PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικό πρόβλημα στη γραμμή



Makinen
13-01-12, 01:54
Καλησπέρα
Έχω forthnet εδώ και αρκετά χρόνια στην ίδια γραμμή και αν εξαιρέσουμε γενικές βλάβες και ένα βραχυκύκλωμα στην κάρτα μου στο DSLAM δεν είχα πρόβλημα με το δίκτυο εδώ κοντά. Έως σήμερα το απόγευμα. Έχει ξεκινήσει να αποσυνδέεται, να παγώνει η σύνδεση, και να τρώω timeouts και γενικά αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά που δείχνει πρόβλημα στη γραμμή. Το θέμα είναι ότι δεν έχω αλλάξει κάτι εδώ, πώς μπορώ να βρω τι είναι πριν καλέσω τεχνικό και με χρεώσουν;

adabter
13-01-12, 12:15
δοκίμασες να παίξεις με άλλο router μήπως φταίει αυτό?

orestian
19-01-12, 23:02
ακου να δεις. Δοκιμασε να αλλάξεις ρουτερ, φίλτρα, καλώδια κτλ. Πάρε τους τηλ να σου μετρήσουν τη γραμμή. Σε περίπτωση που δε σου βρουν κάτι, τσέκαρε κάτω στην πολυκατοικία ή οπουδήποτε αλλού είναι η ρεγκλέτα των γραμμών αν έχει αποσυνδεθεί κανένα καλώδιο.

Σε περιπτωση που δεν υπάρχει κάτι τέτοιο πες τους να σου στείλουν τεχνικό. Ο τεχνικός θα σε χρεώσει μόνο σε περίπτωση που εντοπίσει τη βλάβη μέσα στο σπίτι. Αν η βλάβη είναι στο κλιμακοστάσιο, ΔΕ ΣΕ ΧΡΕΩΝΕΙ. Εσύ ευθύνεσαι μόνο για το σπίτι σου. Αλλά θα είσαι από πάνω του. Εμένα μου έχει τύχει και δε με χρέωσαν. Ούτως η άλλως υπογράφεις αν αποδέχεσαι τη χρέωση.Και τη 2η φορά που είχα αποσυνδέσεις, πήγα κάτω (γνωρίζοντας τα καλώδιά μου), τα χαρχάλεψα και όλα διορθώθηκαν. Πρόσεχε μην κόψεις τη γραμμή κανενός γείτονα αν το κάνεις.

Makinen
20-01-12, 09:23
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Δυστυχώς δεν βγήκε άκρη καθώς δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα στη γραμμή ή στον εξοπλισμό μου και απλά μου μειώσαν (κι άλλο) το συγχρονισμό και σταθεροποιήθηκε πλήρως. Έχω μέρες ολόκληρες uptime αλλά επίσημα πια ADSL 1 στα 8 mbps :mad:

@ ADSLgr.com All rights reserved.