PDA

Επιστροφή στο Forum : FRITZ τηλεφωνία



Σελίδες : [1] 2

pan123
13-01-12, 16:35
Παιδιά γεια σας. έχω συνδέσει το νετφαστερ οπου συγχρονιζει με τη HOL με το FRITZ. Σκοπός μου είναι να έχω την τηλεφωνία μόνο από το FRITZ. Εχω κάνει διάφορες ρυθμίσεις, δυστυχως δεν τα εχω καταφέρει όμως.
Ένα παλικάρι να δώσει τα φωτα του σας παρακαλώ:confused:
εν ανάγκη να δώσω και το τηλεφωνο μου για άμεση επαφη

Καλή μας χρονιά αν και...

MarkoDiMarko
13-01-12, 17:09
Sorry έχασες. Θεωρώ απίθανο να γίνεται. Δεν μπορείς να έχεις VC1 (internet) και VC2 (VOIP) σε 2 διαφορετικούς router.
Ξήλωσε το Netfaster και βάλτα όλα πάνω στο Fritz, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα σ' αυτό.

pan123
13-01-12, 18:26
έχει κυκλοφορήσει η φήμη οτι γίνεται ρε γα@το αλλά πώς...
ασε που το νετφαστερ συγχρονιζει στα 16500 ενώ το φριτζ στα 12000..
για αυτο δεν βαζω το φριτζ. Συγχρονίζει πολύ χαμηλά

pRieStaKoS
14-01-12, 11:17
έχει κυκλοφορήσει η φήμη οτι γίνεται ρε γα@το αλλά πώς...
ασε που το νετφαστερ συγχρονιζει στα 16500 ενώ το φριτζ στα 12000..
για αυτο δεν βαζω το φριτζ. Συγχρονίζει πολύ χαμηλά

Ασε το NF τότε....

dkmaster
15-01-12, 13:20
Δυστυχώς και πίτα ολόκληρη και σκύλο χορτάτο, δύσκολο.
Άσε πάνω το netfaster μια χαρά είναι.

nongrata
15-01-12, 16:02
Τυχερός είσαι, το έψαχνα σήμερα για το 7170.
Κατ αρχάς πρέπει να έχεις το Υ καλώδιο του Φριτζ. Χωρίς αυτό δε γίνεται. Βάζεις το ένα τμήμα του Υ καλωδίου που προορίζεται για τηλεφωνία στο νετφαστερ, το άλλο που είναι για DSL το αφήνεις να κρέμεται και το ενωμένο άκρο το βάζεις κανονικά στο φριτζ. Το πολύ να πεις στο φριτζ να λαμβάνει ιντερνετ μέσω LAN. Σου βάζω και μερικά λινκς στα γερμανικά με κάποιες επεξηγήσεις.

Γράφει αυτό που σου είπα για το καλώδιο (http://www.alice-community.de/forum/viewtopic.php?f=23&t=3713&start=0&st=0&sk=t&sd=a)

Στην τελευταία παράγραφο γράφει αυτό που σου είπα για τη συνδεσμολογία των δυο ρούτερ. (http://www.hansenet-user-forum.de/viewtopic.php?f=24&t=25729)

Εικόνα συνδεσμολογίας καλωδίου αν έχεις χάσει το Υ (http://www.avm.de/de/Service/FAQs/FAQ_Sammlung/12004.php3)

Επίσημες οδηγίες από την avm για χρήση του φριτς πίσω από άλλο ρούτερ. (http://www.avm.de/de/Service/FAQs/FAQ_Sammlung/11582.php3) Δεν είναι όμως πλήρεις διότι δεν περιλαμβάνουν τα της τηλεφωνίας.

Μια παρόμοια συζήτηση. (http://www.mactechnews.de/forum/thread/FritzBOX-nur-als-Telefonanlage-verwendbar-288718.html)

pan123
15-01-12, 16:08
Τυχερός είσαι, το έψαχνα σήμερα για το 7170.
Κατ αρχάς πρέπει να έχεις το Υ καλώδιο του Φριτζ. Χωρίς αυτό δε γίνεται. Βάζεις το ένα τμήμα του Υ καλωδίου που προορίζεται για τηλεφωνία στο νετφαστερ, το άλλο που είναι για DSL το αφήνεις να κρέμεται και το ενωμένο άκρο το βάζεις κανονικά στο φριτζ. Το πολύ να πεις στο φριτζ να λαμβάνει ιντερνετ μέσω LAN. Σου βάζω και μερικά λινκς στα γερμανικά με κάποιες επεξηγήσεις.

