PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο κλείδωμα γραμμής ΟΤΕ



Σελίδες : [1] 2

zaras27
09-01-12, 13:20
Φίλοι μου ,

Όλες οι συμβουλές σας ευπρόσδεκτες στο παρακάτω πρόβλημα .

Εχω σύνδεση connex 24αρα με μέτρηση από τον τεχνικό του ΟΤΕ μέσα στο σπίτι αλλά και κάτω στην είσοδο της πολυκατοικίας 18Mbps και καθαρή γραμμή όπως μου είπε .Επίσης απέχω 800μ απο το dslam .Εχω ISDN.

Συνήθως το ρουτερ (Fritzbox 7170 ) αλλά και τα speedtouch που έχω δοκιμάσει κλειδώνουν όλα στα 14,5 άντε 14,9 αλλά δείχνει ότι κατεβάζει με 16,5 .Μέχρι εκεί όλα καλά.
Οταν κάνει restart το ρουτερ (οποιοδήποτε) κάθε περίπου 7 ημέρες !????? πάει και κλειδώνει στα 7 !!!!!! ότι και να του κάνω όσες φορές και να επανεκκινήσω κάθεται εκεί.
Αν το αφήσω περίπου 1 ώρα και του κάνω restart τότε πάει και κάθεται στα 14,5 !!!!και μόνο τότε !!!!

Αρχίζω εδω και καιρό στα τηλέφωνα τους τεχνικούς που την 2η φορά ένας πολύ καλός βρήκε ότι είχαν χαλάσει κάτι ζεύγη από μια βροχή και τα άλλαξε και το πρόβλημα σταμάτησε . Έλα όμως που μετά πάλι τα ίδια και ξανά έλεγχος και δεν βρίσκανε τίποτα .
Ξαναπαίρνω και λένε να κατεβάσουν την ταχύτητα να κλειδώνει πιο χαμηλά στα 12 .Το κάνουμε κι αυτό και πάλι τα ίδια και το ξαναπάνε στο 15 όπως μου είπαν.Και μάλιστα σηκώνουν τα χέρια !!!! Δεν το έχουν ξαναδεί λένε ....

Τι θα μου προτείνατε να κάνω ή να του πω ?:wall:

zaras27
09-01-12, 21:11
Τα στοιχεία της γραμμής .Ενημέρωσα τους τεχνικούς και θα δουν λένε πάλι /Απ ότι ειδα άλλαξαν snr & att από 11/17 πήγα σε 8/14 ...

dimgavril
09-01-12, 21:40
Έχεις δοκιμάσει άλλο modem ή άλλο splitter; Και γω όταν είχα Fritzbox με isdn μου κούμπωνε κάπου στα 14.000 ενώ όταν έβαλα ένα Thomson στα 20.000 ή και παραπάνω!

baskon
09-01-12, 21:48
Ναι ενταξει το οτι δε το εχουν ξανακουσει δεν ισχυει καθως ολα τα προβληματα εχουν ξαναεμφανιστει..
Απο οτι καταλαβα απο το μυνημα σου καθε 7 μερες εχεις αυτο το προβλημα...
Και θα ρωτησω το βασικό...Μήπως αυτες οι καθε 7 μερες είναι στανταρ?Δηλαδη καθε Πεμπτη,Παρασκευη κλπ?
Μήπως είναι περιπου και την ιδια ωρα?
Εαν ναι τότε καποια ηλεκτρικη συσκευη δουλευει μονο εκεινη την μερα και ωρα και σου προκαλει σοβαροτατη παρεμβολη..
Αν είναι σε τυχαιες μερες-ωρες κατι αλλο παιζει..

greatst
09-01-12, 22:07
...
Εαν ναι τότε καποια ηλεκτρικη συσκευη δουλευει μονο εκεινη την μερα και ωρα και σου προκαλει σοβαροτατη παρεμβολη..
...

