PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτασεις για νεο pc



DOU
06-11-06, 15:21
Αρχικα ειχα ποσταρει σε ενα αλλο thread που ειχε ανοιξει αλλος φιλος, επειδη ενδιαφερομαι κι εγω για αγορα νεου pc για να μην ανοιγω αλλο θεμα εγραψα εκει, αλλα εκανα μεταφορα γιατι δεν ηθελα να τα μπερδεψουμε...,τεσπα εκανα εγω λαθος δεν πειραζει.



Γεια χαρα , επειδη παω κι εγω για νεο pc θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες
συνθεσεις μιας και δεν εχω την αναλογη εμπειρια να το κανω μονος μου.:hmm:
Καταρχην δινω εως 1200Ε(+Φ.Π.Α στα 1200). Καποιες γενικες πληροφοριες ειναι οι εξης:

-Κουτι κατα προτιμηση thermaltake σε μαυρο χρωμα με καλη ηχομονωση για ..το θορυβο ξερετε εσεις.
- Τροφοδοτικα/ψυκτρες/ανεμηστηρακια οσο το δυνατον ποιο αθορυβα γιατι οταν παω για..υπνο
δεν θελω να με ενοχλει κανεις.
-σκληρο δισκο 160-200GB χωρητικοτητα,ενας sygate νομιζω ειναι οτι πρεπει με καλη εγγυηση.
-καρτα γραφικων η οποια ναι μεν δεν θα προοριζεται αποκλειστικα για παιχνιδια ,αλλα να μπορει
να ανταπεξελθει σε αναλογες καταστασεις.
-Επεξεργαστη δεν ξερω intel/amd πειτε εσεις.
-Μνημη ισως 2gb για να ειμαι καλλυμενος στο μελλον.:hmm:
-Μια καλη tft 17" , μια lg πιστευω θα ηταν καλη λυση καθως οι καλες eizo θελουν $$$.:hmm:


Αυτα σε γενικες γραμμες.:oneup:
Ευχαριστω!

Gordito
06-11-06, 15:29
Λοιπον ξεκινας απο αυτα:
Κουτι: Εχω αυτο (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=15&product=652040) και ειναι πολυ πολυ πολυ καλο. Γυρω στα 100-120 θα σου πει με καλους αθορυβους ανεμιστηρες.
Σκληρος Δισκος: Η Εγγυηση ειναι το τελευταιο που πρεπει να σε απασχολει.Αν χασεις τα δεδομενα σου τι να την κανεις? Εχω εναν τετοιο (http://www.skroutz.gr/redirect.php?id=1314757) και ειναι αρκετα αθορυβος.
Τροφοδοτικο: Θα σου ελεγα να ψαξεις λαποιο Ενερμαξ που εχει ρυθμιζομενους ανεμιστηρες. Εχω ενα τετοιο και ειναι αρκετα καλο/αξιοπιστο/αθορυβο.
Καρτα γραφικων: Μην παρεις τωρα.Ασε την Onboard και σε λιγο βγαινουν καινουργιες που θα εχουν DX10-παιρνεις τοτε

Εχω και εγω προβλημα με το θορυβο αφου το pc ειναι 2 μετρα απο εκει που κοιμαμαι.
Με το παραπανω κουτι δεν εχω κανενα προβλημα,δεν καταλαβαινεις οτι ειναι ανοιχτο.Αν βαλεις καλους ανεμιστηρες πανω,αντιο θορυβος. Μην κοιταξεις να παρεις καποιο "μουρατο" αν πραγματικα σε πειραζει ο θορυβος.

WAntilles
06-11-06, 15:36
-Μια καλη tft 17" , μια lg πιστευω θα ηταν καλη λυση καθως οι καλες eizo θελουν $$$.:hmm:

1. Πολύ μικρό μέγεθος για την native ανάλυση που θα έχει. Θα στραβωθείς. Πάρε κάτι σε 19.

2. Δεν παίζουμε με τα μάτια μας. Οθόνη παίρνουμε κάθε 5-6 χρόνια και δεν τσιγκουνευόμαστε.

DOU
06-11-06, 16:47
1. Πολύ μικρό μέγεθος για την native ανάλυση που θα έχει. Θα στραβωθείς. Πάρε κάτι σε 19.

2. Δεν παίζουμε με τα μάτια μας. Οθόνη παίρνουμε κάθε 5-6 χρόνια και δεν τσιγκουνευόμαστε.


Ναι οντως οι 17αρες περα απο τη αναλυση δειχνουν μικροτερες, δλδ μια tft 17 τη βλεπεις και νομιζεις οτι ειναι 15".:whistle:

Βασικα λες απο την μια α) να δωσω 350-400Ε για να παρω μια φτηνη σχετικα eizo που ειναι φιρμα ,p1700 ,η β)να δωσω 300-350Ε να παρω μια μαρκα κατωτερη απο eizo αλλα με ιδια η και καλυτερα χαρακτηριστικα.:hmm:

Lazy Dog
06-11-06, 17:09
Με λίγα λεφτά παίρνεις μια 19ρα LG(την δική μου την αγόρασα 250 ευρω) και είσαι μια χαρά.

gallahant
06-11-06, 23:17
Ρε μην τρελλενεστε με τις ΕΙΖΟ, αμαν πια τι ειναι αυτο το ρευμα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.