PDA

Επιστροφή στο Forum : Netfaster IAD 2 και τυχαιες αποσυνδεσεις



krizkazu
07-01-12, 03:55
Γεια χαρα,
εχω HOL περιπου 2 χρονια.
Ειχα ΟΤΕ και δεν μπορουσα να βαλω πανω απο 2Mps ταχυτητα, οποτε και πηγα στην HOL δοκιμαστικα στα 6Mps (με το ρουτερ netfaster iad 2). Ολα καλα μεχρι πριν κατι μερες. Σε τυχαιες χρονικες στιγμες, αλλα πιο εντονα μεταξυ 22:00 με 02:00, απλα εχανε το ADSL απο τη γραμμη και μετα απο δευτερολεπτα το εβρισκε. Στην αρχη δε με πειραζε και τοσο αλλα σαν online gamer αρχισε να γινετε ενοχλητικο. Μετα απο επικοινωνια με τους τεχνικους της HOL δεν καταφερα τιποτα απολυτως. Μου ειπαν οτι η γραμμη ειναι καθαρη απο μερια τους και οτι υπαρχει βραχυκυκλωμα στις συνδεσεις στο σπιτι μου.:hmm: Δεχτηκαν ομως να περιμενουν μεχρι να βγαλω απο τις πριζες ολες της τηλεφωνικες συσκευες ωστε να δουν παλι την γραμμη. Μολις αποσυνδεσα ολες τις συσκευες μου ειπαν οτι και παλι υπαρχει βραχυκυκλωμα στη γραμμη μου. Τους ρωταω, διοτι δεν γνωριζω , μηπως το βραχυκυκλωμα ειναι στο καλωδιο που ερχετε σπιτι και μου λενε οχι γιατι βλεπουν τη γραμμη μεχρι το ρουτερ καθαρη. Μετα αρχισε η φωνη στο ακουστικο να με ρωταει αν εχω splitter , φιλτρα και διαφορα αλλα και του απανταω πως ναι. Μου λεει οτι η γραμμη που παει στο ρουτερ να μην εχει spliter και οτι θα πρεπει να αντικαταστησω τις τυχων παλιες συσκευες τηλεφωνου που εχω. Τελως παντων επειδη πολλα γραφω και λιγα βγαζουν νοημα απο εμενα θα ηθελα λιγη βοηθεια απο καποιον που να γνωριζει σχετικα θεματα.
Παραθετω παρακατω μερικα στοιχεια που ισως βοηθησουν οποιον μπορει να μου απαντησει.

Upload: 960 Kbps.
Download: 5760 Kbps

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 9.0 dB 13.0 dB
Attenuation 18.5 dB 36.1 dB

και μερικες πληροφοριες για το πως ειναι στημενο το σπιτικο μου δικτυο....


Το καλωδιο που ερχετε στο σπιτι περναει πισω απο τον πινακα του ρευματος
Μεσα απο την πριζα τοιχου βγανουν 2 καλωδια. Το ενα παει σε συσκευη τηλεφωνου μεσω φιλτρου. Το αλλο παει προς το χωρο που ειναι το ρουτερ
Πριν τη συσκευη τηλεφωνου υπαρχει αλλο splitter που παει στον συναγερμο του σπιτιου
Πριν το ρουτερ υπαρχει spliter που δινει ενα καλωδιο στο ρουτερ και ενα καλωδιο σε αλλη συσκευη τηλεφωνου.
Σε αλλο δωματιο υπαρχει τηλεφωνο χωρις φιλτρο που περνει γραμμη απο πριζα τοιχου


οποιος μπορει ας βοηθησει. ευχαριστω

η απαντηση του τεχνικου της HOL ηταν να φωναξω ηλεκτρολογο να μου περασει νεα καλωδια....:lol:

Υπαρχει μηπως η πιθανοτητα το ρουτερ να χανει το adsl επειδη εκανα εγκατασταση το zonealarm firewall?
δεν νομιζω αλλα το γραφω. :)

africa_twin
10-01-12, 12:00
Upload: 960 Kbps.
Download: 5760 Kbps

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 9.0 dB 13.0 dB
Attenuation 18.5 dB 36.1 dB

και μερικες πληροφοριες για το πως ειναι στημενο το σπιτικο μου δικτυο....