Και εάν ο φίλος έχει πέσει σε τέτοια περίπτωση πώς θα το σιγουρέψει ότι είναι αυτό; :hmm:

baskon
09-01-12, 22:12
Αν η συσκευη ειναι μεσα στο κτιριο του(το πιθανοτερο) τοτε με ψαξιμο...
Εδω έχουμε ακουσει να προκαλουν τετοιες παρεμβολες απο χριστουγεννιατικα λαμπακια,ασανσερ κλπ..
Αν ειναι ατυχος και δεν μπορει να το σιγουρεψει τότε θα αρκεστει με το να εχει 7 Mbps μια ωρα καθε βδομαδα...Δεν ειναι και τιποτα τρομερο..Τις αλλες ωρες θα εχει την κανονικη του ταχυτητα..
Αρχικά πρεπει να μας πει αν ειναι οντως συγκεκριμενη μερα-ωρα που γινεται αυτο,για να μη συζηταμε στον αερα..

greatst
09-01-12, 22:15
...
Εδω έχουμε ακουσει να προκαλουν τετοιες παρεμβολες απο χριστουγεννιατικα λαμπακια,ασανσερ κλπ..
...

Έχω μείνει άφωνος!!! Κοινώς ... άμα έχει κανείς τέτοιες παρεμβολές μπορεί να μην τις βρει και ποτέ ε; Τελικά όλα θέμα τύχης είναι!!! :jedi:

baskon
09-01-12, 22:22
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201683

zaras27
09-01-12, 23:04
Για ν απαντήσω στον φίλο που είπε για το ρουτερ και το splitter όταν είχα το speedtouch δεν κλείδωνα τόσο. Ολα είναι αλλαγμένα splitter καλώδια , τα πάντα.

Για τις παρεμβολές νόμιζα ότι μάλλον κάτι είναι αλλά είναι τυχαίο απ ότι είδα .

Τώρα είμαι περίεργος αφού μου είπαν σημερα ότι έπρεπε να τα δοκιμάσουν όλα να δω τι θα κάνουν .Τους ζήτησα να μου αλλάξουν ζευγη και να με πάνε σε πιο καθαρή γραμμή >οπότε αυριο να δω τι θα πει ο τεχνικός .

Αν είναι παντως παρεμβολή τον ήπια .....:sorry:

Και η ανάλυση χωρίς κενά όπως δείχνει στη φωτό

zaras27
10-01-12, 13:30
O τεχνικός του ΟΤΕ είναι από τις 7.45 το πρωί στο καφάο και προσπαθεί ν αλλάξει ζεύγη και να με πάει σε ελεύθερη πόστα και μόνο μου γιατί μου είπε όλες είναι γεμάτες .
Επίσης μου είπε οτι τον τελευταίο καιρό δέχονται τηλεφωνήματα από κατόχους ISDN για προβλήματα επειδή οι άλλοι πάροχοι ανεβάζουν την ισχύ και αυτό κρασάρει τα κουτιά .Και αν θέλω καλό είναι ν αλλάξω .Του είπα θα δουμε τι θα γινει για καλύτερο ....Νεώτερα σε λίγο....
Ας κάνω το σταυρό μου .:worthy:

zaras27
10-01-12, 21:19
Και εδώ το αποτέλεσμα με μείωση σημερινή της ταχύτητας :down:

NexTiN
10-01-12, 22:31
Και εδώ το αποτέλεσμα με μείωση σημερινή της ταχύτητας :down:

Το προφίλ της πόρτας όμως σε αυτό το screenshot είναι 12/1, ενώ στο προηγούμενο ήσουν σε 24/1.Σε έχουν βάλει σε 12άρι μάλλον, για πιο σταθερά.

zaras27
11-01-12, 12:03
Το προφίλ της πόρτας όμως σε αυτό το screenshot είναι 12/1, ενώ στο προηγούμενο ήσουν σε 24/1.Σε έχουν βάλει σε 12άρι μάλλον, για πιο σταθερά.Σωστά το λες αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα αφού σήμερα έκανε restart το πρωί και μάλιστα την 2η φορά έμεινε χωρίς internet για 17 λεπτά .Οπότε αναμένω να με πάρουν σήμερα για να τα πούμε και να δούμε που θα μας βγάλει .Φοβάμαι ότι μάλλον υπάρχει θέμα με το ΚΑΦΑΟ .....:hmm:

zaras27
11-01-12, 19:40
Ξαναήρθαν σήμερα και με έβαλαν σε καινούργιο ζευγάρι και με καλύτερο προφίλ που φαίνεται και από τα λιγότερα λάθη

zaras27
13-01-12, 19:26
Νομίζω οτι είμαι υπερβολικά καλά τι λέτε ?

