PDA

Επιστροφή στο Forum : εγκατασταση windows xp και προβλημα DVD



otso
07-01-12, 01:22
Παιδια γεια και καλη χρονια

μου εδωσαν ενα λαπτοπ sony με P4 1.8 , και 500 mb ram , με εγκατεστημενα
windows xp sp2 αγγλικα .
θελησα να του κανω μια καθαρη εγκατασταση με windows xp sp2 ελληνικα.

φτανοντας στο σημειο για παρτισιον και φορματ (εχει ενα σκληρο χωρισμενο στα δυο)
εκανα φορματ στο δευτερο παρτισιον αλλα οταν πηγα στο πρωτο στον C που εχει και τα προηγουμενα windows μου βγαζει οτι το cd εχει εγκαταστησει καποια αρχεια εκει
και δεν μπορει να του κανει φορματ και παρτισιον .

ετσι σταματησα την εγκατασταση.

ερωτηση α) πως μπορω να κανω μια καθαρη εγκατασταση?

Παρενεργειες

οποτε το ξανααναβω μου βγαζει δυο επιλογες η να συνεχισω την εγκατασταση η να μπουταρει με τα εγκατεστημενα windows (χωρις cd στο μηχανημα)
το πηγα πισω με το ρεστορ καμμια βδομαδα αλλα παλι μου το βγαζει μπουταροντας.

και το δευτερο και κυριοτερο εχω και δεν εχω DVD ROM
η συσκευη φαινεται να υπαρχει αλλα οτι και να της βαλεις μεσα δεν φαινεται εκτος απο ενα θορηβο οτι ξεκιναει και σταματαει οχι οπως συνεχιζει κανονικα σαν τουρμπο

και μου ζηταει βαλτε cd στην συσκευη ενω ειναι ηδη μεσα.

παλευοντας λιγο με τους ντριβερς την αλλη μερα επανηλθε σε λειτουργια , αλλα σβηνοντας το δεν επανηλθε εκτοτε .

σβηνοντας του τους ντραιβερς στην επανεκιννηση βρισκει την συσκευη εγκαθιστα
τους ντραιβερς αλλα παλι τα ιδια δεν βλεπει το CD-DVD.

Ακομη μια ερωτηση

σε ενα αντιστοιχο λαπτοπ ζημενς αυτη την φορα εγκατεστησα ubuntu . για να μπω ιντερνετ απ το adsl μοντεμ με usb χρειαζομαι ντραιβερς για λινουξ που δεν εχω και ουτε υπαρχουν σωστα?

αν βαλω μοντεμ ρουτερ που εχει usb and ethernet , θα συνδεσω το λαπτοπ στην ethernet, χρειαζομαι drivers?

ευχαριστω

XPHSTOS29
07-01-12, 01:42
Για να καταλαβω καλυτερα ...
Εφ οσον δεν δουλευει το CD σου ξεκινησες την εγκατασταση μεσα απο τα παραθυρια, σωστα;
Οποτε λογικο ειναι τα αρχεια της εγκαταστασης να ειναι περασμενα στο c: και να μην σε αφηνει να διαγραψεις το κοματι αυτο ...

........Auto merged post: XPHSTOS29 πρόσθεσε 1 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Οσο για το DVD-rom δοκιμασε να καθαρισεις το "ματακι" με μια μπατονετα ,με οινοπνευμα.

otso
07-01-12, 12:30
ξεκίνησα να κάνω εγκατάσταση μέσα από τα παραθύρια και ενώ δούλευε το DVD-ROM

εξαλου το δισκάκι των γουιντοους ήταν μέσα .

το DVD-ROM, σταμάτησε να δείχνει ότι εχει δισκακι μεσα απο οταν ακυρωσα την εγκατασταση και εκανα επανεκινηση, γι αυτο και υπέθεσα μηπως και ηταν θεμα drivers .

ευχαριστω για την συμβουλη , θα δοκιμασω να το καθαρισω.

το ζητημα παραμενει πως κανουμε format ολον τον σκληρο και repartisioning?
(το λεω σωστα?)

ευχαριστω

Seitman
07-01-12, 12:39
ξεκίνησα να κάνω εγκατάσταση μέσα από τα παραθύρια και ενώ δούλευε το DVD-ROM

:nono::nono::nono::nono::nono:

Μέσα από το περιβάλλον των windows δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις καθαρή εγκατάσταση. Μόνο upgrade.

Για καθαρή εγκατάσταση θα πρέπει να κάνεις αποκλειστικά και μόνο boot από το cd των windows. :oneup:

NoMoreDos
07-01-12, 12:54
:nono::nono::nono::nono::nono:

Μέσα από το περιβάλλον των windows δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις καθαρή εγκατάσταση. Μόνο upgrade.

Για καθαρή εγκατάσταση θα πρέπει να κάνεις αποκλειστικά και μόνο boot από το cd των windows. :oneup:
Και μιας και τα έχει φτύσει το δικό σου dvd δες να κάνεις bootable usb με το Win to flash (http://wintoflash.com/download/en/) αν δεν το έχει κάνει ποτέ bootable θα πρέπει να ακολουθήσεις αυτά τα βήματα πρώτα http://www.intowindows.com/how-to-install-windows-7vista-from-usb-drive-detailed-100-working-guide/ επίσης αν σκέφτεσαι να περάσεις τα xp θα πρέπει να περάσεις και τα sata driver ή αυτά του controller/chipset με το nlite (http://www.nliteos.com/download.html) για να αναγνωρίζει τον sata δίσκο στην εγκατάσταση.

otso
08-01-12, 00:41
Seitman ευχαριστω καθαρο και σαφες.
NoMoreDos ευχαριστω και σενα , το λαπτοπ ομως ειναι παλιο και δεν δινει επιλογη το bios για boot απο usb , η μπορουμε με την παραπανω μεθοδο να μπουταρουμε ουτως η αλλως?
η επιλογη που εχω για boot ειναι , cd-rom , floppy, hard disk, network.
XPHSTOS29 , καθαρισα το ματακι αλλα τιποτα.
σας ευχαριστω ολους

NoMoreDos
08-01-12, 03:41
Ναι έπρεπε να το φανταστώ από την σύστασή του,άρα μόνο αν αλλάξεις το cd/dvd ή βάλεις κάποιο εξωτερικό cd/dvd ή έστω και floppy.

Αν έχεις πρόσβαση σε άλλο Η/Υ βάλε εκεί τον δίσκο και κάνε τα αρχικά στάδια της εγκατάστασης δηλαδή εκεί που διαλέγεις δίσκο και το επόμενο όπου αντιγράφονται όλα τα αρχεία στον δίσκο μετά όταν σου ζητάει επανεκκίνηση για να αρχίσει το πραγματικό Install κλείσε τον και ξανά βάλε τον στο laptop θα συνεχίσει κανονικά(θεού θέλοντος) η εγκατάσταση και θα γίνει η δουλειά σου.

otso
08-01-12, 11:47
NoMoreDos

ευχαριστω

@ ADSLgr.com All rights reserved.