PDA

Επιστροφή στο Forum : C7 αξίζει η αγορα?



star convict
18-01-12, 19:16
Μπορούν να μας πουν οι κάτοχοι του C7 αν όντως αξίζει σαν κινητό ?
Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του.

Νikosanagn
18-01-12, 19:38
Κινητό με symbian, είσαι σίγουρος οτι θες να το κάνεις αυτό;

shocked
18-01-12, 19:49
γιατί εγώ που έχω το X6 έχω πάθει κάτι?

http://www.nokia.com/gb-en/products/phone/c7-00/specifications/
http://www.nokia.com/gb-en/products/phone/c7-00/reviews/

star convict
18-01-12, 20:24
Κινητό με symbian, είσαι σίγουρος οτι θες να το κάνεις αυτό;

Έχω NOKIA πάνω απο 10 χρόνια και είμαι αρκετα ευχαριστημένος.

protsimer
18-01-12, 22:29
Δεν έχω το C7, αλλά αξίζει, κυρίως λόγω κάμερας. Για μία μικρή έκπτωση στην καμερα, αλλά με νεώτερο λειτουργικό και καλύτερο hardware, θα σου πρότεινα το Nokia 700 (http://www.nokia.gr/products/phones/nokia-700).

........Auto merged post: protsimer πρόσθεσε 1 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κινητό με symbian, είσαι σίγουρος οτι θες να το κάνεις αυτό;

Γιατί έτσι; Τί λείπει από το Symbian? Τα διπύρηνα με αυτονομία 15 ωρών; Ή οι 200.000 άχρηστες εφαρμογές; :)

ranger
20-01-12, 11:06
Κινητό με symbian, είσαι σίγουρος οτι θες να το κάνεις αυτό;



Γιατί έτσι; Τί λείπει από το Symbian? Τα διπύρηνα με αυτονομία 15 ωρών; Ή οι 200.000 άχρηστες εφαρμογές; :)

Η "χαρά" της άσκοπης αναζήτηση εφαρμογών (αφού πολλά αυτά που εγκαθιστούν τα ρομποτάκια αυτό τα έχει απ' τη μάνα του :p).

Το C7 δεν το έχω για να ξέρω αλλά θα συμφωνήσω με τον protsimer. Ο μόνος ενδοιασμός μου είναι στο αν θα πάρει άλλο update πέρα του belle.

pan.nl
20-01-12, 18:18
Έχω τη συσκευή από τον Δεκέμβριο του 2010 και γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να αγοράσεις την βελτιωμένη εκδοχή, το Nokia 701, που είναι και φθηνότερο.

star convict
20-01-12, 20:06
Έχω τη συσκευή από τον Δεκέμβριο του 2010 και γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να αγοράσεις την βελτιωμένη εκδοχή, το Nokia 701, που είναι και φθηνότερο.

Πολύ καλό και το 701 - χωρίς να το λες φθηνότερο όμως- ισχυρότερος επεξεργαστής με σχεδόν ίδια λοιπά χαρακτηριστικά και στην ίδια σχεδόν τιμή . Με έβαλες σε σκέψεις !:hmm:

konc
20-01-12, 21:06
Προσωπικά με έχει χαλάσει μόνο η οθόνη. Θα την ήθελα λίιιιγο μεγαλύτερη. Πχ το qwerty πληκτρολόγιο σε portrait είναι πρακτικά μη χρησιμοποιήσιμο. Το Belle που θα δεχτεί φαίνεται ΟΚ και δεν βλέπω το λόγο να μην το πάρεις. Για αρκετό καιρό θα έχεις ένα σοβαρό τηλέφωνο που κάνει τα πάντα και με σύγχρονο λειτουργικό. Πιθανότατα δεν θα ανανεωθεί ξανά, αλλά για πόσον καιρό θα έχεις το τηλέφωνο και τι θα σου λείψει που θα έχουν τα υπόλοιπα για τα επόμενα 2 χρόνια ας πούμε? Σαν τηλέφωνο λοιπόν είναι ΟΚ, αλλά φυσικά συμφωνώ πως αν έπρεπε να επιλέξω τώρα θα επέλεγα και εγώ (ο ευχαριστημένος κάτοχος C7) το 701.

