PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΠΟ ΟΤΕ ΑΙΣΧΟΣ



gabatia
19-01-12, 14:45
καλημερα εγραψα αυτο το μηνυμα μπας και ξυπνησουν εκει στον οτε γιατι κοιμουνται παρα πολυ βαθια !!!!!! εχουμε και λεμε εφυγα απο εναλλακτικο παροχο cyta γιατι τους τελευταιους 5-6 μηνες ειχα προβληματα μια με το τηλεφωνο μια με το internet και οι χρονοι αναμονης για να βγαλεις γραμμη τραγικοι με την εξυπηρετηση πελατων . φευγω λοιπον ερχομαι οτε ολα καλα ενεργοποιηση οκ ελα ομως που στησει ενα server σπιτι δεν μπορουσα να τον δω με τιποτα τι τηλεφωνα πηρα τιποτα κανεις να με βοηθησει να σημειωσω οτι με την cyta επαιζε αψογα χωρις να ρυθμισω τιποτα μιλαω με μια τηλεφωνητρια και μου λεει στειλε e-mail sto noc@otenet.grκ και σε μια μερα θα σου εχουν απαντησει να λυθει το προβλημα σου οκ λεω το στελνω 6/01/12 η απαντηση μολις σημερα και ζητουσαν και πληροφοριες !!!!! απλα αισχος κυριοι ντροπη 13 ημερες για μια απαντηση και μετα κατηγορειται τους εναλλακτικους καλα θα κανουν να σας παρουν ολοι οι γερμανοι μπας και δουλεψετε λιγο σημειωση το προβλημα το ελυσα μονος μου ντροπη !!!!!! τα συμπερασματα δικα σας!!!!!!!!!!!:worthy::respekt:

BigBlack
19-01-12, 14:58
Τους πήραν ήδη οι Γερμανοί, κι αυτό είναι το service που σου παρέχουν (οι Γερμανοί) αφού μειώνουν και τους μισθούς και το προσωπικό.

Θα μας πεις και το πρόβλημα που είχες και πως το έλυσες να βγάλουμε και συμπεράσματα;

Ingenius
19-01-12, 15:36
καλημερα εγραψα αυτο το μηνυμα μπας και ξυπνησουν εκει στον οτε γιατι κοιμουνται παρα πολυ βαθια !!!!!! εχουμε και λεμε εφυγα απο εναλλακτικο παροχο cyta γιατι τους τελευταιους 5-6 μηνες ειχα προβληματα μια με το τηλεφωνο μια με το internet και οι χρονοι αναμονης για να βγαλεις γραμμη τραγικοι με την εξυπηρετηση πελατων . φευγω λοιπον ερχομαι οτε ολα καλα ενεργοποιηση οκ ελα ομως που στησει ενα server σπιτι δεν μπορουσα να τον δω με τιποτα τι τηλεφωνα πηρα τιποτα κανεις να με βοηθησει να σημειωσω οτι με την cyta επαιζε αψογα χωρις να ρυθμισω τιποτα μιλαω με μια τηλεφωνητρια και μου λεει στειλε e-mail sto noc@otenet.grκ και σε μια μερα θα σου εχουν απαντησει να λυθει το προβλημα σου οκ λεω το στελνω 6/01/12 η απαντηση μολις σημερα και ζητουσαν και πληροφοριες !!!!! απλα αισχος κυριοι ντροπη 13 ημερες για μια απαντηση και μετα κατηγορειται τους εναλλακτικους καλα θα κανουν να σας παρουν ολοι οι γερμανοι μπας και δουλεψετε λιγο σημειωση το προβλημα το ελυσα μονος μου ντροπη !!!!!! τα συμπερασματα δικα σας!!!!!!!!!!!:worthy::respekt:

Δε μας λες και τι έφταιγε όμως!! Γιατί αν πρόκειται για το φίλτρο προστασίας συγκεκριμένου range θυρών που σου παρέχει ο ΟΤΕ είσαι εσύ υπεύθυνος να το απενεργοποιήσεις όπως επίσης εσύ είσαι πάλι υπεύθυνος για τις σωστές ρυθμίσεις Portforward στο ρούτερ σου :whistle:

yiapap
19-01-12, 15:39
Δε μας λες και τι έφταιγε όμως!! Γιατί αν πρόκειται για το φίλτρο προστασίας συγκεκριμένου range θυρών που σου παρέχει ο ΟΤΕ είσαι εσύ υπεύθυνος να το απενεργοποιήσεις όπως επίσης εσύ είσαι πάλι υπεύθυνος για τις σωστές ρυθμίσεις Portforward στο ρούτερ σου :whistle:Κι εγώ το φίλτρο της πάλαι ποτέ ΟΤΕΝΕΤ σκεφτομαι...