Γράφει αυτό που σου είπα για το καλώδιο (http://www.alice-community.de/forum/viewtopic.php?f=23&t=3713&start=0&st=0&sk=t&sd=a)

Στην τελευταία παράγραφο γράφει αυτό που σου είπα για τη συνδεσμολογία των δυο ρούτερ. (http://www.hansenet-user-forum.de/viewtopic.php?f=24&t=25729)

Εικόνα συνδεσμολογίας καλωδίου αν έχεις χάσει το Υ (http://www.avm.de/de/Service/FAQs/FAQ_Sammlung/12004.php3)

Επίσημες οδηγίες από την avm για χρήση του φριτς πίσω από άλλο ρούτερ. (http://www.avm.de/de/Service/FAQs/FAQ_Sammlung/11582.php3) Δεν είναι όμως πλήρεις διότι δεν περιλαμβάνουν τα της τηλεφωνίας.

Μια παρόμοια συζήτηση. (http://www.mactechnews.de/forum/thread/FritzBOX-nur-als-Telefonanlage-verwendbar-288718.html)
NONGRATA σε ευχαριστώ πολύ, θα το προσπαθήσω και θα σου πω νέα. Να είσαι καλά

nongrata
15-01-12, 16:40
Κάπου πήρε το μάτι μου ότι το νετφαστερ κάνει νερά στην έξοδο της τηλεφωνίας. Δηλ. η μια έξοδος δουλεύει με την αναλογική τηλεφωνία και η άλλη με την ιντερνετική. Πρόσεξέ το λίγο. Επίσης πρόσεξε τα pin στα καλώδια κι αν χρειαστεί μαστόρεψε ένα δικό σου καλώδιο. Αν δεν κατάλαβες στη μια έξοδο της τηλεφωνίας θα βάλεις το καλώδιο της τηλεφωνίας και ααααααααααααν θες μπορείς στο switch του νετφαστερ να καρφώσεις το άλλο τμήμα του καλωδίου για το dsl και να δίνεις και ιντερνετ στο fritz κάτι που θα σου χρειαστεί αν θες VOIP μέσω fritz. Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις βέβαια θα πρέπει να πεις στο fritz να παίρνει ιντερνετ μέσω LAN.

pan123
15-01-12, 22:39
Κατ΄αρχάς να αναφέρω ότι η τηλεφωνία μου είναι voip από τη HOL. Σύνδεσα λοιπόν τα 2 ρούτερ με το καλώδιο το αυθεντικό, έτσι όπως λέει ο οδηγός. Μπόρεσα να κάνω εξερχόμενες κλήσεις όμως με θόρυβο μέσα και αρκετά δευτερόλεπτα μέχρι να πραγματοποιηθεί η κάθε σύνδεση.
Εισερχόμενες δεν μπόρεσα να έχω.
Αυτό που πρόσεξα είναι πως στο fritz δεν γίνανε regist τα τηλέφωνα, απλά παίρνανε σήμα από το νετφαστερ.
Πρέπει να το ψάξω και με κάποιο τρόπο να μου συγχρονίσει η τηλεφωνία στο fritz.
Πάντως σε ευχαριστώ φιλαράκι.
Ίσως αν ξέρεις κάτι παραπάνω να μιλούσαμε μια φορά στο τηλέφωνο μπας και τα καταφέρω..

nongrata
15-01-12, 23:06
Αφού έχεις voip από τη HOL θα πρέπει να τη ρίξεις μέσω της ethernet σύνδεσης του netfaster απευθείας, δηλ. χωρίς να καθορίσεις voip λογαριασμούς στο netfaster, στο fritz. Μετά θα ρυθμίσεις το VOIP στο fritz και μόνο.

Αν κατάλαβες το όλο θέμα είναι να έχεις το netfaster μόνο σα ρούτερ και όλα τα άλλα να τα κάνει το fritz το οποίο θα λαμβάνει ιντερνετ από την έξοδο ethernet του netfaster.

Εναλλακτικά μπορείς να βγάλεις την τηλεφωνία από τη μια έξοδο του netfaster και να την πας στο fritz. Μετά εντός fritz θα φτιάξεις φίλτρα. Πάντως δεν καταλαβαίνω που οφείλεται ο θόρυβος. Ίσως να οφείλεται στο ότι έχεις ρυθμισμένο το VOIP και στα δυο μηχανήματα.

