PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με εξωτερικο δισκο lacie



Σελίδες : [1] 2

gabrianna
10-01-12, 00:33
Καλησπερα παιδια, εχω προβλημα με ενα εξωτερικο σκληρο multimedia lacie. Το προβλημα ειναι το εξης: ηταν συνδεδεμενος στην τηλεοραση και ενα απο τα πιτσιρικια μου πατησε το κοντρολ ανεξελεκτα και πηγε να εγκαταστησει το update που ηταν αποθηκευμενο μεσα...εκεινη την ωρα μπηκα στο δωματειο και πανικοβληθηκε και πατησε το off απο το κοντρολ και τον εσβησε. μετα κολλησε και στην τηλεοραση δεν επαιζε...τον συνδεσα και με vista και με windows 7 αλλα οι υπολογιστες δεν τον αναγνωριζουν καν...κανουνε το θορυβο που κανουν οταν συνδεεις κατι με usb αλλα ο σκληρος δεν εμφανιζεται πουθενα ουτε η αυτοματη εκτελεση ανοιγει ουτε στον "υπολογιστη" φαινεται που ειναι οι αλλοι σκληροι.... εχετε καμια ιδεα τι να κανω? οχι τιποτα αλλο εχω φωτογραφιες μεσα.... σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

NoMoreDos
10-01-12, 00:44
Αφού δεν θες να χάσεις πληροφορίες δες αν μπορέσεις να επαναφέρεις τα διαμερίσματα με το testdisk (http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk) διάβασε πρώτα τους οδηγούς που έχει,δεν είναι τίποτε δύσκολο αλλά θέλει λίγο προσοχή.

gabrianna
10-01-12, 00:50
ευχαριστω θα το δοκιμασω και θα επανελθω!

stefan_city
10-01-12, 00:56
δοκιμασε και με μια διανομη linux, να δεις αν τον διαβασει, ωστε να παρεις τα αρχεια σου.

κατεβασε το ubuntu (http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download), καψε το σ' ενα cd, κανε επανεκκινηση, μπες στο bios και ρυθμισε ο υπολογιστης να κανει boot απο το cd, και στη συνεχεια, οταν εφανιστει η επιλογη δοκιμης ή εγκαταστασης του ubuntu, θα πατησεις "try ubuntu". οταν τελειωσει η ολη διαδικασια, συνδεσε το δισκο σου να δεις αν τον διαβαζει.

gabrianna
10-01-12, 00:59
Αυτο το προγραμμα θεωρειται απλο??? Δεν καταλαβαινω την τυφλα μου:p.....επεισης βρισκει μονο το δισκο του υπολογιστη τον lacie δεν το βρισκει...κανενα αλλο υπαρχει? Ευχαριστω για το χρονο σου!

........Auto merged post: gabrianna πρόσθεσε 2 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δοκιμασε και με μια διανομη linux, να δεις αν τον διαβασει, ωστε να παρεις τα αρχεια σου.

κατεβασε το ubuntu (http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download), καψε το σ' ενα cd, κανε επανεκκινηση, μπες στο bios και ρυθμισε ο υπολογιστης να κανει boot απο το cd, και στη συνεχεια, οταν εφανιστει η επιλογη δοκιμης ή εγκαταστασης του ubuntu, θα πατησεις "try ubuntu". οταν τελειωσει η ολη διαδικασια, συνδεσε το δισκο σου να δεις αν τον διαβαζει.

δεν εχω ξανακανει τπτ απο αυτα μηπως ειναι λιγο επικινδυνο? θα το δοκιμασω αυριο παντως με καθαρο μυαλο γιατι τωρα κολαω κ γω απο τη νυστα....ευχαριστω πολυ

stefan_city
10-01-12, 01:07
τη λυση του nomoredos δεν την εχω χρησιμοποιησει και δεν ξερω. οσο για το live cd που σου λεω, για την ωρα που θα το χρησιμοποιησεις θα τρεχει απο το cd, και δεν θα εχει καμια σχεση με τα windows και τα αρχεια σου.

