PDA

Επιστροφή στο Forum : windows 2003 server



TEO2202
11-01-12, 02:31
Παιδιά καλησπέρα έχω εγκαταστήσει τα win 2003 server

Στο manage server μου έχει της παρακάτω επιλογές:

* File server
* Print server
* Application server (IIS, ASP .NET)
* Mail server (POP3, SMTP)
* Terminal server
* Remote access/VPN server
* Domain controller (Active Directory)
* DNS server
* DHCP server
* Streaming media server
* WINS server
Τι από όλα αυτά πρέπει να επιλέξω για να έχω έναν game dedicated server? :hmm:

TEO2202
17-01-12, 22:20
παιδιά επέλεξα τον Application server . Έχω το έξεις πρόβλημα , το game τρέχει στης πόρτες 12003 tcp/udp και udp 12300. Οι πόρτες ειναι ανοιχτές στο ρουτερ και εναι τσεκαρισμένο αυτο. Μόλις τρέχω τον gameserver , εμφανίζεται κανονικα στην λίστα με τους άλλους server , άλλα οταν πάει κάποιος να συνδεθεί δεν μπορεί . Η όλη διαδικασία , είναι δοκιμασμένη με win xp και δουλεύει μια μια χαρα . Στα windows server 2003 δεν μπορώ να σεταρω , υπάρχει κάποιο θέμα με το firewall , τι κάνω τώρα?

vasim
18-01-12, 08:51
Πιθανόν οι υπόλοιποι να μην έχουν ανοιχτές αυτές τις πόρτες....

MADx2
18-01-12, 10:11
παιδιά επέλεξα τον Application server . Έχω το έξεις πρόβλημα , το game τρέχει στης πόρτες 12003 tcp/udp και udp 12300. Οι πόρτες ειναι ανοιχτές στο ρουτερ και εναι τσεκαρισμένο αυτο. Μόλις τρέχω τον gameserver , εμφανίζεται κανονικα στην λίστα με τους άλλους server , άλλα οταν πάει κάποιος να συνδεθεί δεν μπορεί . Η όλη διαδικασία , είναι δοκιμασμένη με win xp και δουλεύει μια μια χαρα . Στα windows server 2003 δεν μπορώ να σεταρω , υπάρχει κάποιο θέμα με το firewall , τι κάνω τώρα?

το firewall του server το εχεις ρυθμίσει?
port forward απο τον router στον server εχεις κάνει?

TEO2202
18-01-12, 13:49
Οσο αφορά το firewall εχω παει στον πίνακα ελενχουν και εχω απενεργοποίηση το firewall απο εκει εκτός αν εχει και αλου firewall. Στο ρουτερ εχω κανει dmz την ip του server που εχω κανει και static για να ειμαι σίγουρος. Απο μεριας ρουτερ ειναι ολα ok καθόλου firewall

MADx2
18-01-12, 14:54
Οσο αφορά το firewall εχω παει στον πίνακα ελενχουν και εχω απενεργοποίηση το firewall απο εκει εκτός αν εχει και αλου firewall. Στο ρουτερ εχω κανει dmz την ip του server που εχω κανει και static για να ειμαι σίγουρος. Απο μεριας ρουτερ ειναι ολα ok καθόλου firewall

απο τοπικο δικτυο παιζει?

Εγω καλού κακού θα έκανα και port forward τις συγκεκριμένες πόρτες στην ip του server.

TEO2202
18-01-12, 15:10
Ναι απο τοπικό δίκτυό συνδέεται κανονικότατα. Μα δεν εχει νόημα να ανοίξω πόρτες στο modem το εχω τεστάρει σε dmz και ειναι τεσταρισμενο με xp οτι λειτουργεί η συγκεκριμένη επιλογη. Αλλα το εχω δοκιμάσει και αυτο παλαιότερα δεν έπαιζε παλι , με λιγα λογία τα win server 2003 δεν αφήνουν της εισερχόμενες συνδέσεις

MADx2
18-01-12, 16:32
στα logs κοίταξες μηπως βγάζει είτε στο application ειτε στο system καποιο error?

δοκιμασε και το παρακατω:
"Logon to the Windows 2003 computer using an account with administrative rights.
2

Right-click on "My Computer" and click "Properties."
3

Click the "Remote" tab.
4

Check the "Enable remote access on this computer" box.
5

Click "Select remote users" and select the trusted administrators who should have remote access.
6

Click "OK" to save these settings.
"

TEO2202
18-01-12, 19:43
στα logs κοίταξες μηπως βγάζει είτε στο application ειτε στο system καποιο error?

δοκιμασε και το παρακατω:
"Logon to the Windows 2003 computer using an account with administrative rights.
2

Right-click on "My Computer" and click "Properties."
3

Click the "Remote" tab.
4

Check the "Enable remote access on this computer" box.
5

Click "Select remote users" and select the trusted administrators who should have remote access.
6

Click "OK" to save these settings.
"

Αυτη η επιλογή δεν ειναι για την απομακρυσμένη επιφάνειά εργασίας?

TEO2202
18-01-12, 21:57
παιδιά ολα εντάξει με μια επανεκκίνηση του ρουτερ έφτιαξε. Τώρα εχω ενα άλλο θέμα , εχω ενεργοποίηση κανονικά την απομακρυσμένη πρόσβαση επιφάνεια εργασίας , ολα κανονικά μπαίνω απο αλο pc με ip και pass , αλλα βλεπω οτι δεν βλέπω την ιδια οθόνη.....π.χ ανοίγω ενα παράθυρο στο server και οταν πάω στο αλο pc που συνδέομαι επάνω στο server που εχω ανοίξει το παράθυρο , βλέπω αλlη οθόνη , στην ουσία την ιδια βλεπω αλλα χωρίς να φαίνεται οτι εχει ανοίξει κατι. Τι ειναι αυτο?

Tsene
19-01-12, 00:54
Διαφορετικό session.

TEO2202
19-01-12, 01:04
Δηλαδή;

TEO2202
25-01-12, 23:10
Διαφορετικό session.

Βρεικα παιδια εδω:

http://www.awmn.net/showthread.php?t=23197&

Ακουλουθησα την επιλογη 2 οπως γράφει εκει ο φιλος μας αλλα δεν ειδα καμια διάφορα παλι εχω διαφορετική επιφάνεια εργασίας απο τον server . Τι κανω λαθος :(:(

@ ADSLgr.com All rights reserved.