Για τηλ. επικοινωνία, δε θα είχα πρόβλημα αν ήμουν Ελλάδα. Δεν είμαι όμως

MarkoDiMarko
16-01-12, 18:28
Update-διόρθωση στην 1η μου απάντηση. Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να γίνεται.
Ξεχνάς το Υ-cable, εφόσον μιλάμε για VOIP, σου είναι άχρηστο. Έχεις ρυθμισμένα κανονικά τα credentials για το internet στο Netfaster και αφαιρείς ότι έχει σχέση με τα τηλέφωνα (και το VC2 εννοείται). Ίσως να χρειαστεί να ρυθμίσεις και το Netfaster για να επιτρέψει bridge λειτουργία προς το Fritz, δεν θυμάμαι και βαριέμαι να το ξεθάψω αυτήν την στιγμή ;) Μάλλον δεν χρειάζεται, άστο για αρχή όπως είναι.
Συνδέεις την LAN1 του Fritz με μία πόρτα του Netfaster και ρυθμίζεις στο Fritz, Internet connection via LAN1 και στο Operating Mode, Internet connection (NAT router with PPPoE or IP), βάζοντας κανονικά τα credentials για το internet. Να σημειώσω πως οι επιλογές που αναφέρω, μπορεί να αναγράφονται λίγο διαφορετικά, προσωπικά έχω γερμανικό firmware. Λογικά με τις παραπάνω ρυθμίσεις, το Fritz θα δημιουργήσει δικό του connection μέσω του Netfaster (το επιτρέπει η HOL) και επίσης, αν έχεις ρυθμισμένη την VOIP τηλεφωνία στο Fritz, πολύ πιθανόν να δημιουργηθεί το 2ο VC που χρειάζεται για το VOIP, πάνω στο Fritz και να γίνουν register τα τηλέφωνα. Μην ξεχνάς ότι μπορεί να πάρει από λίγα λεπτά έως αρκετές ώρες για να γίνουν πρώτη φορά register τα τηλέφωνα, αν μέχρι τώρα χρησιμοποιούσες το Netfaster.
Μερικές υποσημειώσεις ακόμα. Υποθέτουμε ότι οι IP των 2 routers είναι στο ίδιο δίκτυο, π.χ. 192.168.1.1 για το Netfaster και 192.168.1.2 για το Fritz. Μόλις βάλεις την ρύθμιση Internet connection via LAN1 στο Fritz (και αν έχεις τον Η/Υ σου συνδεδεμένο πάνω του), θα χάσεις επαφή με το Netfaster. Θα πρέπει να συνδέσεις και 2ο καλώδιο δικτύου μεταξύ των 2 routers για να έχεις επαφή και με τους 2, όσο κι αν ακούγεται περίεργο. Επίσης, όταν όλα παίξουν με το καλό, θα έχεις τα τηλέφωνά σου πάνω στο Fritz και θα βάλεις στον Η/Υ σου σαν gateway την IP του Netfaster για να χρησιμοποιεί εκείνη την σύνδεση για internet.
Τελειώνοντας, θέλω να πω ότι δεν το έχω δοκιμάσει. Η μόνη αμφιβολία μου είναι αν δουλέψει το 2ο VC που χρειάζεται για το VOIP, πάνω στο Fritz. Αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Καλή επιτυχία!

pan123
16-01-12, 20:53
Update-διόρθωση στην 1η μου απάντηση. Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να γίνεται.
Ξεχνάς το Υ-cable, εφόσον μιλάμε για VOIP, σου είναι άχρηστο. Έχεις ρυθμισμένα κανονικά τα credentials για το internet στο Netfaster και αφαιρείς ότι έχει σχέση με τα τηλέφωνα (και το VC2 εννοείται). Ίσως να χρειαστεί να ρυθμίσεις και το Netfaster για να επιτρέψει bridge λειτουργία προς το Fritz, δεν θυμάμαι και βαριέμαι να το ξεθάψω αυτήν την στιγμή ;) Μάλλον δεν χρειάζεται, άστο για αρχή όπως είναι.
Συνδέεις την LAN1 του Fritz με μία πόρτα του Netfaster και ρυθμίζεις στο Fritz, Internet connection via LAN1 και στο Operating Mode, Internet connection (NAT router with PPPoE or IP), βάζοντας κανονικά τα credentials για το internet. Να σημειώσω πως οι επιλογές που αναφέρω, μπορεί να αναγράφονται λίγο διαφορετικά, προσωπικά έχω γερμανικό firmware. Λογικά με τις παραπάνω ρυθμίσεις, το Fritz θα δημιουργήσει δικό του connection μέσω του Netfaster (το επιτρέπει η HOL) και επίσης, αν έχεις ρυθμισμένη την VOIP τηλεφωνία στο Fritz, πολύ πιθανόν να δημιουργηθεί το 2ο VC που χρειάζεται για το VOIP, πάνω στο Fritz και να γίνουν register τα τηλέφωνα. Μην ξεχνάς ότι μπορεί να πάρει από λίγα λεπτά έως αρκετές ώρες για να γίνουν πρώτη φορά register τα τηλέφωνα, αν μέχρι τώρα χρησιμοποιούσες το Netfaster.
Μερικές υποσημειώσεις ακόμα. Υποθέτουμε ότι οι IP των 2 routers είναι στο ίδιο δίκτυο, π.χ. 192.168.1.1 για το Netfaster και 192.168.1.2 για το Fritz. Μόλις βάλεις την ρύθμιση Internet connection via LAN1 στο Fritz (και αν έχεις τον Η/Υ σου συνδεδεμένο πάνω του), θα χάσεις επαφή με το Netfaster. Θα πρέπει να συνδέσεις και 2ο καλώδιο δικτύου μεταξύ των 2 routers για να έχεις επαφή και με τους 2, όσο κι αν ακούγεται περίεργο. Επίσης, όταν όλα παίξουν με το καλό, θα έχεις τα τηλέφωνά σου πάνω στο Fritz και θα βάλεις στον Η/Υ σου σαν gateway την IP του Netfaster για να χρησιμοποιεί εκείνη την σύνδεση για internet.
Τελειώνοντας, θέλω να πω ότι δεν το έχω δοκιμάσει. Η μόνη αμφιβολία μου είναι αν δουλέψει το 2ο VC που χρειάζεται για το VOIP, πάνω στο Fritz. Αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Καλή επιτυχία!

