PDA

Επιστροφή στο Forum : WIND ταλαιπωρία..



pett
13-01-12, 16:23
Στις 21/12/2011 ενεργοποιήθηκε η αίτηση φορητότητας για το σταθερό τηλέφωνό μου από τον ΟΤΕ στην WIND στην περιοχή του Άνω Κορυδαλλού.
Η γραμμή μετά την ενεργοποίηση της φορητότητας είναι νεκρή έως και σήμερα 13/01/2012.
Η επικοινωνία με την εταιρεία WIND είναι καθημερινή. Οι απαντήσεις των υπαλλήλων της είναι γενικές και αόριστες και το μόνο που κάνουν είναι να μου στέλνουν μηνύματα στο κινητό ότι εντόπισαν την βλάβη χωρίς να μου λένε γιατί δεν μπορούν να την διορθώσουν τόσες μέρες.
Στις 09/01/2012 δέχτηκα κλήση στο κινητό μου από την εταιρεία και μου έκλεισαν συνδυαστικό ραντεβού με τεχνικό του ΟΤΕ για 10/01/2012 08:00-10:00 στο χώρο της τηλεφωνικής γραμμής. Δεν ήρθε ποτέ κανείς. Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με την εταιρεία δεν ήξερε κανείς το λόγο που δεν ήρθαν.
Πώς θα τελειώσει αυτή η ταλαιπωρία;

nyannaco
13-01-12, 19:29
Σαν να μην πέρασε μια μέρα...
Με αυτή την εταιρεία, είναι να μην σου κάτσει η στραβή. Αν σου κάτσει, την έκατσες :mad:
Καταγγελία και πάμε γι'αλλού - ίσως έτσι στο φτιάξουν αμέσως, και σου κάνουν και κανα δυο πάγια δώρο. Αν δελεαστείς βέβαια, και δεν φύγεις έτσι κι αλλιώς.

alsthom
13-01-12, 20:38
Αχ φίλε...τι μου θυμίζεις τώρα.

Πριν ενάμισι χρόνο είχα κάνει αίτηση και γω στην wind. Και έμεινα 40 μέρες χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ.
Σε όσες αλλαγές πάροχων έκανα, το τηλέφωνο και το ίντερνετ διακοπτόταν για μια ώρα άντε δύο, κατά την μετάβαση από τον ένα στον άλλο.

Τράβηξα λαχείο τότε, το ίδιο μου φαίνεται έπαθες και σύ.

Υπομονή ή καταγγελία!

sakels
14-01-12, 05:24
Φυγε για αλλο παροχο και μην τους πληρωσεις τπτ εννοειται..

no_logo
14-01-12, 10:46
καταγγελία σε ΕΕΤΤ και κοινοποίηση της στην wind
Αν το επιθυμείς ζήτα και ακύρωση συμβολαίου με υπαιτιότητα της wind και φυσικά θα ζητήσεις να μην πληρώσεις τίποτα και ότι έχεις δωσει -αν έχεις δώσει- να τα πάρεις πίσω

pett
14-01-12, 11:18
Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας. Άν πάω σε άλλο πάροχο πάλι εκτός ΟΤΕ μήπως έχω τα ίδια προβλήματα; Μήπως είναι προβληματική η περιοχή;

baskon
14-01-12, 11:25
Οτι σου ειπαν και οι παραπανω..Σου ετυχε προβλημα στην ενεργοποιηση. Η εξυπηρετηση τους ειναι για τα μπαζα. Οποτε για να βγαλεις ακρη θα πρεπει να περασει αρκετος καιρος. Αν αλλαξεις παροχο 99% δε θα εχεις προβλημα εκτος αν πεσεις παλι σε εξαιρετικη περιπτωση..
Οπως και να εχει και παροχο να αλλαξεις θελεις μερες να ενεργοποιηθεις.
Οποτε εσυ αποφασιζεις.Συνεχιζεις να το προσπαθεις με τη wind Και καποια στιγμη σε κανα μηνα εχεις τηλεφωνο?(Ισως και παραπανω..)
Ή εισαι δυσαρεστημενη οποτε δε θες να τους δινεις τα λεφτα σου και πας σε αλλον..?Και παλι περνα κανας μηνας για να ενεργοποιηθεις και υπαρχει μια ελαχιστη πιθανοτητα να εχεις και παλι προβλημα.
Εσυ αποφασιζεις.