George978
20-01-12, 21:14
Πολλά λεφτά για ένα κινητό που είναι με αργό επεξεργαστή αμφίβολη υποστήριξη και τίποτα το ιδιαίτερο γενικότερα.παίρνεις Android αξιόλογο στα λεφτά αυτά

protsimer
20-01-12, 21:30
Πολλά λεφτά για ένα κινητό που είναι με αργό επεξεργαστή αμφίβολη υποστήριξη και τίποτα το ιδιαίτερο γενικότερα.παίρνεις Android αξιόλογο στα λεφτά αυτά

Μάλλον δεν είχες ποτέ Nokia/Symbian. Εδώ δεν σε ενδιαφέρει το κυνήγι των mhz/mb διότι είναι το ελαφρύτερο λειτουργικό. Η επίσημη υποστήριξη της Nokia για το λειτουργικό αυτό είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μέχρι το 2016.

Όλα τα android αυτής της τιμής έχουν ποιότητα κατασκευής για κλάματα. Επίσης ΔΕΝ έχουν δωρεάν πλοήγηση εφ' όρου ζωής όπως τα Nokia, ούτε αυτονομία, αλλά ούτε και τέτοιο after sales.

star convict
21-01-12, 03:26
Μάλλον δεν είχες ποτέ Nokia/Symbian. Εδώ δεν σε ενδιαφέρει το κυνήγι των mhz/mb διότι είναι το ελαφρύτερο λειτουργικό. Η επίσημη υποστήριξη της Nokia για το λειτουργικό αυτό είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μέχρι το 2016.

Όλα τα android αυτής της τιμής έχουν ποιότητα κατασκευής για κλάματα. Επίσης ΔΕΝ έχουν δωρεάν πλοήγηση εφ' όρου ζωής όπως τα Nokia, ούτε αυτονομία, αλλά ούτε και τέτοιο after sales.

:oneup::oneup::oneup:

BARKOULETOS
24-01-12, 13:35
Εχω δοκιμασει τα παντα, το επομενο κινητο που θα αγορασω θα ειναι κατα 90% symbian (μονο το εξπηρια μινι προ, θα κοιταζα απο αντροηντ) οτι και να λενε οι αλλοι για μενα καλυτερο τηλεφωνο ειναι το Ν8. Τα συμπιαν ειναι τα πιο "κινητα" απο ολα, το κινητο το θες να ειναι σμαρτφον, να μιλας, να στελνεις μηνημα, να ακους ραδιο, να βλεπεις κανα σκορ και να στελνεις καμμια εικονα, και αυτα τα συμπιαν τα κανουν καλυτερα απο ολα.... Αν οι αλλοι νομιζουν οτι κινητο πρεπει να ειναι και ταμπλετ τι να πω... Προσωπικα θα ηθελα ενα Ν8 με πληκτρολογιο (το Ε7 δεν εχει καποια πραγματακια...) μου αρεσει το Ε6.

Για το Ε7 τωρα, δεν του λειπει κατι, παιρνει και Αννα αρα θα παρει και Μπελε.

kadronarxis
24-01-12, 15:35
Nokia αγοράζεις, πάντα, για τρία πράγματα:

1) ποιότητα κατασκευής
2) μπαταρία(στα lumia χάλασαν κάπως τη διάρκεια)
3) λήψη-εκπομπή-κεραία

Δηλαδή, αυτά που ζητάς, σαν στάνταρ, από ένα κινητό.