περισσοτερες πληροφοριες για το πως θα κανεις boot απο το cd εδω (https://help.ubuntu.com/community/BootFromCD). για τα βηματα που θα ακολουθησεις στη συνεχεια, διαβασε παρακατω:
1. If you're using a CD: Put the Ubuntu CD into the CD/DVD-drive and restart the computer. You should see a welcome screen prompting you to choose your language and giving you the option to install Ubuntu or try it from the CD.

If you don't get this menu, read the booting From the CD guide for more information.

2. If you're using a USB drive: Most newer computers can boot from USB. You should see a welcome screen prompting you to choose your language and giving you the option to install Ubuntu or try it from the CD.

If your computer does not automatically do so, you might need to edit the BIOS settings. Restart your computer, and watch for a message telling you which key to press to enter the BIOS setup. It will usually be one of F1, F2, DEL, ESC or F10. Press this key while your computer is booting to edit your BIOS settings.

You need to edit the Boot Order. Depending on your computer, and how your USB key was formatted, you should see an entry for 'removable drive' or 'USB media'. Move this to the top of the list to force the computer to attempt to boot from USB before booting from the hard disk. Save your changes and continue.

3. Choose your preferred language and click on 'Try Ubuntu'

4. Your live CD desktop should appear. Have a look around!

στη συνεχεια, απλα θα συνδεσεις το δισκο σου, και αν τον διαβαζει, παρε τα αρχεια σου για να μην τα χασεις.

cuprakatos
10-01-12, 01:09
Ο υπολογιστής μου , δεξί κλίκ > διαχείρηση >διαχείρηση δίσκων , πες μας αν εκεί στον δείχνει

gabrianna
10-01-12, 01:15
εχω και εναν υπολογιστη πιο παλιο που τον χρησιμοποιει ο γιος μου για να παιζει, εχει τα xp και δεν εχω αρχεια κλπ να χασω εκει οποτε λεω να το δοκιμασω εκει..καταλαβα πανω κατω τι πρεπει να κανω...ο θεος βοηθος! ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και παλι!

........Auto merged post: gabrianna πρόσθεσε 3 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ο υπολογιστής μου , δεξί κλίκ > διαχείρηση >διαχείρηση δίσκων , πες μας αν εκεί στον δείχνει

δυστυχως δεν τον δειχνει ουτε στη διαχειρηση δισκων...μου δειχνει τους δυο του υπολογιστη και εναν μικρο 8,79 gb....

cuprakatos
10-01-12, 01:16
εχω και εναν υπολογιστη πιο παλιο που τον χρησιμοποιει ο γιος μου για να παιζει, εχει τα xp και δεν εχω αρχεια κλπ να χασω εκει οποτε λεω να το δοκιμασω εκει..καταλαβα πανω κατω τι πρεπει να κανω...ο θεος βοηθος! ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και παλι!

Αυτό που σου είπα δές , και μάλλον θα θέλει διαμόρφωση και μετά ΠΡΙΝ γράψεις οτιδήποτε στο δίσκο , θα κάνεις ανάκτηση των αρχείων σου , θα σου πούμε εδώ πως

gabrianna
10-01-12, 01:18
Αυτό που σου είπα δές , και μάλλον θα θέλει διαμόρφωση και μετά ΠΡΙΝ γράψεις οτιδήποτε στο δίσκο , θα κάνεις ανάκτηση των αρχείων σου , θα σου πούμε εδώ πως

το κοιταξα, απαντησα και πριν δεν τον δειχνει στη διαχειρηση...τι αλλο να κανω τωρα?

cuprakatos
10-01-12, 01:24
το κοιταξα, απαντησα και πριν δεν τον δειχνει στη διαχειρηση...τι αλλο να κανω τωρα?

