PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 2003 και Universal Plug and Play (UPnP)



hpstg
26-04-04, 01:43
Υποστηρίζουν; Υπάρχει κάποιος τρόπος να υποστηρίξουν;

WAntilles
26-04-04, 02:04
Όχι. Το service αυτό δεν υπάρχει καν στα Windows 2003.

Ούτως ή άλλως, και στα XP που υπήρχε, ήταν από τα μεγαλύτερα security vulnerabilities και είχαν βγει μόνο γι' αυτό αρκετά updates από τη Microsoft.

Για ο,τιδήποτε σχετικό με Windows 2003 ρώτα στο σχετικό ειδικό γι' αυτά thread.

http://www.adslgr.com/forum/thread6030-0-asc-0.html

Εκεί, μεταξύ άλλων έχω αναφέρει:



- Services των XP που ήταν διαβόητα security holes και δεν είχαν ούτως ή άλλως καμμία χρησιμότητα, όχι απλά δεν ενεργοποιούνται, αλλά δεν υπάρχουν καν (π.χ. Universal Plug & Play service).


Τί θες να κάνεις με το Universal Plug & Play service;

!!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Το παραπάνω service δεν έχει καμμία σχέση με υποστήριξη plug & play από το λειτουργικό. Αυτή υπάρχει και είναι πλήρης.

Για οποιαδήποτε άλλη ερώτηση, ρώτα στο σχετικό παραπάνω thread.

hpstg
26-04-04, 02:13
Έχω ένα μικρό πρόβλημα με το ΝΑΤ και τη ρύθμιση του router στα 2003, ακριβώς επειδή δεν έχουν UPnP. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να εγκατασταθεί;

hpstg
26-04-04, 02:14
Έχω το Speedtouch 510i της Alcatel.

WAntilles
26-04-04, 02:30
Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να εγκατασταθεί;


Όχι.



Έχω ένα μικρό πρόβλημα με το ΝΑΤ και τη ρύθμιση του router στα 2003, ακριβώς επειδή δεν έχουν UPnP.


Δεν μπορείς να το κάνεις χωρίς UPnP;

Και εμένα το ZyXEL 652R που έχω υποστηρίζει UPnP αλλά επειδή τρέχω 2003 δεν το έχω διαθέσιμο.

Δεν είχα όμως ποτέ πρόβλημα να το ρυθμίσω γιατί υποστηρίζει τα παρακάτω interfaces:

- Web
- Telnet
- AT commands

Και μάλιστα, μόνο το 1ο έχω χρειαστεί μέχρι τώρα.

Το modem σου δεν έχει κάποιο από τα παραπάνω interfaces;

hpstg
26-04-04, 02:48
Έχει όλα τα παραπάνω, αλλά μιας και είμαι άσχετος, έχω πρόβλημα ακόμα στο DC++ και δεν μπορώ να το ρυθμίσω στο να έχω active ip. Και μένω με την passive ρύθμιση.

WAntilles
26-04-04, 02:56
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω το συγκεκριμένο modem.

Κάνε ένα καινούριο thread στο ADSL Hardware που να έχει στον τίτλο του το όνομα του modem σου και ρώτα ό,τι θες.

Θα σε βοηθήσουν άλλοι από το forum που έχουν αυτό το modem.

Για τα 2003 πάντως, ρώτα στο σχετικό thread ό,τι θες.

Καλό είναι πάντως να μάθεις να το ρυθμίζεις μέσω web interface γιατί είναι κάτι standard και υπάρχει σε όλα τα λειτουργικά (μέχρι και σε linux προφανώς).

Manual δεν έχεις, έστω και σε ηλεκτρονική μορφή (PDF);

Δεν μπορείς να κατεβάσεις από το site του κατασκευαστή;

hpstg
26-04-04, 03:05
Έχω έχω, απλώς είμαι εντελώς άσχετος. Το μόνο που έκανα και μου δουλεύουν τα P2p, και τα instant messaging, ήταν να βάλω το ip της κάρτας δικτύου σαν NAT server, και αυτό σε μια στιγμή έμπνευσης. Απλώς θα βόλευε αν είχα active connection στο Direct Connect.

kadronarxis
26-04-04, 10:42
Για να δώσω και εγώ τα φώτα xenon μου. :D
Τα modems-routers της alcatel-thomson (βλέπε speedtouch), θέλουν απαραίτητη ενεργοποίηση του universal plug and play. Γιατί αυτό;
Γιατί έτσι αφήνεις το ίδιο το λειτουργικό να ανοίγει και να κλείνει τις πόρτες του firewall.
Το έχω το συγκεκριμένο (530), έχω παίξει με dc++, kazaa, emule, netmeeting, ftp και δεν χρειάστηκε ποτέ να παίξω με firewall.
Επειδή έβαλες τα 2003, πρέπει να ρίξεις μια προσεκτική ματιά στο forum εδώ γιατί έχει ρωτηθεί ξανά (όχι για τα 2003 βέβαια, αλλά οι ίδιες ρυθμίσεις είναι), ή να διαβάσεις το cli interface στην σελίδα του speedtouch.

Άντε γερά.

dpetka2001
26-04-04, 17:07
για να εισαι active στο DC πρεπει η να εχεις στατικη διευθυνση η να εισαι γραμμενος σε μια υπηρεσια που να ενημερωνει το DC οταν υπαρχει αλλαγη της διευθυνσης σου..περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να βρεις στο http://angelos0.no-ip.info/

hpstg
27-04-04, 05:39
Οκ. Πάντως το κόλπο με το ip της κάρτας δικτύου σαν NAT server πιάνει. Απλώς δεν ξέρω τι κάνει ακριβώς, και θα ήταν πολύ βολικό αν υπήρχε ένας τρόπος να χρησιμοποιηθεί στα 2003 το UPnP. Θα πάω να δω και το site.

@ ADSLgr.com All rights reserved.