PDA

Επιστροφή στο Forum : VW Tiguan vs Kia Sportage??? 2012!



sculper
06-01-12, 14:01
Γεια σας και χρόνια πολλά! Είμαι στην φάση που θέλω νααγοράσω νέο αμάξι και είμαι ανάμεσα σε δύο. Θα ήθελα την γνώμη σας. Το θέλωδιότι έχουμε νέο μέλος στην οικογένεια και θέλουμε κάτι τζιποειδές με αρκετούςχώρους και χωρίς να το πληρώνουμε μία ζωή.



Το Tiguan (http://www.volkswagen.gr/gr/el/model/tiguan.html (http://www.volkswagen.gr/gr/el/model/tiguan.html))έχει τα εξής μείον:

1) Μεγάλη αξία κτήσης και δεν έχει τον τρελόεξοπλισμό (μιλάω για την έκδοση sportstyle πάντα)

2) Έχει ακριβά ανταλλακτικά και service.

3) Δίνει μόνο 2 χρόνια εγγύηση και αν θέλω επέκτασηγια ακόμη 2 την πληρώνω. Η οποία ΔΕΝ είναι μεταβιβάσιμη.

4) Δεν ξέρω αν η τουρμπίνα θα «σκίσει» εν καιρώ ένανκινητήρα 1400 κυβικών.



Το Sportage (http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/new_sportage/accessories.html (http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/new_sportage/accessories.html) εδώ μιλάμε για την έκδοση BREEZE, που είναι super πλούσιακαι είναι περίπου 1000 ευρώ πιο φθηνό από το TIGUAN, που δεν έχει αντίστοιχο εξοπλισμό )έχει μείον:

1) Μικρότερο πορτμπαγκάζ και με πεσμένα καθίσματακαι χωρίς.

2) Το ότι είναι 1600 δεν ξέρω εν καιρώ τι θα γίνειαπό άποψη τεκμηρίων κτλ.

3) Ο ατμοσφαιρικός κινητήρας δεν ξέρω αν δέχεταικαι αν αξίζει να βάλω turbo.



Γενικά κλίνω προς το KIA αλλά μιας και δεν είμαι γνώστης , θα ήθελα τις απόψεις σας. ΗKIA έχει7 χρόνια εγγύηση μεταβιβάσιμη για ΟΛΟ το αμάξι. Επίσης έχει φθηνά service. Θεωρώ η εποχή πουαλλάζαμε συχνά αυτοκίνητα πάει, άρα πλέον το αμάξι από «αναλώσιμο» θα ξαναγίνειπεριουσιακό στοιχείο. Σίγουρα το TIGUAN είναι πιο μουράτο και επιβλητικό αλλά τα πρώτα tiguan είχανπολλά προβλήματα και δεδομένης της μικρότερης εγγύησης ανησυχώ.



Περιμένω με αγωνία τα σχόλιά σας.

terry39
06-01-12, 14:17
Καλησπέρα και καλή χρονιά
προσωπικά αν αγόραζα καινούργιο αμάξι θα κοιτούσα σε υγραέριο ή σε πετρέλαιο και μετά σε βενζίνη.

(κάτοχος υγραεριοκίνητου -μετατροπής- αυτοκινήτου)

Sebu
06-01-12, 15:35
Την σημερον ημερα δεν αγοραζεις ατμοσφαιρικο κινητηρα εκτος και αν εισαι εκτος πραγματικοτητας.

Για να παρεις "επιδοσεις" (και δεν εννοω οτι εισαι ραλακιας) σε ατμοσφαιρα θες 1.800-2.000 κυβικα και πανω. Λεω επιδοσεις γιατι τα περισσοτερα οικογενειακα πλεον ζυγιζουν 1,5 τονο και πανω, ειναι δλδ σχετικα βαρια αρα για να εχεις ρεμπριζ για μια προσπεραση με ασφαλεια, για να τραβαει το αμαξι, να ροπιαζει κτλ θες πολλα κυβικα στην ατμοσφαιρα.
Αντιθετα στο τουρμπο με 1.400 παιρνεις σημερα απο 140 εως 170 αλογα (Opel, VAG, Alfa Romeo MultiAir) τα οποια ειναι υπεραρκετα για το οτιδηποτε.

Επιπλεον αλλη καταναλωση εχει ενα 2λιτρο και αλλη ενα 1400 τουρμπο.

Τελος στο μπ@υρδελο κρατος που ζουμε τα 2λιτρα+ εχουν πεθανει λογω φορολογιας και ηδη με τα τεκμηρια κατεβαινουν και παρακατω.

Συμφωνω με terry, σημερα αν υπαρχουν τα χρηματα (γιατι κοστιζουν λιγο παραπανω) πρωτα κοιτα για υγραεριο μαμα ή πετρελαιο).

