PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα με USR 9108, θέλει "μανιβέλα"



diabibas
06-11-06, 20:31
Εγώ αντιμετωπίζω ένα περίεργο προβληματάκι με το USR 9108.

Κάθε φορά που τον κάνω ένα restart, είτε μέσω του web interface του, είτε μέσω του telnet με την εντολή reboot, είτε σβήνοντας το και ανάβοντας το (μετά από λίγο) με το κουμπί από πίσω ΔΕΝ "μπαίνει" μέσα στο ίντερνετ αν δε μπω πρώτα στο web interface tou.

Δηλ.
Το ανοίγω το μηχάνημα, περνάει λίγη ώρα και συγχρονίζει με τη γραμμή και ανάβουν όλα τα λαμπάκια του (για τα τέσσερα αριστερά μιλάω) εκτός από αυτό που δείχνει την ΓΗ (το τρίτο από αριστερά.

Αν προσπαθήσω να μπω σε οποιαδήποτε σελίδα, βγάζει error ούτε το ΑΤΑ συνδέεται με τους sip.proxy.
(το έχω αφήσει και μισή ώρα έτσι)

Με το που θα μπω μέσα στο web interface του ΑΜΕΣΩΣ δουλεύει κανονικότατα.

Το έχει συναντήσει κανείς άλλος??

diabibas
06-11-06, 23:40
Κανείς ρε παιδιά??
Καμία ιδέα, καμιά γνώμη κάτι????

sdikr
06-11-06, 23:41
οχι δεν μου είχε κάνει κάτι τέτοιο, μήπως το έχεις ρυθμίσει για dial on demand;

diabibas
06-11-06, 23:48
Έχει καταντήσει λίγο ειρωνεία

Έχω απαντήσει - δημοσιεύσει 350 μηνύματα.

Έχω ανοίξει μόνο 4 θέματα (μαζί με αυτό) με κάποια ερώτηση με μηδενική σχεδόν απόκριση.
(μάλλον κάνω ηλίθιες ερωτήσεις και για να μη με προσβάλλουν ΔΕΝ απαντάει ο κόσμος)

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=57070
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=39538

diabibas
06-11-06, 23:49
οχι δεν μου είχε κάνει κάτι τέτοιο, μήπως το έχεις ρυθμίσει για dial on demand;

Όχι, μόλις τώρα το ξαναείδα!!!

sdikr
06-11-06, 23:52
Έχει καταντήσει λίγο ειρωνεία

Έχω απαντήσει - δημοσιεύσει 350 μηνύματα.

Έχω ανοίξει μόνο 4 θέματα (μαζί με αυτό) με κάποια ερώτηση με μηδενική σχεδόν απόκριση.
(μάλλον κάνω ηλίθιες ερωτήσεις και για να μη με προσβάλλουν ΔΕΝ απαντάει ο κόσμος)

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=57070
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=39538


Και εγώ εχω κάνει 2 θέματα που ρώτουσα κάτι και απάντηση δεν πήρα, αυτό σημαίνει κάτι;

Υπάρχει η περίπτωση απλά να μην έίχε κάποιος το πρόβλημα σου

diabibas
07-11-06, 00:04
Και εγώ εχω κάνει 2 θέματα που ρώτουσα κάτι και απάντηση δεν πήρα, αυτό σημαίνει κάτι;

Υπάρχει η περίπτωση απλά να μην έίχε κάποιος το πρόβλημα σου

Όχι δεν εννοώ ότι παίζει κάποια συμπαιγνία γύρω μου, απλώς γκαντεμιά...

Τέλος Πάντων.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να παίζει έτσι??:hmm:

sdikr
07-11-06, 00:06
Δες λιγο μηπώς το έχεις ρυθμίσει με dial on demand

Ziggy
07-11-06, 00:08
Πριν το πάς για απόσυρση (γιατί για εκεί οδεύει) δοκίμασε το εξής:
Flashαρέ το, δοκιμή, πρόβλημα; Ξαναflashαρέ το! Ξανά, και ξανά, και ξανά. Επαναφορά εργοστασιακού firmware (45sec πατημένο το reset) και ξανά flashαρισμα. Μέχρι να φάει καμία flashιά και συνέλθει.