Σόρυ δεν το πρόσεξα , Δες λοιπόν αυτό που σου είπαν με ένα ubuntu live cd , αν και έτσι δεν καταφέρεις κάτι τότε πρέπει να βγεί ο δίσκος απο τη θήκη και να συνδεθεί ως εσωτερικός μπάς και τη σκαπουλάρεις

gabrianna
10-01-12, 01:28
Σόρυ δεν το πρόσεξα , Δες λοιπόν αυτό που σου είπαν για τα ubuntu live cd , αν και έτσι δεν καταφέρεις κάτι τότε πρέπει να βγεί ο δίσκος απο τη θήκη και να συνδεθεί ως εσωτερικός μπάς και τη σκαπουλάρεις

οκ ευχαριστω θα το κανω αυτο αυριο και βλεπουμε...σας ευχαριστω πολυ παιδια!!! Να στε καλα!!!

cranky
10-01-12, 02:56
..... αν και έτσι δεν καταφέρεις κάτι τότε πρέπει να βγεί ο δίσκος απο τη θήκη και να συνδεθεί ως εσωτερικός μπάς και τη σκαπουλάρεις
Αυτό εφαρμόζεται σε περίπτωση «ξαφνικού θανάτου» του controller του κουτιού.
Εδώ, έχουμε απότομη διακοπή λειτουργίας, τελείως άλλο πράμα.

Gabrianna, δές τί θα κάνεις με το Linux live cd που σου πρότεινε ο stefan_city :

Το Linux live cd το χρησιμοποιούμε για να παρακάμψουμε τα Win, ως εξής :

1.Κατεβάζεις την διανομή Ubuntu απο εδώ (http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download), και την αποθηκεύεις όπου σε βολεύει.
2.Το αρχείο που θα κατεβεί, τον καίς σαν .iso (όχι σαν απλό αρχείο data) σε cd ή dvd, μέ κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να κάψει .iso αρχεία.Τα περισσότερα, μπορούν.
3.Αφήνεις το cd/dvd που έκαψες μέσα στο drive, και κάνεις επανεκκίνηση του υπολογιστή.
4.Μπαίνεις στο bios, και επιλέγεις πρώτη συσκευή εκκίνησης, το drive (όπως , δηλαδή, όταν κάνεις φορμάτ).
5.Στην πρώτη οθόνη που θα σου εμφανίσει, επιλέγεις «Δοκιμή της διανομής, χωρίς εγκατάσταση» ή κατι παρόμοιο.
Συνήθως, είναι η πρώτη επιλογή.

Δεν θα γίνει καμμία απολύτως αλλαγή στον υπολογιστή σου.
Το Linux, θα τρέξει απο το cd, και όλη την δουλειά, θα την κάνει απο 'κεί.

6.Όταν βρεθείς στο περιβάλλον του Ubuntu, κούμπωσε τον δίσκο σε μιά usb θύρα, και άνοιξέ τον.

Επειδή το Linux δέν δίνει γράμματα στους δίσκους, τους αναγνωρίζεις απο το μέγεθος και το περιεχόμενό τους.

Seitman
10-01-12, 08:31
Επειδή το Linux δέν δίνει γράμματα στους δίσκους, τους αναγνωρίζεις απο το μέγεθος και το περιεχόμενό τους.

Δεν δίνει γράμματα, αλλά μπορείς να τους αναγνωρίσεις από το όνομά (label) τους.Αυτό ισχύει μόνο αν έχεις αλλάξει το όνομα (label) του δίσκου. Αν έχεις δώσει κάτι διαφορετικό από το "Τοπικός δίσκος" που είναι το default των windows, θα εμφανιστεί κανονικά με το όνομά του. ;)

gabrianna
10-01-12, 12:30
Καλημερα παιδια! Εφτιαξα το cd και ετοιμαζομαι να κανω οσα μου ειπατε. εχω μια απορια ομως πως θα μεταφερω τα αρχεια που θελω να σωσω που θα τα αποθηκευσω? δεν εχω αλλο δισκο ισως σε στικακι? σε dvd θα μπορω να το αποθηκευσω??