¨οπως και να χει σε ευχαριστώ πολύ ! Θα το προσπαθήσω

pan123
20-01-12, 14:02
Δυστυχώς φίλε Μάρκο δεν τα κατάφερα. Ακολούθησα τις οδηγίες σου, το άφησα αρκετές ώρες αλλά δεν συγχρόνισε η τηλεφωνία στο φριτζ. Ψάχνω να βρω τί δεν έκανα καλά γιατί είμαι σίγουρος πως γίνεται αφού η τηλεφωνία μου είναι voip.
Μήπως πρέπει να καταχωρήσω κάπου MAC adressses?
Υπ΄οψιν ότι όταν το φριτζ λειτουργει σαν ρουτερ (χωρίς να συνδέεται με το νετφαστερ) συγχρονίζει κανονικά και η τηλεφωνία κατευθείαν, δηλαδή οι ρυθμίσεις είναι περασμένες. Δεν θα τα παρατήσω εύκολα όμως

jkoukos
20-01-12, 14:19
Από τη στιγμή που με το Fritz μόνο του δουλεύει η τηλεφωνία, έχω την εντύπωση ότι αυτό που φταίει είναι ότι υπάρχουν 2 συσκευές με την ίδια MAC Address και η HOL λαμβάνει υπόψιν την 1η που βρίσκει, αυτή του Netfaster, στην οποία όμως έχεις κλείσει το VC2.

Αν μπορούσες ν' αλλάξεις την MAC του Netfaster (δεν γνωρίζω τον τρόπο) σε κάποια άλλη άσχετη ίσως να δουλέψει η τηλεφωνία.

MarkoDiMarko
20-01-12, 18:10
Το σενάριο είναι αυτό:
Το Netfaster δημιουργεί ένα VC1 μόνο για internet και τίποτα παραπάνω, ότι έχει σχέση με τηλεφωνία (π.χ. VC2 και υπόλοιπες ρυθμίσεις) έχει αφαιρεθεί.
Το Fritz μέσω του Netfaster, δημιουργεί ένα δικό του VC1 για το internet και το VC2 για την τηλεφωνία. Σιγούρεψε ότι ακολουθείς αυτό ακριβώς το σενάριο. Αν όντως τα έχεις κάνει αυτά, τότε τουλάχιστον, το Netfaster KAI το Fritz θα πρέπει να συγχρονίζουν και να έχουν internet. Επίσης, σ' αυτήν την περίπτωση αν βάλεις στον Η/Υ σου, την μία φορά σαν gateway τον έναν ρουτερ και μετά τον άλλον, θα πρέπει να έχεις κανονικά internet, με διαφορετική WAN IP. Μπορείς να το ελέγξεις εύκολα πηγαίνοντας π.χ. στο www.whatismyip.com. Αυτό μπορώ να επιβεβαιώσω ότι δουλεύει, το έχω κάνει στο παρελθόν.
Τώρα, αν όντως όλα τα παραπάνω ισχύουν και δεν συγχρονίσουν τα τηλέφωνα μετά από 1 μέρα αναμονής, τότε φοβάμαι ότι δεν πρόκειται να συμβεί το επιθυμητό.

nongrata
22-01-12, 18:30
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=553073)φίλε. Μάλλον αυτό είναι το πρόβλημά σου. Επίσης δοκίμασε με ανεξάρτητο voip πάροχο να δεις αν δουλεύει το fritz με τη συνδεσμολογία που σου είπαμε. Αν δουλεύει τότε το πρόβλημα εντοπίζεται στη HOL.

pan123
22-01-12, 19:15
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=553073)φίλε. Μάλλον αυτό είναι το πρόβλημά σου. Επίσης δοκίμασε με ανεξάρτητο voip πάροχο να δεις αν δουλεύει το fritz με τη συνδεσμολογία που σου είπαμε. Αν δουλεύει τότε το πρόβλημα εντοπίζεται στη HOL.

