PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή ISP



Rookie
06-01-12, 22:35
Απο το 2004 είμαι συνδρομητής του ΟΤΕ Connex. Λόγω οικονομικών εξελίξεων όμως άρχισε να γίνεται βαρύ το αντίτιμο των περίπου 90 ευρώ κάθε δίμηνο συμπεριλαμβανομένου του παγίου των 25 ευρώ. Έτσι πήρα την απόφαση να αναζητήσω άλλο πάροχο αν και απο τον ΟΤΕ δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα όλα αυτά τα χρόνια. Μελέτησα τα οικονομικά πακέτα Forthnet Hol Cyta και Wind αλλά ειλικρινά δεν βγάζω άκρη. Μάλλον επίτηδες τα έχουν φτιάξει τόσο περίπλοκα τα οικονομικά τους προγράμματα για να μην μπορείς να κάνεις ξεκάθαρες συγκρίσεις.
Η περιοχή μου ανήκει στο DSLAM Αλεξανδρας στο κέντρο της Αθήνας και παρά την απόσταση μου περίπου 1700 μέτρων η ταχύτητα που έχω (2 mbs) ικανοποιητική.
Παρακαλώ όποιυς/ες έχουν συνδρομή σε μια απο τις προαναφερόμενες εταιρίες και βρίσκονται στην Αθήνα αν θέλουν να καταθέσουν την εμπειρία τους σε αυτό το θέμα που ανέβασα προκειμένου να με βοηθήσετε να καταλήξω κάπου που δεν θα το μετανοιώσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

kasi
06-01-12, 23:58
αν νομίζεις πως ο βρονχος που έρχεται σπίτι σου είναι καλός , τότε στην αίτηση σου ζήτησε να έχεις τον ίδιο βρονχο. Μπορείς να τον βρεις στον λογαριασμό σου , έχει 7 ψηφία. Είναι ένα λογικό αίτημα που είχα κάνει κ εγώ φεύγωντας απο χολ για γουηντ κ είπαν πως έγινε δεκτό. (αν δεν το έκαναν και απλά είπαν πως το έκαναν είναι άλλο θέμα :) )

NexTiN
07-01-12, 00:18
O φίλος είναι στον ΟΤΕ.Δεν υπάρχει αριθμός βρόχου.Δίνεται στον πάροχο μόνο όταν φεύγει κάποιος απο τον ΟΤΕ.Και εννοείται πως στην φορητότητα σε πάροχο, παραμένει ο ίδιος βρόχος.Δεν γίνεται κατασκευή νέου.

P.S. Νομίζω πως τον νήμα πρέπει να μεταφερθεί στην ενότητα ADSL, που μπορούν να σου απαντήσουν πιο πολλά άτομα.Στο sub-forum του ΟΤΕ μην περιμένεις να σου απαντήσουν πολλοί, για επιλογη παρόχου.

tolis13
07-01-12, 01:56
φιλε και εγω αλεξανδρας πιανομαι.περιοχη γκυζη.πριν 2 χρονια ειχα φυγει απο οτε για 4νετ.το θεμα ηταν οτι ενω πληρωνα εως 24 επιανα 8 γιατι ειχα προβλημα και ενω εμεινα 1.5 χρονο η 4νετ δεν εκανε τιποτα.πηγα οτε και ενω στην αρχη ειχα το προβλημα κλειδωνα στα 12 και μεσα σε 2 βδομαδες με εφτιαξαν και τωρα κλειδωνω 20 σταθερα.και στο καφαο ειμαι μονος μου στη ρεκλετα.αν εχεις ορεξη για πειραματα αλλαξε.

blkik
07-01-12, 21:07
Εφόσον λες ότι η 2αρα σου φτάνει τότε η επιλογες είναι οι εξής:

Hol dp lite 6mbps 200' αστικα υπεραστικα και απο 20' κινητα διεθνή 24.70
Forthnet economy εως 24mbps απεριoστα αστικα υπεραστικα 34.90( oi 4 πρώτοι μήνες 24,90)
Cyta 8mpbs 19€ και προσθεσε όσα λεπτα θέλεις για τηλέφωνα
On dp 8gr 8mbps απεριόριστα αστικα υπεραστικα 26.76
Wind dp Medium εως 24mbps περιόριστα αστικα υπεραστικα 27.20 τον πρώτο χρόνο

Γνώμη μου είναι να παρεις το 8άρι της Οn ή της cyta αν δε σε πειράζει η voip τηλεφωνία

Vitruvian78
08-01-12, 00:15
Εγω πάλι συστήνω hol double play lite, που σου δίνει λίγο απ´ όλα σε καλή τιμή. Αν έχεις και σύνδεση με Vodafone παίρνεις ακόμη καλύτερο deal!

@ ADSLgr.com All rights reserved.