PDA

Επιστροφή στο Forum : HELP!!!! Η HOL ξαφνικα τα 'παιξε



krizkazu
08-01-12, 03:47
Εχω το netfaster iad2 και 2 χρονια ολα πηγαιναν καλα (ή τουλαχιστον ετσι εδειχναν).
Πριν 4 μερες και μετα απο τηλεφωνημα μου στην τεχνικη υπηρεσια για βοηθεια πανω σε θεματα 'μπουκωματος' της γραμμης μου αλλαξαν (ειπαν) κατι στη γραμμη , πειραματικα ειπαν να δουμε πως θα παει, και τωρα οταν πεφτει ο ηλιος εχω αποσυνχρονισμο (disconnect) καθε 1 με 12 λεπτα. Του ειπα να επαναφερουν τις ρυθμισεις εκει που ηταν πριν και μου λενε οτι δεν εχουν κανει τιποτα ποτε ?!?!?!?!?
επισης μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαξω τα καλωδια στο σπιτι διοτι ειναι προβληματικα?!?!?!

οκ! μπορει να ειμαι λιγο noob αλλα μην ξεχασω και αυτα που ηξερα..... Ειδε οτι τα καλωδια μου ειναι προβληματικα ???? και τοσο καιρο (2 χρονια) ημουν με αλλα καλωδια?!?!?!?

πλζ χελπ

θα το σπασω:hammer:

dkmaster
08-01-12, 15:31
Αυτό με τα χρόνια είναι πολύ καραμέλα πλέον. 2 χρόνια όλα δούλευαν όπως μας είπες άρα δεν χάλασε τίποτα και όλα είναι στο μυαλό σου.

Προφανώς η παραπάνω πρόταση μου δεν στέκει οπότε προχωράμε. Όταν λες αποσύνδεση σβήνει το adsl, το online χάνεις το σήμα στο ασύρματο; Τι ακριβώς συμβαίνει;

baskon
08-01-12, 16:03
Αυτο με τα 2 χρονια θα συμφωνησω οτι δεν ισχυει...
Και μια τηλεοραση τωρα δουλευει. Σε 2 χρονια ξαφνικά χαλαει.
Όλα ξαφνικά είναι. Μπορει ξαφνικά να χαλασε κατι στο σπιτι σου (πχ φιλτρο).
Μπορει ξαφνικά να εβαλε ο γειτονας adsl και να σου προκαλει θορυβο.
Ξαφνικά μπορει να εσκαψαν...
Ολα ξαφνικά γινονται.
Αυτο που σου ειπε στην Hol ηταν απλως για να μη τον πρηζεις :)
Ετσι και αλλιως παντως το πρωτο πραγμα που εξασφαλιζουμε ειναι μηπως το προβλημα το εχουμε εμεις..Αλλαζουμε φιλτρα.Αποσυνδεουμε τηλεφωνα.ΑΛλαζουμε θεση στο ρουτερ.
Υπάρχει ολοκληρο θεμα "ελεγχος της γραμμης μας μεχρι τον κατανεμητη".
ΑΠο κει και περα το ψαχνουμε στον παροχο..

dkmaster
08-01-12, 16:08
Δεν τα λένε πάντα για να μην τους πρήζουμε. Έχουν εργαλεία που βλέπουν αν υπάρχουν προβλήματα προς το χώρο ή προς το δίκτυο. Εφόσον από εσένα θεωρείς πως είσαι οκ τότε πες τους να σου στείλουν έναν τεχνικό.

baskon
08-01-12, 16:12
Προσωπικά δεν εχω ακουσει για κανένα εργαλείο που να βλέπει απο τοσο μακρια αν το προβλημα είναι στο χωρο ή λίγο εξω από αυτον.
Εαν δεν ερθει τεχνικός να μετρήσει στο Καφάο απλως δε παιζει να σου πει που ειναι η βλαβη.
Δες το και λογικά.Ακόμα και αν ο τηλεφωνητης εβλεπε οτι η βλαβη είναι στα 1010 μετρα απτο dslam..
..Δεν υπαρχει καποια database που να λεει οτι ο κατανεμητης του συνδρομητη είναι στα 1020 μετρα ας πουμε:p
Και ακομα και αν υπηρχε σε τοσο μεγαλη αποσταση η πιθανοτητα λαθος εκτιμησης ειναι πολυ μεγαλη.
Για σοβαρη μέτρηση πρεπει να παει ο τεχνικός έστω στο ΚΑΦΑΟ..