Φίλε μου όπως αναφέρω πιο πάνω όταν έχω το φριτζ ως κύριο ρούτερ συγχρονίζουν κανονικά τα τηλέφωνα. Όταν όμως έχω σαν ρουτερ το νετφαστερ και το φριτζ να παίρνει μέσω lan1 τότε δεν γίνεται registed η τηλεφωνία στο φριτζ.
Ίσως ένας βηματικός οδηγός από κάποιον που το έχει επιτύχει να με βοηθούσε, τι να πω..

jkoukos
22-01-12, 19:21
Ίσως ένας βηματικός οδηγός από κάποιον που το έχει επιτύχει να με βοηθούσε, τι να πω..
Υπάρχει άραγε κανείς;

pan123
28-01-12, 23:10
Υπάρχει κάποιος φίλος που το έχει καταφέρει; για να μην προσπαθώ κι εγώ μάταια ρε παιδιά.
Καλό βράδυ σε όλους.

pan123
04-03-13, 11:42
Ηθελα να σας ενημερώσω ότι μετά τόσους μήνες δεν τα έχω καταφέρει, δυστυχώς..
Θυμίζω ότι σκοπός μου είναι να έχω το netfaster ως κύριο ρουτερ και το fritz να διαχειρίζεται μόνο την τηλεφωνία voip.
Αν κάποιο παληκάρι το έχει καταφέρει..

Vitruvian78
05-03-13, 00:49
Να ρωτησω κατι απλο: γιατι δεν γυρνας την τηλεφωνια σου σε pots και να παιξεις με οποιο ρούτερ θέλεις;

pan123
05-03-13, 08:44
Εχω voip 2 γραμμές hol, ειμαι πολύ παλιός συνδρομητής.
πού θα ωφελούσε αυτό που λές; Εγώ θέλω κυριο ρουτερ το netfaster(πολύ υψηλός συγχρονισμός) και την τηλεφωνία μου να την διαχειρίζεται το fritzbox

BillyVan
07-03-13, 12:49
αν καταλαβα καλα θες να εχεις ως μοντεμ και ρουτερ το νετφαστερ και το voip απο το fritz , το ειχα δοκιμασει ετσι ακριβως οπως λες και το ειχα κανει χωρις κανενα προβλημα απλα θα δωσεις μεσω ethernet καλωδιου στη lan 1 του 7140 και στις ρυθμισεις του θα επιλεξεις

Internet connection via LAN 1

Select this kind of connection if FRITZ!Box is to be connected to an already existing network (LAN), a cable modem or a DSL router

εγω ετσι το ειχα και επαιζε κανονικα .

Βεβαια το εχω κανει το 7140 - 7170 και δε θυμαμαι αν εχει την επιλογη αυτη το 7140 , νομιζω ομως οτι γινεται.

το νετφαστερ 2 που εχεις νομιζω εχει voip το νετφαστερ 3 δεν εχει

jkoukos
07-03-13, 14:58
@BillyVan, αυτό που γράφεις γίνεται, αλλά για λειτουργία voip τηλεφωνίας από τρίτους παρόχους.
Το πρόβλημα στην συγκεκριμένη περίπτωση του @pan123 είναι ότι έχει voip (και όχι pots) τηλεφωνία από την HOL και θέλει να χρησιμοποιεί το Netfaster ως modem μόνο για το Internet και η τηλεφωνία να συγχρονίσει από το Fritz.
Αυτό ψάχνει να βρει και νομίζω ότι δεν γίνεται καθώς όσο και αν έψαξα δεν έχω βρει λύση πουθενά στον κόσμο.
Το μόνο που μένει είναι να χρησιμοποιήσει ένα από τα 2 router ως ενιαία λύση, αλλά με το Netfaster χάνει τα πλεονεκτήματα του Fritz και στη άλλη περίπτωση έχει μικρότερο συγχρονισμό.

pan123
07-03-13, 15:51
@BillyVan, αυτό που γράφεις γίνεται, αλλά για λειτουργία voip τηλεφωνίας από τρίτους παρόχους.
Το πρόβλημα στην συγκεκριμένη περίπτωση του @pan123 είναι ότι έχει voip (και όχι pots) τηλεφωνία από την HOL και θέλει να χρησιμοποιεί το Netfaster ως modem μόνο για το Internet και η τηλεφωνία να συγχρονίσει από το Fritz.
Αυτό ψάχνει να βρει και νομίζω ότι δεν γίνεται καθώς όσο και αν έψαξα δεν έχω βρει λύση πουθενά στον κόσμο.
Το μόνο που μένει είναι να χρησιμοποιήσει ένα από τα 2 router ως ενιαία λύση, αλλά με το Netfaster χάνει τα πλεονεκτήματα του Fritz και στη άλλη περίπτωση έχει μικρότερο συγχρονισμό.

