PDA

Επιστροφή στο Forum : NEC ND-2500A vs. Lite-On 811s



todo
26-04-04, 15:03
Ποιο προτείνετε;Καλό θα ήταν να ποστάρει όποιος έχει ένα από τα δύο(ή τα έχει δοκιμάσει και τα δύο :D )αναφέροντας μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα του καθενός,κυρίως ως προς την ποιότητα των γραμμένων CD και DVD και όχι τόσο ως προς την ταχύτητα τους.Απ 'ότι έχω διαβάσει το NEC χειρίζεται καλύτερα τις μάρκες CD και DVD που δεν είναι και τόσο καλές ποιοτικά.

dihonoia
26-04-04, 17:19
Το NEC ως προς την ποιοτητα ειναι ισως το καλυτερο που υπαρχει στην αγορα αυτη τη στιγμη. Το εχω εδω και αρκετο καιρο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Αν υπολογισεις και τη τιμη του,τοτε ειναι το BEST VALUE FOR YOUR MONEY.

trinity
26-04-04, 17:32
Το εχω δυο μηνες NEC 2500
Ειναι παρα πολυ καλο
Γραφω σε tayio 4X σε 8Χ χωρις προβλημα
Εμπειρια απο no name δεν εχω
Αυτα τα ολιγα :D

aesir
26-04-04, 17:35
Εγώ θα σου έλεγα να το καθυστερήσεις λιγάκι αφού από τέλος του μήνα αρχίζουν να βγαίνουν τα DVD-DL writers, οποτε περίμενε μέχρι να δεις τιμές, διαθεσιμότητα άγραφων DVD κλπ, και αποφασίζεις.

Gabriel
26-04-04, 17:54
Το Liteon 812 πάντως (ή Sony DW18A) φημολογείται ότι θα γράφει dual layer DVDR..

WAntilles
27-04-04, 01:04
Δεν έχω κανένα από τα 2.

Έχω το Plextor 708A και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Ωστόσο θα σου προτείνω ποιό από τα 2 να ΜΗΝ πάρεις.

Τα παρακάτω τα λέω επειδή έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι Liteon και LG είναι το ίδιο.

Ενώ για το NEC μόνο καλές γνώμες και σχόλια έχω διαβάσει στο forum, η Liteon είναι αυτή η εταιρεία που πρόσφατα έβγαλε κάποια drives (CD ή DVD) στα οποία είχε κάνει λανθασμένη υλοποίηση του σετ εντολών ATAPI με αποτέλεσμα σε κάποιες διανομές Linux (η Mandrake σίγουρα) να "αδειάζει" πλήρως το firmware του drive και αυτό να καθίσταται πλήρως άχρηστο.

Και σε ερωτώ τώρα (όπως έλεγε και παλιά μια φοβερή προεκλογική διαφήμιση):

Αυτούς τους κύριους (της Liteon), θα τους εμπιστευθείτε;



Γραφω σε tayio 4X σε 8Χ χωρις προβλημα


Συνηγορώ και εγώ για αυτά τα media (That's ή Plextor). Είναι 4x και γράφονται κανονικότατα σε 8x. Αυτά χρησιμοποιώ.

Να αποφεύγεις τα no name και τα πολύ φτηνά media γιατί θα αρχίσεις να την πληρώνεις σε... μερικά χρόνια.

toRus
28-04-04, 15:35
Δυστυχώς παρέβηκα τη συνήθη τακτική μου και πήρα το "φθηνό" LiteOn 811s αντί για Plextor παρόλο που έχω επί το πλείστον Plextor στα computer μου. Και όλα αυτά πριν να πέσουν κατακόρυφα οι τιμές στα DVD+/-RW.
Όταν δε βγήκε μετά από λίγες εβδομάδες και το Nec2500 στην απίθανη τιμή των 100+ EUR και 8x στα DVD-R αισθάνθηκα τελείως κορόιδο. Σκέφτηκα ως και να πουλησω το liteon και να πάρω nec ή pioneer.

Τελικά πήρα ένα Nec για έναν φίλο μου. Μου φάνηκε τελικά ότι είναι και αυτό λίγο υπερεκτιμημένο. Πρώτο DVD καμμένο (σε TDK DVD-R), το δεύτερο κακογραμμένο. Σύμφωνα με τα reviews το Nec είναι από τα καλύτερα για την τιμή του, και ίσως πράγματι είναι, αλλά γενικά μου τη δίνει πηγαίνω με το ρεύμα σαν πρόβατο (λίγο oxymoron βεβαία αφού και για την αγορά του LiteOn "ξεγελαστικα" από το συνδυασμό τιμή-καλά reviews).

