PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέλω την άποψη σας



nkmyrtos
09-01-12, 16:06
Καλησπέρα θα ήθελα την άποψη σας για τα στοιχεία που μου δείχνει το μόντεμ μου και αν δικαιολογεί τόσο χαμηλή κατά την γνώμη μου ταχύτητα δεδομένου ότι η απόσταση απο το τηλεφωνικό κέντρο είναι 850μ μακριά μου. Μόντεμ χρησιμοποιώ το SAGEM 1540 FAST και έχω κάνει αναβάθμιση firmware και η γραμμή του σπιτιού μου είναι isdn. Θέμα καλωδίωσης σπιτιού δεν παίζει γιατί η γραμμή με το μόλις έρχεται στο σπίτι πέφτει κατευθείαν πάνω στο netmode και απο εκεί με 4μ καλώδιο καινούργιο πάει στο μόντεμ. 12 μήνες πρίν κλείδωνα στα 15mbs.
Trained Mode
Automatic
G.992.5 (ADSL2+)
Data Rate:
Stream Type
Actual Data Rate
Up Stream
835 (Kbps.)
Down Stream
12076 (Kbps.)
Noise Margin
9 dB
9 dB
Attenuation
21 dB
25 dB
Fast Path CRC Error
0
17311
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Piparas
09-01-12, 20:00
Όπως φαίνεται η καλωδιακή σου απόσταση από το τηλεφωνικό κέντρο και όχι η πραγματική είναι τουλάχιστον διπλάσια. Επίσης το isdn κόβει λίγο από το συγχρονισμό.

paspro
10-01-12, 02:03
Το attenuation της γραμμής σου είναι πολύ μεγάλο για μια απόσταση 850 μέτρων απο το τηλεφωνικό κέντρο και ιδιαίτερη εντύπωση μου κάνει ότι έχεις περίπου ίδιο upstream/downstream attenuation ενώ σε κανονικές συνθήκες το upstream attenuation είναι το μισό (ή λιγότερο) του downstream και αυτό δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά στη γραμμή σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.