PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για powerlines



kostantis
15-01-12, 11:30
Καλημέρα.

Θέλω να αγοράσω αυτό (http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=26210&cat=13&sub=289&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined) το σετάκι powerlines.

Επειδή θα μπούνε και τα 2 σε πολύμπριζο θα ήθελα να μάθω εάν θα δουλέψουν κανονικά ή πρέπει να συνδεθούν μόνα τους κατευθείαν στην πρίζα;

Ευχαριστώ.

giwrgosth
15-01-12, 11:59
Μια χαρά θα δουλέψουν με το πολύπριζο, με μια επιφύλαξη για τα πολύπριζα που έχουν προστασίες υπερτασης κλπ. που καμιά φορά δημιουργούν πρόβλημα.
Αν είναι ένα απλό δεν έχεις πρόβλημα.

kostantis
15-01-12, 13:10
Ok then ευχαριστώ.:oneup:

cranky
16-01-12, 11:48
Κάπου είχα δεί στο "Network", οτι αν συνδεθούν σε πολύπριζο, πέφτει η ταχύτητά τους, αλλά δεν θυμάμαι σε ποιό thread.
Ψάξ' το λίγο.

Seitman
16-01-12, 12:05
Εγώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

ckbond
16-01-12, 12:09
Κάπου είχα δεί στο "Network", οτι αν συνδεθούν σε πολύπριζο, πέφτει η ταχύτητά τους, αλλά δεν θυμάμαι σε ποιό thread.
Ψάξ' το λίγο.

και εγώ αυτό ξέρω και μάλιστα σε δοκιμές που είχα κάνει σπίτι είχα τεράστια διαφορά ταχύτητας, γι' αυτό και το άφησα σε μπρίζα μόνο του...

gedi
16-01-12, 13:10
Κάπου είχα δεί στο "Network", οτι αν συνδεθούν σε πολύπριζο, πέφτει η ταχύτητά τους, αλλά δεν θυμάμαι σε ποιό thread.
Ψάξ' το λίγο.
Ίσως εννοείς αυτό το post μου (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3065330&postcount=10) cranky?

kostantis
16-01-12, 13:49
Α μη μου τα γυρνάτε τώρα και χτες τα παράγγειλα.:crazy:

cranky
17-01-12, 03:01
Ίσως εννοείς αυτό το post μου (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3065330&postcount=10) cranky?
Όχι, αυτό που είχα δεί, είναι πολύ πιό πρόσφατο, απο Νοέμβρη - Δεκέμβρη και δώ.

Κωσταντή, περιμένουμε και review. :yahoo:

dfoust
17-01-12, 04:50
Φίλε μου έχω το ίδιο σετάκι να ξέρεις ότι είναι αρκετά αργό στην ταχύτητα, εννοώ εντός τοπικού δικτύου από τον έναν υπολογιστή στον άλλον δεν έχω δει πάνω από 2-2.5mbps ταχύτητα σε απόσταση λιγότερη από 10 μέτρα.

giwrgosth
17-01-12, 09:27
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τα πολύπριζα, είναι σα να το έχεις κανονικά στην πρίζα.
Το λίγο μήκος παραπάνω στο καλώδιο που θα έχεις δεν παίζει ρόλο, AC τάση είναι.
Εκτός αν μιλάμε για κανένα κινέζικο της κακιάς ώρας με χαλαρές επαφές που ναι μεν στην τάση δεν θα το δεις, αν είναι μικρή η κατανάλωση φυσικά διαφορετικά θα πάρει φωτιά, αλλά στο powerline, ίσως φανεί.
Δύο έχω σε πολύπριζα και μάλιστα το ένα σε διπλό.

kostantis
17-01-12, 10:39
Φίλε μου έχω το ίδιο σετάκι να ξέρεις ότι είναι αρκετά αργό στην ταχύτητα, εννοώ εντός τοπικού δικτύου από τον έναν υπολογιστή στον άλλον δεν έχω δει πάνω από 2-2.5mbps ταχύτητα σε απόσταση λιγότερη από 10 μέτρα.

Η ταχύτητα που λες αναφέρεται στην μεταφορά αρχείων μεταξύ των 2 υπολογιστών;

dfoust
17-01-12, 14:36
Η ταχύτητα που λες αναφέρεται στην μεταφορά αρχείων μεταξύ των 2 υπολογιστών;

ναι φίλε μου.

deniSun
29-01-12, 17:10
Αν θέλεις βάλε πρώτα το powerline και πάνω του βάλε το πολύμπριζο.
Τα περισσότερα έχουν μπρίζα θηλυκή από την άλλη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.