PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανανεωση διπλωματος οδηγησης



Σελίδες : 1 [2] 3

ntoremi
08-05-14, 15:49
Ως επικυρωμένη φωτοτυπία είναι έγκυρη. Ως αποδεικτικό κατοχής "ενεργής" άδειας οδήγησης δεν είναι έγκυρη.
Γιατι μπορει εσυ να εχεις επικυρωσει φωτοτυπια και μετα να σου αφαιρεσαν το διπλωμα.
Ο αστυνομικος που κανει τον ελεγχο δεν μπορει να γνωριζει τι συμβαινει, γι'αυτο εκδιδεται το υπηρεσιακο σημειωμα που λεει για ποιο λογο δεν εχεις γνησιο διπλωμα μαζι σου.

Edit: Αντίγραφα αδειών οδήγησης επικυρώνονται από όλες τις διοικητικές αρχές και τα Κ.Ε.Π. Επιβάλλεται, όμως, να ενημερώνονται οι ενδιαφερόμενοι ότι τα ακριβή αντίγραφα αδειών οδήγησης, δεν έχουν νομική ισχύ άδειας οδήγησης και επομένως, δεν δίνουν στο κάτοχό τους το δικαίωμα να οδηγεί με αυτά (αριθ. 1083343/ 1076/ 0006Δ/ 2.9.2005 έγγραφό μας και επισυναπτόμενο σε αυτό αριθ. ΔΙΣΚΠΟ/Φ22/5583/22.3.2005 έγγραφο του ΥΠ.ΕΣ.ΔΔ.Α).

αλλο αυτο που λες εδω και αλλο η "παραποιηση δημοσιου εγγραφου" που ειπες πριν. Μαθαινουμε μια νομικιστικη ατακα, την αμολαμε παντου κι οποιον παρει ο χαρος.

Κι εγω εκανα μετατροπη του παλιου διπλωματος (ροζ) σε νεο (πιστωτικη καρτα) μεσω ΚΕΠ και ο υπαλληλος του κεπ μου ειπε οτι θα πρεπει να παραδωσω το παλιο ροζ διπλωμα. Και του λεω "και πώς θα οδηγω στο μεταξυ;" και μου λεει "σου κανω τωρα επικυρωμενο αντιγραφο να το εχεις μαζι σου μεχρι να ερθει το νεο. Και εχε μαζι και την αιτηση αλλαγης διπλωματος να ειναι ξεκαθαρο περα απο καθε αμφιβολια σε περιπτωση ελεγχου απο τροχαια".

cool11
08-05-14, 22:04
Εδω καταργηθηκαν ακομη και οι επικυρωσεις δημοσιων εγγραφων, αυτο ηταν οντως...(καθυστερημενη) προοδος, θα το μαθατε πιστευω.
Πλεον δημοσια εγγραφα, τα δινεις παντου με απλη φωτοτυπια.
Τελος οι 'επικυρωσεις'.

ntoremi
08-05-14, 22:38
Αυτο κι αν ειναι ... "παραποιηση εγγραφου"!!!! :rofl:

cool11
30-05-14, 07:34
Παρελαβα το νεο διπλωμα.
Δεν βλεπω να γραφει πανω πουθενα για οδηγήση με γυαλια. Και μια προχειρη ματια στους κωδικους στα κουτακια, δεν μπορεσα να κανω μια τετοια αντιστοιχηση.
Τελικα μηπως τις εχουν καταργησει αυτες τις καταχωρησεις καθως δεν βγαινει πλεον ακρη? Αλλος γυαλια, αλλος φακους, αλλος επεμβαση laser. Και τι να λεει. Βγαζω διπλωμα σημερα και το εχω τα επομενα εικοσι χρονια. Το οτι τοτε που το βγαλα ειχα πχ γυαλια, μπορει να λεει κατι για το μελλον; Εδω αλλαζουν χρωμα στα ματια με τους φακους επαφης, τι να λεμε τωρα.
Τι λετε, ξερει κανεις;

Tiven
30-05-14, 10:35
Πήγες σε οφθαλμίατρο πριν το δίπλωμα;

Κανονικά χρειάζεσαι 2-3 χαρτιά από γιατρούς πριν το δίπλωμα.. τα οποία τα δίνεις στη σχολή οδηγών.
Όταν καταθέτει τα χαρτιά ο δάσκαλος κανονίζουν τι θα τυπώσουν στο δίπλωμα.

Την διαφορά του κανονικού και το τι γίνεται στις σχολές οδηγών με τα συγκεκριμένα χαρτιά το αφήνω στην φαντασία σας αν δεν έχετε πάει τα τελευταία χρόνια για δίπλωμα :lol:

dimitris.taxideytis
30-05-14, 11:45
Παρελαβα το νεο διπλωμα.
Δεν βλεπω να γραφει πανω πουθενα για οδηγήση με γυαλια. Και μια προχειρη ματια στους κωδικους στα κουτακια, δεν μπορεσα να κανω μια τετοια αντιστοιχηση.
Τελικα μηπως τις εχουν καταργησει αυτες τις καταχωρησεις καθως δεν βγαινει πλεον ακρη? Αλλος γυαλια, αλλος φακους, αλλος επεμβαση laser. Και τι να λεει. Βγαζω διπλωμα σημερα και το εχω τα επομενα εικοσι χρονια. Το οτι τοτε που το βγαλα ειχα πχ γυαλια, μπορει να λεει κατι για το μελλον; Εδω αλλαζουν χρωμα στα ματια με τους φακους επαφης, τι να λεμε τωρα.
Τι λετε, ξερει κανεις;
Δες στην πισω πλευρα στην κατω αριστερη γωνια
ο κωδικος για γυαλια ειναι 01.01

http://drivingschool.gr/diplomata/kodikoi_diplomaton.htm

vasilimertzani
30-05-14, 22:33
Παρελαβα το νεο διπλωμα.
Δεν βλεπω να γραφει πανω πουθενα για οδηγήση με γυαλια. Και μια προχειρη ματια στους κωδικους στα κουτακια, δεν μπορεσα να κανω μια τετοια αντιστοιχηση.
Τελικα μηπως τις εχουν καταργησει αυτες τις καταχωρησεις καθως δεν βγαινει πλεον ακρη? Αλλος γυαλια, αλλος φακους, αλλος επεμβαση laser. Και τι να λεει. Βγαζω διπλωμα σημερα και το εχω τα επομενα εικοσι χρονια. Το οτι τοτε που το βγαλα ειχα πχ γυαλια, μπορει να λεει κατι για το μελλον; Εδω αλλαζουν χρωμα στα ματια με τους φακους επαφης, τι να λεμε τωρα.
Τι λετε, ξερει κανεις;
ποιος σου ειπε οτι δεν βγαινει ακρη?ο φερων υποχρεωσης να φοραει γυαλια ,ειναι υποχρωμενος να φοραει.Απο τον γιατρο με υποσημειωση μπορει να φοραει φακους επαφης.Για λειζερ δυστηχως δεν το εκλαμβανουν σαν αποκατασταση προβληματος ορασης και υποχρεσουσαι καθε εκαστην και αργια (αν θυμαμαι καλα 2ετια) να περνας επιτροπη) αθανατο δημοσιο.