dkmaster
08-01-12, 16:40
Κάνεις μεγάλο λάθος εδώ. Υπάρχουν αρκετά εργαλεία και πολύ αξιόπιστα που μπορούν να βγάλουν πολύ καλές μετρήσεις. http://www.wilcominc.com/documents/WILCOM-FAQ-SELT-DELT.pdf

krizkazu
09-01-12, 01:12
Αυτό με τα χρόνια είναι πολύ καραμέλα πλέον. 2 χρόνια όλα δούλευαν όπως μας είπες άρα δεν χάλασε τίποτα και όλα είναι στο μυαλό σου.

Προφανώς η παραπάνω πρόταση μου δεν στέκει οπότε προχωράμε. Όταν λες αποσύνδεση σβήνει το adsl, το online χάνεις το σήμα στο ασύρματο; Τι ακριβώς συμβαίνει;

Σβηνει το ADSL και αναβει μετα απο δευτερολεπτα, αρκετα ομως για να μου κανει αποσυνδεση απο το αγαπημενο μου παιχνιδι. Να συμπληρωσω οτι οι διακοπες γινονται μεταξυ 2200 και 0200 η ωρα. Τις πρωινες ωρες δεν εχω παρατηρηση διακοπη. Μεταξυ 1400 και 2200 δουλευω οποτε και δεν ξερω ποτε ξεκινανε οι αποσυνδεσεις.
Σε ευχαριστω

........Auto merged post: krizkazu πρόσθεσε 1 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτο με τα 2 χρονια θα συμφωνησω οτι δεν ισχυει...
Και μια τηλεοραση τωρα δουλευει. Σε 2 χρονια ξαφνικά χαλαει.
Όλα ξαφνικά είναι. Μπορει ξαφνικά να χαλασε κατι στο σπιτι σου (πχ φιλτρο).
Μπορει ξαφνικά να εβαλε ο γειτονας adsl και να σου προκαλει θορυβο.
Ξαφνικά μπορει να εσκαψαν...
Ολα ξαφνικά γινονται.
Αυτο που σου ειπε στην Hol ηταν απλως για να μη τον πρηζεις :)
Ετσι και αλλιως παντως το πρωτο πραγμα που εξασφαλιζουμε ειναι μηπως το προβλημα το εχουμε εμεις..Αλλαζουμε φιλτρα.Αποσυνδεουμε τηλεφωνα.ΑΛλαζουμε θεση στο ρουτερ.
Υπάρχει ολοκληρο θεμα "ελεγχος της γραμμης μας μεχρι τον κατανεμητη".
ΑΠο κει και περα το ψαχνουμε στον παροχο..

τι εννοεις, μπορει να εβαλε ADSL ο γειτονας και να μου προκαλει θορυβο??

........Auto merged post: krizkazu πρόσθεσε 8 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προσωπικά δεν εχω ακουσει για κανένα εργαλείο που να βλέπει απο τοσο μακρια αν το προβλημα είναι στο χωρο ή λίγο εξω από αυτον.
Εαν δεν ερθει τεχνικός να μετρήσει στο Καφάο απλως δε παιζει να σου πει που ειναι η βλαβη.
Δες το και λογικά.Ακόμα και αν ο τηλεφωνητης εβλεπε οτι η βλαβη είναι στα 1010 μετρα απτο dslam..
..Δεν υπαρχει καποια database που να λεει οτι ο κατανεμητης του συνδρομητη είναι στα 1020 μετρα ας πουμε:p
Και ακομα και αν υπηρχε σε τοσο μεγαλη αποσταση η πιθανοτητα λαθος εκτιμησης ειναι πολυ μεγαλη.
Για σοβαρη μέτρηση πρεπει να παει ο τεχνικός έστω στο ΚΑΦΑΟ..