ranger
24-01-12, 16:33
Εχω δοκιμασει τα παντα, το επομενο κινητο που θα αγορασω θα ειναι κατα 90% symbian (μονο το εξπηρια μινι προ, θα κοιταζα απο αντροηντ) οτι και να λενε οι αλλοι για μενα καλυτερο τηλεφωνο ειναι το Ν8. Τα συμπιαν ειναι τα πιο "κινητα" απο ολα, το κινητο το θες να ειναι σμαρτφον, να μιλας, να στελνεις μηνημα, να ακους ραδιο, να βλεπεις κανα σκορ και να στελνεις καμμια εικονα, και αυτα τα συμπιαν τα κανουν καλυτερα απο ολα.... Αν οι αλλοι νομιζουν οτι κινητο πρεπει να ειναι και ταμπλετ τι να πω... Προσωπικα θα ηθελα ενα Ν8 με πληκτρολογιο (το Ε7 δεν εχει καποια πραγματακια...) μου αρεσει το Ε6.

Και εγώ τα ίδια. Καλά που κράτησα κλειστά τα αφτιά μου στα βελάσματα των προβάτων-ρομπότ και πέρασα από S60v3 σε Symbian^3. Τα κάνει όλα (τα περισσότερα χωρίς να χρειάζεσαι third party ερφαρμογές) και συμφέρει (αγοράζεις κινητό ότι κινέζικη απομίμηση).
Αν δε το Ν8 είχε QWERTY, θα πήγαινε σε άλλο επίπεδο.



Για το Ε7 τωρα, δεν του λειπει κατι, παιρνει και Αννα αρα θα παρει και Μπελε.

Μέχρι Belle όμως. Για carla δύσκολα.

George978
24-01-12, 17:05
Μάλλον δεν είχες ποτέ Nokia/Symbian. Εδώ δεν σε ενδιαφέρει το κυνήγι των mhz/mb διότι είναι το ελαφρύτερο λειτουργικό. Η επίσημη υποστήριξη της Nokia για το λειτουργικό αυτό είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μέχρι το 2016.

Όλα τα android αυτής της τιμής έχουν ποιότητα κατασκευής για κλάματα. Επίσης ΔΕΝ έχουν δωρεάν πλοήγηση εφ' όρου ζωής όπως τα Nokia, ούτε αυτονομία, αλλά ούτε και τέτοιο after sales.


Ειχα ΝΟΚΙΑ με ολες τις παραλαγες του συμπιαν (40/60) μεχρι πριν ενα χρονο. απο το 1999 μονο νοκια ειχα. Μπορει να ειναι τα ελαφρυτερο λειτουργικο γιατι δεν του εχουν δωσει να κανει και πολλες δουλειες περα απο χαρτες/κλησεις/μυνηματα, σορρυ αλλα τι με νοιαζει αν ειναι ελαφρυ οοταν για να παω σε ενα προγραμμα πρεπει να κανω 6-7 κλικ?

Μπαταρια? ναι οκ αν το εχεις για κλησεις και μυνηματα ειναι ΟΚ, αλλα αν αρχισεις τα gmail/maps/gps/YT κλπ ειναι οσο ενα κοινο android, και οσο αφορα τη ποιοτητα κατασκευης γιατι ειναι ανωτερη η νοκια? και τι συγκρινεις, ενα νοκια των 400 ευρω οπως πχ το Ν8 με ενα galaxy mini των 120 ευρω? γιατι τα HTC/Moto/Samsung ειναι μαπα κατασκευες? και για ποιο after sales μιλας? Νοκια service center κλπ?

επιπλεον να σου απαντησω στο ιδιο υφος, android κινητο ειχες ποτε σου?

ranger
24-01-12, 18:06
Ειχα ΝΟΚΙΑ με ολες τις παραλαγες του συμπιαν (40/60) μεχρι πριν ενα χρονο. απο το 1999 μονο νοκια ειχα. Μπορει να ειναι τα ελαφρυτερο λειτουργικο γιατι δεν του εχουν δωσει να κανει και πολλες δουλειες περα απο χαρτες/κλησεις/μυνηματα, σορρυ αλλα τι με νοιαζει αν ειναι ελαφρυ οοταν για να παω σε ενα προγραμμα πρεπει να κανω 6-7 κλικ?

