PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE υποχρεωτική κατάργηση ISDN γραμμής



gprs
08-01-12, 13:08
Έχει λάβει κανείς σας επιστολή τέτοιου τύπου;
Αν είναι δυνατόν;

kinq1
08-01-12, 13:13
Σε αντικατάσταση θα πάρεις δύο τηλεφωνικές γραμμές ή μία;

nnn
08-01-12, 13:15
Αν θέλεις σβήσε τα στοιχεία σου από την εικόνα ;)

Αν πρόσεξες τι γράφει καταργούνται οι ασύρματοι πομποδέκτες που έχει η περιοχή και μπαίνει Dslam κλπ για Adsl και τηλεφωνία που όμως υποστηρίζει μόνο POTS/PSTN.

Δεν σας κόβουν τα νούμερα αλλά θα σας δώσουν όσους αριθμούς είχατε σε απλές PSTN, χωρίς τις ευκολίες της ISDN.

ariadgr
08-01-12, 13:46
Δεν ξεκαθαρίζει αν μετά ο πελάτης θα πληρώνει πάγιο PSTN επι τον αριθμο των PSTN που είχε, ή θα συνεχίσει να πληρώνει το πάγιο που πλήρωνε, ακόμα και αν μετά την αλλαγή θα πρέπει να του δώσουν πχ 4 PSTN για να καλύψει τα MSN που ενδεχομένως να είχε.

Ingenius
08-01-12, 14:24
Όντως δε γίνεται σαφές το πως ακριβώς θα λειτουργήσει η σύνδεση μετά. Πιθανότερο μου φαίνεται να έχει μόνο μια PSTN και τα MSN (αν έχει) να "κουμπώσουν" και αυτά στο "configuration" της πόρτας του αλλά θα δέχεται μόνο εισερχόμενες από αυτά. :hmm:

Επίσης από το προφιλ του Poster φαίνεται ότι ήδη υπάρχει ADSLoISDN στην περιοχή του.

maik
08-01-12, 17:15
Ξεκαθαρα τα λεει η επιστολη βρε παιδια.
Μιλαει για την μετατροπη των (πληθυντικος αριθμος) MSN σε απλες γραμμες PSTN χωρις κοστος απο τον πελατη.

Για να υπαρχει ΣΑΡΣ προφανως η περιοχη ειναι μικρη και οι συνδρομητες λιγοι. Στατιστικα αυτοι που εχουν ISDN με πολλα MSN ειναι ελαχιστοι εως ανυπαρκτοι. Οποτε το κοστος ακομα και για τα παγια απο δω και περα ειναι ελαχιστο για τον ΟΤΕ.

Το μονο προβλημα που βλεπω οτι μπορει να προκυψει ειναι αν δεν υπαρχει δευτερη γραμμη απο τον εσωτερικο κατανεμητη της πολυκατοικιας μεχρι το σπιτι. Αν και υποθετω οτι ειναι καινουρια σχετικα περιοχη και θα εχει προβλεφθει αυτο απο τους εργολαβους που εκαναν τα σπιτια.

gprs
08-01-12, 18:26
Η περιοχή είναι μεγάλη πάνω από 40.000 κατοίκους.
Για την ιστορία ήταν από τις πρώτες περιοχές με ψηφιακό κέντρο στην Θεσσαλονίκη (θυμάμαι την χρονοχρέωση αντί της μιας μονάδας ανά σύνδεση, με modem).
Τα προβλήματα μου είναι :
1. το ότι με ένα ζεύγος συρμάτων είχα 2 κανάλια + ADSL και,
2. Ότι έχω αγορασμένο router Vigo 2700 περίπου 200 ευρώ, και για διάφορες δυνατότητες θέλω να έχω αυτό ή αντίστοιχο άρα να ξοδέψω 200 περίπου ευρώ.
3. Αναφέρεται σε κόστος μετατροπής και όχι διατήρησης, και ποιο είναι αυτό; Προφανώς ούτε ηλεκτρολόγος να μου περάσει νέο καλώδιο, ούτε η αγορά νέου router αλλά ούτε τα 2 πάγια.

momo
08-01-12, 18:32
Το vigor 2710 παντως με firmware παει απο isdn σε pstn (το εχω κανει στο δικο μου)
Για το 2700 δεν γνωριζω παντος ψαξε μπας και δεν δωσεις το 200Ε

baskon
08-01-12, 18:35
Ξεκαθαρα τα λεει η επιστολη βρε παιδια.
Μιλαει για την μετατροπη των (πληθυντικος αριθμος) MSN σε απλες γραμμες PSTN χωρις κοστος απο τον πελατη.