proffessor_x
19-01-12, 17:00
Συγνώμη αλλά περιμένεις από ενα τηλεφωνήτη/τρια να ξέρει πως έχεις στήσει το δικό σου server και τι πρόβλημα μπορεί να έχει;;Ολα τα cc δίνουν τις βασικές πληροφορίες δηλαδή πωλήσεις-παραμετροποίηση-αναγγελία βλάβών, κατά 90% αυτός/ή που σου μίλησε πραγματικά δεν έχει την παραμικρή ιδέα για το τι κάνεις εσύ στο σπίτι σου.

EnDLess
19-01-12, 17:08
πες μας το πρόβλημα που είχες και πως το έλυσες

emeliss
19-01-12, 17:45
Και αν ήταν η αυξημένη προστασία της otenet, να υπενθυμίσουμε για μια ακόμη φορά,

Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις

O OTE θέλοντας να προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια σε όλους τους χρήστες της έχει ενεργοποιήσει την υπηρεσία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις.
Έχετε δικαίωμα να απενεργοποιήσετε ή να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αυτή, αλλάζοντας την κατάσταση σε ΝΑΙ / ΟΧΙ μέσω του http://my.otenet.gr επιλέγοντας Αλλαγή Κωδικού Πρόσβασηςκαι μετά επιλέγοντας ΑΛΛΑΓΗ στο Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τον βαθμό προστασίας σας.

Η υπηρεσία λειτουργεί ως ένα φίλτρο προστασίας με προκαθορισμένες ρυθμίσεις και μπλοκάρει γνωστές θύρες επικοινωνίας.

Όταν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη (επιλέγοντας ΝΑΙ), αυξάνεται σημαντικά ο βαθμός προστασίας σας, αλλά σίγουρα δεν εξαλείφεται κάθε κίνδυνος ή πρόβλημα ασφάλειας.

O OTΕ αυτή τη στιγμή, έχει μπλοκάρει την εισερχόμενη επικοινωνία στις θύρες:

TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000

UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

Σας ενημερώνουμε ότι εάν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη, υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιες εφαρμογές που πιθανόν χρησιμοποιείτε όπως (Απομακρυσμένη Διαχείριση Υπολογιστή / router, VPN) κλπ να μην λειτουργούν. Σε μια τέτοια περίπτωση όποτε επιθυμείτε, μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή σας, από ΝΑΙ σε ΟΧΙ.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε τροποποίηση της κατάστασης της αυξημένης προστασίας, θα πρέπει να συνοδεύεται και από αποσύνδεση-επανασύνδεση (logout-login) στο δίκτυο τou OTE. Κάθε μετατροπή ενεργοποιείται μόνο μετά από την επόμενη επανασύνδεση.
http://www.otenet.gr/hd/HTML/abuse_ports.htm

gabatia
19-01-12, 18:06
ολα αυτα τα εχω κανει απενεργοποιηση αλλα τιποτα δεν δουλευε πηρα τηλεφωνο την εξυπηρετηση πελατων μιλησα με κατι κοπελιτσες που δεν ηξεραν τιποτα και μου ειπαν να κανω αυτο που γραφω πιο πανω η λυση ρυθμιση που δεν την θυμαμαι τωρα στο ρουτερ βαζονταν την εσωτερικη static ip να φαινεται απ εξω και ολα καλα αυτο που μου την επαιξε ηταν η αντιμετωπιση του 13 ημερες να απαντησουν ζητωντας πληροφοριες κιολας οποτε γιαυτο τους κραζω και για να απαντησω στον συμφορουμιτη πιο πανω οι γερμανοι ειναι μεθοδικοι και τυπικοι εμεις οι ελληναρες τα κανουμε αυτα γιατι ειχα οτε και πριν τον παρουν οι γερμανοι αλλα μια απο τα ιδια ηταν. επισης εχω να πω το εξης παντου υπαρχουν και καλοι υπαλληλοι και κακοι οποτε !!!!! ευχαριστω ολους οσους ασχοληθηκαν οι οσους απαντησαν να ειστε ολοι καλα

greatst
19-01-12, 21:07
Και αν ήταν η αυξημένη προστασία της otenet, να υπενθυμίσουμε για μια ακόμη φορά,

