεν το ανάφερουν), τότε συμφέρει.
(Ας επιβεβαιώσει κάποιος αν ισχύει αυτό)

Αλλιώς το αγοράζεις από ΟΤΕ. :oneup:

evans1
06-11-06, 22:06
:rolleyes: Ευχαριστώ πολύ γιά τήν βοήθειά σας.:oneup:

tsarbo
07-11-06, 00:18
Εαν μετά το 12μηνο σου ανήκει στην Tellas (κάτι τέτοιο αναφέρθηκε στο forum αλλά δεν είναι επιβεβαιωμένο, αφού οι όροι δεν το ανάφερουν), τότε συμφέρει.
(Ας επιβεβαιώσει κάποιος αν ισχύει αυτό)

Αλλιώς το αγοράζεις από ΟΤΕ. :oneup:
Εγώ ρώτησα στην tellas και μου ειπαν ότι μετα το 12μηνο το μοντεμ σου ανηκει και φυσικα σταματας να πληρώνεις τα 2,9ε.

lewton
07-11-06, 00:19
Εγώ ρώτησα στην tellas και μου ειπαν ότι μετα το 12μηνο το μοντεμ σου ανηκει και φυσικα σταματας να πληρώνεις τα 2,9ε.
Αυτό δεν το ήξερα.
Αν είναι έτσι, φυσικά αξίζει να το πάρει κάποιος με αυτόν τον τρόπο.

nickpgr
07-11-06, 17:49
Είσαι σίγουρος για τα 2.9?

Είμαι σχεδόν βεβαιος ότι μου είπανε 4.9 ή 5.9 για το speedtouch

ariadgr
07-11-06, 18:17
Είσαι σίγουρος για τα 2.9? Είμαι σχεδόν βεβαιος ότι μου είπανε 4.9 ή 5.9 για το speedtouch

Από το PDF (αναλυτικός τιμοκατάλογος) στο site της Tellas:

Ενοικίαση εξοπλισμού WiFi Thomson modem (μηνιαίο μίσθωμα για 12 μήνες): € 2,9

jonkyr
08-11-06, 13:19
Απο επικοινωνια με την Τελλας πριν απο λιγο: Το ασυρματο πληρωνεται με 2,9 τον μηνα, για 12 μηνες (οσο και το συμβολαιο με την εταιρεια). Απο εκει και επειτα δεν πληρωνεις αλλο, ωστοσο το επιστεφεις ΕΦΟΣΟΝ διακοπει η συνεργασια με την Τελλας, οχι απαραιτητα στους 12 μηνες και 1 ημερα αλλα ακομα και αργοτερα.

Συνεπως δε σου ανηκει με 35 ευρω, αλλα το "νοικιαζεις" με αυτο το ποσο για ΟΣΟ διαστημα συνεργαζεσαι με την εταιρεια.

Αν μιλησει καποιος αλλος με το τμημα πωλησεων, καλο θα ηταν να ρωτησει (για διπλοτσεκαρισμα...).

kkarakas
08-11-06, 17:28
Τεταρτη 08 Νοεμβριου 2006 και ωρα 16:24 μίλησα με ΤΕΛΛΑΣ :rtfm: και μου είπαν οτι το ρουτερ δεν ενοικιαζεται. Μετα απο 12 μηνες το ρουτερ περναει στην κυριοτητα του συνδρομητη χωρις εξτρα χρεωση ειτε σταματησει τη συνδρομη του ειτε οχι. :closed:

RyDeR
08-11-06, 17:31
Το 585 είναι άριστο router, τσίμπισε το...


Τεταρτη 08 Νοεμβριου 2006 και ωρα 16:24 μίλησα με ΤΕΛΛΑΣ :rtfm: και μου είπαν οτι το ρουτερ δεν ενοικιαζεται. Μετα απο 12 μηνες το ρουτερ περναει στην κυριοτητα του συνδρομητη χωρις εξτρα χρεωση ειτε σταματησει τη συνδρομη του ειτε οχι. :closed:
kkarakas μάλλον για το siemens θα σε είπαν.;)

kkarakas
08-11-06, 17:49
Το 585 είναι άριστο router, τσίμπισε το...


kkarakas μάλλον για το siemens θα σε είπαν.;)


Φιλε
Μιλησα με αλλους δυο πριν απο λιγο + ενα φιλο που δουλευει στην ΤΕΛΛΑΣ και μου ειπαν οτι το ρουτερ το κραταει ο συνδρομητης. Δεν πιστευω οτι ειναι συννενοημενοι ολοι να λενε μ.....ες στους πελατες. Τουλαχιστον οχι ο φιλος μου.

Reef
08-11-06, 18:09
πολυ καλο router στο συστηνω :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.