cool11
30-05-14, 23:16
Επειδη δεν θελησα να τρελαθω μαζι με το ελληνικο δημοσιο, που ντε και καλα για να αρμεγει πολιτες, απαιτει οσους εκαναν laser να περνουν καθε δυο χρονια επιτροπη, λες κι ειναι παιδιά δημοτικού που καθε χρονο ανεβαζουν μυωπια, το αφησα ως ειχε, και οντως, με την επεξηγηση των κωδικων, λεει για γυαλια ή φακους επαφης.
Εβαλα ενα ζευγαρι γυαλια στο ντουλαπακι δια παν ενδεχομενον.
Αν με σταματησουν, λεω να τους πω οτι φοραω φακους επαφης. (γιατι αλλιως τι να τους πω, οτι οδηγαω χωρις γυαλια; οτι εκανα laser;)
Τι θα μου πουν; Βγαλε τους φακους απο τα ματια να τους δουμε;

murray
31-05-14, 00:26
Για λειζερ δυστηχως δεν το εκλαμβανουν σαν αποκατασταση προβληματος ορασης και υποχρεσουσαι καθε εκαστην και αργια (αν θυμαμαι καλα 2ετια) να περνας επιτροπη) αθανατο δημοσιο.

Αναρωτιέμαι πότε θα σταματήσει να κυκλοφορεί αυτή η παπαριά. Την έγραψε κάποιος κάπου κάποτε και την αναπαράγετε όλη την ώρα.

Tiven
31-05-14, 13:35
Δε νομίζω να σου πει μπάτσος "που είναι τα γυαλιά σου" ποτέ... και αυτοί άνθρωποι είναι και φοράνε φακούς επαφής και laser κάνουν και ξέρουν.

vasilimertzani
31-05-14, 19:53
Αναρωτιέμαι πότε θα σταματήσει να κυκλοφορεί αυτή η παπαριά. Την έγραψε κάποιος κάπου κάποτε και την αναπαράγετε όλη την ώρα.

αυτη την παπαρια μου ειπε και εμενα ο γιατρος που εδωσε πριν μερικα χρονια πιστοποιητικο για ανανεωση του επαγγελματικου διπλωματος.Επειδη του χρονου παω για ανανεωση αν εχεις καποια πληροφορια και δεν λεμε παπαριες ολοι μας ,παρακαλω να την αναφερεις.

emeliss
31-05-14, 20:23
Σε κάθε ανανέωση θέλει εξετάσεις γιατρών.

murray
31-05-14, 20:26
αυτη την παπαρια μου ειπε και εμενα ο γιατρος που εδωσε πριν μερικα χρονια πιστοποιητικο για ανανεωση του επαγγελματικου διπλωματος.Επειδη του χρονου παω για ανανεωση αν εχεις καποια πληροφορια και δεν λεμε παπαριες ολοι μας ,παρακαλω να την αναφερεις.

Όπως έγραψα και στο νήμα για το laser, έχω 2 γνωστούς που αφαίρεσαν τον περιορισμό για οδήγηση με γυαλιά για πάντα, χωρίς επανεξετάσεις. Το επαγγελματικό δίπλωμα είναι άλλο πράγμα. Δεν σου φταίω εγώ αν δεν μπορείς να τα ξεχωρίσεις και γενικεύεις χωρίς να ξέρεις. Οπότε, ναι, λέτε παπαριές.

emeliss
31-05-14, 20:28
Το ίδιο πράγμα ειναι και το επαγγελματικό. Απλά αντί να περνάς γιατρούς κάθε 15 χρονια το κάνεις ανα 5 αν δεν κάνω λάθος.

murray
31-05-14, 20:33
Σωστό αυτό. Τα επαγγελματικά ανανεώνονται όπως και να έχει κάθε 5 χρόνια. Τα πράγματα είναι πολύ πιο αυστηρά εκεί. Αυτό δεν σημαίνει ότι στο ερασιτεχνικό δεν δέχονται ότι το laser είναι αποκατάσταση όρασης.

Εν τέλει, για να μην τα ξαναγράφω, όποιος θέλει ας με ακούσει. Έχω εμπειρία από δύο άτομα που αφαίρεσαν την οδήγηση με γυαλιά δια παντός. Υπάρχει κάποιος εδώ που έκανε laser, πέρασε από επιτροπή και του ζήτησαν να ανανεώνει ερασιτεχνικό δίπλωμα ανά διετία; Αν υπάρχει ας μας το πει. Εγώ όμως δεν έχω δει κανέναν. Το μόνο που βλέπω είναι να κυκλοφορεί ένας μύθος εδώ και χρόνια που κανένας δεν επιβεβαιώνει.

cool11
31-05-14, 22:04
Δηλαδη εγω, που ανανεωσα το διπλωμα μου πριν λιγες μερες, ερασιτεχνικο για ΙΧ, απο ροζ πηγα στην καρτα, επρεπε να παω επιτροπη, να δει οτι εκανα laser, και να πουν αυτοι, να δωσουν βεβαιωση κλπ, οτι πλεον δεν απαιτειται οδηγηση με γυαλια, και κατοπιν θα αφαιρουνταν αυτη η καταχωρηση απο το διπλωμα;

murray
31-05-14, 22:25
Απ' όσο ξέρω από τους δύο γνωστούς μου ναι, αυτό έπρεπε να είχες κάνει. Συγκεκριμένα, σου ζητάνε βεβαίωση από την κλινική που έκανες την επέμβαση η οποία να αναγράφει τι ακριβώς έκανες και πότε. Μετά ο οφθαλμίατρος της επιτροπής σε εξετάζει πολύ τυπικά (σου λέει απλά να του διαβάσεις μερικές γραμμές από έναν πίνακα Snellen ώστε να διαπιστώσει ότι όντως η όρασή σου είναι ΟΚ) και αποφασίζει αν η οδήγηση με γυαλιά μπορεί να αφαιρεθεί.

