PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερικές απορίες για nokia 500



nikraven
14-01-12, 21:50
καλησπέρα σε όλους.
Παιδιά για δώστε μου μερικές πληροφορίες σχετικά με το nokia 500.
Στα χαρακτηριστικά του λέει ότι έχει gps a-gps.
1)Δηλαδή εαν κατάλαβα καλά για να δουλεύει το gps θα είναι λειτουργία μέσω του παρόχου της σύνδεσης και όχι απο δορυφόρους??
2)Το κινητό είναι καινούριο και για να δουλέψει το gps οι χάρτες πρέπει να κατεβούν και να εγκατασταθούν στο κινητό απο κάπου ή κάνω λάθος?
3)Και εαν είναι έτσι τα πράγματα και πρέπει να εγκατασταθούν οι χάρτες τότε τι πρέπει να κάνουμε?
τους περνάμε μέσω κινητού απο κάπου ή τους περνάμε απο το pc?
4)η χρέωση όγκου δεδομένων θα υπάρχει πάντα κάθε φορά που λειτουργούμε το gps ή και εδώ κάνω λάθος?
5)το συγκεκριμένο κινητό λέει φοράει λειτουργικό symbian anna.
σε σχέση με το android ποια είναι η διαφορά?

protsimer
14-01-12, 22:52
1) Είναι συνδυασμός ΚΑΙ των 2. Δορυφόροι+3G σήμα.
2) +3) ΑΝ δε έχει ήδη χάρτες, συνδέσου σ' ένα wifi δίκτυο, φόρτωσε την εφαρμογή Maps και στις επιλογές βρες "Εγκατάσταση χαρτών" ή "Αναβάθμιση χαρτών" θα σε καθοδηγησει το πρόγραμμα να κατεβάσεις δωρεαν χάρτες Ελλάδος και οποιασδήποτε άλλης χώρας στον κόσμο. Η εγκατάσταση θα διαρκέσει κάποια ώρα. Μέχρι να ολοκληρωθεί, μην βγεις από την εφαρμογή ή απενεργοποιήσεις τη συσκευή.
4) Ναι. Αν έχεις κάποιο πακέτο δωρεάν Internet από τον πάροχό σου (π.χ. 50mb) είσαι απολύτως καλυμμένος. Η χρήση δεδομένων είναι κάποια ελάχιστα kilobytes. ΑΝ πάλι δεν θέλεις να συνδέεται καθόλου με 3G μπορείς να το απενεργοποιήσεις στις επιλογές.
5) Είναι και αυτό λειτουργικό συστημα για smartphones. Είναι της Nokia και όχι της Google. Είναι πολύ καλό και αξιοπιστο, απλώς δεν έχει 500.000 εφαρμογές για να κατεβάσεις όπως το android,

Γενικώς η συσκευη αυτή είναι δοκιμασμένη και καλή. Την έχει η πεθερά μου και τη χρησιμοποιεί απροβλημάτιστα εδώ και μήνες για GPS στο αυτοκίνητό της. :)

nikraven
15-01-12, 12:10
1) Είναι συνδυασμός ΚΑΙ των 2. Δορυφόροι+3G σήμα.
2) +3) ΑΝ δε έχει ήδη χάρτες, συνδέσου σ' ένα wifi δίκτυο, φόρτωσε την εφαρμογή Maps και στις επιλογές βρες "Εγκατάσταση χαρτών" ή "Αναβάθμιση χαρτών" θα σε καθοδηγησει το πρόγραμμα να κατεβάσεις δωρεαν χάρτες Ελλάδος και οποιασδήποτε άλλης χώρας στον κόσμο. Η εγκατάσταση θα διαρκέσει κάποια ώρα. Μέχρι να ολοκληρωθεί, μην βγεις από την εφαρμογή ή απενεργοποιήσεις τη συσκευή.
4) Ναι. Αν έχεις κάποιο πακέτο δωρεάν Internet από τον πάροχό σου (π.χ. 50mb) είσαι απολύτως καλυμμένος. Η χρήση δεδομένων είναι κάποια ελάχιστα kilobytes. ΑΝ πάλι δεν θέλεις να συνδέεται καθόλου με 3G μπορείς να το απενεργοποιήσεις στις επιλογές.
5) Είναι και αυτό λειτουργικό συστημα για smartphones. Είναι της Nokia και όχι της Google. Είναι πολύ καλό και αξιοπιστο, απλώς δεν έχει 500.000 εφαρμογές για να κατεβάσεις όπως το android,