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 21 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για εμενα τα τζιποειδη ειναι αρκετα μεγαλα και δυσχρηστα. Προτιμησε κατι σε πιο μαζεμενο οπως πχ το νεο Astra το οποιο πουλαει τρελα με τον 1.400αρι τουρμπο στα 140 αλογα ή αν εχεις τα χρηματα το υβριδικο Honda Jazz το οποιο ως υβριδικο εχει χαμηλοτερες καταναλωσεις (αρα οικονομια), ισως εχει και μικροτερα τελη (δεν το γνωριζω) και μεσα ειναι πραγματικα η χαρα της πολυμορφικοτητας και της χρηστικοτητας.

NT1G
06-01-12, 16:25
Κάτι σε station wagon ;

sculper
06-01-12, 22:56
θέλω jeep-ειδές!και για το ύψος και για τους χώρους.....
αν πάρω το KIA θα βάλω υγραέριο στην αντιπροσωπεία! όπως και αν έχει!
στην αρχή σκεφτόμουν μεταχειρισμένο...αλλά
τα tiguan πριν το 2009 είναι χάλια με όλα τα προβλήματα που είχαν ως νέο μοντέλο και το KIA δεν πωλείται μεταχειρισμένο...όλοι τα κρατάνε...αυτό κάτι λέει για την αξιοπιστία τους!

αν έχετε κάποια πρόταση με αυτά τα δεδομένα πείτε μου!

terry39
07-01-12, 10:53
Στο Car.gr έχει 478 sportage ... τα 16 πετρέλαιο ...
έχει και opel antara (diesel 2.000cc)
δες και το Duster της Dacia/Renault (http://www.dacia.gr/default.asp?pid=128&la=1) ...

Ένα χρήσιμο εργαλείο είναι και η σύγκριση μοντέλων (4Τροχοί) (http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=CompareModels&mid=21)
Kia Sportage 1.6 GDi (http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=13&art_id=13276)ΒΥ 4τροχοί

Vasilis32
07-01-12, 12:48
Πεταμενα λεφτα ειναι τα καινουργια, σε 1-2 χρονια θα εισαι 50% μεσα,

Παρε μεταχειρισμενο!!

Sebu
07-01-12, 16:34
Τζιποειδες-SUV το θεωρω απο τη φυση του αχρηστο για τα ελληνικα δεδομενα και ιδιαιτερα αν θα περναει το 80%+ του χρονου σε μια μεγαλη πολη. Οποτε δεν μπορω να προτεινω κατι.

Σε γενικο κριτηριο οπως εχει αναφερθει ηδη κοιτα για υγραεριο και πετρελαιο.

Δεν ξερω αν γινεται μετατροπη πετρελαιου σε υγραεριο. Αν ναι για εμενα ειναι η υπερτατη "μαγκια". Το πετρελαιο ειναι φθηνοτερο απο τη βενζινη, οι πετρελαιοκινητηρες εχουν καλυτερη ροπη απο τους βενζινοκινητηρες, μεγαλυτερα διαστηματα σερβις και αν μπορει να συνδυαστει με υγραεριο που ειναι ακομα φθηνοτερο, θα γλιτωσεις πολλα λεφτα απο καυσιμα.

nyannaco
07-01-12, 18:39
Δεν ξερω αν γινεται μετατροπη πετρελαιου σε υγραεριο. Αν ναι για εμενα ειναι η υπερτατη "μαγκια". Το πετρελαιο ειναι φθηνοτερο απο τη βενζινη, οι πετρελαιοκινητηρες εχουν καλυτερη ροπη απο τους βενζινοκινητηρες, μεγαλυτερα διαστηματα σερβις και αν μπορει να συνδυαστει με υγραεριο που ειναι ακομα φθηνοτερο, θα γλιτωσεις πολλα λεφτα απο καυσιμα.Δεν νομίζω να γίνεται! Είναι τελείως διαφορετικός κινητήρας ο diesel, δεν έχει καν μπουζί. Το πετρέλαιο αναφλέγεται με την πολύ υψηλή πίεση (μεγαλύτερη σχέση συμπίεσης από τον βενζινοκινητήρα) και τη θερμοκρασία του μετάλλου του κινητήρα, το υγραέριο δεν νομίζω να συμπεριφέρεται το ίδιο. Για να μπαίνει τόσο εύκολα στον βενζινοκινητήρα, λογικά συμπεριφέρεται παρόμοια με τη βενζίνη, άρα αρκετά διαφορετικά από το πετρέλαιο.