........Auto merged post: gabrianna πρόσθεσε 63 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

παιδια τα εκανα ολα αυτα δυστυχως δεν τον βρισκει το δισκο ουτε ετσι...βρηκε μονο τους δισκους του υπολογιστη...ο δισκος ειναι σαν μην ειναι συνδεδεμενος...τι να κανω??? πειτε μου καμια αλλη λυση...

cuprakatos
10-01-12, 17:07
Καλημερα παιδια! Εφτιαξα το cd και ετοιμαζομαι να κανω οσα μου ειπατε. εχω μια απορια ομως πως θα μεταφερω τα αρχεια που θελω να σωσω που θα τα αποθηκευσω? δεν εχω αλλο δισκο ισως σε στικακι? σε dvd θα μπορω να το αποθηκευσω??

........Auto merged post: gabrianna πρόσθεσε 63 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

παιδια τα εκανα ολα αυτα δυστυχως δεν τον βρισκει το δισκο ουτε ετσι...βρηκε μονο τους δισκους του υπολογιστη...ο δισκος ειναι σαν μην ειναι συνδεδεμενος...τι να κανω??? πειτε μου καμια αλλη λυση...

Βγάλτον από τη θήκη και σύνδεσέ τον σαν εσωτερικό σου είπα , αν και έτσι δεν τον δεί , τότε . . . . ανάκτηση δεδομένων απο εταιρεία , που κάνει αυτή τη δουλειά , με απαγορευτικό κόστος , αλλιώς . . . ανακύκλωση ηλεκτρονικών συσκευών (διοργανώνει συχνά ο skai ) σόρρυ που στα λέω λίγο χύμα , αλλά δεν έχεις και πολλές επιλογές :(

gabrianna
10-01-12, 18:21
Δεν ειναι κανεις εδω???? Δοκιμασα και δευτερη φορα με το ubuntu αλλα παλι τιποτα :(

........Auto merged post: gabrianna πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βγάλτον από τη θήκη και σύνδεσέ τον σαν εσωτερικό σου είπα , αν και έτσι δεν τον δεί , τότε . . . . ανάκτηση δεδομένων απο εταιρεία , που κάνει αυτή τη δουλειά , με απαγορευτικό κόστος , αλλιώς . . . ανακύκλωση ηλεκτρονικών συσκευών (διοργανώνει συχνά ο skai ) σόρρυ που στα λέω λίγο χύμα , αλλά δεν έχεις και πολλές επιλογές :(

και πως τον συνδεω εσωτερικα εχει πουθενα οδηγιες να δω??

stefan_city
10-01-12, 19:04
υπαρχει σταθερος υπολογιστης, ή μονο λαπτοπ;

gabrianna
10-01-12, 19:05
και τα 2 εχω

Subaru
10-01-12, 19:09
Το μόνο πρόγραμμα που θα έχει σίγουρα αποτελέσματα, αλλά είναι όντως λίγο δύσκολο στη χρήση του είναι το testdisk, όπως προείπε ο NoMoreDos. Και ακόμα καλύτερα να βρεις το πρόγραμμα να το τρέξεις μέσα από κάποια έκδοση του linux και όχι από windows. Από live cd δε νομίζω να μπορέσεις να καταφέρεις και πολλά.

stefan_city
10-01-12, 19:12
τοτε, ανοιγεις το κουτι του lacie, και βγαζεις το δισκο. στη συνεχεια θα χρειαστεις ενα καλωδιο sata, που προφανως υπαρχει στα παρελκομενα της μητρικης σου. αν στον υπολογιστη εχεις 2 εσωτερικους δισκους, απλα αποσυνδεεις αυτον που δεν εχει το λειτουργικο, και συνδεεις τον πρωην εξωτερικο σου δισκο, συν την τροφοδοσια. ανοιγοντας τον πυργο σου, θα δεις πως ειναι συνδεδεμενος ο δισκος για να καταλαβεις. στη συνεχεια θα ανοιξεις το pc να δεις αν τον διαβαζει.

