PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή λειτουργικού σε Nokia N95



paris1871
13-01-12, 21:09
Μια φίλη έχει ένα περίεργο Nokia N95...

Ενώ φαίνεται ακριβή και καλή κατασκευή, στο πληκτρολόγιο εμφανίζονται λατινικοί και αραβικοί χαρακτήρες. Το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι τρέχει ένα ...πολύ απαρχαιομένο λειτουργικό, που δε θυμίζει σε τιποτα Symbian, ούτε καν τις παλιές εκδόσεις. Το μενού είναι παραδόξως στα ελληνικά. Εννοείται ότι ένα πλήθος εφαρμογών που εμφανίζονται στο μενού... δεν υπάρχει. Επιλέγεις πχ την εφαρμογή "χάρτες", ανοίγει η splash screen Και μένει εκεί.

Θα ήθελα πρώτον τη γνώμη σας για το τι ρόλο βαράει αυτό το κινητό. Φαντάζομαι ότι τίποτα παπατζήδες τα εισαγουν κοψοχρονιά από αραβικές χώρες, και προκειμένου να τα πουλήσουνε στην Ελλάδα τους φορτώνουν κάποιο μινιμαλ ελληνικό λειτουργικό της $%^$& και το πασάρουν σε ανυποψίαστους (πιθανότατα ηλικιωμένους) αγοραστές-θύματα.

Δεύτερον, θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω να του εγκαταστήσω Symbian. Κι αν ναι, πως γίνεται αυτό; Φαντάζομαι ότι αν το συνδέσω στο Nokia Suite δε θα συμβεί τίποτα, άρα δε θα μπορώ να κάνω update από εκεί! Ξέρει κανείς πως γίνεται (ή έστω να μου παραθέσει κάποιο link) να εγκαταστήσω Sybian από την αρχή;

Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ.: Όσο επικίνδυνο και να 'ναι δε με πειράζει μιας και έτσι όπως είναι δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει κανένας.

protsimer
13-01-12, 22:19
Μου φαντάζει κινέζικη απομίμηση. Φυσικά και ΔΕΝ παίρνει Symbian. To hardware του δεν έχει σχέση με αυτό των original, οπότε θα αποτύχει να φορτωθεί μέχρι και ο bootloader. Άποψή μου είναι να μην πειράξεις τίποτε. Αν λειτουργεί ως τηλέφωνο τώρα, άφησέ το όπως είναι. Πιθανός πειραματισμός με Symbian θα το brick-άρει οριστικά.

paris1871
13-01-12, 23:37
Μου φαντάζει κινέζικη απομίμηση. Φυσικά και ΔΕΝ παίρνει Symbian. To hardware του δεν έχει σχέση με αυτό των original, οπότε θα αποτύχει να φορτωθεί μέχρι και ο bootloader. Άποψή μου είναι να μην πειράξεις τίποτε. Αν λειτουργεί ως τηλέφωνο τώρα, άφησέ το όπως είναι. Πιθανός πειραματισμός με Symbian θα το brick-άρει οριστικά.Αν είναι απλά να δουλεύει, έχουμε άλλα 5 κινητά που απλά δουλεύουν. Οπότε και να καταστραφεί δεν τρέχει. Αν δεν είναι πραγματικό smartphone, δεν υπάρχει λόγος να έχει τον όγκο του N95 και να κάνει ότι κάνει ένα Nokia 3210.

Οπότε θα ήθελα να προσπαθήσω. Ξέρεις να μου πεις πως γίνεται να εγκαταστήσω Symbian ή έχεις κανα site με οδηγίες στο νου σου;

Πάντως που λες ότι φαντάζει κινέζικη απομίμηση... Κι εγώ αυτό θα πίστευα, αλλά η κατασκευή, μου δίνει εντύπωση καλής ποιότητας.

gerstavros
28-02-12, 18:24
εχω δει πολλά τέτοια.ναι η εξωτερικη ποιότητα σε κάποια ειναι πολυ καλη (έχω δει Ν95 με καλύτερο μηχανισμο slide απ το αληθινο:p). αλλά δεν γίνεται να τους φλασάρεις symbian,το hardware τους δεν έχει καμια σχεση με το κανονικό της nokia,και να προσπαθήσεις με το phoenix δηλαδή δεν πρόκειται να αναγνωριστεί η συσκευή

paris1871
28-02-12, 20:01
Τελικά το πέταξα. Μου είχε φάει όλες τις μπανάνες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.