Καταλαβαίνω ότι αν πας αμέσως μετά την επέμβαση που δεν ξέρουμε πώς θα είναι η όραση όταν σταθεροποιηθεί πολύ πιθανό να σου ζητήσουν να ξαναπεράσεις. Οι φίλοι μου πήγαν 1-2 χρόνια μετά την επέμβαση με την όραση να είναι σταθεροποιημένη και αμετάβλητη σε σχέση με τις μετεγχειρητικές μετρήσεις (δηλαδή επί 1-2 χρόνια ήταν σταθερά στα 10/10, οπότε οι πιθανότητες μελλοντικού υποτροπιασμού σχεδόν ανύπαρκτες) και το δίπλωμα που επανεκδόθηκε ισχύει για 15 χρόνια, όπως όλα τα ερασιτεχνικά δηλαδή. Ούτε επανεξετάσεις σε 2 χρόνια, ούτε τίποτα.

cool11
31-05-14, 22:41
Και πως/που κλεινεις ραντεβου με αυτη την επιτροπη;

murray
31-05-14, 23:15
Αυτό δεν ξέρω να στο πω. Πάρε τηλέφωνο στο υπουργείο και ρώτα τους.

Edit: Για να είσαι σίγουρος, πάρε τηλέφωνο και ζήτα να μιλήσεις με τη δευτεροβάθμια επιτροπή. ΜΗΝ κάνεις εξειδικευμένες ερωτήσεις στον άνθρωπο του τηλεφωνικού κέντρου γιατί θα πάρεις γενικές απαντήσεις. Μίλα με κάποιον από τη δευτεροβάθμια και πες του για την περίπτωσή σου. Ρώτα συγκεκριμένα για 2ετείς ανανεώσεις και λοιπά που έχεις ακούσει να δεις τι θα σου πουν οι πλέον αρμόδιοι. Το πιο πιθανό είναι να σου πουν ότι ο οφθαλμίατρος θα σε εξετάσει και θα αποφανθεί γιατί δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Από τους δικούς μου φίλους κατάλαβα - προσωπική εκτίμηση αυτό - ότι αφού η όραση ήταν σταθερή για καιρό δεν υπήρχε λόγος να υποβάλλουν τα παιδιά στη διαδικασία επανεξέτασης κάθε 2 χρόνια. Αλλά είπαμε, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Δες τι θα σου πουν από τη δευτεροβάθμια και αν αφήσουν υπόνοιες ότι μπορεί να μπλέξεις με 2ετείς ανανεώσεις τότε κρίνε αν αξίζει το ρίσκο και πράξε ανάλογα.

Πάντως - και αυτό στο λέω γιατί σε έχω δει και σε άλλα θέματα - μην καθορίζεις τις πράξεις σου βάσει του τι σου είπε κάποιος σε ένα forum. Ρώτα έναν πιο αρμόδιο για το εκάστοτε θέμα. Μην δένεις κόμπο ότι θα μπλέξεις με 2ετείς ανανεώσεις επειδή στο είπαν κάποιοι στο adslgr, αλλά μην θεωρήσεις και ότι δεν θα μπλέξεις επειδή στο είπα εγώ. Κανείς μας εδώ μέσα δεν είναι αρμόδιος να δίνει τέτοιες απαντήσεις και προτροπές.

vasilimertzani
01-06-14, 22:05
Απ' όσο ξέρω από τους δύο γνωστούς μου ναι, αυτό έπρεπε να είχες κάνει. Συγκεκριμένα, σου ζητάνε βεβαίωση από την κλινική που έκανες την επέμβαση η οποία να αναγράφει τι ακριβώς έκανες και πότε. Μετά ο οφθαλμίατρος της επιτροπής σε εξετάζει πολύ τυπικά (σου λέει απλά να του διαβάσεις μερικές γραμμές από έναν πίνακα Snellen ώστε να διαπιστώσει ότι όντως η όρασή σου είναι ΟΚ) και αποφασίζει αν η οδήγηση με γυαλιά μπορεί να αφαιρεθεί.

Καταλαβαίνω ότι αν πας αμέσως μετά την επέμβαση που δεν ξέρουμε πώς θα είναι η όραση όταν σταθεροποιηθεί πολύ πιθανό να σου ζητήσουν να ξαναπεράσεις. Οι φίλοι μου πήγαν 1-2 χρόνια μετά την επέμβαση με την όραση να είναι σταθεροποιημένη και αμετάβλητη σε σχέση με τις μετεγχειρητικές μετρήσεις (δηλαδή επί 1-2 χρόνια ήταν σταθερά στα 10/10, οπότε οι πιθανότητες μελλοντικού υποτροπιασμού σχεδόν ανύπαρκτες) και το δίπλωμα που επανεκδόθηκε ισχύει για 15 χρόνια, όπως όλα τα ερασιτεχνικά δηλαδή. Ούτε επανεξετάσεις σε 2 χρόνια, ούτε τίποτα.

Απο αερολογιες εισαι αλλο τιποτα.
πως βεβαιωσαν στον γιατρο ''οι φιλοι σου'' οτι κανανε πριν δυο χρονια laser ? και ο γιατρος εδωσε οδηγηση χωρις γυαλια????
δεν εχει το δικαιωμα ο απλος γιατρος..

αμαν ποια αυτοι οι φιλοι..


Και πως/που κλεινεις ραντεβου με αυτη την επιτροπη;
φιλε μου δεν μπορεις να κλεισεις ραντεβου.Απλα πας στον οφθαλμιατρο τον συμβεβλημενο και αυτος θα δωσει παραπεμπτικο για την επιτροπη.Θα περασεις απο αυτη την επιτροπη οπου ισχυει για 1 χρονο (αν θυμαμαι) για μια 3 ετια αυτο.Στην 3 ετια λοιπον ή θα παρεις οριστικη αδεια οπως ολοι,μεχρι τα 65 δηλαδη ,η θα σου ποουν επανελεγχο σε μερικα χρονια..Εγω οταν τα ακουσα προσωπικα δεν εκανα καμια κινηση.
Να φανταστεις ακομα και απο οικονομικης αποψης καλυτερα να με γραφουν γιατι δεν φοραω γυαλια παρα να πληρωνω παραβολα καθε χρονο.

murray
01-06-14, 22:18
Απο αερολογιες εισαι αλλο τιποτα.
πως βεβαιωσαν στον γιατρο ''οι φιλοι σου'' οτι κανανε πριν δυο χρονια laser ? και ο γιατρος εδωσε οδηγηση χωρις γυαλια????
δεν εχει το δικαιωμα ο απλος γιατρος..

αμαν ποια αυτοι οι φιλοι..

Έτσι έκαναν οι φίλοι μου, είτε σου αρέσει είτε όχι. Τις αερολογίες κράτα τες για τον εαυτό σου. Δεν θα αλλάξουμε τα γεγονότα για να ταιριάζουν με αυτά που έχεις στο μυαλό σου. Και άσε τα εισαγωγικά και τις λοιπές αηδίες. Αν ξέρεις στοιχειώδη ανάγνωση, που μάλλον δυσκολεύεσαι όπως φαίνεται, έγραψα ότι ζητάς βεβαίωση από την κλινική που έκανες την επέμβαση και τη δίνεις στη δευτεροβάθμια. Μετά, ο γιατρός της δευτεροβάθμιας (τον απλό γιατρό δεν ξέρω πού τον είδες) σε εξετάζει και αποφασίζει αν ο περιορισμός μπορεί να αφαιρεθεί. Έτσι έγιναν τα πράγματα και μάλιστα 2 φορές, είτε σου αρέσει είτε όχι. Αν ούτε τώρα κατάλαβες πώς γίνεται η διαδικασία, τότε λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω πιο απλά.