Το καλωδιο που ερχετε στο σπιτι περναει πισω απο τον πινακα του ρευματος
Μεσα απο την πριζα τοιχου βγανουν 2 καλωδια. Το ενα παει σε συσκευη τηλεφωνου μεσω φιλτρου. Το αλλο παει προς το χωρο που ειναι το ρουτερ
Πριν τη συσκευη τηλεφωνου υπαρχει αλλο splitter που παει στον συναγερμο του σπιτιου
Πριν το ρουτερ υπαρχει spliter που δινει ενα καλωδιο στο ρουτερ και ενα καλωδιο σε αλλη συσκευη τηλεφωνου.
Σε αλλο δωματιο υπαρχει τηλεφωνο χωρις φιλτρο που περνει γραμμη απο πριζα τοιχου


οποιος μπορει ας βοηθησει. ευχαριστω

To πρόβλημα είναι στα μπλε!
Όχι splitter μεταξύ συναγερμού και τηλεφώνου! Ουσιαστικά 2 τηλέφωνα είναι ;) Βάλε φίλτρο και Τ (παίρνει από μία μπρίζα τηλεφώνου και βγάζει 2)
Στη συσκευή τηλεφώνου που παίρνει κατευθείαν απ τον τοίχο βάλε φίλτρο οπωσδήποτε!
Να έχεις υπ όψη σου ότι όσες περισσότερες συσκευές τηλεφώνου έχεις τόσο περισσότερα προβλήματα δημιουργείς και ας έχουν φίλτρα. Αν υπάρχει δυνατότητα κατάργησε καμία.

krizkazu
11-01-12, 00:14
To πρόβλημα είναι στα μπλε!
Όχι splitter μεταξύ συναγερμού και τηλεφώνου! Ουσιαστικά 2 τηλέφωνα είναι ;) Βάλε φίλτρο και Τ (παίρνει από μία μπρίζα τηλεφώνου και βγάζει 2)
Στη συσκευή τηλεφώνου που παίρνει κατευθείαν απ τον τοίχο βάλε φίλτρο οπωσδήποτε!
Να έχεις υπ όψη σου ότι όσες περισσότερες συσκευές τηλεφώνου έχεις τόσο περισσότερα προβλήματα δημιουργείς και ας έχουν φίλτρα. Αν υπάρχει δυνατότητα κατάργησε καμία.

σε ευχαριστω αλλα τι διαφορα εχει το splitter απο το Τ που λες? την ιδια δουλεια δεν κανουν?

MarkoDiMarko
11-01-12, 03:59
Το Τ ή αλλιώς Υ, είναι απλά μια συσκευή που από μία είσοδο, δίνει σε 2 εξόδους, χωρίς κανέναν διαχωρισμό όπως κάνει το splitter. Δες πάνω του, αν δεν γράφει ADSL, Phone, Line στις θύρες του, τότε είναι απλό Τ, δεν έχεις πρόβλημα.
Στο τηλέφωνο που δεν έχεις φίλτρο, βάλε ένα. Κατά τα άλλα, σύμφωνα με την άποψή μου, βάλε όσα τηλέφωνα θέλεις, αν το splitter που βρίσκεται στον ρουτερ δουλεύει σωστά, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
Κάνε έναν κόπο και αγόρασε ένα καινούριο splitter για τον ρουτερ και δοκίμασε.

africa_twin
11-01-12, 11:08
σε ευχαριστω αλλα τι διαφορα εχει το splitter απο το Τ που λες? την ιδια δουλεια δεν κανουν?
O κεντρικός splitter (http://www.gamesclub.gr/images/T/ADSL_Filter_And_Splitter.jpg) (διαχωριστής) έχει μία είσοδο στην οποία δέχεται ολόκληρο το σήμα (τηλέφωνο και data) και δύο εξόδους (μία για τηλέφωνο και μία για data).
Αναλυτικά:
Στην Είσοδο έρχεται ολόκληρο το σήμα (χαμηλές συχνότητες για τηλεφωνικές συσκευές και υψηλές συχνότητες για το ADSL modem) μέσω της τηλεφωνικής γραμμής όπως αυτή καταφθάνει από το κέντρο του ΟΤΕ.
Στην Έξοδο προς τις τηλεφωνικές συσκευές, προωθούνται μόνο οι χαμηλές συχνότητες ενώ στην Έξοδο προς το ADSL modem, προωθούνται μόνο οι υψηλές.
Το τηλεφωνικό Τ ή Υ (http://webstorage.getitnow.gr/images/0626377/ADAPTOR-HAMA-MODU-PLUG-3MODU-SKT-AD-1440-0626377.jpg) όπως είπε σωστά ο MarkoDiMarko έχει είσοδο από την τηλεφωνική μπρίζα στον τοίχο και την πολλαπλασιάζει x2 ή x3 κλπ. για να συνδέσεις μόνο τηλεφωνικές συσκευές χωρίς να διαχωρίζει το σήμα.
Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις τη διαφορά :)