Εντωμεταξύ τo LiteOn με τα τελευταία rom updates δεν είναι άσχημο. Αρκεί να ψάξεις λίγο για δισκάκια, κάτι που κανονικά πρέπει να κάνεις για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μηχάνημα. Τα Princο είναι χάλια, μην το συζητάς. That's Write (Ricoh) και TraxData DVD+R 4x παίζουν σε 8x και βρίσκονται σχετικά εύκολα στο Ελλαδιστάν. Επιπλέον η δυνατότητα του "bit setting" είναι σημαντικότατη. Συν τοις άλλοις, ως CD-R είναι καλύτερο από το Nec. Προσωπικά, γράφω περισσότερα CD από DVD και δε θέλω 3μηχανήματα/2writers στο peecee μου (το Plextor SCSI cdrom δεν το αλλάζω).

Τέλοσπάντων, κρατάω το LiteOn και περιμένω να εξοικονομήσω χρήματα (έχουμε και άλλες ανάγκες) για Plextor - θέλω ένα επιπλέον firewire external writer. Γενικά είμαι της τακτικής να πρόσεχω με τι δισκάκια ταϊζω τα σιντιά μου κι ας τρέχω λίγο παραπάνω.

todo
28-04-04, 16:56
ως CD-R είναι καλύτερο από το Nec

Έχω ήδη CD-R το οποίο πάει μια χαρά.Αυτό που ψάχνω είναι ένα DVD-R που πρωταρχικά να έχει καλή ποιότητα εγγραφής DVD γι' αυτό και κλίνω πιο πολύ στο NEC και όσο περνάν οι μέρες και ψάχνω το θέμα,τόσο πιο κοντά είμαι στο NEC.

Υ.Γ.:Το προηγούμενο CD-R μου ήταν Plextor το οποίο όλο και κάποια προβληματάκια έβγαζε.Και έστω κι αν ήταν τυχαίο με έκανε να απομυθοποιήσω λίγο τα προϊόντα της Plextor...

alefgr
28-04-04, 17:44
"bit setting" εχει και το Nec 2500, βαζοντας firmware πειρατικο.

(Που πηγανε οι τονοι...)

todo
28-04-04, 19:25
Τί ακριβώς είναι το "bit setting";

alefgr
29-04-04, 01:36
Κάθε DVD δισκάκι (DVD-ROM, DVD-R, DVD+R, DVD-RW & DVD+RW) λέει στον player (μέσω μιας πληροφορίας) το τι είδους δισκάκι προσπαθεί να διαβάσει. Οι νέοι players δεν έχουν κανένα πρόβλημα με ότι και αν δειλώσει ότι είναι το δισκάκι. Το πρόβλημα το έχουν οι παλιοί players που όταν βλέπουν ότι το δισκάκι δεν είναι DVD-ROM αρνούντε να το διαβάσουν γιατί θεωρούν άγνωστο το formut. Μιά λύση είναι η αλλαγή της πληροφορίας BookType, σε DVD-ROM. Δυστυχώς αν και θα έπρεπε όλα τα DVD Recorders να το υποστηρίζουν από τον κατασκευαστή τους, ελάχιστα το κάνουν. Μέσα σε αυτά είναι τα Ricoh και τα Lite-On. Ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι hackers που δίνουν την δυνατότητα αυτή και σε άλλα Recorders όπως το Nec 1300 και 2500.

WAntilles
29-04-04, 01:47
Υ.Γ.:Το προηγούμενο CD-R μου ήταν Plextor το οποίο όλο και κάποια προβληματάκια έβγαζε.Και έστω κι αν ήταν τυχαίο με έκανε να απομυθοποιήσω λίγο τα προϊόντα της Plextor...


Οποιοδήποτε καλό CD/DVD (και όχι μόνο της Plextor) αν δεν κάνουμε τακτικά όλα τα παρακάτω είναι φυσικό να παρουσιάζει "προβληματάκια":

- Βάζουμε τα καινούρια firmware
- Βάζουμε τους καινούριους drivers για το chipset μας
- Σιγουρευόμαστε ότι σε BIOS και Windows είναι ενεργοποιημένα όλα τα μέγιστα DMA.
- Βάζουμε καινούριο Nero
- Παίρνουμε καλής ποιότητας δισκάκια

Προφανώς δεν έκανες τακτικά ή πάντα, κάποιο τουλάχιστο από τα παραπάνω.