Μου αρέσει κατά τ' άλλα που εγώ λέω αερολογίες. Αναφέρω 2 πραγματικές περιπτώσεις που είδα από πρώτο χέρι αλλά για σένα είναι αερολογίες. Ενώ εσύ που μας λες τι νομίζεις ότι θα συμβεί αν... είσαι έγκυρος. :rolleyes:

φιλε μου δεν μπορεις να κλεισεις ραντεβου.Απλα πας στον οφθαλμιατρο τον συμβεβλημενο και αυτος θα δωσει παραπεμπτικο για την επιτροπη.Θα περασεις απο αυτη την επιτροπη οπου ισχυει για 1 χρονο (αν θυμαμαι) για μια 3 ετια αυτο.Στην 3 ετια λοιπον ή θα παρεις οριστικη αδεια οπως ολοι,μεχρι τα 65 δηλαδη ,η θα σου ποουν επανελεγχο σε μερικα χρονια..Εγω οταν τα ακουσα προσωπικα δεν εκανα καμια κινηση.
Να φανταστεις ακομα και απο οικονομικης αποψης καλυτερα να με γραφουν γιατι δεν φοραω γυαλια παρα να πληρωνω παραβολα καθε χρονο.

Αναρωτιέμαι γιατί σε πειράζει τόσο πολύ να κάνει ένα τηλέφωνο ο cool11 να εξακριβώσει ο ίδιος τι γίνεται. Γιατί πρέπει να ακολουθήσει σώνει και καλά αυτό που του λες εσύ;

sdikr
01-06-14, 22:38
Δηλαδη εγω, που ανανεωσα το διπλωμα μου πριν λιγες μερες, ερασιτεχνικο για ΙΧ, απο ροζ πηγα στην καρτα, επρεπε να παω επιτροπη, να δει οτι εκανα laser, και να πουν αυτοι, να δωσουν βεβαιωση κλπ, οτι πλεον δεν απαιτειται οδηγηση με γυαλια, και κατοπιν θα αφαιρουνταν αυτη η καταχωρηση απο το διπλωμα;

Δεν ανανέωσες, άλλαξες δίπλωμα, υπάρχει μια διαφορά

cool11
01-06-14, 22:46
Ξερετε τι καταλαβα: ειναι ρωσικη ρουλετα.
Δεν θα επρεπε να υπαρχει ενιαία τακτική για οσους εκαναν laser?
Δηλαδη ειμαστε σοβαροι? Αν οχι το 100%, το 99% (υποθετικα μεν τα νουμερα, αλλα ξερω δεκαδες ανθρωπους πια που εχουν κανει επεμβαση χωρις...να ανεβαζουν μετα απο λιγο μυωπια), δεν εχει κανενα θεμα για πολλα χρονια.
Ειναι δυνατον το ηλιθιο ελληνικο κρατος, να το αφηνει αυτο το θεμα, στη διακριτικη ευχερεια του γιατρου;
Ναι, αλλες περιπτωσεις ας τες να τις κρινει ο γιατρος.
Αλλα παμε, γιατρεουμε τα ματια μας ουσιαστικα οριστικα και μια για παντα (μεχρι να ερθει πρεσβυωπια, αλλα αυτη θα ερθει είτε εκανες laser είτε οχι), και μετα θα ειμαστε στην κριση του Χ γιατρου αν θα μας αφαιρεσει τον περιορισμο για τα γυαλια;
Θα φτασω δηλαδη μεχι τον γιατρο της β/βαθμιας επιτροπης, και μεχρι εκεινη την ωρα δεν θα ξερω πως θα με χειριστει και τι θα αποφασισει;
Ενταξει, ο παραλογισμος πρεπει να λαβει ενα τελος.


murray ευχαριστουμε για τις πληροφοριες. Πραγματικα ομως, το βασιλειο του παραλογου.

Ειλικρινα, κι εγω δεν μετανιωνω που δεν εμπλεξα καθολου με ολα αυτα τα bullshit.

- - - Updated - - -


Δεν ανανέωσες, άλλαξες δίπλωμα, υπάρχει μια διαφορά

Απο ροζ, πηρα την καρτα. Αντικατασταση το λενε;

sdikr
01-06-14, 22:56
Ξερετε τι καταλαβα: ειναι ρωσικη ρουλετα.
Δεν θα επρεπε να υπαρχει ενιαία τακτική για οσους εκαναν laser?
Δηλαδη ειμαστε σοβαροι? Αν οχι το 100%, το 99% (υποθετικα μεν τα νουμερα, αλλα ξερω δεκαδες ανθρωπους πια που εχουν κανει επεμβαση χωρις...να ανεβαζουν μετα απο λιγο μυωπια), δεν εχει κανενα θεμα για πολλα χρονια.
Ειναι δυνατον το ηλιθιο ελληνικο κρατος, να το αφηνει αυτο το θεμα, στη διακριτικη ευχερεια του γιατρου;
Ναι, αλλες περιπτωσεις ας τες να τις κρινει ο γιατρος.
Αλλα παμε, γιατρεουμε τα ματια μας ουσιαστικα οριστικα και μια για παντα (μεχρι να ερθει πρεσβυωπια, αλλα αυτη θα ερθει είτε εκανες laser είτε οχι), και μετα θα ειμαστε στην κριση του Χ γιατρου αν θα μας αφαιρεσει τον περιορισμο για τα γυαλια;
Θα φτασω δηλαδη μεχι τον γιατρο της β/βαθμιας επιτροπης, και μεχρι εκεινη την ωρα δεν θα ξερω πως θα με χειριστει και τι θα αποφασισει;
Ενταξει, ο παραλογισμος πρεπει να λαβει ενα τελος.


murray ευχαριστουμε για τις πληροφοριες. Πραγματικα ομως, το βασιλειο του παραλογου.

Ειλικρινα, κι εγω δεν μετανιωνω που δεν εμπλεξα καθολου με ολα αυτα τα bullshit.

