PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για φίλτρο Forthnet



GSF
06-01-12, 19:54
επειδή δεν ήθελα να γεμίζω το άλλο θέμα με ερωτήσεις για τα πάντα, πριν λίγες μέρες κατάλαβα οτι είχα ακόμα τις πρίζες με πυκνωτη του ΟΤΕ και τις άλλαξα, έβαλα καινούριες και συνδεσα το internet ... μετά απο αρκετό ψάξιμο και δοκιμές κατάλαβα οτι όταν είχα πάνω το internet μόνο, το Attenuation ήταν 7.5, ενώ μόλις έβαζα το φίλτρο στο τηλέφωνο πήγαινε κατευθείαν στο 18 Attenuation. επειδή γενικά ασχολούμαι με την τεχνολογία δεν αποκλείω να έχω βάλει λάθος φίλτρο στην γραμμή γιατι έχω 3-4 στο σπίτι και δεν ξέρω αν κάποιο απο αυτά είναι της forthnet. μπορεί κάποιος να το βγάλει φωτογραφία να το δώ πως ειναι?

γιατι με το συγκεκριμένο που έχω τώρα και έχω αυξημένο Attenuation και δεν έχω και αναγνώριση κλήσεων... ευχαριστώ :)

nnn
06-01-12, 19:59
Δεν έχει διαφορά αυτό της Forthnet με αυτά που υπάρχουν στην αγορά, στην ανάγκη πας σε Forthnet shop και παίρνεις καινούριο.
Προτείνω να κοιτάξεις πάλι τις καλωδιώσεις σου, μήπως κάτι δεν συνδέθηκε σωστά στις αλλαγές που έκανες.

GSF
06-01-12, 20:06
Δεν έχει διαφορά αυτό της Forthnet με αυτά που υπάρχουν στην αγορά, στην ανάγκη πας σε Forthnet shop και παίρνεις καινούριο.
Προτείνω να κοιτάξεις πάλι τις καλωδιώσεις σου, μήπως κάτι δεν συνδέθηκε σωστά στις αλλαγές που έκανες.

δυστυχώς (η μάλλον ευτυχώς) φαίνονται όλα καλά στις καλωδιώσεις, σε κάθε πρίζα κλειδώνω στα 7.5 ενώ μόλις κουμπώσω πάλι το τηλέφωνο πάνω (χωρίς φίλτρο), πάει στα 8 (μπορει και να έτυχε το 0.5 διαφορά), μόλις βάλω το φίλτρο όμως πάει πάντα 18... τώρα π.χ είμαι στα 18 αλλα με 5.5 SNR.. το internet ειναι οκ (βέβαια υποθέτω με 7.5 Attenuation θα ειναι καλύτερα) αλλα το βασικο πρόβλημα ειναι οτι δεν έχω αναγνώριση .. και δεν καταλαβαίνω αν δικαιολογείται 18 Attenuation μόνο απο το φίλτρο... αυτο που έχω βαλει γράφει πάνω Speedtouch οπότε και μπορεί να ειναι λάθος φίλτρο... δεν ξέρω.. τηλεφωνικές κλήσεις πάντως κάνω κανονικά

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 923 / 20.332
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 11,73 / 123,56
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,0 / 18,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,0 / 5,5

nnn
06-01-12, 22:16
Αφού έχεις αυτά τα στατιστικά είσαι οκ, για την αναγνώριση έλεγξε με άλλη συσκευή και αν πάλι δεν παίζει πάρε τφ την ΤΥ της Forthnet.

GSF
07-01-12, 00:21
Αφού έχεις αυτά τα στατιστικά είσαι οκ, για την αναγνώριση έλεγξε με άλλη συσκευή και αν πάλι δεν παίζει πάρε τφ την ΤΥ της Forthnet.

γιατι τα θεωρείς οκ τα στατιστικά...? επειδή δουλεύουν? αφού χωρίς το τηλ πάνω το Attenuation πάει 7.5 .. εκει δεν θα πρεπε να ειναι κανονικά πάντα? η αναγνώριση δουλεύει κανονικα αν βγάλω το φίλτρο, αλλα φυσικά έχω ηλεκτρονικό θόρυβο στην κλήση + αποσυνδέσεις στο ιντερνετ, οπότε δεν φταίει "ακριβώς" η συσκευή...

nnn
07-01-12, 01:40
Με συγχρονισμό 20+ γιατί σε απασχολεί το attenuation?

Και όσο και να μην το πιστεύεις μάλλον φταίει η συσκευή.

GSF
07-01-12, 04:48
Με συγχρονισμό 20+ γιατί σε απασχολεί το attenuation?

Και όσο και να μην το πιστεύεις μάλλον φταίει η συσκευή.

δεν με απασχολεί αλλα αν φτιάχνεται θα ήθελα να το φτιάξω. πιο πολύ θέλω την αναγνώριση κλήσεων γιατι δεν ειμαι μόνος στο σπίτι και οι υπόλοιποι την χρειάζονται. θα δοκιμάσω να βρώ κανα άλλο φίλτρο μήπως και φτιάξει..

GSF
07-01-12, 14:00
τελικά έβαζα το φίλτρο ανάποδα... το κατάλαβα γιατι το καινούριο που πήρα σήμερα είχε σήματακι για την γραμμή και το τηλεφωνο.. τώρα είμαστε εντάξει και με αναγνώριση :)

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.216 / 19.896
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.007 / 19.852
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,0 / 7,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,5 / 6,5

@ ADSLgr.com All rights reserved.