PDA

Επιστροφή στο Forum : απο οτε σε hol, διακοπη internet?



magicman
17-01-12, 19:48
καλησπερα, θα παω απο οτε στην hol.
οταν ειναι να γινει η μεταφορα, θα εχω διακοπη του νετ? ποσο διαρκει η μεταφορα?

για ποσο χρονικο διαστημα, ειναι το νορμαλ?

Seitman
17-01-12, 19:56
Υπολόγιζε γύρω στις 20 ημέρες, βαριά ένα μήνα για τη μεταφορά σου στο δίκτυο της HOL. Κατά την ημέρα της ενεργοποίησής σου στον νέο πάροχο ενδέχεται να υπάρξει μια διακοπή στις υπηρεσίες σου διάρκειας 2 περίπου ωρών.

Εγώ προσωπικά δεν είχα διακοπή υπηρεσιών κατά τη μετάβαση.

magicman
17-01-12, 19:58
ωραια, με ενδιαφερει η μερα της αλλαγης. γιατι δεν ξερω ποτε θα πεσει, και χρεισιμοποιω το νετ, σε καθημερινη βαση.
οποτε ειναι για μερικες ωρες.

baskon
17-01-12, 20:01
Οπως ειπες και εσυ αυτες ειναι οι φυσιολογικές συνθηκες.
Σε μη φυσιολογικές συνθηκες (ας πουμε ενα 5% για να μαστε μεσα) μπορει να μεινεις χωρις ιντερνετ αλλα και τηλεφωνο για καποιες μερες...
Το φυσιολογικο ομως ειναι μια μικρη διακοπη.
Να μην εχεις καθολου διακοπη απλως δε παιζει επειδη θα πρεπει να παει το καλωδιο σου στο νεο dslam Οποτε εστω λιγα λεπτα της ωρας διακοπη θα υπαρχει.

magicman
17-01-12, 20:04
γνωριζω πως ακριβως γινεται το τεχνικο κομματι. απλα το αναμενομενη χρονικη διαρκεια δεν ηξερα.
ελπιζω να μην κατσω στο υπολοιπο ποσοστο.

Didimos_GR
18-01-12, 00:48
Εδώ στη πόλη της Δράμας εγώ περίμενα 21 ημέρες (από ΟΤΕ σε HOL).
Το πρωινό που έγινε η μετάβαση στη HOL ήμουν μέσα στο facebook και έκανα τη φάρμα μου.
Την μισή την έκανα με OTE και την άλλη μισή με την HOL !!! :)
Διακοπή , περίπου 1-2 λεπτά !!!! :oneup:

shocked
18-01-12, 20:33
εγώ περίμενα γύρο στις 15 μέρες, διακοπή στο internet ή το τηλέφωνο δεν είχα καθόλου.

είχα μόνο κάποιες αποσυνδέσεις τις πρώτες μέρες, αλλά μου φαίνεται λογικό μέχρι να "στρώσει" η γραμμή.

philos
23-01-12, 19:45
Εγώ έκανα μετάβαση από OTEnet σε HOL πριν 3-4 χρόνια. Δε θυμάμαι σε πόσες μέρες από την αποστολή της αίτησης έγινε η μετάβαση. Πάντως θυμάμαι τη μέρα που συνδεθήκαμε στο δίκτυό της, μείναμε χωρίς τηλέφωνο και διαδίκτυο για το πολύ 2 ώρες.
Οπότε αν κάποια στιγμή μείνεις χωρίς net ενώ περιμένεις τη μετάβαση, να είσαι έτοιμος να βάλεις στον router τα username & password της HOL για να συνδεθείς!

magicman
28-01-12, 21:30
επειδη ξεχασα να ρωτησω στην εξυπηρετηση πελατων.

για την εξοφληση του οτε, πως θα γινει? θα πρεπει να παω απο εκει, να πληρωσω. αλλα μεχρι ποια μερα?

η θα μου στειλει ο οτε λογαριασμο με τον υπολοιπο για οσες μερες χρεωθουν?

tsorbi
28-01-12, 21:41
Θα σου έρθει λογαριασμός που θα γράφει "ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΕΞΟΦΛΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ"

magicman
17-02-12, 17:09
ετσι για την ιστορια. σημερα εγινε η ενεργοποιηση, λογικα πολυ νωρις το πρωι.
δεν εμεινα καθολου χωρις νετ. και το τηλεφωνο δουλεψε αμεσως. και να παιρνω και να με παιρνουν.

το τηλεφωνο παντως ακουγεται καλυτερα.

τα στατιστικα μου ειναι ιδια με τον οτε. απλα λιγο μεγαλυτερο ping.


παραθετω.

Upstream 1023 (Kbps.)

Downstream 18119 (Kbps.)

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12.0 dB 11.0 dB
Attenuation 7.4 dB 12.6 dB


το πρωι ημουν συνδεδεμενος με το sagem του οτε. κλειδωνα στα 15500. μολις εβαλα το netfaster wlan 3. κλειδωσα στα 18119 που ειμαι τωρα. και ειμαι σταθερα εκει.

ταχυτητες, full πανω απο 1mb/sec σταθερα.
max 1.7

streaming κτλ κανενα προβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.