Μπαταρια? ναι οκ αν το εχεις για κλησεις και μυνηματα ειναι ΟΚ, αλλα αν αρχισεις τα gmail/maps/gps/YT κλπ ειναι οσο ενα κοινο android, και οσο αφορα τη ποιοτητα κατασκευης γιατι ειναι ανωτερη η νοκια? και τι συγκρινεις, ενα νοκια των 400 ευρω οπως πχ το Ν8 με ενα galaxy mini των 120 ευρω? γιατι τα HTC/Moto/Samsung ειναι μαπα κατασκευες? και για ποιο after sales μιλας? Νοκια service center κλπ?

επιπλεον να σου απαντησω στο ιδιο υφος, android κινητο ειχες ποτε σου?

Αν σου πω και εγώ "ξέρω από android, είχα το 1.6" πόσο σοβαρά θα με πάρεις; Μιλάς για s40 ενώ είναι άλλη κατηγορία.
Την πληρότητα που έχει το Symbian από τη μάνα του, δεν την έχει το android.
Όσο για την μπαταρία, είσαι σίγουρος ότι είναι το ίδιο; Όταν το symbian δεν έχει τετραπύρινους υπερχρονισμένους (γιατί πολύ απλά δεν του χρειάζεται), είναι δυνατόν να καίει το ίδιο με το android;

Για την ποιότητα που είπες, βρες μου κινητό με camera>=12MP, xenon flash, gorilla glass, amoled οθόνη, δωρεάν πλοήγηση κ.α. στα 300 (και όχι 400) € ;)

George978
24-01-12, 18:39
τι εννοεις πληροτητα? τι του λειπει του android που το εχει το symbian? και το 40ρη το ειπα ως απαντηση στο φιλο που με ρωτησε αν ειχα ποτε symbian.

δεν χρειαζεται το symbian συγχρονους επεξεργαστες? σιγουρα? γιατι το Ν8 της αδερφης μου λαγκαρει τρελα και νομιζω οτι χρειαζεται κατεπειγοντως overclocking μετα απο εναμιση χρονο χρησης.

ΟΚ καμερα 12ΜΡ ειναι φοβερη του Ν8(για κινητο) δε λεω, αλλα μπορω να εχω την ιδια ποιοτητα φωτογραφιας με πολυ λιγοτερα λεφτα και επιπλεον για τα υπολοιπα χαρακτηριστικα μπορω να σου βρω gorilla glas/samoled 4ρα οθονη κατι ετη φωτος καλυτερη απο τη ΝΟΚΙΑ/POWERVRGX540/1.0GHZcpu/2.3 android+community support ρομ απειρες/ποιοτητα κατασκευης αψογη στο samsung galaxy 199 euros @ mediamarkt.

και 300 ευρω εχει τωρα το Ν8 μετα απο σχεδον 2 χρονια στην αγορα, μεχρι προσφατα εκανε 400 και πανω.

protsimer
24-01-12, 19:19
τι εννοεις πληροτητα? τι του λειπει του android που το εχει το symbian? και το 40ρη το ειπα ως απαντηση στο φιλο που με ρωτησε αν ειχα ποτε symbian.

δεν χρειαζεται το symbian συγχρονους επεξεργαστες? σιγουρα? γιατι το Ν8 της αδερφης μου λαγκαρει τρελα και νομιζω οτι χρειαζεται κατεπειγοντως overclocking μετα απο εναμιση χρονο χρησης.

