PDA

Επιστροφή στο Forum : Password για Forthnet τα φώτα σας.



El skeleton
14-01-12, 14:06
Είχα αλλάξει μία φορά το password της forthnet - αυτό που βάζουμε για να δούμε και τα μυνήματά μας από το e-mail μας που μας έχει δώσει η forthnet - που είναι 8 χαρακτήρες και έβαλα ένα καινούριο με 15 και δεν μπορούσα να μπω στο outlook του office.

Τηλεφώνησα εξυπηρέτηση πελατών της forthnet και μου είπανε ότι πρέπει να είναι το password μόνο 8 χαρακτήρες ή ψηφία ή ειδικοί χαρακτήρες κτλπ (ή μπορεί να είναι και ανακατεμένοι τα γνωστά δηλαδή) και αφού το έβαλα το password με 8 χαρακτήρες μετά μου έφτιαξε.

Και ρωτάω γιατί στη forthnet δεν μπορούμε να βάλουμε ένα ισχυρό password για να είμαστε ήσυχοι για τα e-mail μας που να είναι πχ 15 χαρακτήρες ή και παραπάνω και να είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε μόνο 8? :down:
Δεν μπορεί να κάνει αναβάθμιση στα συστήματά της για να δέχεται και καλύτερους κωδικούς? :mad:
Εσείς πόσους χαρακτήρες έχετε βάλει? Μία από τα ίδια, δηλαδή 8?

FSHOPAXD
15-01-12, 23:30
Πήγες μέσα από το Webmail να το ορίσεις ? δοκίμασε να πας στο webmail.fortnet.gr να μπεις μέσα από το περιβάλλον που έχει και να αλλάξεις το Password όπως το επιθυμείς.

El skeleton
16-01-12, 03:19
Έτσι έκανα, από αυτό το site που λες με το webmail της forthnet, έβαλα ένα με 15 χαρακτήρες αλλά μετά μου χάλασε το mail και δεν μπορούσα να μπω στο λογαριασμό μου. Από κάτι forums που διάβασα τελικά για όλους 8 χαρακτήρες είναι και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό. :mad:
Εσύ είσαι με forthnet? Μπόρεσες και έβαλες μεγαλύτερο password? Είναι κάποιοι providers που δεν δέχονται κάποιους χαρακτήρες πχ #. Λες να είναι για αυτόν τον λόγο?
thanks. :)

FSHOPAXD
16-01-12, 11:25
Εγω θυμάμαι ότι έχω mail με 9 χαρακτήρες (καγκελο δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω). Εχεις μιλήσει με το 13831 ? στείλε ένα αίτημα και με mail για να πάρεις μια επίσημη απάντηση επι του θέματος.
Βεβαια το strong ενός Password δεν είναι μονο οι χαρακτήρες, αλλά ο συνδυασμός και η συχνή αλλαγή του , εαν μιλάμε για θέμα ασφαλείας.

anon
16-01-12, 13:05
και με 8 χαρακτήρες είναι επαρκώς ισχυρό. Αρκεί να χρησιμοποιήσεις όλους τους συνδιασμους, πεζά και κεφαλαία και αριθμούς και σύμβολα... Και να μην είναι κάποια λέξη, για περίτπωση dictionary attacks.

El skeleton
16-01-12, 13:29
Ναι συνδιασμό το έχω το password αλλά μου είπανε ότι το σύστημά τους παίρνει μόνο 8 χαρακτήρες.

anon
16-01-12, 13:54
ναι, αυτό που λέω ότι και με 8 χαρακτήρες εφόσον τηρείς τον παραπάνω κανόνα δεν θα έχεις πρόβλημα. Συμφωνώ ότι είναι χαζός περιορισμός, συμφωνώ ότι λογικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει τόσο μικρός περιορισμός, θα μπορούσε πχ να πάει και μέχρι 20 χαρακτήρες. Αλλά εφόσον δεν δημιουργεί πρόβλημα, δεν στέκομαι εκεί.Υπάρχουν σοβαρότερα ζητήματα στον κόσμο.

El skeleton
16-01-12, 16:23
ok thanks για τις info!

@ ADSLgr.com All rights reserved.