- - - Updated - - -



Απο ροζ, πηρα την καρτα. Αντικατασταση το λενε;
Ναι, το τι χρειάζεται για ανανέωση δες το εδώ http://drivingschool.gr/diplomata/ananeosi.htm και για την αντικατάσταση http://drivingschool.gr/diplomata/antikat-palaiou_typou.htm

murray
01-06-14, 23:02
@cool11:

Αυτό είναι link που σε στέλνει σε ΦΕΚ του 2012, το νεώτερο δηλαδή που έχει βγει σχετικά με το θέμα:

ΦΕΚ α 101 - 2012 (http://nomoi.info/%CE%A6%CE%95%CE%9A-%CE%91-101-2012-%CF%83%CE%B5%CE%BB-71.html)

Διάβασε τι λέει για την ομάδα 1 (η ομάδα 2 είναι για πιο σοβαρά προβλήματα, δεν σε ενδιαφέρει). Το συμπέρασμα είναι ότι το να περάσεις από δευτεροβάθμια είναι σχετικά ασφαλές. Βάσει των γραφομένων στην εφημερίδα της κυβέρνησης δεν βλέπω κάτι το παράλογο στην όλη διαδικασία. Ξαναλέω ότι 2 γνωστοί μου πέρασαν χωρίς περαιτέρω θέμα. Ότι υπάρχουν άπειρα απίστευτα στην Ελλάδα το ξέρουμε όλοι, αλλά αυτή η περίπτωση νομίζω ότι είναι λογικότατη.

Για τον "αερολόγο φίλο μου" vasilimertzani, παραθέτω τι λέει στο ΦΕΚ:


Για διαθλαστικά σφάλματα που χειρουργούνται με τους σύγχρονους επιστημονικούς τρόπους (laser) δύναται να χορηγηθεί άδεια οδήγησης, εφόσον πληρούνται οι ελάχιστες προϋποθέσεις οπτικής οξύτητας. Χορηγείται άδεια τουλάχιστον τρεις μήνες μετά την επέμβαση και για χρονικό διάστημα που θα κρίνει η Δ.Ι.Ε. Μετά το πέρας του χρονικού διαστήματος που θα ορίσει η Δ.Ι.Ε. και εφόσον η κατάσταση παραμένει αμετάβλητη, η ανανέωση γίνεται κανονικά (για 15 έτη), με πρωτοβάθμια ιατρική εξέταση (οφθαλμίατρο).

Με λίγα λόγια, το ΦΕΚ λέει ό,τι είπα κι εγώ. Αν πας λίγο καιρό μετά την επέμβαση τότε μπορεί να θεωρήσουν ότι η όρασή σου δεν έχει σταθεροποιηθεί και ίσως σου ζητήσουν ανανέωση μετά από χρονικό διάστημα που κρίνει ο γιατρός. Αν η κατάσταση είναι σταθερή και για πολύ καιρό, τότε ο περιορισμός για γυαλιά αφαιρείται δια παντός και το δίπλωμα θέλει ανανέωση κάθε 15 χρόνια, όπως όλα τα διπλώματα.

Κατάλαβες, "αερολόγε φίλε μου", που θες να αλλάξουμε τα γεγονότα για να ταιριάζουν με αυτά που έχεις εσύ στο κεφάλι σου;

vasilimertzani
02-06-14, 12:56
@cool11:

Αυτό είναι link που σε στέλνει σε ΦΕΚ του 2012, το νεώτερο δηλαδή που έχει βγει σχετικά με το θέμα:

ΦΕΚ α 101 - 2012 (http://nomoi.info/%CE%A6%CE%95%CE%9A-%CE%91-101-2012-%CF%83%CE%B5%CE%BB-71.html)

Διάβασε τι λέει για την ομάδα 1 (η ομάδα 2 είναι για πιο σοβαρά προβλήματα, δεν σε ενδιαφέρει). Το συμπέρασμα είναι ότι το να περάσεις από δευτεροβάθμια είναι σχετικά ασφαλές. Βάσει των γραφομένων στην εφημερίδα της κυβέρνησης δεν βλέπω κάτι το παράλογο στην όλη διαδικασία. Ξαναλέω ότι 2 γνωστοί μου πέρασαν χωρίς περαιτέρω θέμα. Ότι υπάρχουν άπειρα απίστευτα στην Ελλάδα το ξέρουμε όλοι, αλλά αυτή η περίπτωση νομίζω ότι είναι λογικότατη.

Για τον "αερολόγο φίλο μου" vasilimertzani, παραθέτω τι λέει στο ΦΕΚ:



Με λίγα λόγια, το ΦΕΚ λέει ό,τι είπα κι εγώ. Αν πας λίγο καιρό μετά την επέμβαση τότε μπορεί να θεωρήσουν ότι η όρασή σου δεν έχει σταθεροποιηθεί και ίσως σου ζητήσουν ανανέωση μετά από χρονικό διάστημα που κρίνει ο γιατρός. Αν η κατάσταση είναι σταθερή και για πολύ καιρό, τότε ο περιορισμός για γυαλιά αφαιρείται δια παντός και το δίπλωμα θέλει ανανέωση κάθε 15 χρόνια, όπως όλα τα διπλώματα.

Κατάλαβες, "αερολόγε φίλε μου", που θες να αλλάξουμε τα γεγονότα για να ταιριάζουν με αυτά που έχεις εσύ στο κεφάλι σου;

βλεπω οτι απεκτησες προσωπικο προβλημα με εμενα και απορω για τον λογο.Οπως εξηγησα προσωπικα σε εμενα τον ιδιο συνεβηκε αυτο .Οτι πρεπει να περναω επιτροπες.Αν ησουν λιγο ανοιχτομυαλος και εβγαζες τις παρωπιδες θα διαβαζες αυτα που μολις αναρτησες:
''και για χρονικό διάστημα που θα κρίνει η Δ.Ι.Ε.''

οτι πρεπει να περασει επιτροπη
επισης το ''Αν η κατάσταση είναι σταθερή και για πολύ καιρό'' σημαινει οτι θα περναει δευτεροβαθμια επιτροπη για ''' καποιο καιρο'' ποσο καιρο? ποιος το κρινει?καθε ποτε? τι εβγαλα εγω απο το κεφαλι μου???
ελεος.....αντι να ασχολησε με το τι λενε καποιοι ασχολησου με αυτα που λες εσυ.....να βγαζουν καποιο νοημα τουλαχιστον.

ΥΓ επισης θα ηθελα να αποφευγεις χαρακτηρισμους προς το προσωπο μου.θα ηταν καλυτερο για ολους.

murray
02-06-14, 13:37
Αυτά που γράφω βγάζουν νόημα, εσύ δεν θέλεις να παραδεχτείς το λάθος σου και συνεχίζεις να γράφεις για να γράφεις. Εγώ παρέθεσα τι λέει ο νόμος ο οποίος είναι ξεκάθαρος, αν εσύ νομίζεις ότι είναι δυσνόητος ή αφήνει κενά τότε τι να πω.

Όσο για τους χαρακτηρισμούς, εσύ ξεκίνησες να λες για αερολογίες και να με κατηγορείς ότι έβγαλα από το μυαλό μου τις περιπτώσεις των δύο φίλων μου - θα ήθελα να μάθω το υποτιθέμενο κίνητρο που θεωρείς ότι θα είχα για να κάνω κάτι τέτοιο.