cuprakatos
10-01-12, 19:21
Και μία συμβουλή , έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου , ΠΟΤΕ δεν κρατάμε τα αρχεία μας μόνο σε ένα δίσκο , τα σημαντικά όπως φωτό η ότι τέλος πάντων είναι σημαντικό για τον καθένα τα κρατάμε back up ΠΑΝΤΑ και σε έναν δεύτερο ;)

gabrianna
10-01-12, 20:32
τοτε, ανοιγεις το κουτι του lacie, και βγαζεις το δισκο. στη συνεχεια θα χρειαστεις ενα καλωδιο sata, που προφανως υπαρχει στα παρελκομενα της μητρικης σου. αν στον υπολογιστη εχεις 2 εσωτερικους δισκους, απλα αποσυνδεεις αυτον που δεν εχει το λειτουργικο, και συνδεεις τον πρωην εξωτερικο σου δισκο, συν την τροφοδοσια. ανοιγοντας τον πυργο σου, θα δεις πως ειναι συνδεδεμενος ο δισκος για να καταλαβεις. στη συνεχεια θα ανοιξεις το pc να δεις αν τον διαβαζει.

ευχαριστω θα το κοιταξω κ αυτο κ θα επανελθω.....

........Auto merged post: gabrianna πρόσθεσε 19 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το μόνο πρόγραμμα που θα έχει σίγουρα αποτελέσματα, αλλά είναι όντως λίγο δύσκολο στη χρήση του είναι το testdisk, όπως προείπε ο NoMoreDos. Και ακόμα καλύτερα να βρεις το πρόγραμμα να το τρέξεις μέσα από κάποια έκδοση του linux και όχι από windows. Από live cd δε νομίζω να μπορέσεις να καταφέρεις και πολλά.

επειδη πισμωσα μετα το μηνυμα αυτο ξαναδοκιμασα το testdisk καταφερα να καταλαβω πως το χρησιμοποιουνε αλλα ακομα κι αυτο δεν τον αναγνωριζει τον δισκο...

Seitman
11-01-12, 07:49
Δεν υπήρχε καμία περίπτωση να αναγνωριστεί ο δίσκος από κάποιο πρόγραμμα / λειτουργικό / utility / what ever, από τη στιγμή που διακόπηκε η λειτουργία αναβάθμισης ο δίσκος έγινε τούβλο.
Ίσως βρεις κάποια λύση αν googlάρεις το ακριβές μοντέλο του δίσκου σου ακολουθούμενο με τη λέξη unbrick.

Subaru
11-01-12, 14:13
Εγώ το είπα για αυτό το πρόγραμμα και επιμένω σε αυτό, διότι ένας φίλος μου πήρε από το νετ (από κάποιο site) έναν εξωτερικό δίσκο WD και ο τύπος που του τον πούλησε του είπε ότι είναι ολοκαίνουριος. Με πήρε σπίτι να τον δοκιμάσουμε παρέα και ούτε το xp, ούτε το vista, ούτε το 7 τον αναγνώρισαν. Και τα 3 έκαναν τον ήχο ότι κάτι συνδέθηκε στη θύρα και μετά νέκρα. Τον έβαλα στο ubuntu και μου τον άνοιξε με τη μία. Απλά το gparted μου έδειξε από τον πίνακα κατατμήσεων, ότι το MBR είναι κατεστραμένο (μαύρο). Το testdisk μου τον έβρισκε κανονικά και το μόνο που έκανα ήταν να διαγράψω όλες τις κατατμήσεις του δίσκου, να ξαναγράψω με το testdisk το MBR και να τον φορμάρω με το gparted σε ότι θέλω και ο δίσκος λειτουργεί κανονικά. Από τι στιγμή που δεν θες να χάσεις τα δεδομένα σου, δε μπορώ να σου προτείνω κάτι τέτοιο, γτ απλά δεν ξέρω αν μπορείς μετά να κάνεις ανάκτηση με το testdisk.