ΟΚ καμερα 12ΜΡ ειναι φοβερη του Ν8(για κινητο) δε λεω, αλλα μπορω να εχω την ιδια ποιοτητα φωτογραφιας με πολυ λιγοτερα λεφτα και επιπλεον για τα υπολοιπα χαρακτηριστικα μπορω να σου βρω gorilla glas/samoled 4ρα οθονη κατι ετη φωτος καλυτερη απο τη ΝΟΚΙΑ/POWERVRGX540/1.0GHZcpu/2.3 android+community support ρομ απειρες/ποιοτητα κατασκευης αψογη στο samsung galaxy 199 euros @ mediamarkt.

και 300 ευρω εχει τωρα το Ν8 μετα απο σχεδον 2 χρονια στην αγορα, μεχρι προσφατα εκανε 400 και πανω.


1) Όπως είπε και ο Ranger, καμία σχέση S40 με Belle. Αndroid έχει ο αδελφός μου. HTC Desire HD και κλαίει τα λεφτά του. Πού ακριβώς λαγκάρει το N8 της αδελφής σου; Στο main menu scrolling? Τη φράση "αναβάθμιση λογισμικού" τη γνωρίζει; Φυσικά όλοι θα γουστάραμε λίγο ταχύτερο cpu στο N8, αλλά είναι ε-κ-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ά όσα κάνει με τον ARM11 στα 680MhZ και με GPU Broadcom BCM2727. Αν θες να δεις πως πραγματικά πρέπει να είναι ένα Symbian, πιάσε ένα 700 ή 701. Mε την ίδια cpu στο 1Ghz, 512RAM και gpu Broadcom BCM2763 πετάνε και έχουν και το λιγότερο 300mb free memory με 6 home screens τίγκα στα widgets. Eίναι οι απόλυτες symbian συσκευές (με εξαίρεση την υποδεέστερη κάμερα)

2) Τί ΛΕΙΠΕΙ στο Αndroid?
- Σοβαρή ποιότητα κατασκευής. Γελώ με κάθε Samsung, SE και HTC που πιάνω στα χέρια μου. Χρόνια πίσω.
- Σοβαρή κάμερα. Eυτυχώς το παλεύει λίγο η Sony.
- Δωρεάν πλοήγηση για πάντα.
- ΑMOLED στα mid-range. Παλεύει ο κόσμος με S-LCD.
- Αυτονομία μπαταρίας. Και δεν μιλώ για τα διπύρηνα.
- Native apps. Ούτε το 1/3 σε σχέση με τα Symbian.
- USB on the go (μόλις τώρα άρχισαν να ξεψαρώνουν τα ρομποτάκια)
- Κάτι αυτονόητα θεματάκια, όπως local backup των επαφών (στη συσκευή όχι υποχρεωτικά σε PC ή σε Google account), native energy saving profile, FM transmitter
- After sales. Δεν χρειάζεται ανάλυση εδώ.

Επαναλαμβάνουμε μέχρι να μάθουμε. Για ποιότητα κατασκευής, κάμερα, ποσότητα και ποιότητα native apps, αυτονομία μπαταρίας, ποιότητα πομποδέκτη (ομιλίας δλδ), κορυφαίο after sales και δωρεάν πλοήγηση ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ -> ΜΟΝΟΝ Symbian. Αλλιώς πάς σε ταπεράκι με ρομπότ, εκτός αν έχεις να τα σκάσεις χοντρά για Galaxy SII, Μoto RAZR κλπ. Εκεί πάω πάσο (εν μέρει).

3) Και μη μου αρχίσει κανείς για 500.000 εφαρμογές στο android market. Έχω ΌΛΑ όσα χρειάζομαι ΔΩΡΕΑΝ στο Nokia Store.

ranger
24-01-12, 20:18
1) Όπως είπε και ο Ranger, καμία σχέση S40 με Belle. Αndroid έχει ο αδελφός μου. HTC Desire HD και κλαίει τα λεφτά του. Πού ακριβώς λαγκάρει το N8 της αδελφής σου; Στο main menu scrolling? Τη φράση "αναβάθμιση λογισμικού" τη γνωρίζει; Φυσικά όλοι θα γουστάραμε λίγο ταχύτερο cpu στο N8, αλλά είναι ε-κ-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ά όσα κάνει με τον ARM11 στα 680MhZ. Αν θες να δεις πως πραγματικά πρέπει να είναι ένα Symbian, πιάσε ένα 700 ή 701. Mε την ίδια cpu στο 1Ghz και 512RAM πετάνε και έχουν και το λιγότερο 300mb free memory με 6 home screens τίγκα στα widgets.