Ακριβώς, φίλε jkoukos όπως τα είπες είναι! Δεν μπορεί ρε γ@μώτο θα γίνεται με κάποιον τρόπο..

BillyVan
08-03-13, 11:58
οποτε να υποθεσω οτι εχει καποιο <κλειδωμα> η HOL ... μηπως αν μιλουσες μαζι τους ?

αν παλι το κλειδωμα ειναι η mac adr νομιζω χωρις να ειμαι 100% σιγουρος οτι μπορεις να αντιγραψεις τη mac addr του νετφαστερ στο fritz

να ρωτησω κατι ακομα

το NetFasteR IAD 2 εχεις? γιατι voip η Hol απο οσο ξερω εδινε με το Fritz και μετα με το NetFasteR IAD 2

εχεις HOL voip απο παλια ? γιατι απο οσο ξερω η Hol εκανε κατι αλλαγες και ελεγε τοτε οτι το fritz πρεπει να επιστραφει και μαλιστα το αντικαθιστουσαν με το NetFasteR IAD 2

δες εδω
http://www.adslgr.com/forum/threads/527237-H-hol-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Fritz-%CF%83%CE%B5-Netfaster

αν εχεις το voip της HOL τοτε πραγματι οπως θυμαμαι και οπως διαβασα δεν ειναι ευκολο να παρεις τους κωδικους τους .... γινεται ομως με το fritzrepass εφοσον ομως ειχες το φριτζ απο την hol αρχικα .

διαβασε και αυτο το νημα

http://www.adslgr.com/forum/threads/178436-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-Fritz-Netfaster

καποιος εχει ακριβως τα ιδια συμπτωματα με σενα < μπορείς να λάβεις κλήσεις !! αλλά δεν μπορείς να καλέσεις (στο event log βγάζει forbidden) >

επισης προσεξα οτι το θεμα με την voip τηλεφωνια της Hol ειναι το < κυκλωμα vpi/vci (8,36) .... το κλασικο 8,35 ειναι για το ιντερνετ ενω το 8/36 ειναι το δευτερο vc που ειναι η τηλεφωνια , κανε μια δοκιμη με το 8,36 στο fritz

δες και εδω παρομοια περιπτωση και πως το σεταρε το ποστ 13

http://www.adslgr.com/forum/threads/56448-Fritz-USR9108?p=843959#post843959

και εδω αυτο που σου ελεγα παραπανω για τη mac addr το ποστ 12

http://www.adslgr.com/forum/threads/187206-HOL-double-play-Voip-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82

και κατι τελευταιο το νετφαστερ υστερει στο voip και δε σε καλυπτει ? γιατι ειχα διαβασει οτι ειναι < πλουσιο > σε δυνατοτητες.

σε καθε περιπτωση πρεπει να παρεις 2 ip απο την Hol , η πρωτη στο ιντερνετ και η δευτερη στην τηλεφωνια της και για να γινει αυτο πρεπει να εχεις τα σωστα στοιχεια για το voip της Hol και να ξεπερασεις το κλειδωμα ΑΝ υπαρχει.

Ξεκινα τις δοκιμες αλλα και το ψαξιμο σε παλια ποστς και θα βρεις πολλες πληροφοριες.

pan123
08-03-13, 15:43
BillyVan σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Το fritz στο voip δεν παίζεται, είναι πολύ παραμετροποιήσιμο καμία σχέση με το netfaster 2. Θα συνεχίσω την προσπάθεια και θα ενημερώσω.

pan123
10-03-13, 22:18
Εκανα τις απαραίτητες ρυθμίσεις που μου είπατε αλλά στο fritz η τηλεφωνία αναφέρει not register.
Εχω βάλει επίσης στο fritz την mac adress του netfaster, δεν ξέρω αν έκανα σωστά βέβαια.
Μήπως κάποιο παιδί θα μπορούσε να μου δώσει αναλυτικες πληροφορίες για τις ρυθμίσεις στο fritz για να σιγουρευτώ ότι έχω πράξει σωστά;
επίσης καταχώρησα και το stun.hol.gr
στο netfaster εχω διαγραψει το vc2 της τηλεφωνίας.
Πάντως αν καταφέρω και δουλέψει θα σας έχω πολλά κεράσματα, γιορτή θα είναι χα χα

Πάνος.