krizkazu
11-01-12, 23:24
O κεντρικός splitter (http://www.gamesclub.gr/images/T/ADSL_Filter_And_Splitter.jpg) (διαχωριστής) έχει μία είσοδο στην οποία δέχεται ολόκληρο το σήμα (τηλέφωνο και data) και δύο εξόδους (μία για τηλέφωνο και μία για data).
Αναλυτικά:
Στην Είσοδο έρχεται ολόκληρο το σήμα (χαμηλές συχνότητες για τηλεφωνικές συσκευές και υψηλές συχνότητες για το ADSL modem) μέσω της τηλεφωνικής γραμμής όπως αυτή καταφθάνει από το κέντρο του ΟΤΕ.
Στην Έξοδο προς τις τηλεφωνικές συσκευές, προωθούνται μόνο οι χαμηλές συχνότητες ενώ στην Έξοδο προς το ADSL modem, προωθούνται μόνο οι υψηλές.
Το τηλεφωνικό Τ ή Υ (http://webstorage.getitnow.gr/images/0626377/ADAPTOR-HAMA-MODU-PLUG-3MODU-SKT-AD-1440-0626377.jpg) όπως είπε σωστά ο MarkoDiMarko έχει είσοδο από την τηλεφωνική μπρίζα στον τοίχο και την πολλαπλασιάζει x2 ή x3 κλπ. για να συνδέσεις μόνο τηλεφωνικές συσκευές χωρίς να διαχωρίζει το σήμα.
Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις τη διαφορά :)


soreos :P
ευχαριστω

africa_twin
12-01-12, 13:09
Κάνε τις αλλαγές που σου είπα και πες μας αν λύθηκαν τα προβλήματα.

georgep138
13-01-12, 01:08
ενώ στην Έξοδο προς το ADSL modem, προωθούνται μόνο οι υψηλές.



Νομίζω ότι στην έξοδο προς το ADSL έρχεται ολόκληρο το σήμα όπως είναι στην Είσοδο,
δηλαδή στο spliter μεταξύ εισόδου LINE και της εξόδου MODEM ΔΕΝ παρεμβάλλεται κάποιο άνω διαβατό φίλτρο , αλλά είναι συνδεδεμένες με 2 απλά σύρματα.

kokopete
15-01-12, 03:09
Καλησπέρα παιδιά , έχω και εγώ όπως και ένας φίλος αντίστοιχο πρόβλημα. Χάνει μόνο του όλη την ώρα την gateway ip και θέλει troubleshoot από τα winodws και restart το router. Έβαλα σήμερα το dhcp lease στο forever αλλά δεν είναι αυτό, πάλι χάνει. Με κανα firmware update θα στρώσει ? Αν ναι που θα το βρω, ξέρω ότι είναι δύσκολο. Τέλος άρχισε το τελευταίο εξάμηνο να μου το κάνει αυτό. Το έχω πάνω από χρόνο το ρουτεράκι

kokopete
17-01-12, 00:20
Κανείς παίδες ?

MarkoDiMarko
17-01-12, 02:54
Αν έχεις πρόβλημα με το DHCP, βάλε static IP στον Η/Υ σου και δες αν θα λυθεί το πρόβλημα.

kokopete
17-01-12, 03:07
Δεν λύθηκε, πάλι χάνει την gateway ip

MarkoDiMarko
17-01-12, 03:14
Πάρτους τηλέφωνο και πες τους το πρόβλημά σου. Αν είσαι τυχερός, θα σου αλλάξουν τον ρουτερ σου με άλλη καινούρια αηδία :)
Αλλιώς, άλλαξέ το μόνο σου με κάτι αξιόπιστο για να τελειώνεις με τα βάσανά σου.

kokopete
17-01-12, 14:11
Πάρτους τηλέφωνο και πες τους το πρόβλημά σου. Αν είσαι τυχερός, θα σου αλλάξουν τον ρουτερ σου με άλλη καινούρια αηδία :)
Αλλιώς, άλλαξέ το μόνο σου με κάτι αξιόπιστο για να τελειώνεις με τα βάσανά σου.

Δεν ανήκω πια στην HOL, το θέμα είναι μήπως ξέρει κανείς αν το routeraki μπορώ να το στρώσω

MarkoDiMarko
17-01-12, 16:16
Δεν ανήκω πια στην HOL, το θέμα είναι μήπως ξέρει κανείς αν το routeraki μπορώ να το στρώσω

Στρώστο στο πάτωμα και χοροπήδα πάνω του μέχρι να γίνει ένα με το έδαφος :rofl::rofl::rofl:
Sorry ρε φίλε, αλλά δεν άντεξα, έπρεπε να το πω!

Πέρα από την πλάκα, έχω ανεβάσει πριν από καιρό το firmware 1.58 για Annex A, στο τμήμα Downloads. Αν έχεις Annex A, δοκίμασε να το φλασάρεις, μήπως και στρώσει. Αν ξανααρχίσει τα ίδια, ξανασκέψου την λύση με το πάτωμα που λέγαμε ;)

kokopete
17-01-12, 17:55
Έγινε, σε ευχαριστώ πολύ

@ ADSLgr.com All rights reserved.