τεχνικος της HOL να ερθει ή ιδιωτης? ή μηπως του ΟΤΕ. να εισαι σιγουρος οτι τιποτα απο τα 3? Η HOL δεν εχει εξωτερικους τεχνικους, σε στελνει στον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ δεν ενδιαφερεται καν να το ψαξει. Σου λεει ολα ειναι καλα και τελος. Παντως για την ιστορια ο τυπος στο τηλεφωνο μου ειπε οτι μεχρι το router η γραμμη ειναι καθαρη, που αν το παρω σαν αληθινο γεγονος σημαινει οτι το καλωδιο που δυανυει ολο το σπιτι (30 μετρα) μεχρι το router ειναι οκ. Τοτε πως καταλαβε οτι το προβλημα ειναι στην καλωδιωση του σπιτιου μου? Αφου μετα το router δεν υπαρχει τιποτα. μονο το ethernet.....Αρα οταν μου ειπε οτι μεχρι το router ολα ειναι οκ μου ελεγε ψεματα ή μαλλον εννοουσε μεχρι το καφαο, που δεν εχω ιδεα που ειναι?

Aias
10-01-12, 05:01
Να καταλαβω,απο την τηλεφωνικη πριζα μεχρι το ρουτερ εχεις 30 μετρα καλωδιο....και ρωτας που ειναι το προβλημα...

krizkazu
10-01-12, 23:53
Να καταλαβω,απο την τηλεφωνικη πριζα μεχρι το ρουτερ εχεις 30 μετρα καλωδιο....και ρωτας που ειναι το προβλημα...

oxi... apo to kalodio ekso tou spitiou, mesa apo tous toixous mexri tin priza kai mexri to router to kalodio einai 30 metra. apo tin priza mexri to router einai 1 metro

MarkoDiMarko
11-01-12, 03:45
Πες τους ότι τα έχει ελέγξει όλα ηλεκτρολόγος και είναι εντάξει.
Θα σου στείλουν τεχνικό (εξωτερικό συνεργάτη φυσικά) και θα ελέγξει το σήμα κάτω στην οικοδομή και μετά στο σπίτι σου.
Να έυχεσαι να μην έχει πρόβλημα το καλώδιο του ΟΤΕ, σ' αυτήν την περίπτωση την έκατσες...

JohnPro
11-01-12, 05:28
Να έυχεσαι να μην έχει πρόβλημα το καλώδιο του ΟΤΕ, σ' αυτήν την περίπτωση την έκατσες...

Τι γινεται???:hmm::hmm:

MarkoDiMarko
11-01-12, 16:23
Να μην αρχίσω να λέω την περιπέτειά μου, θα χρειαστεί να ανοίξω blog!
Εν συντομία, η περιπέτειά μου με ΠΟΛΥ χαμηλές ταχύτητες συγχρονισμού και αποσυνδέσεις, τράβηξε κοντά στο εξάμηνο. 3 επισκέψεις τεχνικού της HOL, μία επίσκεψη-φάντασμα τεχνικού του ΟΤΕ, άπειρα τηλεφωνήματα και τελικά το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή "ορίου", καλώδιο του ΟΤΕ σε απλά ελληνικά.
Και για να μην περιαυτολογώ, να αναφέρω πως είμαι τεχνικός και λόγω δουλειάς, είχα επισκευτεί κοντά στα 20 καταστήματα του ΟΤΕ εκείνη την περίοδο για εργασίες και είχα μιλήσει με τους προϊσταμένους τους και επίσης με τον προϊστάμενο του DSLAM που ανήκω. Ο καθένας μου είπε τον "πόνο" του με τον αντίπαλο πάροχο και λύση δεν βρίσκαμε. Anyway, συμπέρασμα μου ήταν ότι όλοι έχουν μερίδιο ευθύνης, λόγω της "κόντρας" που έχουν μεταξύ τους. Τώρα, γιατί υπάρχει κόντρα μεταξύ τεράστιων εταιριών που έχουν συνάψει εμπορικές συμφωνίες μεταξύ τους, φαντάζομαι πως μόνο στην Ελλάδα γίνεται...
Από τότε έχουν περάσει κάποια χρόνια και ευτυχώς δεν ξαναείχα πρόβλημα με το καλώδιο. Θέλω να πιστεύω ότι τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα τώρα. Γι' αυτό σου λέω, να εύχεσαι να μην έχεις πρόβλημα με το καλώδιο του ΟΤΕ γιατί από την εμπειρία μου, θα τραβιέσαι για καιρό.