orck
29-01-12, 11:50
Εγω θα επερνα οποιο εχει μεγαλυτερη εγγυηση. Μετα ειναι ολα τα αλλα. Ετσι και αλλιως σαν αυτοκινητα δεν εχουν και πολλες διαφορες.
Η ΚΙΑ και η HUYNDAI δεν ειναι πλεον οι φτωχες εταιριες οπως ηταν το Zastava παλια, ειναι καταξιωμενες εταιριες. Εχει κυκλοφορησει ενα βιντεο με τον CEO της VW που κανει παραπονα στους διευθυντες του οταν μπηκε σε ενα HUYNDAI i30, ρωτουσε γιατι δεν μπορει και η VW να φτιαξει τοσο καλα την κολωνα στο τιμονι.

tsavman
29-01-12, 13:17
Οι κορεάτικες εταιρίες είναι πολύ μπροστά σε θέματα αξιοπιστίας. Περισσότερο από τις Ευρωπαϊκές.
Κοιτάξτε πχ τι μάρκες παίρνουν για ενοικιαζόμενα/σε σχολές οδηγών..

Αν σου άρεσε το ΚΙΑ, αγόρασέ το, αλλά ρίξε και μια ματιά στο Duster. Έχει ένας γείτονας εδώ ένα λευκό σε diesel, είναι όμορφο, έχει χώρους και του βγήκε πάμφθηνα να το αποκτήσει.

Τι τελικές τιμές έχουν το ΚΙΑ και το VW του πρώτου post;

sculper
29-01-12, 14:39
22000 cosmic με το κλειδί στο χέρι!
με δική μου απόσυρση!

joseph
01-02-12, 20:30
ούτε για το ύψος , ούτε για το μήκος ... και στα δύο υπερτερεί η κατηγορία των MPV τύπου Opel Zafira , Skoda Roomster , Fiat Doblo , Seat Altea XL , peugeot 3008 , Ford C-max , Renault Scenic

ενώ αυτή την εποχή παίζει διαφήμιση της Citroen για όλα τα μοντέλα της diesel πιο φτηνά από τα βενζίνης , και εδώ προτείνω το C4 Picasso ή Grand Picasso , ανάλογα τις ανάγκες σου ...

imr
02-02-12, 23:41
Εγω σου λεω skoda yeti, παρε και το 1.2tsi για οικονομια (και αγορας και καυσιμου)

Manolis_karas
03-02-12, 14:53
Τζιποειδες-SUV το θεωρω απο τη φυση του αχρηστο για τα ελληνικα δεδομενα και ιδιαιτερα αν θα περναει το 80%+ του χρονου σε μια μεγαλη πολη....
Το αντίθετο, με τα χάλια των δρόμων.

Ingenius
03-02-12, 15:13
Και τα δύο είναι η επιτομή της φθήνιας και της μετριότητας!! ΑΚΑ το SUV του φτωχού wannabe ότι θες... Πιθανόν να προτιμούσα το ΚΙΑ αν ήμουν για αγορά σε αυτή την κατηγορία. Αν το θες για πόλη μάλλον κοιτάς σε λάθος κατηγορία. ;)

imr
04-02-12, 23:42
Και τα δύο είναι η επιτομή της φθήνιας και της μετριότητας!! ΑΚΑ το SUV του φτωχού wannabe ότι θες... Πιθανόν να προτιμούσα το ΚΙΑ αν ήμουν για αγορά σε αυτή την κατηγορία. Αν το θες για πόλη μάλλον κοιτάς σε λάθος κατηγορία. ;)

Δηλαδη πρεπει να παρει απο cayene και πανω?

Ingenius
05-02-12, 19:09
Δηλαδη πρεπει να παρει απο cayene και πανω?

Εσύ αυτό συμπέρανες από το παραπάνω ποστ; :rolleyes:

Bananas
05-02-12, 19:52
θέλω jeep-ειδές!και για το ύψος και για τους χώρους.....
αν πάρω το KIA θα βάλω υγραέριο στην αντιπροσωπεία! όπως και αν έχει!
στην αρχή σκεφτόμουν μεταχειρισμένο...αλλά
τα tiguan πριν το 2009 είναι χάλια με όλα τα προβλήματα που είχαν ως νέο μοντέλο και το KIA δεν πωλείται μεταχειρισμένο...όλοι τα κρατάνε...αυτό κάτι λέει για την αξιοπιστία τους!

αν έχετε κάποια πρόταση με αυτά τα δεδομένα πείτε μου!

Αν πάρεις το ΚΙΑ θα χεις κανει την καλυτερη κινηση οσον αφορα την αξιοπιστια.
Αλλα οι κινητηρες δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο και οπως ειπε ενα μελος πιο πανω θα χεις θεμα στις ασφαλες προσπερασεις κτλ κτλ. 135 hp ειναι οριακα για τετοιο αμαξι.
Γιατι δεν κοιτας κατι σε SW ή σενταν?

@ ADSLgr.com All rights reserved.