Γενικώς η συσκευη αυτή είναι δοκιμασμένη και καλή. Την έχει η πεθερά μου και τη χρησιμοποιεί απροβλημάτιστα εδώ και μήνες για GPS στο αυτοκίνητό της. :)

φίλε μου να είσαι καλά και σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
να ρωτήσω και κάτι τελευταίο περί του gps.
Eαν στην συσκευή απενεργοποιήσω το gps να δουλεύει μέσα απο τον πάροχο και το 3g αυτό το μαραφέτι (το gps) θα συνεχίσει να δουλεύει μέσω δορυφόρων ή όχι?
Η δικιά μου πεθερά ευτυχώς δεν οδηγάει.:worthy:
45 φορές έδωσε σήματα και 65 φορές την κόψανε.
Ετσι και τύχει και πάρει το δίπλωμα και βγεί στους δρόμους....θα κλάψει πολύς κόσμος.:)

prodromosfan
15-01-12, 12:35
Θα εγκαταστασεις στο pc σου την εφαρμογη Nokia Suite
εκει θα μπορεσεις να φορτωσεις τους χαρτες για οποιαδηποτε χωρα χρειαζεσαι.

Στην εφαρμογη "Οδηγηση" οι χαρτες λειτουργουν offline χωρις να χρειαζεται συνδεση με το ιντερνετ
(εκτος απο καποια χαρακτηριστικα της οπως πχ η ενημερωση για κινηση στους δρομους)
και λειτουργει οπως ενα απλό gps για οδηγηση.

Εαν απο τις ρυθμισεις-> συνδεσιμοτητα απενεργοποιήσεις το 3G
και Ρυθμισεις->Συνδεσιμοτητα-> ρυθμισεις
εκει εχει επιλογες για συνδεση στο ιντερνετ ή οχι
οποτε θα το δεις :p

Ωραίο το σχόλιο για την πεθερά σου αλλα εισαι σιγουρος οτι δεν χρησιμοποιεί και υπολογιστη για να δει το σχολιό σου :twisted::p

nikraven
15-01-12, 13:26
Θα εγκαταστασεις στο pc σου την εφαρμογη Nokia Suite
εκει θα μπορεσεις να φορτωσεις τους χαρτες για οποιαδηποτε χωρα χρειαζεσαι.

Στην εφαρμογη "Οδηγηση" οι χαρτες λειτουργουν offline χωρις να χρειαζεται συνδεση με το ιντερνετ
(εκτος απο καποια χαρακτηριστικα της οπως πχ η ενημερωση για κινηση στους δρομους)
και λειτουργει οπως ενα απλό gps για οδηγηση.

Εαν απο τις ρυθμισεις-> συνδεσιμοτητα απενεργοποιήσεις το 3G
και Ρυθμισεις->Συνδεσιμοτητα-> ρυθμισεις
εκει εχει επιλογες για συνδεση στο ιντερνετ ή οχι
οποτε θα το δεις :p

Ωραίο το σχόλιο για την πεθερά σου αλλα εισαι σιγουρος οτι δεν χρησιμοποιεί και υπολογιστη για να δει το σχολιό σου :twisted::p

φίλε μου σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
θα το κάνω το πείραμα αλλα με βλέπω να ξαναρωτάω εδώ και πάλι.:):)
Φυσικά και εκ του ασφαλούς έγραψα ένα αθώο σχόλιο για την λατρεμένη και αγαπημένη πεθερά μου.:whistle:
Οσο μια αγελάδα ξέρει να παίζει μαντολίνο
άλλο τόσο και η πεθερά μου ξέρει απο υπολογιστές.
Τον μόνο υπολογιστή που ξέρει είναι αυτό το κινέζικο κομπιουτεράκι που κάνει πράξεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.