xmperop1
11-01-12, 23:25
Να μην αρχίσω να λέω την περιπέτειά μου, θα χρειαστεί να ανοίξω blog!
Εν συντομία, η περιπέτειά μου με ΠΟΛΥ χαμηλές ταχύτητες συγχρονισμού και αποσυνδέσεις, τράβηξε κοντά στο εξάμηνο. 3 επισκέψεις τεχνικού της HOL, μία επίσκεψη-φάντασμα τεχνικού του ΟΤΕ, άπειρα τηλεφωνήματα και τελικά το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή "ορίου", καλώδιο του ΟΤΕ σε απλά ελληνικά.
Και για να μην περιαυτολογώ, να αναφέρω πως είμαι τεχνικός και λόγω δουλειάς, είχα επισκευτεί κοντά στα 20 καταστήματα του ΟΤΕ εκείνη την περίοδο για εργασίες και είχα μιλήσει με τους προϊσταμένους τους και επίσης με τον προϊστάμενο του DSLAM που ανήκω. Ο καθένας μου είπε τον "πόνο" του με τον αντίπαλο πάροχο και λύση δεν βρίσκαμε. Anyway, συμπέρασμα μου ήταν ότι όλοι έχουν μερίδιο ευθύνης, λόγω της "κόντρας" που έχουν μεταξύ τους. Τώρα, γιατί υπάρχει κόντρα μεταξύ τεράστιων εταιριών που έχουν συνάψει εμπορικές συμφωνίες μεταξύ τους, φαντάζομαι πως μόνο στην Ελλάδα γίνεται...
Από τότε έχουν περάσει κάποια χρόνια και ευτυχώς δεν ξαναείχα πρόβλημα με το καλώδιο. Θέλω να πιστεύω ότι τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα τώρα. Γι' αυτό σου λέω, να εύχεσαι να μην έχεις πρόβλημα με το καλώδιο του ΟΤΕ γιατί από την εμπειρία μου, θα τραβιέσαι για καιρό.

Αν σου είπαν αλλαγή ορίου τότε κάνανε αλλαγή πορτας στο dslam τους.
Δεν χρησιμοποιούν τον όρο αυτό για καλωδιακό πρόβλημα.

valen_gr
11-01-12, 23:43
σωστα, αλλα αλλαγη οριου (δηλαδη αλλαγη πορτας) μπορει να ζητηθει γιατι υπαρχει προβλημα απο πλευρας ΟΤΕ μεσα στο ΑΚ .

tsorbi
11-01-12, 23:51
Κάθε πόρτα στο Dslam αντιστοιχεί και σε ένα όριο στον γενικό κατανεμητή.
Το αλλαγή πόρτας-ορίου το ζητά ο πάροχος από τον ΟΤΕ.

xmperop1
11-01-12, 23:55
σωστα, αλλα αλλαγη οριου (δηλαδη αλλαγη πορτας) μπορει να ζητηθει γιατι υπαρχει προβλημα απο πλευρας ΟΤΕ μεσα στο ΑΚ .

90% αλλαγή "ορίου" ακα αλλαγή πόρτας στο dslam του παρόχου γίνεται όταν τα έχει παίξει η πόρτα.
Το κακό είναι ότι πρέπει να φτάσει στα όρια του ο πελάτης για να δεχτεί ο πάροχος να αλλάξει την πόρτα του dslam εκτός και είναι VIP.:whistle:
Βέβαια πάντα υπάρχουν και οι βλάβες στο καλώδιοα της συνεγκατάστασης η στις ρεγκλετες τύπου κρόνε (κυπριώτης) αλλά αυτό βρίσκεται πάντα από την πρώτη δήλωση βλάβης.;)

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 2 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κάθε πόρτα στο Dslam αντιστοιχεί και σε ένα όριο στον γενικό κατανεμητή.
Το αλλαγή πόρτας-ορίου το ζητά ο πάροχος από τον ΟΤΕ.