Επίσης, ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ "χρονικό διάστημα που θα κρίνει η Δ.Ι.Ε." και "καθε εκαστην και αργια (αν θυμαμαι καλα 2ετια) να περνας επιτροπη". Εν τέλει, είναι προφανές ότι προσπαθείς με πονηρό τρόπο να ανασκευάσεις αυτά που είπες ώστε να ταιριάζουν με το ΦΕΚ που δεν μπορείς να αμφισβητήσεις. Το ΦΕΚ δεν λέει ούτε για 2ετίες ούτε για υποχρέωση να περνάς από ΔΙΕ εφ' όρου ζωής. Νομίζω όλοι καταλαβαίνουν ότι πρόκειται για 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Δεν αμφισβητώ ότι αυτά που έγραψες δεν προέρχονται από προσωπική εμπειρία ή ότι τα έβγαλες από το κεφάλι σου - εσύ με κατηγορείς για κάτι τέτοιο. Αυτό που είπα είναι ότι στα ερασιτεχνικά διπλώματα ισχύει κάτι άλλο. Για τα επαγγελματικά μπορεί να ισχύει αυτό που λες, δεν ξέρω και γι' αυτό δεν σε αμφισβητώ. Μπορεί επίσης κάποτε να ίσχυαν αυτά που λες για όλα τα διπλώματα αλλά έκτοτε να άλλαξε ο νόμος και οι διαδικασίες. Σημασία έχει ότι η μπαρούφα με τις 2ετείς ανανεώσεις και οι παροτρύνσεις για παρατυπίες (ζευγάρι γυαλιά στο ντουλαπάκι και θέατρο στον αστυνομικό) πρέπει να σταματήσουν γιατί δεν έχουν νόημα, πέραν του ότι παραβιάζουν τους όρους του forum καθώς αποτελούν δημόσια παρότρυνση σε παρανομία.

Επειδή ο κόσμος θα αναρωτηθεί ποιο είναι το χρονικό διάστημα που θα κρίνει η ΔΙΕ ανέφερα ότι οι γνωστοί μου πήγαν 1-2 χρόνια μετά την εγχείρηση και πήραν με τη μία απαλλαγή από τα γυαλιά. Δεν σημαίνει ότι ο καθένας θα έχει την ίδια τύχη, αλλά έχουμε παράδειγμα για το ποιο χρονικό διάστημα θεωρείται ασφαλές από την επιτροπή. Σε κάθε περίπτωση, οι 2ετείς ανανεώσεις εφ' όρου ζωής που ανέφερες κι εσύ κι άλλοι σε αυτό το νήμα (και στο άλλο νήμα με το laser) δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα, όσο κι αν προσπαθείς να ταιριάξεις αυτό το σενάριο με τα γραφόμενα του ΦΕΚ.

t300
01-08-16, 21:37
Τον περασμένο Μάρτιο κατέθεσα τα δικαιολογητικά (σε ΚΕΠ) για αντικατάσταση του παλαιού τρίπτυχου διπλώματος με το νέο πλαστικό (τύπου πιστωτικής).
Από τότε ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Υπάρχει κάποιο μέγιστο χρονικό όριο στο οποίο είναι υποχρεωμένη η αντίστοιχη υπηρεσία να το αντικαταστήσει; Που μπορώ να απευθυνθώ για το θέμα μου;

cool11
01-08-16, 22:12
Τον περασμένο Μάρτιο κατέθεσα τα δικαιολογητικά (σε ΚΕΠ) για αντικατάσταση του παλαιού τρίπτυχου διπλώματος με το νέο πλαστικό (τύπου πιστωτικής).
Από τότε ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Υπάρχει κάποιο μέγιστο χρονικό όριο στο οποίο είναι υποχρεωμένη η αντίστοιχη υπηρεσία να το αντικαταστήσει; Που μπορώ να απευθυνθώ για το θέμα μου;

Μιλα πρωτα με το ΚΕΠ, και μετα και με την Δ/νση συγκοινωνιων της περιοχης σου.
Γιατι ομως το αφησες κι εσυ να περασεις τοσος καιρος;
Απαραδεκτοι και στο ΚΕΠ που δεν σου καναν ουτε ενα τηλεφωνο αν σκαλωσε καπου.

daywalker06
01-08-16, 22:15
Τελείωσε το πλαστικό, έγιναν χρεωστικές πιστωτικές για να πιάσουν την φοροδιαφυγή ποιος ασχολείται με απλά ζητήματα :)

Νικαετός
01-08-16, 22:41
Υπάρχουν και ΠΟΛΥ σοβαρότερα ζητήματα. Ο πατέρας μου είναι 82 ετών και το δίπλωμά του έχει λήξει από τον Απρίλιο. Έκανε τα χαρτιά του για να περάσει από την δευτεροβάθμια υγειονομική επιτροπή, για να του ανανεώσουν το δίπλωμα (κακώς θα έπρεπε διά νόμου να απαγορεύεται αυστηρά η επέκταση πέρα από μια ηλικία), όταν όμως τον πήγα για την εξέταση 5 Μαίου, μάθαμε πως οι γιατροί απεργούν γιατί έχουν να πληρωθούν κάτι τέρμινα, οπότε του ανανέωσαν την άδεια για άλλο ένα εξάμηνο!! (Κατά πάσα πιθανότητα, επειδή και να λήξει η απεργία - που δεν - θα χρειαστεί πάνω από χρόνος για να εξεταστούν όλοι, βλέπω να παίρνει παράταση για άλλους 6 μήνες).

Προς το παρόν ο άνθρωπος είναι καλά στην υγεία του, βλέπει καλύτερα από όλους μας λόγω επέμβασης laser, αλλά δεν παύει να είναι 82 ετών και να έχει και βηματοδότη... αυτό που συμβαίνει με την ελληνική νομοθεσία είναι απαράδεκτο. Δεν γνωρίζω αν γίνεται και σε άλλα κράτη.