zaras27
13-02-12, 12:30
Και ως δια μαγείας πάλι τα ίδια προβλήματα .Φανταστείτε ότι όταν κλειδωσε στα 7 παίρνω τηλέφωνο και τους λέω την ιδια ιστορία .Λέω " Για κάντε εσείς ένα restart από το κέντρο να δουμε αν θ ανέβει.Πρέπει και να έκαναν ίσα και με 5 φορες αλλά αυτό εκεί .Και ο υπάλληλος ευγενικά μου λεει "εχετε πολλά λάθη και μάλλον υπάρχει πρόβλημα ...

Τι να τους κάνω ρε παιδια ? Και να φύγω να πάω αλλού πάλι τα ιδια δεν θα έχω ?

Να καταργήσω τη γραμμή ? Τι αλλο πια να κάνω ?:(

kalicatzaros
13-02-12, 12:56
Και ως δια μαγείας πάλι τα ίδια προβλήματα .Φανταστείτε ότι όταν κλειδωσε στα 7 παίρνω τηλέφωνο και τους λέω την ιδια ιστορία .Λέω " Για κάντε εσείς ένα restart από το κέντρο να δουμε αν θ ανέβει.Πρέπει και να έκαναν ίσα και με 5 φορες αλλά αυτό εκεί .Και ο υπάλληλος ευγενικά μου λεει "εχετε πολλά λάθη και μάλλον υπάρχει πρόβλημα ...

Τι να τους κάνω ρε παιδια ? Και να φύγω να πάω αλλού πάλι τα ιδια δεν θα έχω ?

Να καταργήσω τη γραμμή ? Τι αλλο πια να κάνω ?:(

Για αρχή ίσως θα ήταν καλύτερα να γυρίσεις σε pstn. Και αλλού να πας πάλι πιθανόν το ίδιο πρόβλημα θα έχεις καθώς δεν φαίνεται να φταίει η πόρτα.

zaras27
13-02-12, 13:07
Να σου πω την αλήθεια έτσι σκέφτομαι να κάνω αλλά φοβάμαι μήπως χειροτερέψει το πρόβλημα

kalicatzaros
13-02-12, 14:26
Να σου πω την αλήθεια έτσι σκέφτομαι να κάνω αλλά φοβάμαι μήπως χειροτερέψει το πρόβλημα

Να χειροτερέψει δύσκολο. Άλλωστε τα ISDN είναι πολύ πιο ευαίσθητα σε παρεμβολές άρα σίγουρα θα δεις καλύτερο αποτέλεσμα. Ίσως και να λυθεί το πρόβλημα σου..

zaras27
13-02-12, 14:40
Αντε τώρα ν αλλάζεις τηλέφωνα , μοντεμ κτλ ...αναγκαίο κακό θα μου πεις αλλά...

wega
13-02-12, 15:15
Αντε τώρα ν αλλάζεις τηλέφωνα , μοντεμ κτλ ...αναγκαίο κακό θα μου πεις αλλά...

Φίλε μου έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Η γραμμή μου είναι ISDN. Έχω παρατηρήσει - από τα πειράματα που έχω κάνει - ότι το πρόβλημα πιθανόν να οφείλεται στο netmod. Όταν συνδέω το router κατευθείαν πάνω στη γραμμή, η ένδειξη που παίρνω στις ρυθμίσεις είναι 18Mbits. Το ίδιο κι όταν στο splitter είναι συνδεδεμένο μόνο το router. Η ταχύτητα πέφτει στα 8Mbits όταν στο splitter συνδέω και το netmod...:hmm:

yiapap
13-02-12, 16:09
Δεν ζητάτε μια αλλαγή του netmod μπας και στρώσουν;
Άλλο Splitter δοκίμασες wega;

wega
13-02-12, 20:30
Δεν ζητάτε μια αλλαγή του netmod μπας και στρώσουν;
Άλλο Splitter δοκίμασες wega;