NoMoreDos
11-01-12, 15:03
Αν είναι αυτό που λέει ο seitman και όντως έγινε διακοπή στην ενημέρωση του firmware του δίσκου (που έτσι όπως τα είπε στην αρχή εμένα δεν πήγε καθόλου το μυαλό μου εκεί) τότε όσο και να επιμένεις ούτε το testdisk ούτε τίποτα από software δεν τον γλυτώνει τον δίσκο.
Μόνο αν τον στείλει πίσω για ανάκτηση,αλλάξει την πλακέτα με ολόιδια ή αν βρει κάναν τρελαμένο που ασχολείται με jtag.

cranky
11-01-12, 21:14
Δεν υπήρχε καμία περίπτωση να αναγνωριστεί ο δίσκος από κάποιο πρόγραμμα / λειτουργικό / utility / what ever, από τη στιγμή που διακόπηκε η λειτουργία αναβάθμισης ο δίσκος έγινε τούβλο.

Ακριβώς. :oneup:
Είναι σαν να κλείνεις τον υπολογιστή την ώρα που κάνει bios update.

Subaru
12-01-12, 18:06
Εντάξει...ΠΑΣΟ!! Δεν ξέρω και πολλά, μιλάω πάντα από προσωπική πείρα... Με το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχω γλιτώσει αρκετές φορές, γι' αυτό και το πρότεινα και επέμεινα... Από εκεί και πέρα, τα υπόλοιπα τα αφήνω στους ειδικούς.... ;)

gabrianna
12-01-12, 22:19
Τα καταφερα!!!! Αλλα με τελειως διαφορετικο τροπο....τον ανοιξα τελικα και τον εβαλα στο κουτι ενος αλλου σκληρου που ειχα χαλασμενου τον οποιο νομιζα πως ειχα πεταξει. (καπου το ειχα διαβασει..)Τελος καλο ολα καλα οι φωτογραφιες σωθηκαν!!!! Σας ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια σας!!!!

cranky
12-01-12, 22:23
Μπράβο gabrianna. :yahoo:


)Τελος καλο ολα καλα οι φωτογραφιες σωθηκαν!!!!
Καλού-κακού, τύπωσέ τες, κι' όλας. :cool:

gabrianna
12-01-12, 22:53
Μπράβο gabrianna. :yahoo:


Καλού-κακού, τύπωσέ τες, κι' όλας. :cool:

θα τις σωσω σε καμια 15αρια dvd xaxaxa

........Auto merged post: gabrianna πρόσθεσε 6 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν υπήρχε καμία περίπτωση να αναγνωριστεί ο δίσκος από κάποιο πρόγραμμα / λειτουργικό / utility / what ever, από τη στιγμή που διακόπηκε η λειτουργία αναβάθμισης ο δίσκος έγινε τούβλο.
Ίσως βρεις κάποια λύση αν googlάρεις το ακριβές μοντέλο του δίσκου σου ακολουθούμενο με τη λέξη unbrick.

Να ρωτησω κατι? αν του κανω format μεσα στο αλλο κουτι και μετα τον ξαναβαλω στο δικο του δεν θα δουλεψει λες?? Εχει κ ενα δικο του προγραμμα για format.

cranky
12-01-12, 23:14
Εγώ, βασικά, δεν περίμενα με τίποτα οτι θα δούλευε έξω απο το κουτί του.
Αλλά, όπως φαίνεται, την ζημιά την έπαθε το κουτί, κι' όχι ο δίσκος.
Οπότε, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αυτό που σκέφτηκες.

cuprakatos
12-01-12, 23:24
Σόρυ δεν το πρόσεξα , Δες λοιπόν αυτό που σου είπαν με ένα ubuntu live cd , αν και έτσι δεν καταφέρεις κάτι τότε πρέπει να βγεί ο δίσκος απο τη θήκη και να συνδεθεί ως εσωτερικός μπάς και τη σκαπουλάρεις