Μπορεί να ακούγεται κουλό, αλλά φίλος επανέφερε στα συγκαλά του έτσι ένα 9106. Εγώ πάντως έχω ένα 9106 και ένα 9108 που λειτουργούν ok μέχρι στιγμής

diabibas
07-11-06, 00:15
Για το flasharisma εντάξει no problem θα το κάνω (αύριο) αλλά απόσυρση??

Να το δοκιμάσω πάντως, αυτό ΔΕΝ το είχα σκεφτεί. Και προφανώς λες να ξαναπεράσω τις ρυθμίσεις ΟΛΕΣ από την αρχή χειροκίνητα και όχι να τις φορτώσω από κάποιο backup. Αυτό το έβγαλε βέβαια ξαφνικά και χωρίς λόγο πριν λίγο καιρό απλώς δεν του είχα δώσει σημασία

diabibas
07-11-06, 00:17
Δες λιγο μηπώς το έχεις ρυθμίσει με dial on demand

Είναι απεργοποιημένο το κουτάκι. Αλλά και έτσι να ήταν αφού το ΑΤΑ ζητάει για να συνδεθεί WAN πρόσβαση, λογικά θα έπρεπε να ενεργοποιηθεί (η σύνδεση).

μάκης
07-11-06, 09:33
Κάτι ψιλοκολλήματα αντιμετώπισα με το 9106 και αναγκάστηκα να κάνω ρεσέτ στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.Από τότε και μετά το φλασάρισμα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.Πάνω από ενάμιση χρόνο αναμμένο συνέχεια.Δοκίμασε το ρεσέτ όπως είπε ο φίλος ziggy

Tem
07-11-06, 09:58
Είναι απεργοποιημένο το κουτάκι. Αλλά και έτσι να ήταν αφού το ΑΤΑ ζητάει για να συνδεθεί WAN πρόσβαση, λογικά θα έπρεπε να ενεργοποιηθεί (η σύνδεση).
επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων ή/και φλασάρισμα θα σου πρότεινα και εγώ.

nickpgr
07-11-06, 13:08
Δεν υπάρχει λόγος επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων και μετά φλασάρισμα.

Το αντίστροφο ναι. Αυτή θεωρείται και η σωστή διαδικασία flashαρίσματος...
και η πιο λογική.

diabibas
07-11-06, 21:00
Flasharisma > Επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων > Ξαναρύθμιση
(εκτός από το QoS που είχα κάνει copy, paste το αρχειάκι)

το ίδιο πράγμα... δυστυχώς:(

ΤΑ ΙΔΙΑ!

manoulamou
08-11-06, 12:47
Έχει καταντήσει λίγο ειρωνεία Έχω απαντήσει - δημοσιεύσει 350 μηνύματα.Έχω ανοίξει μόνο 4 θέματα (μαζί με αυτό) με κάποια ερώτηση με μηδενική σχεδόν απόκριση.(μάλλον κάνω ηλίθιες ερωτήσεις και για να μη με προσβάλλουν ΔΕΝ απαντάει ο κόσμος)

Εαν εχεις αμφιβολιες διαβασε κι αυτο:) :
<<Πως να διατυπωνετε σωστα το πρόβλημα σας>> (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=34064)by patentman

AcidGreg
16-02-07, 03:09
Φίλε τώρα μόλις είδα το post αυτό. Έχω και εγώ ένα 9108B σπίτι και μου παρουσιάζει ακριβώς το πρόβλημα που αναφέρεις. Και σε μένα λύνεται ακαριαία μόλις πάω να μπω στο web interface. Μάλιστα χαρακτηριστικά να πω ότι αν θυμάμαι καλά, δε χρειάζεται καν να κάνω login. Αρκεί να συνδεθώ στον εσωτερικό web server του router και συνδέεται στο net τη μια..

Μήπως βρήκες τι παίζει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.