Έχω δοκιμάσει με τρία διαφορετικά splitter και συμβαίνει πάντα το ίδιο. Τις επόμενες μέρες θα περάσω κι από τον ΟΤΕ για ν' αλλάξω netmod μπας και η κατάσταση καλυτερεύσει...

zaras27
13-02-12, 21:54
Φίλε μου έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Η γραμμή μου είναι ISDN. Έχω παρατηρήσει - από τα πειράματα που έχω κάνει - ότι το πρόβλημα πιθανόν να οφείλεται στο netmod. Όταν συνδέω το router κατευθείαν πάνω στη γραμμή, η ένδειξη που παίρνω στις ρυθμίσεις είναι 18Mbits. Το ίδιο κι όταν στο splitter είναι συνδεδεμένο μόνο το router. Η ταχύτητα πέφτει στα 8Mbits όταν στο splitter συνδέω και το netmod...:hmm:Αμα στο αλλάξουν πες μου να παω κι εγω αλλά θα κάνω τις δοκιμές που μου λες να δω αν είναι ίδιο

yiapap
14-02-12, 11:12
Επίσης δοκιμάστε να βγάλετε το Netmod από την τροφοδοσία (θα έχετε μια γραμμή) να δείτε αν σταματάει το πρόβλημα.
Αν σταματάει τότε είναι σίγουρα θέμα Netmod.

wega
14-02-12, 12:37
Επίσης δοκιμάστε να βγάλετε το Netmod από την τροφοδοσία (θα έχετε μια γραμμή) να δείτε αν σταματάει το πρόβλημα.
Αν σταματάει τότε είναι σίγουρα θέμα Netmod.

Φίλε μου έκανα αυτό που είπες και δυστυχώς το πρόβλημα συνεχίζεται... Ωστόσο, για του λόγου το αληθές, θα μας βοηθούσε και ο φίλος zaras27 να μας έλεγε αν το πρόβλημα που έχει κι εκείνος οφείλεται στο netmod...

zaras27
14-02-12, 21:21
Ομοίως φιλε wega .Αρα παμε για netmod ...Θα παρω αυριο τον οτε στην πατησιων μπας και βγάλω ακρη

tsorbi
14-02-12, 21:55
Δοκιμή χωρίς spliter & netmod μόνον το router στην κεντρική πρίζα εγινε;

wega
15-02-12, 15:34
Δοκιμή χωρίς spliter & netmod μόνον το router στην κεντρική πρίζα εγινε;

Έγινε και δουλεύει άψογα. Το πρόβλημα δημιουργείται εξαιτίας του netmod...

zaras27
15-02-12, 16:03
wega φίλε το πρωί έγινε το σώσε με τον ΟΤΕ οι οποίοι μου έλεγαν αφού δουλεύει η γραμμή δεν φταίει για το ιντερνετ το netmod ...χαμός φωνές κτλ και θα στείλουν δικούς τους τεχνικούς με δικό τους netmode :p
Αν θα πας απο κει θέλω να δω τι θα σου πουν:hmm:

tsorbi
15-02-12, 16:40
Δοκιμή χωρίς netmod μόνον spliter & router έγινε;

zaras27
15-02-12, 17:25
Εγινε ξανά και ξανά

giatros.net
15-02-12, 17:49
Ποιό netmod έχεις?
Τα V5 λόγω κακής σχεδίασης παρουσίασαν αστοχίες της τάξης του 90%.
Πολλοί φιλότιμοι isdn τεχνικοί του ΟΤΕ προτείνουν v4.

wega
15-02-12, 18:59
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί ενώ μέχρι ένα μήνα πριν όλα πήγαιναν καλά, ξαφνικά το netmod κάνει νούμερα...

tsorbi
15-02-12, 19:38
Παρόμοια προβλήματα αντιμετώπισα και εγώ στο παρελθόν που η σύνδεση μου ήταν ISDN με Netmod της Intracom v5 και ο φταίχτης ήταν το spliter.

maik
15-02-12, 19:57
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί ενώ μέχρι ένα μήνα πριν όλα πήγαιναν καλά, ξαφνικά το netmod κάνει νούμερα...