Tα λεγα εγώ :whistle: και με κράζατε :tooth

Μην προτρέξετε και πείτε ότι δεν είπα σε άλλο κουτί και είπα πισι :p δεν περίμενα ότι θα έχει άλλη θήκη , αλλά τέλος πάντων είναι μια κίνηση που γενικά πρέπει να αποκλείσουμε το κουτί με τον κοντρόλερ που κουβαλάει και . . . . . τέλος καλό όλα καλά :oneup:

cranky
12-01-12, 23:27
Καλά σου κάναμε, γιατί δεν το είχες σίγουρο. http://www.thelab.gr/images/smilies/bleh.gif
Τί θα πεί «μπάς και τη σκαπουλάρεις». :chair:

cuprakatos
12-01-12, 23:29
Μέ χεις πεθάνει ρε Θράσο :crazy::crazy::tooth:tooth:tooth:adslgr::adslgr:

Seitman
13-01-12, 09:16
Εγώ, βασικά, δεν περίμενα με τίποτα οτι θα δούλευε έξω απο το κουτί του.
Αλλά, όπως φαίνεται, την ζημιά την έπαθε το κουτί, κι' όχι ο δίσκος.
Οπότε, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αυτό που σκέφτηκες.

Και εγώ δεν περίμενα να δουλέψει, αφού η "ζημιά" προκλήθηκε κατά τη διάρκεια ενός update. Και αφού δεν γίνονταν update στον δίσκο (δούλεψε με άλλο κουτί/controller), που στο καλό γίνονταν; :hammered:

cranky
13-01-12, 12:39
Στον controller του Lacie, Τζίμη. :cool:

gabrianna
04-02-12, 23:21
Καλησπερα παιδια να μαι παλι εδω...χχεχεχε...γιατι εγω δεν εχω παιδια εχω διαολια....Λοιπον μου χαλασανε κ αυτο το κουτι τα τζιμανια μου ευτυχως εχω σωσει αυτη τη φορα τα σημαντικα αρχεια μου....για πειτε ρε παιδια κανα κουτι να παραγγειλω να βαλω το σκληρο μεσα αυτος δεν εχει παθει τπτ...τι λετε γι αυτο εδω? http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=16521&cat=117 ο δισκος μου ειναι sata 3.0 ουτε ξερω τι σημαινει αυτο χαχαχα. Για πειτε κ εσεις????

cranky
04-02-12, 23:32
Καλό κουτί είναι, και έχει και e-sata σύνδεση με το πισί, που είναι πιό γρήγορη απο την usb.

gabrianna
04-02-12, 23:35
Καλό κουτί είναι, και έχει και e-sata σύνδεση με το πισί, που είναι πιό γρήγορη απο την usb.

τι ειναι αυτο ακριβως??? δεν θα συνδεεται στο laptop??? (καλα εισαι απιστευτος τρομερη ταχυτητα ευχαριστω!!)

cranky
04-02-12, 23:40
A, ναί, λαπτόπ έχεις, δεν το πήρα απ' την αρχή το νήμα.
Λοιπόν, θα συνδέεις το κουτί με το λαπτόπ, μέσω usb, κανένα πρόβλημα.
Το e-sata είναι ένα πρωτόκολλο πιό γρήγορης μεταφοράς δεδομένων, αλλά αν δεν έχει e-sata θύρα το λαπτόπ σου, δεν μπορείς να το εκμεταλλευτείς.

gabrianna
04-02-12, 23:42
Δεν ξερω αν εχει......θα το παραγγειλω και αν εχω το χρησιμοποιω αλλιως usb...!! Σ ευχαριστω πολυ και παλι ειμαι υποχρεη!!!

cranky
04-02-12, 23:45
Παρακαλώ. :)
Κι' ένα tip :
Δούλευέ τον πάντα σε οριζόντια θέση, γιατί αν τον ρίξουν τα βλαστάρια σου την ώρα που δουλεύει, bye-bye δίσκος.

gabrianna
04-02-12, 23:50
Καπως ετσι μου την κανανε σημερα ηταν και το κουτι τελειωμενο.....τεσπα για να δουμε τι θα καταφερω παλι χεχεχεχεχε..........