RASTAVIPER
15-01-12, 10:33
Κοίτα δες πώς θα πάει και αν σύντομα σε τακτοποιήσουν, ζητάς 2-3 πάγια δώρο για αποζημίωση
Αν πας σε άλλο παροχο ρισκάρεις να έχασες τόσο χρόνο τσάμπα.

pett
20-01-12, 21:35
Η ταλαιπωρία συνεχίζεται... Έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και με ενημέρωσαν από την Wind ότι πρέπει να γίνει αλλαγή ορίου από τον ΟΤΕ. O OTE τους δίνει καταλητική ημερομηνία 2-2-12. Αξίζει να περιμένω ή θα μπλέξω χειρότερα;

thomNikolaou
22-01-12, 22:50
Εξαρτάτε με το πόσο ανάγκη έχεις το internet πολύ πιθανών
αφού συνδεθείς να μην έχεις άλλα προβλήματα αν και με την
συγκεκριμένη εταιρία εγώ έκανα πίσω μόλις διαπίστωσα την ανοργανωσιά.

lex_luthor
24-01-12, 02:30
Η ταλαιπωρία συνεχίζεται... Έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και με ενημέρωσαν από την Wind ότι πρέπει να γίνει αλλαγή ορίου από τον ΟΤΕ. O OTE τους δίνει καταλητική ημερομηνία 2-2-12. Αξίζει να περιμένω ή θα μπλέξω χειρότερα;

Θα σου πρότεινα να περιμένεις. Εν τω μεταξύ έχω μπλεχτεί λίγο με το username σου. Pett ή Petr; :)

africa_twin
24-01-12, 09:51
Εν τω μεταξύ έχω μπλεχτεί λίγο με το username σου. Pett ή Petr; :)
:p:oneup:

pett
25-01-12, 13:29
Επιτέλους χθες ήρθε το τηλέφωνο :)
Από ταχύτητα όμως :down: Στατιστικά γραμμής:
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 848/1600 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.8/10.8 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 29/42.9 dB
Output Power (Up/Down) 12.3/18.3 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 848/2052 kbps
Interleave depth 4
Annex Type AnnexA
CRC errors 260
Η γνώμη σας;

nyannaco
25-01-12, 13:32
Χάλια μαύρα. 'Η κάποια πηγή θορύβου επηρρεάζει πάρα πολύ άσχημα τη γραμμή σου, ή η Wind διατηρεί τα γνωστά της standards :twisted:
Με τον ΟΤΕ τί στατιστικά είχες;

pett
25-01-12, 13:41
Στον ΟΤΕ δεν είχα δει τα στατιστικά, η ταχύτητα ήταν περίπου ίδια αλλά είχα Conn-x 2 Mbps. Τώρα τι γίνεται;

nyannaco
25-01-12, 13:49
Περιμένεις μέχρι αύριο μήπως και βελτιωθούν τα στατιστικά σου - κάποιοι πάροχοι παρακολουθούν τη γραμμή μετά την ενεργοποίηση και επεμβαίνουν για βελτιώσεις, δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος το κάνει. Αν μέχρι αύριο δεν έχεις δει βελτίωση, παίρνεις τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη και τους αναφέρεις το πρόβλημα.

NexTiN
26-01-12, 01:23
Υπάρχει και ακόμη ένα ενδεχόμενο.Να υπάρχει mini-DSLAM του ΟΤΕ στην περιοχή και να επηρεάζει τον συγχρονισμό, πράγμα που δεν πρόκειται να βελτιωθεί σε καμμία περίπτωση.Πάντως πάρε τηλ. άμεσα, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα στην γραμμή χωρίς ενέργειες.

RASTAVIPER
26-01-12, 10:35
Με 43 attenuation και 11 snr τι να σου κάνει η Wind?
Προφανώς το παιδί είναι πολύ μακριά από το DSLAM και η γραμμή έχει θέμα.Και στο 9 να πάει που είναι το κανονικό της WIND, άντε να βελτιωθεί κάτι ψηλά.
Ίσως πάρει μερικά MBps ακόμα στην περίπτωση που η γραμμή δεν έχει πιάσει το βέλτιστό της.

nyannaco
26-01-12, 11:06
Με 43 attenuation και 11 snr τι να σου κάνει η Wind?Σε άλλο πάροχο (On), με 57db attenuation και 6.5 SNR, πιάνω περίπου 4Mbps. Αρα με 43db attenuation υπάρχει μεγάααλο περιθώριο βελτίωσης ρίχνοντας το SNR.

LOUKAS32
26-01-12, 11:09
ι μανα μου με 40+ πιανει 10MB

lex_luthor
31-01-12, 01:23
Στον ΟΤΕ δεν είχα δει τα στατιστικά, η ταχύτητα ήταν περίπου ίδια αλλά είχα Conn-x 2 Mbps. Τώρα τι γίνεται;

Μίλησε τηλεφωνικά με τη Wind για να σου αλλάξουν τις ρυθμίσεις της γραμμής. Δεν είναι ότι ο ΟΤΕ έκανε θαύματα. Μην τρελαθούμε κιόλας...

@ ADSLgr.com All rights reserved.