Συγνωμη φιλε μου, και σε παρακαλω μην το παρεις προσωπικα, αυτη ειναι μια απο τις πιο χαζες ερωτησεις που μπορει να κανει καποιος . Και δυστυχως την ακουω πολυ συχνα .

giatros.net
15-02-12, 20:49
Συγνωμη φιλε μου, και σε παρακαλω μην το παρεις προσωπικα, αυτη ειναι μια απο τις πιο χαζες ερωτησεις που μπορει να κανει καποιος . Και δυστυχως την ακουω πολυ συχνα .
Αμφιβάλλεις ό,τι ο απέλπιδας μωρεύει?;)

yiapap
16-02-12, 11:28
Αμφιβάλλεις ό,τι ο απέλπιδας μωρεύει?;):lol:
Μάλλον εννοεί ότι το παραπάνω ισχύει για ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Όλα δουλεύουν σωστά μέχρι... να πάψουν να δουλευουν σωστά. Αυτός είναι και ο ορισμός του "Χάλασε".:p

wega
16-02-12, 12:06
Όντως χαζή η ερώτησή μου παιδιά! Το λέει και το προφίλ μου: Novice Member. :p Θα περάσω από τον ΟΤΕ να αλλάξω netmod μπας και φτιάξουν τα πράγματα! :)

zaras27
16-02-12, 13:42
Όντως χαζή η ερώτησή μου παιδιά! Το λέει και το προφίλ μου: Novice Member. :p Θα περάσω από τον ΟΤΕ να αλλάξω netmod μπας και φτιάξουν τα πράγματα! :)Πες μου από ποιον ΟΤΕ θα το πάρεις να πάω κι εγώ μετά.:oneup:

wega
16-02-12, 15:40
Πες μου από ποιον ΟΤΕ θα το πάρεις να πάω κι εγώ μετά.:oneup:

Φίλε μου zaras27 είμαι από την επαρχία! :)

giatros.net
16-02-12, 22:12
:lol:
Μάλλον εννοεί ότι το παραπάνω ισχύει για ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Όλα δουλεύουν σωστά μέχρι... να πάψουν να δουλευουν σωστά. Αυτός είναι και ο ορισμός του "Χάλασε".:p
:)
Αυτός είναι ο νόμος του Merfy. ;)

maik
16-02-12, 23:33
:lol:
Όλα δουλεύουν σωστά μέχρι... να πάψουν να δουλευουν σωστά.
Και κυριως τιποτε δεν μας εγγυατε οτι κατι που δουλευει σημερα, θα συνεχισει να δουλευει και αυριο.

yiapap
16-02-12, 23:36
Και κυριως τιποτε δεν μας εγγυατε οτι κατι που δουλευει σημερα, θα συνεχισει να δουλευει και αυριο.Επειδή μπορεί... ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ!
:lol:
Μην ξεχάσω να κάνω bookmark αυτό το νήμα

@wega
Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, μόνο χαζές απαντήσεις. Μη βλέπεις που κάνουμε πλάκα ;)

maik
16-02-12, 23:42
Επειδή μπορεί... ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ!



Μα αν χαλασει παει να πει οτι δεν δουλευει.

zaras27
17-02-12, 12:01
Φίλε μου zaras27 είμαι από την επαρχία! :)Α οκ .
Λοιπον αυτή τη στιγμή είναι στο καφάο και εργάζονται απ ότι μου λεει η γυναίκα μου που είναι σπίτι. Το 2ο περίεργο είναι αφού κλείδωσε η γραμμη στα 7 και κάνανε restart από το κέντρο, τους κλείδωσε στο 7 πάλι και ενω εχω αποσυνδεμένα τα πάντα εγώ .
Βεβαια θα με πάνε λένε στο αρχικό ζεύγος πάλι και βλέπουμε .....
Αν αλλάξουν netmod , ν αλλάξω και splitter πάλι ?

yiapap
17-02-12, 12:21
Αν αλλάξουν netmod , ν αλλάξω και splitter πάλι ?Όχι δεν υπάρχει λόγος.