Σωστά αλλά μέχρι να παραδεχτεί ο πάροχος ότι έχει πρόβλημα η πόρτα του μπορεί μα έχει αρχίσει τα χάπια ο πελάτης του.:p

MarkoDiMarko
12-01-12, 04:32
Ουάου! Χωρίς να θέλω να προσβάλω τους προλαλήσαντες, μου κάνει φοβερή εντύπωση που τόσοι πολλοί ξέρουν τι σημαίνει η αλλαγή ορίου και εμένα μου πήρε ΜΟΝΟ 6 μήνες να λύσω το πρόβλημά μου, την ώρα που 3 φορές από επίσκεψη τεχνικού, επιβεβαιώθηκε ότι το πρόβλημα δεν βρίσκεται μεταξύ καλωδίωσης οικοδομής και σπιτιού!!!
Και επειδή από το τελευταίο μήνυμα καταλαβαίνω ότι το βάρος πέφτει στον πάροχο, μήπως θα πρέπει να παραβλέψω την επίσκεψη-φάντασμα του τεχνικού του ΟΤΕ που ανέφερα, ο οποίος σε 1 λεπτό είχε εξαφανιστεί; Δεν θέλω να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου για λογαριασμό της HOL, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα, την έζησα.
Μήπως κάτι δεν πάει καλά σ' αυτήν την χώρα, μήπως είμαστε άξιοι για αυτά που περνάμε; Λέω εγώ...

pRieStaKoS
14-01-12, 11:37
Μήπως κάτι δεν πάει καλά σ' αυτήν την χώρα, μήπως είμαστε άξιοι για αυτά που περνάμε; Λέω εγώ...
Μάζεψε υπογραφές και πήγαινε στο Υπουργειο και ζήτα να απελευθεροθεί το εθνικό δίκτυο απο τον ΟΤΕ. :whistle: Λεω εγω τώρα......

fsmpoing
16-01-12, 00:42
Και για να μην περιαυτολογώ, να αναφέρω πως είμαι τεχνικός και λόγω δουλειάς,

Τεχνικος; Τι; υδραυλικος, ηλεκτρολογος, ΝΑSA, τι ακριβως:hmm:

MarkoDiMarko
16-01-12, 18:52
Αν έγραφα σε forum του www.ydravlikos.gr , μάλλον θα ήμουν υδραυλικός.
Αν το γράφω στο adslgr.com και δεν κατάλαβες, ε τότε να συμπληρώσω ότι είναι τεχνικός Η/Υ και δικτύων.
Όσο για τον φίλο pRieStaKoS, θα μάζευα άνετα υπογραφές για να απελευθερωθεί το εθνικό δίκτυο από την εθνική νοοτροπία, αν καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάω. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον OTE, την HOL ή οποιονδήποτε άλλο, ονειρεύομαι απλά την ημέρα που "απλά" προβλήματα του καταναλωτή θα λύνονται σε λογικό χρόνο, χωρίς να χρειάζεται να περάσεις από αμέτρητα άτομα και υπηρεσίες, οι οποίοι προσπαθούν να σε πείσουν πάντα ότι το πρόβλημα οφείλεται σε κάποιον άλλον και όχι στους ίδιους.
Φιλικά πάντα.

maik
16-01-12, 19:49
ονειρεύομαι απλά την ημέρα που "απλά" προβλήματα του καταναλωτή θα λύνονται σε λογικό χρόνο, χωρίς να χρειάζεται να περάσεις από αμέτρητα άτομα και υπηρεσίες, οι οποίοι προσπαθούν να σε πείσουν πάντα ότι το πρόβλημα οφείλεται σε κάποιον άλλον και όχι στους ίδιους.
Φιλικά πάντα.

Αυτη ακριβως η παραδοχη κοστιζει λεφτα και γιαυτο πολλοι το εχουν κανει "επαγγελμα".

nikolaos7
24-01-12, 22:25
Σήμερα έχει παρατηρήσει κανείς άλλος χαμηλές ταχύτητες ή είμαι ο μόνος;

@ ADSLgr.com All rights reserved.