Και το Ν8 πάει στο 1GZ
http://www.youtube.com/watch?v=BDQ4p1MwbLk ;)

υποθέτω και το C7



2) Τί ΛΕΙΠΕΙ στο Αndroid?
- Σοβαρή ποιότητα κατασκευής. Γελώ με κάθε Samsung, SE και HTC που πιάνω στα χέρια μου. Χρόνια πίσω.
- Σοβαρή κάμερα. Eυτυχώς το παλεύει λίγο η Sony.
- Δωρεάν πλοήγηση για πάντα.
- ΑMOLED στα mid-range. Παλεύει ο κόσμος με S-LCD.
- Αυτονομία μπαταρίας. Και δεν μιλώ για τα διπύρηνα.
- Native apps. Ούτε το 1/3 σε σχέση με τα Symbian.
- USB on the go (μόλις τώρα άρχισαν να ξεψαρώνουν τα ρομποτάκια)
- Κάτι αυτονόητα θεματάκια, όπως local backup των επαφών (στη συσκευή όχι υποχρεωτικά σε PC ή σε Google account), native energy saving profile, FM transmitter
- After sales. Δεν χρειάζεται ανάλυση εδώ.

Επαναλαμβάνουμε μέχρι να μάθουμε. Για ποιότητα κατασκευής, κάμερα, ποσότητα και ποιότητα native apps, αυτονομία μπαταρίας, ποιότητα πομποδέκτη (ομιλίας δλδ), κορυφαίο after sales και δωρεάν πλοήγηση ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ -> ΜΟΝΟΝ Symbian. Αλλιώς πάς σε ταπεράκι με ρομπότ, εκτός αν έχεις να τα σκάσεις χοντρά για Galaxy SII, Μoto RAZR κλπ. Εκεί πάω πάσο (εν μέρει).

Πριν πάω σε N8 είχα την πρώτη προσωπική εμπειρία με android (όχι φίλου, ανιψιού κτλ, μιλάω για δικά μου συμπεράσματα). Να προσθέσω στη λίστα σου:
όταν πατάω έξοδος σε μία εφαρμογή, απλή θέλω να κλείνει. Όχι να τρέχει στο background με το έτσι θέλω, να την τερματίζω από εκεί και να ξεκινάει μόνη της σε λίγο.
ομοίως, στο startup θέλω να ξεκινάει ότι του έχω ορίσει εγώ, όχι ότι @@ρια είναι εγκατεστημένη, χωρίς να με ρωτάει καν αν θέλω να ξεκινάει.
δε θέλω να κρέμομαι από τα @@ της google, ούτε να παρακολουθεί τη θέση μου(:whistle:), ούτε με το ζόρι να βάλω το gmail μου για να με γεμίσει και εκεί διαφημίσεις
όταν μία εφαρμογή είναι για S^3 θα παίζει (το λιγότερο) στα S^3. Όχι να μου κόβει με το ζόρι εφαρμογές το market "γιατί έτσι", ούτε να μη παίζει σε galaxy, να κρασάρει σε wildfire κτλ...



3) Και μη μου αρχίσει κανείς για 500.000 εφαρμογές στο android market. Έχω ΌΛΑ όσα χρειάζομαι ΔΩΡΕΑΝ στο Nokia Store.