giatros.net
17-02-12, 12:28
Επίσης μπορείς να συνδέσεις το adsl router κατευθείαν στο απερχόμενο, και το splitter να κάνει τη δουλειά του μόνο ως low pass filter για τις υπηρεσίες φωνής του isdn.

zaras27
17-02-12, 16:17
Επίσης μπορείς να συνδέσεις το adsl router κατευθείαν στο απερχόμενο, και το splitter να κάνει τη δουλειά του μόνο ως low pass filter για τις υπηρεσίες φωνής του isdn.
Συγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα... Από την πριζα του τηλεφώνου και μετά πες μου ...

........Auto merged post: zaras27 πρόσθεσε 8 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Νεότερα ...Μολις με πήραν και μου είπαν ότι μετρήσανε τα πάντα και η γραμμή δείχνει καθαρή....Τους λέω χωρίς να συνδέσω τίποτα επάνω και όταν ειχε κλειδώσει στα 7 σας ζήτησα να κάνετε εσείς επανεκκίνηση και μισή ωρα που το κάνατε ΠΑΛΙ 7 έδειχνε οπότε όσες φορές και να μετράτε πάλι τα ίδια θα βγαίνουν.
Ωραία μου λενε από Δευτέρα θα αλλάξουνε πόρτα γιατί πιστεύουν οτι μπορεί να φταίει το ISDN και άμα ΔΕΝ... τότε θα την καταργήσω και θα παμε σε PSTN .Αντε τώρα ν αγοράζεις μόντεμ και τηλέφωνα.....να μην αρχίσω τα καντήλια ....:down::evil::rtfm::mad:

giatros.net
17-02-12, 19:39
Συγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα... Από την πριζα του τηλεφώνου και μετά πες μου ...
Sorry που χρησιμοποίησα "τεχνικούς όρους", επίσης μου είναι δύσκολο να σε "μπάσω" αν δεν έχω εικόνα του χώρου σου, ιδίοις όμασι.



Νεότερα ...Μολις με πήραν και μου είπαν ότι μετρήσανε τα πάντα και η γραμμή δείχνει καθαρή....Τους λέω χωρίς να συνδέσω τίποτα επάνω και όταν ειχε κλειδώσει στα 7 σας ζήτησα να κάνετε εσείς επανεκκίνηση και μισή ωρα που το κάνατε ΠΑΛΙ 7 έδειχνε οπότε όσες φορές και να μετράτε πάλι τα ίδια θα βγαίνουν.
Ωραία μου λενε από Δευτέρα θα αλλάξουνε πόρτα γιατί πιστεύουν οτι μπορεί να φταίει το ISDN και άμα ΔΕΝ... τότε θα την καταργήσω και θα παμε σε PSTN .Αντε τώρα ν αγοράζεις μόντεμ και τηλέφωνα.....να μην αρχίσω τα καντήλια ....:down::evil::rtfm::mad:
Το dsl over isdn έχει πολλά προβλήματα στον ΟΤΕ.

Μου έχει συμβεί εν έτη 2011, δύο ζεύγη στον ίδιο φυσικό χώρο... απερχόμενο απο το ίδιο καφαο και προφανώς απο την ιδια όδευση (4 φορές αλλάξανε γραμμή)


adsl over pstn 12Mbits downstream - 1Mbit upstream
adsl over isdn 6Mbits downstream - 0,47Mbit upstream

Από το 138 tone μέχρι το 276 tone έκανε μεγάλη κοιλιά. (είναι οι συχνότητες adsl over isdn upstream).



Οταν το έδειξα στο προιστάμενο του κέντρου σχετικά με το dsl, πήρα την εξαιρετικότατης ευφυίας απάντηση "έτσι είναι το isdn, να βάλεις pstn".:worthy:


Τον ευχαρίστησα για το χρόνο του και έφυγα χαμογελώντας και με μία αγωνιώδη σκέψη να με διακατέχει "δεν πληρωνόταν τόσο καλά για να μου λύσει το πρόβλημα ή αρρώστησε ο πραγματικός προιστάμενος και τον αντικατέστησαν με τον καφετζή?":cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.