Ακριβώς αυτό λεει...Η μετατροπή θα γινει χωρις κοστος απο τον πελάτη...
Το προβλημα είναι..μετατροπη σημαινει και διατηρηση?
Με αλλα λογια θα εχει για παντα εως και 4 γραμμες χωρις κανενα κοστος?
Και τι θα κανει ο Οτε? θα στελνει εναν λογαριασμο ISDN στο κεφαλικό και στα αλλα θα στελνει 3 μηδενικους λογαριασμους?
Προσωπικα εχω της αμφιβολιες μου καθως εχουμε δει περιεργη γραφειοκρατια σε πολυ πιο απλα πραγματα...
Και οκ.Ας πουμε οτι του δινει τσαμπα την δευτερη γραμμη..
Σε ενα χρονο τι θα γινει?Σε δυο?Μηπως μετα όσοι το ξερουν θα πανε και θα ζητησουν μια τσαμπα γραμμουλα και στην περιοχη τους γιατι ,γιατι να μην εχουν και αυτοι?
Μηπως οσοι εχουμε 4MSN θα παμε και θα ζητησουμε 4 γραμμουλες και να πληρωνουμε μια?Γιατι αλλιως εφαρμοζει διακρισεις ο Οτε? :)
:twisted::twisted:
Οπως και να εχει μηπως θα ηταν πολυ πιο ευκολο να εμφανισει και Voip υπηρεσιες που τις εχει πολλά χρονια σε πιλοτικό σταδιο και δίνει μόνο σε καποιους υπαλληλους του..?

maik
08-01-12, 20:40
Η περιοχή είναι μεγάλη πάνω από 40.000 κατοίκους.
Για την ιστορία ήταν από τις πρώτες περιοχές με ψηφιακό κέντρο στην Θεσσαλονίκη (θυμάμαι την χρονοχρέωση αντί της μιας μονάδας ανά σύνδεση, με modem).
.

Δεν νομιζω να αφορα ολο το Ωραιοκαστρο. Οπως ειπες ειναι απο τα πιο παλια Α/Κ. Ισως μονο ενα μικρο απομακρυσμενο κομματι της περιοχης.

emeliss
08-01-12, 21:24
Εγώ καταλαβαίνω ότι θα είναι δωρεάν μόνο η μετατροπή, όχι τα πάγια αν επιλέξει να έχει περισσότερες από μία pstn γραμμές.
Το σημαντικό όμως είναι άλλο. Βγαίνει το ΣΑΡ για να μπει WiMAX; Μάλλον όχι, αλλά δεν θα ήταν ωραία αν συνέβαινε;

George.K.
08-01-12, 21:46
Από το ύφος της επιστολής και την αναφορά στην ΕΕΤΤ προκύπτει ότι ο ΟΤΕ υποχρεούται στο άμεσο μέλλον να προβεί γενικά στην αποξήλωση και κατάργηση των Σ.Α.Ρ. (όπου αυτά υφίστανται) , ή εγώ καταλαβαίνω λάθος?

gprs
08-01-12, 22:37
Φίλε maik είμαι σε πολύ κεντρικό σημείο 1 στενό πάνω απο τον κεντρικό δρόμο και μόλις 300 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ

Δεν νομιζω να αφορα ολο το Ωραιοκαστρο. Οπως ειπες ειναι απο τα πιο παλια Α/Κ. Ισως μονο ενα μικρο απομακρυσμενο κομματι της περιοχης.