Εδώ για να λέμε τη αλήθεια, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Το symbian έχει σχεδόν ότι θα σου χρειαστεί για την καθημερινή σου χρήση, δωρεάν, ενσωματωμένο, συμβατό. Από την άλλη το android έχει μερικές εξεζητημένες εφαρμογές που δεν υπάρχουν στο Symbian. Αλλά αυτό είναι θέμα των devs που πάνε με τα πρόβατα τη μάζα.

(κάτοχος android tablet)

kadronarxis
24-01-12, 21:39
Α ρε @#$%&*# samsung.
Έβγαλε το καλοκαίρι samsung galaxy s plus, και τώρα πουλάει φούμαρα ότι δε θα το αναβαθμίσει σε ICS 4.0. Μιλάμε για κινητό 6-7 μηνών.

Τεραστίων διαστάσεων απάτη.
Nokia: Ν8, Ε7 βγήκαν πέρυσι(το Ν8 το 2010!!!), περιμένουμε αρχές Φλεβάρη το symbian belle.Μην εμπιστεύεστε @#$%&*#, βλέπε samsung.

ranger
24-01-12, 21:48
Τεραστίων διαστάσεων απάτη.
Nokia: Ν8, Ε7 βγήκαν πέρυσι(το Ν8 το 2010!!!), περιμένουμε αρχές Φλεβάρη το symbian belle.Μην εμπιστεύεστε @#$%&*#, βλέπε samsung.

Το Ν8 βγήκε το 2010 και πρόσφατα το έβγαλαν (και πάλι) καλύτερο φωτογραφικό κινητό. Φαντάσου τον διάδοχο του που ακούγεται ότι θα βγει μες στο 2012 (με symbian πάλι).

Και μετά έχεις το iphone με τις διαφημίσεις του για "τα προηγμένα οπτικά του":p

star convict
24-01-12, 22:35
Τελικά αγόρασα το C7 παιδιά. Θα επανέλθω σύντομα με εντυπώσεις αν και με την πρώτη επαφή είναι απλά .... καταπληκτικό!

protsimer
24-01-12, 22:44
Τελικά αγόρασα το C7 παιδιά. Θα επανέλθω σύντομα με εντυπώσεις αν και με την πρώτη επαφή είναι απλά .... καταπληκτικό!

Να το χαίρεσαι! Καλή symbi-ωση μαζί του! :oneup:

ranger
25-01-12, 02:24
Με γεια!
Και αν χρειαστείς κάτι, πέρνα μια βόλτα από το thread με τις εφαρμογές

star convict
25-01-12, 09:57
Φίλε πιο είναι το thread με τις εφαρμογές? Γιατί ψάχνω στο section symbian και δε βρίσκω κάτι.

alsthom
25-01-12, 14:25
Τελικά αγόρασα το C7 παιδιά. Θα επανέλθω σύντομα με εντυπώσεις αν και με την πρώτη επαφή είναι απλά .... καταπληκτικό!

Άργησα να δω το νήμα αυτό για να σου πω να το πάρεις! Το πήρα και γω πριν δυο μήνες περίπου και είμαι ενθουσιασμένος. Βέβαια έχει κάποια -ας πούμε πλην- αλλά δεν τρέχει τίποτα. Καλορίζικο!

ΥΓ. Ποιό είναι το νήμα με τις εφαρμογές?

ranger
25-01-12, 14:44
Αυτό λέω
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=462766

με προτάσεις και ερωτήσεις εφαρμογών.
Υπάρχει και online μαγαζάκι ;) αλλά δε λέγεται δημόσια :whistle:

star convict
25-01-12, 14:48
Αυτό λέω
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=462766

με προτάσεις και ερωτήσεις εφαρμογών.
Υπάρχει και online μαγαζάκι ;) αλλά δε λέγεται δημόσια :whistle:

Ευχαριστώ φίλε :)
Για τα λοιπά αν θέλεις στείλε μου :whistle:

George978
25-01-12, 21:23
Και το Ν8 πάει στο 1GZ
http://www.youtube.com/watch?v=BDQ4p1MwbLk ;)