** Να καταθέσω εδώ και την δική μου εμπειρία για την αλλαγή του διπλώματος, έδωσα το παλιό δίπλωμα σε ένα φίλο μαζί με τις φωτό και κάτι χρήματα 30 ευρώ από ότι θυμάμαι, την επόμενη μου έφερε ένα χαρτί σφραγισμένο ότι η παλιά μου άδεια κατατέθηκε για αντικατάσταση και σε 3 βδομάδες μου έφερε το νέο δίπλωμα. Αυτό έγινε πριν από 5-6 χρόνια, δεν θυμάμαι ακριβώς.

daywalker06
01-08-16, 22:50
Καλά δεν χρειάζεται να τα περιμένουμε όλα από το κράτος και τον νόμο, όταν είδα τον πατέρα μου ότι δεν θα μπορούσε άλλο να οδηγάει του ξέκοψα την ανανέωση του διπλώματος

Νικαετός
01-08-16, 23:00
Καλά δεν χρειάζεται να τα περιμένουμε όλα από το κράτος και τον νόμο, όταν είδα τον πατέρα μου ότι δεν θα μπορούσε άλλο να οδηγάει του ξέκοψα την ανανέωση του διπλώματος

Τυχερός που σε άκουσε. Ο δικός μου δεν ακούει κανέναν... ούτε τον γιατρό του. Έχει ξεφύγει λέμε. Όταν του ανοίγω τέτοια συζήτηση λέει πως όσο ο νόμος (και οι δυνάμεις του) του επιτρέπουν να οδηγεί θα οδηγεί. Τώρα αν πάρει κανέναν αθώο στον λαιμό του με ποιον θα τα βάλω?

(Πληροφοριακά, ο πατέρας είναι οικοδόμος παλιάς σχολής...ακόμα ανεβαίνει σε σκαλωσιές και σε σκάλες και βάφει τα σπίτια...)

Nozomi
02-08-16, 02:59
Έχω παρατηρήσει ότι οι ηλικιωμένοι, και ειδικά οι υπερήλικες (άνω των 75), πέραν των μειωμένων αισθήσεων, χάνουν και την εκτίμηση κινδύνου που πρέπει να έχει ένας οδηγός, δλδ μπορεί κάποιος να σταματήσει να κάνει αναστροφή καταμεσής της Αττικής Οδού επειδή έχασε μια έξοδο προκειμένου να μην ξαναπληρώσει διόδια (το έχω δει να συμβαίνει) ή ακόμα και να κάνει αναστροφή σε κεντρικό οδικό άξονα όπου οι ταχύτητες των διερχόμενων οχημάτων είναι άνω των 100kmph, και τυχόν σύγκρουση θα έχει ολέθρια αποτελέσματα.

Δείτε σχετικό συμβάν από Κρήτη (https://www.youtube.com/watch?v=LD0-hOgx1JA).

Απ΄την άλλη, πολλοί βολεύονται με το να οδηγούν οι ηλικιωμένοι σε μικρές έστω αποστάσεις, και γι' αυτό συχνά δεν τους το κόβουν, καθώς κάποιος πρέπει να αναλάβει την μετακίνησή τους.

WAntilles
02-08-16, 07:32
Τον περασμένο Μάρτιο κατέθεσα τα δικαιολογητικά (σε ΚΕΠ) για αντικατάσταση του παλαιού τρίπτυχου διπλώματος με το νέο πλαστικό (τύπου πιστωτικής).
Από τότε ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Υπάρχει κάποιο μέγιστο χρονικό όριο στο οποίο είναι υποχρεωμένη η αντίστοιχη υπηρεσία να το αντικαταστήσει; Που μπορώ να απευθυνθώ για το θέμα μου;

Τί ψήφισες τον Σεπτέμβριο;

cool11
02-08-16, 09:28
Χωρις αμαξι ουτε σουπερ μαρκετ δεν μπορεις να πας...τι να πεις στον ηλικιωμενο, παρε ταξι, ή να περπαταει με το καροτσι κανα δυο χιλιομετρα; (ειδικα για επαρχια που δεν εχει σουπερ μαρκετ σε καθε γειτονια)
Ή αν θελει να παει ο αλλος στο χωραφι του να σκαλισει, σε λιγα χιλιομετρα αποσταση;
Θελω να πω οτι το να του κοψεις του αλλου την μετακινηση με ΙΧ, ειναι για μερικους ανθρωπους, ειδικα τους πιο δυναμικους και οχι ... καφενοβιους, σαν να τους καταδικαζεις σε θανατο.
Αλλα ειναι και πρακτικα θεματα οπως ειπα.
Θεια μου-μεγαλη γυναικα, σε επαρχιακη πολη ειχε ενα μικρο carefour κοντα της. Εκλεισε.
Τωρα μου λεει, για να κανω ενα νορμαλ σουπερ μαρκετ (=πολλα κιλα προιοντων),
πρεπει να περιμενω ποτε θα ερθει ο γιος μου απο Αθηνα(πχ καθε 15μερο).
Αλλιως πρεπει με το κλασικο συρματινο καροτσι να περπαταω χιλιομετρα γιατι το κοντινοτερο σουπερ μαρκετ ειναι στα δυο χιλιομετρα!

Και οπως ειπωθηκε, οταν τους κοβεις το αυτοκινητο-αν μπορουν ακομη να οδηγουν,
αναγκαστικα το φορτωνεις σε αλλους αυτο το βαρος...δεν ειναι παντα ευκολο...

Απο την αλλη, καλως περνουν επιτροπη, ωστε αν καποιος δεν εχει αντανακλαστικα,
να μην σκοτωθει ο ιδιος ουτε να παρει αλλους στο λαιμο τους...

Παντως, one size does not fits all...

dimitris.taxideytis
02-08-16, 12:11
Χωρις αμαξι ουτε σουπερ μαρκετ δεν μπορεις να πας...τι να πεις στον ηλικιωμενο, παρε ταξι, ή να περπαταει με το καροτσι κανα δυο χιλιομετρα; (ειδικα για επαρχια που δεν εχει σουπερ μαρκετ σε καθε γειτονια)
Ή αν θελει να παει ο αλλος στο χωραφι του να σκαλισει, σε λιγα χιλιομετρα αποσταση;
Θελω να πω οτι το να του κοψεις του αλλου την μετακινηση με ΙΧ, ειναι για μερικους ανθρωπους, ειδικα τους πιο δυναμικους και οχι ... καφενοβιους, σαν να τους καταδικαζεις σε θανατο.
Αλλα ειναι και πρακτικα θεματα οπως ειπα.
Θεια μου-μεγαλη γυναικα, σε επαρχιακη πολη ειχε ενα μικρο carefour κοντα της. Εκλεισε.
Τωρα μου λεει, για να κανω ενα νορμαλ σουπερ μαρκετ (=πολλα κιλα προιοντων),
πρεπει να περιμενω ποτε θα ερθει ο γιος μου απο Αθηνα(πχ καθε 15μερο).
Αλλιως πρεπει με το κλασικο συρματινο καροτσι να περπαταω χιλιομετρα γιατι το κοντινοτερο σουπερ μαρκετ ειναι στα δυο χιλιομετρα!

Και οπως ειπωθηκε, οταν τους κοβεις το αυτοκινητο-αν μπορουν ακομη να οδηγουν,
αναγκαστικα το φορτωνεις σε αλλους αυτο το βαρος...δεν ειναι παντα ευκολο...

Απο την αλλη, καλως περνουν επιτροπη, ωστε αν καποιος δεν εχει αντανακλαστικα,
να μην σκοτωθει ο ιδιος ουτε να παρει αλλους στο λαιμο τους...