........Auto merged post: gprs πρόσθεσε 0 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Συμπεράνω πως δεν έχει συμβεί σε κανέναν σας αυτό.

agrelaphon
08-01-12, 23:17
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί να υποστηριχθεί isdn :hmm:

xmperop1
08-01-12, 23:41
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί να υποστηριχθεί isdn :hmm:

Μια από τα ίδια αν και πιστεύω ότι υποψιαζόμαστε το ίδιο.:hmm:

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φίλε maik είμαι σε πολύ κεντρικό σημείο 1 στενό πάνω απο τον κεντρικό δρόμο και μόλις 300 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ


........Auto merged post: gprs πρόσθεσε 0 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Συμπεράνω πως δεν έχει συμβεί σε κανέναν σας αυτό.

Και αν μπορείς και έχεις και συ την περιέργεια πήγαινε στον τοπικό ΟΤΕ να βοηθήσεις στη λύση.:what:

ubuntubu
08-01-12, 23:55
Να υποθέσω πως έγινε κάποιο λάθος και στάλθηκε επιστολή σε πελάτη που δεν έπρεπε.
Ο Προμηθέας ,δεν είναι το πιό ενημερωμένο πληροφοριακό σύστημα στον Οργανισμό. ;)

maik
09-01-12, 00:41
Υπομονη μια μερα:p

TeoT
09-01-12, 03:10
Κατι δεν παει κσλα γιατι ιδιο εγγραφο πηγε και σε γνωστο μου μαζι με τον λογαριασμο σε κεντρικο σημειο της Αθηνας ( που δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι σε ΣΑΡ) και το τηλεφωνο που εχει ειναι PSTN.

gprs
09-01-12, 13:38
Κατι δεν παει κσλα γιατι ιδιο εγγραφο πηγε και σε γνωστο μου μαζι με τον λογαριασμο σε κεντρικο σημειο της Αθηνας ( που δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι σε ΣΑΡ) και το τηλεφωνο που εχει ειναι PSTN.:rofl:

Έβαλα γνωστό να ψάξει, αν έχω νεώτερα θα σας πώ, πάντως είναι παλαβό αυτό.

........Auto merged post: gprs πρόσθεσε 107 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Με ενημέρωσε ο γνωστός πως ούτε ο προηστάμενος της τεχνικής υπηρεσίας δεν έχει ιδέα.
:rolleyes:

xmperop1
09-01-12, 22:21
:rofl:

Έβαλα γνωστό να ψάξει, αν έχω νεώτερα θα σας πώ, πάντως είναι παλαβό αυτό.

........Auto merged post: gprs πρόσθεσε 107 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Με ενημέρωσε ο γνωστός πως ούτε ο προηστάμενος της τεχνικής υπηρεσίας δεν έχει ιδέα.
:rolleyes:

Αποκλείεται να γίνεται κάτι τέτοιο στην περιοχή του, δηλ. στο τεχνικό τμήμα που προίσταται κάτι δεν κολλάει.
Πάρε το 13888 από το τηλέφωνο σου που θα γίνει η αλλαγή και ζήτα να μάθεις πληροφορίες για το θέμα όπως αναφέρει η επιστολή τους.
Αν δεν ξέρουν ζητάς ενημέρωση από τον επόπτη και να σε καλέσουν να σου εξηγήσουν.
Εκτός και όλο το θέμα είναι ένα κακόγουστο αστείο.

gprs
01-02-12, 15:56
Ο μήνας βγήκε και δεν είχα καμία ενόχληση.
Αν έχω νεώτερα θα ενημερώσω.

kinq1
17-03-12, 16:41
Κανένα νέο?

gprs
19-03-12, 10:24
Τίποτα, απλά σχεδόν 2 εβδομάδες με βλάβες ADSL kai ISDN αλλά μέχρι σήμερα δεν άλλαξε κάτι.

lak100
24-03-12, 10:59
καποιο λαθος θα εγινε. εγω εδω που μενω σε χωριο της Καστοριας με 800 κατοικους και εχω isdn απο το 2001 και παιζει να ειμαι ο μοναδικος στο χωριο με isdn δεν πηρα ποτε τετοιο χαρτι

@ ADSLgr.com All rights reserved.