PDA

Επιστροφή στο Forum : jetspeed 500i + web server + static ip need help



mantech
27-04-04, 14:59
Exω το εξής πρόβλημα με jetspeed 500i.
Εχω στήσει στον πελάτη μου το jetspeed με static ip (62.103.x.x) για να μπορέσω να βγάλω ένα web server με static ip.
Στον server υπάρχουν 2 κάρτες δικτύου μία για το τοπικό lan (192.168.0.x) και μία με static (62.103.x.x) στην οποία ακούει ο web server, μέχρι εδώ όλα παίζουν κανονικά και βλέπω και τον router και τον web server στο internet.
To πρόβλημα έγκειται στο ότι δεν μπορώ να δώσω internet στο τοπικό lan (192.168.0.x) χωρίς να βάλω static ip's στα τερματικά, υπάρχει κάποιος τρόπος.
Δοκίμασα να βάλω virtual ip (192.168.0.x) αλλά ενώ επικοινωνούν τα τερματικά δεν κατεβάζει τίποτα.
Καμμιά ιδεά ?

satlink
29-04-04, 10:37
Υπάρχουν δύο περιπτώσεις να τρέξει το όλο project σου....η Μία είναι όπως τα έχεις αλλα θα πρέπει να βάλεις ένα software server (internet connection server) στο PC που έχει τις δύο κάρτες (και αυτό γιατί τα δύο subnet που έχεις δεν μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί έτσι απλά....) ή βάζεις όλα τα PC επάνω σε ένα switch με εσωτερικές IP (192,168,χ,χ) και βάζεις το switch επάνω στο Jetspeed. Ενεργοποιείς το NAT sto Jetspeed και κάνεις ένα απλό routing (Μέσα από το Security > Advanve NAT configuration>Reserved Mappings έτσι ώστε η εξωτερική IP να γίνεται routing στην εσωτερική IP του PC που τρέχει τον web server και την πόρτα του ανοιχτή)
Βασικά σου προτείνω τον δεύτερο τρόπο ώστε να έχεις και προστασία ....γιατί όπως το έχεις τώρα είναι λίγο "ανοιχτό"....

Με εκτίμηση

phd
29-04-04, 13:28
Προσπαθώ να στήσω κάτι παρόμοιο με το παραπάνω δίκτυο με την εξής διαφορά. θέλω ο web server να απαντάει σε 2 IP διευθύνσεις (62.103.xxx.1 και 62.103.xxx.2). Είναι δυνατό να γίνει κάτι τέτοιο και αν ναι πως

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

astrolabos
16-05-04, 18:53
Να σου πρότείνω μία λύση που την έχω δοκιμάσει και δουλεύει;
Συνέδεσε το modem στο router και δώσε σε όλα τα μηχανήματα default gateway την IP του modem σου.

UGF_GreekMind
16-05-04, 20:44
mantech,

Έχεις ξεχωριστό router ή τρέχεις τον router του jetspeed.
Δώσε λίγο περισσότερες πληροφορίες για το LAN σου.

phd,

Ποιον server έχεις ;

Aν κατάλαβα καλά αυτό που θέλεις να κάνεις, για παράδειγμα, έχεις τον apache, αυτό μπορεί να γίνει μέσω του αρχείου httpd.conf , αλλά θα χρειαστείς και δεύτερη κάρτα δικτύου και θα βάλεις τον server να ακούει και στις δύο ip.
(Να πω την αλήθεια δεν το έχω κάνει, αλλά πρέπει να δουλεύει).

Αλλά γιατί θέλεις να ακούει σε 2 ip's ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.