θέλω ένα επιπλέον firewire external writer


Προτείνω το εξής:

Πάρε ένα εξωτερικό κουτί USB 2.0 για συσκευή ATAPI 5.25 (€50-60) και βάλε εκεί το Lite-On.

Μετά πάρε το καλό το Plextor (PX-708A) κανονικό εσωτερικό, και βάλε αυτό μέσα στο PC.

toRus
29-04-04, 17:29
θέλω ένα επιπλέον firewire external writer


Προτείνω το εξής:

Πάρε ένα εξωτερικό κουτί USB 2.0 για συσκευή ATAPI 5.25 (€50-60) και βάλε εκεί το Lite-On.

Μετά πάρε το καλό το Plextor (PX-708A) κανονικό εσωτερικό, και βάλε αυτό μέσα στο PC.

Αν βρω μουράτο, αθόρυβο, FIREWIRE κουτί με Oxford chipset αυτό θα κάνω, μιας και το liteon είναι πιθανό να δουλέψει με το patchburn στο mac.

Gabriel
30-04-04, 00:44
Βγήκε και plextori 12απλής,πιστεύω ότι θα πέσει κάπως το 8άρι τώρα.
Πάντως το plextorάκι είναι 8Χ μόνο σε DVD+R,ενώ σε DVD-R παίζει 4Χ...

PReD
30-04-04, 03:26
Εγώ απο το Nec έχω μείνει απολύτως ευχαριστημένος, Έχω γράψει αρκετά (κανένα καμμένο ή κακογραμμένο) και γενικά απο ποιότητα και ταχύτητα είναι πάρα πολύ καλό... Πιστεύω οτι αξίζει αρκετά περισσότερα απο την τιμή στην οποία διατίθεται...

todo
06-05-04, 18:58
Τελικά αφού έκανα κάποιο διάστημα να αποφασίσω ποιο από τα δύο DVD-R να πάρω,πήγα σήμερα να πάρω το ΝEC.Έκανα μια έρευνα αγοράς και είδα ότι:
1ον)Έχει κυκλοφορήσει το LiteOn 812s(DVD+R 8x και DVD-R 8x) και έχει 100 ευρώ με ΦΠΑ! :D
2ον)Το NEC Βγαίνει στα 120 ευρώ με ΦΠΑ :(
Μήπως τελικά να πάρω το LiteOn αφού είναι 20 ευρώ πιο φτηνό,περίπου ίδια στις επιδόσεις και η μόνη σημαντική διαφορά τους(φαντάζομαι...)είναι η ποιότητα εγγραφής σε κακής ποιότητας DVD που ούτως ή άλλως θα ήθελα να αποφύγω;

WAntilles
06-05-04, 19:10
Μήπως τελικά να πάρω το LiteOn αφού είναι 20 ευρώ πιο φτηνό


Τα Liteon είναι τσανγκ-τσουνγκ φτηνο-σαβούρες.

Παραθέτω από προηγούμενό μου post:



η Liteon είναι αυτή η εταιρεία που πρόσφατα έβγαλε κάποια drives (CD ή DVD) στα οποία είχε κάνει λανθασμένη υλοποίηση του σετ εντολών ATAPI με αποτέλεσμα σε κάποιες διανομές Linux (η Mandrake σίγουρα) να "αδειάζει" πλήρως το firmware του drive και αυτό να καθίσταται πλήρως άχρηστο.

Και σε ερωτώ τώρα (όπως έλεγε και παλιά μια φοβερή προεκλογική διαφήμιση):

Αυτούς τους κύριους (της Liteon), θα τους εμπιστευθείτε;


Και ξαναρωτώ:

Για 20 ευρώ, θα τους εμπιστευθείς;

PReD
06-05-04, 20:31
Nec . -

todo
07-05-04, 17:37
Σήμερα πήρα την απόφαση και πήρα το NEC τελικά!Φαντάζομαι ότι δεν με απογοητεύσει :D .Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

WAntilles
07-05-04, 17:39
Σοφή απόφαση.

Μπράβο σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.