PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Παιχνιδιών



Yngwiedis
27-04-04, 03:41
Έχω ένα πρόβλημα όταν προσπαθώ να παίξω παιχνίδια.
Αν προσπαθήσω να τρέξω ένα παιχνίδι, αφότου έχω τρέξει κάποια άλλη εφαρμογή,
οποιαδήποτε και αν είναι αυτή, από Photoshop εώς Notepad που λέει ο λόγος,
πάντα μα πάντα μου κόβονται frames.
Αυτό δεν συμβαίνει όταν μόλις έχω κάνει reboot στον υπολογιστή.
Έχω μια υποψία οτι ίσως φταίει το οτι έχω βάλει όλα τα παιχνίδια να τρέχουν μόνο απο τον δίσκο και όχι απο CD.
Στα παιχνίδια που αναφέρομαι είναι όλα όσα έχω.
Δεν υπάρχει κάποια εξαίρεση. Σαν παράδειγμα σας αναφέρω μερικά ( FIFA 2004, AOE 2, CMR 3, Deer Hunter 2004 κ.α. ).

Το συστημά μου έχει λειτουργικό WIN XP Home ( Το ξέρω οτι είναι κακό αυτό αλλά δεν έχω άλλο ).
512 RAM
GeForce FX 5600 ( με driver ForceWare 56.72 )
HDD WD 80 GB + WD 120 GB.
Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

dantouan
27-04-04, 03:50
Εχεις περασει το τελευταιο directx driver?
Κοιταξε το φιλε και αν ειναι περνα την τελευταια εκδοση του 9,0b.
Ισως και να λυθουν τα προβληματα σου

Yngwiedis
27-04-04, 03:52
Αν υπάρχει μέσα στο Windows update, τότε ναι το έχω περάσει.

DrWho
27-04-04, 05:34
Περνα 1. Drivers της καρτας γραφικών σου
2. DirectX 9.0b
3. Τσεκαρε τη θερμοκρασία της κάρτας σου. Έλεγξε μήως έχει χαλάσει ο ανεμιστήρας της .

Yngwiedis
27-04-04, 06:03
1 To ForceWare 56.72 είναι η τελευταία έκδοση των drivers της κάρτας μου που έβγαλε η NVidia. ( ημερομηνία έκδοσης 1η Απριλίου ).
2. Ρώτησα αν υπάρχει στο Windows Update. Αν ναι τότε το έχω περάσει.
3. Το ανεμιστηράκι δουλεύει μια χαρά.

hpstg
27-04-04, 06:13
Έχεις τους δύο σκληρούς συνδεμένους μαζί και όχι σε ΑΤΑ100 mode; Έχεις ογδοντάπινα καλώδια συνδεμένα πάνω σε όλες τις εσωτερικές συσκευές; Είσαι σίγουρος ότι είναι ενεργοποιημένο το UDMA για όλα;

Έχεις συνδέσει σκληρό με recorder/dvd;

Yngwiedis
27-04-04, 06:26
Οι δίσκοι είναι και οι δύο συνδεδεμένοι με 80άπινο καλώδιο σε ΑΤΑ 100.
Το DVD και το recorder είναι με απλό IDE καλώδιο σε ΑΤΑ 33 mode.
To Ultra DMA πώς το ρυθμίζω στα XP ;

The_StarGazer
27-04-04, 08:26
Κανενα Defrag εχεις κανει στους δισκους σου??

Αν και αν δουλευεις τετοιες εφαρμογες οπως Photoshop - Premiere και ειδικα με μεγαλα αρχεια εεε χρειαζεται που και που κανενα restart γιατι "μπουκωνει" το μαραφετι.

hpstg
27-04-04, 16:11
Αν μας πεις τι μητρική έχεις, μπορούμε να σου πούμε να κατεβάσεις τους τελευταίους IDE drivers. Έτσι για να είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι από αυτό.

dantouan
27-04-04, 16:35
Το Ultra DMA στα Win XP το ρυθμιζεις ως εξης:
My computer-->Δεξι click-->properties-->Hardware-->Device manager-->IDE-ATAPI Controllers -->Primary IDE channel--->Δεξι clcik--> properties-->Advanced settings-->DMA if avaliable.
Το ιδιο κανεις και στο Secondary IDE channel....
Κανε αυτα και εδω ειμαστε παλι :wink:

Yngwiedis
27-04-04, 21:57
@The_StarGazer Kάνω defrag κάθε εβδομάδα. Αν ήταν θέμα βαριών εφαρμογών δεν θα "μπούκωνε" αφού κάνω reboot και απλώς τρέξω το Notepad. Έτσι δεν είναι ;

@hpstg Έχω QDI PlatiniX 2E/333 με κατεβασμένους όλους τους πιο πρόσφατους drivers και bios.

@dantouan Δεν είμαι τόσο άσχετος απλώς δεν το έβρισκα στα XP :) Ήταν λοιπόν ήδη ενεργοποιημένο.

The_StarGazer
28-04-04, 13:40
Χμμμ Sorry αλλα ψιλομπερδευτηκα. Οταν κανεις reboot ΔΕΝ εχεις προβλημα ετσι δεν ειναι ???

Yngwiedis
29-04-04, 07:15
Όχι δεν έχω. Άλλα αν τρέξω έστω ένα πρόγραμμα και το κλείσω μετά και πάω να τρέξω ένα παιχνίδι τότε παρουσιάζεται το πρόβλημα.

lazar
30-04-04, 01:27
Ίσως βοηθήσει να δεις από τον Task Manager τι cpu καταναλανώνουν τα processes. Αμέσως μετά το reboot, αφού τρέξεις μία εφαρμογή, τρέχοντας το παιχνίδι (ALT + TAB για να βγεις στο Desktop). Μπορεί έτσι να καταλάβεις κάτι, μετρώντας τις διαφορές. Πρέπει να βρεις τι δημιουργεί το bottleneck. Αφού συμβαίνει και με το notepad, σίγουρα δεν είναι δίσκος, defrag κλπ. Εμένα μου μοιάζει να απασχολείται η cpu χωρίς λόγο.

lazar
30-04-04, 01:29
Εάν δεν έχεις άλλη επιλογή, δοκίμασε να βάλεις παλιότερο driver NVidia. Θυμήθηκα μία περίπτωση με FX5600, όπου έκατσε καλύτερα αυτός που συστήνει για FX5200.

Yngwiedis
30-04-04, 03:03
Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα τελικά δεν είχε να κάνει με τίποτα από όσα μου είπατε.
Έχω στο desktop μου μια μπάρα, υποκατάστατο της quick launch των windows.
True launch bar ονομάζεται και την έχω κατεβάσει από το ομώνυμο site.
Αυτή λοιπόν την είχα always on top. Όταν άρχιζε κάποιο παιχνίδι όμως το οποίο τρέχει σε full screen, εξαφανιζόταν κανονικότατα. Πρόσεξα όμως οτι μερικές φορές μέχρι να εξαφανιστεί, έπρεπε να περάσει κανα 2λεπτο.
Ε μόλις έβγαλα το always on top όλα διορθώθηκαν !!!!!!!!!
Τώρα και μετά απο μια ώρα χρήσης του υπολογιστή αν τρέξω παιχνίδι δουλεύει ρολόι :)
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και την βοήθεια anyway :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.