gabrianna
09-02-12, 21:30
Καλησπερα!!! το πηρα το κουτι αλλα δεν κανει για το δισκο μου....μηπως κανω κατι λαθος η δεν κανω κατι?? ο δισκος μου ειναι sata 3,0 και το κουτι λεει supports 3,5 IDE HDD??? Δεν ταιριαζουν αυτα τα 2??? γκρρρρρ

cranky
09-02-12, 21:36
Αν πήρες το Techsolo External Case Serial ATA & Parallel 3.5'' απο το Visionstudio, και δέν δέχεται το δίσκο σου, μίλα με το μαγαζί, μήπως σου στείλανε λάθος παραγγελία.
Σύμφωνα με το λίνκ (http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=16521&cat=117), είναι κατάλληλο καί για SATA καί για IDE ΗDD.

gabrianna
09-02-12, 21:44
α σορυ αυτον εδω πηρα. το vision studio μεσα απο το σκρουτζ δεν μου φανηκε και τοσο αξιοπιστο, εντομεταξυ αυτο ειναι Θεσσαλονικη εγω Παρο θα κανε κατι μερες να ρθει.. απ οτι βλεπω εχουν τα ιδια χαρακτηριστηκα δεν καταλαβαινω τι κανω λαθος.. http://www.msystems.gr/index.php?category=2001&product=7418

cuprakatos
09-02-12, 21:52
Καλησπερα!!! το πηρα το κουτι αλλα δεν κανει για το δισκο μου....μηπως κανω κατι λαθος η δεν κανω κατι?? ο δισκος μου ειναι sata 3,0 και το κουτι λεει supports 3,5 IDE HDD??? Δεν ταιριαζουν αυτα τα 2??? γκρρρρρ

Γύρισέ το αν μπορείς και πάρε αυτό http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/HDD-Optical-Frames-accessories/Turbo-X-Docking-Station-2-5-3-5-Sata-HDD-to-USB2-0-eSata-GDPD04T_USB2.htm , απλά κουμπώνεις το δίσκο όταν θες να τον χρησημοποιήσεις και μετά τον κρύβεις στο ντουλάπι , καταπληκτική λύση για όλες σου τις συσκευές και με ταχύτητες sata αν έχει e-sata εξοδο το λαπιτόπι σου ;)

cranky
09-02-12, 21:57
Σίγουρα έγινε κάποιο λάθος, ή στην παραγγελία, ή στην εκτέλεσή της.

Όπως φαίνεται εδώ (http://www.msystems.gr/index.php?compare[]=7418&compare[]=8090), υπάρχουν δύο παραπλήσια κουτιά της Sharkoon, και ίσως να έγινε το μπέρδεμα εκεί.

Το μπέρδεμα, όμως, γίνεται μεγαλύτερο, γιατί στις προδιαγραφές (http://www.msystems.gr/files/product/7418.pdf) του κουτιού που παρέλαβες, αναφέρεται η υποστήριξη καί SATA δίσκου.

Αύριο πρωί-πρωί, ένα τηλέφωνο στην MSystems.

gabrianna
09-02-12, 22:02
δεν γινεται αυτο που λες γιατι τον θελω να τον συνδεω στην τηλεοραση να βλεπουν κινουμενα τα παιδια και αυτο το κουτι ειναι ακρως επικυνδινο...χαχα. εχω μαλλον κανει λαθος και αυτο που πηρα δεν υποστηριζει sata εχει και αυτον εδω http://www.msystems.gr/index.php?category=2001&product=8090 και μαλλον οταν πηγα να τον παραγγειλω τα μπερδεψα....

........Auto merged post: gabrianna πρόσθεσε 4 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εγω φταιω cranky αυτον με τα 22,99 παραγγειλα... τα κοιταγα ενα βραδυ και την αλλη μερα το πρωι που πηγα να παραγγειλω πηγα κατευθειαν στον αλλο δισκο που δεν υποστηριζει sata γκρρρρρ....πητα και ενα καλωδιο sata και ενω το laptop εχει μια υποδοχη για e-sata (αλλα παιρνει και usb εκει) δεν μπαινει το καλωδιο γκρρρρ... στο desktop που μπαινει αυτο το καλωδειο????

@ ADSLgr.com All rights reserved.