BillyVan
11-03-13, 00:47
περιμενε ετσι μπας και κανει register γιατι αργει η voip της hol , νομιζω οτι στα λινκ παραπανω καποιος φιλος εχει κανει αυτο με τη mac addr, στη στη τηλεφωνια στο fritz εβαλες 8/36 ?

δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω το θελει

υ.γ.

αν αφησεις το fritz μονο του δηλαδη και μοντεμ αλλα και τηλεφωνια η τηλεφωνια σου παιζει ? και το μονο θεμα ειναι ο χαμηλος συγχρονισμος ?

pan123
11-03-13, 01:09
Βέβαια έβαλα 8\36. Αν αφήσω το fritz μόνο του δουλευουν όλα κανονικά αλλά κλειδώνει στα 11500 ενώ με το netfaster 16500! Τεράστια διαφορά !Ευχαριστώ παλικάρι μου. Βλέπεις δεν μπορώ να το αφήσω πολλές ωρες να κανει regist η voip γιατί δεν θα εχω τηλέφωνο και έχω και δυο μωρά στο σπίτι, οπότε καταλαβαίνεις..

BillyVan
11-03-13, 09:22
Βέβαια έβαλα 8\36. Αν αφήσω το fritz μόνο του δουλευουν όλα κανονικά αλλά κλειδώνει στα 11500 ενώ με το netfaster 16500! Τεράστια διαφορά !Ευχαριστώ παλικάρι μου. Βλέπεις δεν μπορώ να το αφήσω πολλές ωρες να κανει regist η voip γιατί δεν θα εχω τηλέφωνο και έχω και δυο μωρά στο σπίτι, οπότε καταλαβαίνεις..


καλημερα , αρα θεμα κλειδωματος δεν υπαρχει αφου η τηλεφωνια παιζει κανονικα στο fritz οταν αυτο ειναι μονο του, συνεχιζεις τοτε τις δοκιμες σου κατα προτιμηση βραδυ με ελεγχο το πρωι αν ειναι regist η τηλεφωνια.

dkmaster
11-03-13, 12:49
To fritz που έχεις τι firware φοράει;

pan123
11-03-13, 14:17
To fritz που έχεις τι firware φοράει;
Το τελευταίο 39.04.67

dkmaster
11-03-13, 18:01
Με το fritz μόνο του είσαι σίγουρος πως παίζει το τηλέφωνο; Γι' αυτό τα άλλαζε η hol σε netfaster γιατί δεν έπαιζε η τηλεφωνία σε 67

pan123
11-03-13, 18:37
Με το fritz μόνο του είσαι σίγουρος πως παίζει το τηλέφωνο; Γι' αυτό τα άλλαζε η hol σε netfaster γιατί δεν έπαιζε η τηλεφωνία σε 67
Τί εννοείς σε 67?
όταν γνωριζεις τους κωδικούς voip και τους βάλεις καρφωτούς παίζει κανονικά.

jkoukos
11-03-13, 18:42
Και όχι μόνο παίζει σε όποιους κράτησαν το fritz, αλλά είναι και η πρώτη φορά που διαβάζω σχετικά με πρόβλημα στην τηλεφωνία με αυτό το firmware.

dkmaster
11-03-13, 18:51
Απ' όσο ξέρω έπαιζε μόνο σε .76 γι' αυτό έκαναν και την αλλαγή με τα iad 2 επειδή δεν θα έπαιζε σωστά η τηλεφωνία στα fritz. Kαι στην δική μου περίπτωση που είχα fritz με voip πήρε αυτόματη αναβάθμιση στο .76 για να παίξει η τηλεφωνία.

jkoukos
11-03-13, 19:10
Το τελευταίο επίσημο formware της AVM είναι (ftp://ftp.avm.de/fritz.box/fritzbox.fon_wlan_7140/firmware/english/) το .67.
Το .76, όπως λες, μπήκε αυτόματα από την HOL είναι δικό της και βέβαια δεν υπάρχει πουθενά για κατέβασμα.
Η αλλαγή έγινε πιθανόν γιατί σταμάτησε (http://www.adslgr.com/forum/threads/527237-H-hol-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Fritz-%CF%83%CE%B5-Netfaster?p=4271694#post4271694) η συμφωνία με την AVM, ή/και για οικονομικούς (http://www.adslgr.com/forum/threads/527237-H-hol-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Fritz-%CF%83%CE%B5-Netfaster?p=4237354#post4237354) λόγους ή/και για συμβατότητα (http://www.adslgr.com/forum/threads/527237-H-hol-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Fritz-%CF%83%CE%B5-Netfaster?p=4238884#post4238884) με τις ψηφιακές ευκολίες σε voip τηλεφωνία και πάντως όχι για προβλήματα τηλεφωνίας που ποτέ δεν αναφέρθηκαν.