υποθέτω και το C7


\Καταρχην μεγεια το C7 φιλος, ατρακαριστο να ειναι και γερο. Κατα δευτερον το link για το Ν8 ειναι fake, κανενα ΝΟΚΙΑ δεν μπορει να δεχθει overclock

επισης οσον αφορα το λαγκ που ελεγα...http://www.youtube.com/watch?v=NHlOdfb7vCg

ranger
25-01-12, 23:01
\Καταρχην μεγεια το C7 φιλος, ατρακαριστο να ειναι και γερο. Κατα δευτερον το link για το Ν8 ειναι fake, κανενα ΝΟΚΙΑ δεν μπορει να δεχθει overclock

Ίσως είναι fake, δεν το είδα από κοντά. Πάντως αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι με CFW Μπορείς να "πειράξεις" τον επεξεργαστή



επισης οσον αφορα το λαγκ που ελεγα...http://www.youtube.com/watch?v=NHlOdfb7vCg

Είναι ολοφάνερο ότι το συγκεκριμένο τηλέφωνο ή είναι προβληματικό ή τρέχει κάτι απίστευτα βαρύ hidden στο background. Εδώ με SPB Shell και δεν έχω lag

a5m5g
25-01-12, 23:16
Υπομονή καμιά 15αριά μέρες που θα βγει η επίσημη belle. Αν υπήρχε κάποιο lag, εξαφανίζεται για πλάκα. Την έχω 3 μήνες και έχει δώσει 1 χρόνο ζωής επιπλέον στο Ν8 μου. Επίσης αντί του c7 http://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?keyphrase=nokia+c7 θα αγόραζα χαλαρά το 701 http://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?keyphrase=nokia+701 γιατί μιλάμε για 6 ευρώ διαφορά..

ranger
25-01-12, 23:22
Υστερεί σε οθόνη το 701 αλλά κερδίζει σε επεξεργαστή

star convict
28-01-12, 19:17
Λοιπόν μετά απο μερικές μέρες χρήση ομολογώ ότι το C7 με έχει κερδίσει απόλυτα! Είναι απίστευτο -με την τελευταία αναβάθμιση απάνω - πολύ καλή φωτογραφική - μπορεί να υστερεί λίγο στο χαμηλό φωτισμό ακι τη νύχτα αλλά υποφερτά - πολύ εύκολο και πρακτικό στη χρήση , κάνει αναπαραγωγή σχεδόν όλων των ψηφιακών αρχείων ήχου και εικόνας και το internet πετάει ! Αυτά προς το παρόν και έχει μέλλον με το ovi store!

alsthom
28-01-12, 19:58
Ποιά αναβάθμιση εννοείς?

star convict
28-01-12, 21:27
Ποιά αναβάθμιση εννοείς?

Symbian Anna

ranger
28-01-12, 21:31
δεν είχε anna όταν το πήρες; Ή εννοείς την αναβάθμιση τοιυ ίδιου του anna;

star convict
28-01-12, 21:38
Δεν είχε anna. Έκανα αναζήτηση αναβάθμισης λογισμικού και την έκανα. Υπάρχει πρόβλημα με αυτό ? Μήπως βιάστηκα ?

ranger
28-01-12, 21:43
Τι να βιάστηκες, σε λίγο θα βγει η Belle :p
Απλά απόρησα γιατί εγώ πήρα το N8 μου πριν από σένα και είχε Anna

star convict
28-01-12, 21:47
Με το καλό να έρθει και η Belle :oneup:

gerstavros
28-02-12, 18:20
Κατα δευτερον το link για το Ν8 ειναι fake, κανενα ΝΟΚΙΑ δεν μπορει να δεχθει overclock
γίνεται με custom firmwares,αν και για τις περισσότερες περιπτώσεις δεν χρειάζεται,το symbian,ειδικά η belle τρέχει ομαλότατα στα 680MHz

@ ADSLgr.com All rights reserved.