PDA

Επιστροφή στο Forum : Aλλαγη boot order



zaxosm
09-01-12, 16:37
Παιδια κλησπερα!

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Στο λαπτοπ μοθ, εχω εγκατεστημενα linux και windows 7. Η οθονη του λαπτοπ εχει σπασει και δε βλεπω τιποτα. Στο boot screen ειναι κατα σειρα πρωτα το linux και μετα τα windows. Ομως μονο με τα windows ανοιγει κατευθειαν η εξωτερικη οθονη, και κατα το boot δε βλεπω καμια επιλογη και πρεπει στα τυφλα να βρω τα windows.

Yπαρχει καποιος τροπος να αλλαξει αυτη η σειρα μεσα απο τα windows, Και να βαλω σαν πρωτη επιλογη τα windows 7 ωστε να μη χρειαζεται καθε φορα να μαντευω?

Σορρυ αν σας μπερδεψα.......

biggeo65
09-01-12, 17:04
Στην γραμμή έναρξης των Windows, γράψε Msconfig και πάτα ENTER.

Στο παράθυρο που θα ανοίξει πάτα από πάνω την καρτέλλα "εκκινηση υπολογιστη".

Από την λίστα επέλεξε τα Windows 7, και πάτα το κουμπί "ορισμός προεπιλογής"
Πάτα ΟΚ να κλείσειτο παράθυρο.

zaxosm
09-01-12, 17:34
Μπηκα σε αυτο αλλα μου το εχει ηδη ως προεπιλεγμενο λειτουργικο. Νομιζω εχω ενα ξεχωριστο partition για το boot order. Μηπως φταιει αυτο??

gitane
09-01-12, 18:10
O boot loader πρέπει να είναι του Linux και μόνο από κει αλλάζει.
(Αν ο boot loader ήταν των Windows, δεν νομίζω ότι θα αναγνώριζε άλλα λειτουργικά).

Στο ubuntu, που χρησιμοποιώ, έχει ένα προγραμματάκι που σου επιτρέπει να ορίσεις το default λειτουργικπο, λέγεται Startup Manager αν δεν απατώμαι.

Όμως νομίζω ότι το πρόβλημα σου είναι άλλο: θέλεις να εργοποιήσεις την εξωτερική οθόνη πριν το boot, σωστά?
Αν είναι έτσι, ακόμα και αν βάλεις τα Windows πρώτα, το αποτέλεσμα θα είναι ότι θα μπουτάρεις πάντα στα Windows, η οθόνη θα ενεργοποιείται μόνο αφού έχουν ξεκινήσουν τα Windows να μπουτάρουν, πότε δεν θα έχεις την επιλογή να μπουτάρεις στο Linux.

zaxosm
09-01-12, 18:18
Bασικα δε με πειραζει αν μπαινει μονο σε windows. Μου αρκει να μπορει να μπαινει καπου και να λειτουργει το pc χωρις να πρεπει να μαντευω καθε φορα στο boot ποια επιλογη ειναι των windows. Αν εμπαιναν πρωτα αυτα, το Pc θα ανοιγε κατευθειαν χωρις να ψαχνω.

gitane
09-01-12, 19:11
Ποιόν boot loader χρησιμοποιείς (grub, grub2, lilo)?
Αν δεν ξέρεις, πες μου ποιόν τύπο (και version) linux χρησιμοποιείς.

zaxosm
09-01-12, 20:40
Eιχα βαλει το Jolicloud OS που απ'οσο ξερω βασιζεται σε ubuntu!

gitane
10-01-12, 00:47
Λογικά θα χρησιμοποιεί τον grub2 (αν ακολουθεί το ubuntu).
Ένα βασικό πρόβλημα εδώ είναι ότι το grub2 δεν έχει ένα αρχείο όπου καταγράφονται τα λειτουργικά (όπως το grub), αλλά σκανάρει μόνο του τον δίσκο και καταγράφει μόνο τουτ τα λειτουργικά που θα βρει.
1ο, στην θέση #0 θα βάλει το Linux λειτουργικό, ενώ βάζει τα Windows στην θέση #3 'εως #5.

Αν ξέρεις την θέση των Win στην λίστα, δοκίμασε τις οδηγίες στο link:
http://www.unixmen.com/how-to-change-the-default-boot-order-for-grub2-in-ubuntu-1004-and-ubuntu-1010-maverick-meerkat/


Αλλιώς, δοκίμασε αυτό:
http://www.linuxreaders.com/2011/11/01/fedora-16-how-to-change-boot-sequence-grub2/

zaxosm
10-01-12, 01:23
Μισο, αυτα πρεπει να τα κανω οταν ειμαι σε λινουξ?

gitane
10-01-12, 12:29
Καλημέρα

Ναι, μόνο από Linux μπορείς να δεις αυτά τα αρχεία, τα windows δεν μπορούν να τα διαβάσουν.

zaxosm
10-01-12, 13:19
To κακο ειναι πως στα λινουξ δε μπορω να μπω, γιατι δεν αναγνωριζεται αυτοματα η εξωτερικη οθονη. Αν βγαλω τον σκληρο και τον βαλω σε ενα αλλο pc μπορει να γινει αυτη η δουλεια?

gitane
10-01-12, 15:48
Ναι γίνεται, αλλά το άλλο pc πρέπει να τρέχει λίνουξ.
Πριν φτάσεις εκεί όμως, έχεις εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες να δει την οθόνη και το λίνουξ?
Αν το αφήσεις να μπουτάρει και πατήσεις τα κουμπιά Fn+[όποιο κουμπί γυρίζει την οθόνη], δεν ανταποκρίνεται?

@ ADSLgr.com All rights reserved.