Παντως, one size does not fits all...

Γι'αυτο σε πολλες επαρχιακες πολεις θα δεις αρκετους ηλικιωμενους με ηλεκτρικο τρικυκλο ποδηλατο. Μειονεκτημα οτι πρεπει να εχεις χωρο να το βαλεις για να μη στο κλεψουν.

voithostyrempora2
11-08-16, 04:35
Τον περασμένο Μάρτιο κατέθεσα τα δικαιολογητικά (σε ΚΕΠ) για αντικατάσταση του παλαιού τρίπτυχου διπλώματος με το νέο πλαστικό (τύπου πιστωτικής).
Από τότε ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Υπάρχει κάποιο μέγιστο χρονικό όριο στο οποίο είναι υποχρεωμένη η αντίστοιχη υπηρεσία να το αντικαταστήσει; Που μπορώ να απευθυνθώ για το θέμα μου;

Εμένα έκανε 1,5 γεμάτο χρόνο να βγει. Εχω ακούσει και άλλους που εκανε πάνω από 2 χρόνια να βγει (ή και το περιμένουν ακόμα).

akilleas
11-08-16, 12:32
Πέρυσι άλλαξα το ήδη νέου τύπου επαγγελματικό δίπλωμα σε απλό.
Σε λιγότερο από δίμηνο το είχα στα χέρια μου.
Η αλλαγή έγινε απευθείας στο τμήμα συγκοινωνιών της πόλης μου.

voithostyrempora2
11-08-16, 14:51
Οπότε ο χρόνος αναμονής εξαρταται από το φόρτο εργασίας στα εκάστοτε τμήματα. Εμάς στα Δωδεκάνησα κάνουν 1,5 με 2 χρονια :rolleyes:.

manicx
11-08-16, 15:53
Χωρις αμαξι ουτε σουπερ μαρκετ δεν μπορεις να πας...

Έστω και καθυστερημένα. Κάνω ψώνια από super market ΜΟΝΟ με ποδήλατο. Έχω 2 τσάντες πίσω και αφαιρούμενο καλάθι σχάρας. Δεν έχω βρει κάτι που να μην μπορώ να πάρω. Αυτοκίνητο χρησιμοποιώ μόνο για να φύγω εκτός Αττικής. Η ευκολία με το ποδήλατο δεν υπάρχει. Ασφαλώς δεν μιλάμε να γεμίσεις ένα καρότσι, ούτως η άλλως αυτό είναι πλέον αδύνατο με τα σημερινά οικ. δεδομένα. Ότι χρειάζομαι πετάγομαι, κλειδώνω σε μεταλλική κολόνα με πέταλο και τέλος.

Andreaslar
11-08-16, 16:04
21/6 πήγα σε σχολή οδηγών και έδωσα τα δικαιολογητικά (φωτογραφίες,αίτηση, εξουσιοδότηση - το e-paravolo το είχα ήδη πληρωμένο).
18/07 πήρα τηλ στην σχολή οδηγών και μου είπε ότι έχει βγει και να περάσω να του δώσω το παλιό να παραλάβω το καινούριο.

Το δίπλωμα έχει ημερομηνία 23/06/2016 τυπωμένη επάνω (λογικά η ημερομηνία κατάθεσης των δικαιολογητικών)

cool11
11-08-16, 16:17
Έστω και καθυστερημένα. Κάνω ψώνια από super market ΜΟΝΟ με ποδήλατο. Έχω 2 τσάντες πίσω και αφαιρούμενο καλάθι σχάρας. Δεν έχω βρει κάτι που να μην μπορώ να πάρω. Αυτοκίνητο χρησιμοποιώ μόνο για να φύγω εκτός Αττικής. Η ευκολία με το ποδήλατο δεν υπάρχει. Ασφαλώς δεν μιλάμε να γεμίσεις ένα καρότσι, ούτως η άλλως αυτό είναι πλέον αδύνατο με τα σημερινά οικ. δεδομένα. Ότι χρειάζομαι πετάγομαι, κλειδώνω σε μεταλλική κολόνα με πέταλο και τέλος.

2 τσαντες πισω, που; Στη μικρη στενη σχαρούλα;;;

manicx
11-08-16, 16:56
Οι τσάντες είναι στο πλάι της σχάρας δεξιά-αριστερά. Δεν παίζει ρόλο το πάχος της σχάρας αλλά των τσαντών. Αν είναι και από καλή εταιρεία όπως η Basil, βάζεις μέσα ότι θες.

cool11
11-08-16, 18:01
Οι τσάντες είναι στο πλάι της σχάρας δεξιά-αριστερά. Δεν παίζει ρόλο το πάχος της σχάρας αλλά των τσαντών. Αν είναι και από καλή εταιρεία όπως η Basil, βάζεις μέσα ότι θες.

Α τωρα καταλαβα, μαλλον εννοεις οτι εχεις προσαρμοσει καποια ειδικη κατασκευη;
Δινεις ενα λινκ να καταλαβω καλυτερα;

cranky
11-08-16, 20:24
Δινεις ενα λινκ να καταλαβω καλυτερα;
Κάπως έτσι (http://miniimg.rightinthebox.com/miniinthebox/desc_image/201606/drcatg1466019852331.jpg), είναι.

sdikr
11-08-16, 20:29
Οπότε ο χρόνος αναμονής εξαρταται από το φόρτο εργασίας στα εκάστοτε τμήματα. Εμάς στα Δωδεκάνησα κάνουν 1,5 με 2 χρονια :rolleyes:.

Μα όλα πάνε για εκτύπωση στην Αθήνα, δεν τα κάνουν τοπικά τα γραφεία.
Μπορεί να περιμένουν το πλοίο όμως :p

cool11
11-08-16, 22:53
Κάπως έτσι (http://miniimg.rightinthebox.com/miniinthebox/desc_image/201606/drcatg1466019852331.jpg), είναι.

Α μαλιστα, thanks.
Ευκολα στην κλοπη φαινονται ομως...εννοω οι ιδιες οι θηκες...αμα παιζουν και ρομά εκει γυρω οπως εχω δει να γυροφερνουν σε διαφορα σουπερ μαρκετ...μπορει ποδηλατο να βρεις, αλλα θηκες παιζεται...

cranky
11-08-16, 22:58
Δεν τις αφήνεις μόνιμα πάνω στη σχάρα.
Τις παίρνεις στο σουπερμάρκετ, μαζί σου, όπως άλλοι παίρνουν το δικό τους καρότσι.

cool11
11-08-16, 23:25
Δεν τις αφήνεις μόνιμα πάνω στη σχάρα.
Τις παίρνεις στο σουπερμάρκετ, μαζί σου, όπως άλλοι παίρνουν το δικό τους καρότσι.

Ετσι μαλιστα, πολυ καλη λυση τοτε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.