BillyVan
11-03-13, 19:51
ασχετο ....

θα προτεινα επισης στον φιλο και αν θελει βεβαια να μετατρεψει το 7140 σε 7170 οπως τοχουμε κανει πολλοι και να ξαναδοκιμασει.

Κατα τη γνωμη μου που τοχω κανει σε 2 τεμαχια 7140 > 7170 με το τελευταιο Firmware version 58.04.84 και πραγματικα αξιζει.

pan123
11-03-13, 20:27
ασχετο ....

θα προτεινα επισης στον φιλο και αν θελει βεβαια να μετατρεψει το 7140 σε 7170 οπως τοχουμε κανει πολλοι και να ξαναδοκιμασει.

Κατα τη γνωμη μου που τοχω κανει σε 2 τεμαχια 7140 > 7170 με το τελευταιο Firmware version 58.04.84 και πραγματικα αξιζει.
Φίλε BillyVan τί κερδίζω με αυτή την μετατροπή; τί διαφορές υπάρχουν;

BillyVan
11-03-13, 20:47
Μη βιαστεις...διαβασε και αποφασισε.

1. http://www.adslgr.com/forum/threads/561903-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-Freetz-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Fritz!box

2. http://www.adslgr.com/forum/threads/267635-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AE-fritzbox-7140-%CF%83%CE%B5-7170

3. http://www.adslgr.com/forum/threads/506246-%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%BF-AVM-labor-firmware-%CF%83%CE%B5-Annex-A-7170-(7140)


και ο οδηγος

4. http://www.adslgr.com/forum/threads/561900-How-to-%CE%94%CF%8E%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%86%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%BF-Fritz-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-Freetz!

jkoukos
11-03-13, 21:07
Το μόνο ουσιαστικό πλεονέκτημα του 7170 είναι το VPN της AVM και το Fritz!Apps.
Το Freetz παίζει και στο 7140, οπότε δεν χρειάζεται η αλλαγή σε 7170, μόνο ως χρήση νεώτερου firmware σε σχέση με το 7140.

pan123
11-03-13, 21:49
Ευχαριστώ, όμως πρώτο μου μέλημα είναι να καταφέρω να δουλέψει(να γίνει regist) η τηλεφωνία voip με το fritz

BillyVan
12-03-13, 12:48
βρηκα κι αυτο
http://www.adslgr.com/forum/threads/462127-7170-%CE%A1%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CF%82-HOL-voip

δες τα 2 τελευταια μηνυματα

κι εδω αυτο ακριβως που ζητας μονο που το fritz το βαζει πισω απο siemens
http://www.adslgr.com/forum/threads/191046-FRITZ-7140-%CE%A3%CE%91%CE%9D-CLIENT-%CE%A3%CE%A4%CE%9F-SIEMENS-CL-110

jkoukos
12-03-13, 14:51
To 1ο link δεν βοηθά καθόλου, αφού όταν τώρα βάζει μόνο το Fritz στη γραμμή έχει κανονικά τηλεφωνία.
Το 2ο ναι, αξίζει να δοκιμάσεις αφού μέχρι τώρα ο συγχρονισμός του ADSL και το routing γίνεται από το Netfaster και το Fritz μόνο ως επέκταση του δικτύου και τηλεφωνία.

Βάζεις λοιπόν το Netfaster σε Bridge Mode, άρα θα δουλεύει ως μόντεμ μόνο και το Fritz θα κάνει τη σύνδεση (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=33781&d=1207347155).

pan123
12-03-13, 15:42
Βάζεις λοιπόν το Netfaster σε Bridge Mode, άρα θα δουλεύει ως μόντεμ μόνο και το Fritz θα κάνει τη σύνδεση (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=33781&d=1207347155).

Πώς το βάζω σε bridge mode το netfaster φίλε;

jkoukos
12-03-13, 16:12
Στο WAN > ATM PVC > VC1 > Protocol.

pan123
12-03-13, 16:20
Στο WAN > ATM PVC > VC1 > Protocol.
Αυτή τη στιγμή είναι σε ΡΡΡοΕ. Να το βάλω στο 1483 bridging? τις άλλες ρυθμίσεις δεν τις πειράζω;

jkoukos
12-03-13, 16:27
Τι επιλογές σου δίνει;
Αν έχει σκέτο Bridge βάλε αυτό και δεν πειράζεις τα άλλα.
Φυσικά πρέπει να απενεργοποιήσεις και το VC της τηλεφωνίας.

pan123
12-03-13, 16:30
Μου δινει ΡΡΡοΑ, 1483 routing, mac encapsulating routing, 1483 bridged, disabled

@ ADSLgr.com All rights reserved.