http://www.otenet.gr/hd/HTML/abuse_ports.htm

Εγώ πάντως δεν το θυμόμουν αυτό και με την ευκαιρία ενεργοποίησα μόλις την επιλογή! :oneup:

sdikr
19-01-12, 21:19
ολα αυτα τα εχω κανει απενεργοποιηση αλλα τιποτα δεν δουλευε πηρα τηλεφωνο την εξυπηρετηση πελατων μιλησα με κατι κοπελιτσες που δεν ηξεραν τιποτα και μου ειπαν να κανω αυτο που γραφω πιο πανω η λυση ρυθμιση που δεν την θυμαμαι τωρα στο ρουτερ βαζονταν την εσωτερικη static ip να φαινεται απ εξω και ολα καλα αυτο που μου την επαιξε ηταν η αντιμετωπιση του 13 ημερες να απαντησουν ζητωντας πληροφοριες κιολας οποτε γιαυτο τους κραζω και για να απαντησω στον συμφορουμιτη πιο πανω οι γερμανοι ειναι μεθοδικοι και τυπικοι εμεις οι ελληναρες τα κανουμε αυτα γιατι ειχα οτε και πριν τον παρουν οι γερμανοι αλλα μια απο τα ιδια ηταν. επισης εχω να πω το εξης παντου υπαρχουν και καλοι υπαλληλοι και κακοι οποτε !!!!! ευχαριστω ολους οσους ασχοληθηκαν οι οσους απαντησαν να ειστε ολοι καλα

Το είχες βάλει στο ρουτερ;
ποιο ρουτερ;

Και δεν είναι θέμα του παρόχου το πως θα ανοίξεις πόρτα στον εξοπλισμό σου

yiapap
19-01-12, 21:34
ολα αυτα τα εχω κανει απενεργοποιηση αλλα τιποτα δεν δουλευε πηρα τηλεφωνο την εξυπηρετηση πελατων μιλησα με κατι κοπελιτσες που δεν ηξεραν τιποτα και μου ειπαν να κανω αυτο που γραφω πιο πανω η λυση ρυθμιση που δεν την θυμαμαι τωρα στο ρουτερ βαζονταν την εσωτερικη static ip να φαινεται απ εξω και ολα καλα αυτο που μου την επαιξε ηταν η αντιμετωπιση του 13 ημερες να απαντησουν ζητωντας πληροφοριες κιολας οποτε γιαυτο τους κραζω και για να απαντησω στον συμφορουμιτη πιο πανω οι γερμανοι ειναι μεθοδικοι και τυπικοι εμεις οι ελληναρες τα κανουμε αυτα γιατι ειχα οτε και πριν τον παρουν οι γερμανοι αλλα μια απο τα ιδια ηταν. επισης εχω να πω το εξης παντου υπαρχουν και καλοι υπαλληλοι και κακοι οποτε !!!!! ευχαριστω ολους οσους ασχοληθηκαν οι οσους απαντησαν να ειστε ολοι καλαΣτις 13 ημέρες έχεις δίκιο.
Το παραπάνω όμως λέει ότι απλά δεν έκανες port forwarding στον router. Αυτό είναι δική σου δουλειά/ευθύνη, όχι του παρόχου.
Επομένως έπρεπε να είσαι υπομονετικός και μεθοδικός και να απευθυνθείς εξαρχής σε αντίστοιχα άτομα (π.χ. σε ένα γνωστό forum *γκχ* *γκχ*) για να σε βοηθήσουν να λύσεις το πρόβλημα. Η κοπέλα στο τηλεφωνικό του ΟΤΕ και το NOC δεν έχουν απολύτως καμιά σχέση με το τι κάνεις εσύ στον router και στον server σου.

TeoT
20-01-12, 00:52
..... γερμανοι ειναι μεθοδικοι και τυπικοι εμεις οι ελληναρες τα κανουμε αυτα ....

Οι γερμανοι ειναι μεθοδικοι και θα σου δωσουν λυση για κατι που ειναι συμφωνο με το προιον που αγορασες και την χρηση του . Στα αλλα θα σηκωσουν τα χερια.
Και για να καταλαβεις ζητησε ο αδελφος μου που μενει στην γερμανια απο το τοπικο εξουσιοδοτημενο συνεργειου της πολης που μενει να βαλει ενα διακοπτη στο αυτοκινητο του να ελεγχει χειροκινητα τον ανεμιστηρα του ψυγειου .
Μετα απο ενα μηνα και συσκεψεις επι συσκεψεων με τα κεντρικα της αντιπεοσωπιας στην γερμανια του απαντησαν οτι δεν μπορουν το βαλουν επειδη δεν προβλεπεται απο τον κατασκευαστη . Τελικα τον διακοπτη τον εβαλε στην Ελλαδα ηλεκτρολογος στο συνεργειο της αντιπροσωπιας αμεσως μολις τους το ζητησε.

gabatia
20-01-12, 03:00
συνεχεια λοιπον τον παραπανω εχω να απαντησω τα εξης συμφωνω οτι ειναι ευθυνη μου αλλα οταν απευθυνεσαι και ζητας βοηθεια δεν κανεις 13 ημερες να απαντησεις ειναι απαραδεκτο καλυτερα απαντηστε και πειτε κυριε ειναι δικο σας θεμα. αναρτηση εβαλα στο forum αλλα κανεις δεν απαντησε!!!! οποτε ψαχτηκα πολυ ας ειναι καλα ο αδερφος μου που γνωριζει πεντε πραγματα παραπανω και η βοηθεια του ηταν πολυτιμη ρουτερ εχω το huawei hg 530 η αποψη μου ειναι οτι ειναι αξιοπιστο και σταθερο μεχρι τωρα και εχει πολυ καλο wifi για το οτιδηποτε αλλο στην διαθεση σας

Agent_
20-01-12, 11:29
συνεχεια λοιπον τον παραπανω εχω να απαντησω τα εξης συμφωνω οτι ειναι ευθυνη μου αλλα οταν απευθυνεσαι και ζητας βοηθεια δεν κανεις 13 ημερες να απαντησεις ειναι απαραδεκτο καλυτερα απαντηστε και πειτε κυριε ειναι δικο σας θεμα. αναρτηση εβαλα στο forum αλλα κανεις δεν απαντησε!!!! οποτε ψαχτηκα πολυ ας ειναι καλα ο αδερφος μου που γνωριζει πεντε πραγματα παραπανω και η βοηθεια του ηταν πολυτιμη ρουτερ εχω το huawei hg 530 η αποψη μου ειναι οτι ειναι αξιοπιστο και σταθερο μεχρι τωρα και εχει πολυ καλο wifi για το οτιδηποτε αλλο στην διαθεση σας

Ο ΟΤΕ και ο κάθε εναλλακτικός πάροχος δεν είναι personal IT support του πελάτη. Αν είχες κάποιο τεχνικό πρόβλημα που αφορά την γραμμή σου και το δήλωνες σαν βλάβη τότε θα είχες δικαίωμα να παραπονιέσαι. Απο την στιγμή που είχες κάποιο πρόβλημα με δικό σου λογισμικό αφού σε κάλεσαν κιόλας μετά από δεκατρείς μέρες καλά είναι σου δώσανε δωρεάν λύση σε πρόβλημα για το οποίο θα έπρεπε να πληρώσεις τεχνικό να στο λύσει.

Ο τομέας της τεχνικής υποστήριξης του πάροχου είναι να λειτουργεί σωστά η τηλεφωνική γραμμή και οι υπηρεσίες που τρέχουν επάνω σε αυτήν. Εγώ θα σου πω οτι αν αυτό γινότανε σε άλλο πάροχο δεν θα σε είχε καλέσει ποτέ κανένας η αν σε καλούσε θα σου έλεγε οτι είναι δικό σου πρόβλημα.

gabatia
20-01-12, 22:40
φιλε μου εχεις δικιο στο κομματι οτι ηταν δικο μου θεμα αλλα οταν μιλησα με τις βλαβες να το δηλωσω μου ειπαν στειλε e-mail και θα σου απαντησουν το κραξιμο το τρωνε επαναλαμβανω ξανα για τις 13 μερες που τους πηρε να απαντησουν οχι για αν ηταν θεμα δικο μου η οχι !!!!! και για να σε διαψευσω επειδη ημουν cyta πριν καποια στιγμη λοιπον αντιμετωπισα προβλημα με τον σερβερ η τεχνικη υποστηριξη παρολο που δεν ηταν δικη της δουλεια με πηρε τηλεφωνο βεβαια εποχες προτου μπει η cyta αθηνα και με βοηθησαν και το εφταιξα γιαυτο ολα τα δαχτυλα δεν ειναι τα ιδια !!!!!!!!! αλα τωρα τελευταια η cyta εκανε πολλα νερα δηλαδη αποσυνδεσεις συχνες μια δεν ειχα νετ μια τηλεφωνο για μενα προσωπικα απο τοτε που μπηκε αθηνα και μεγαλες πολεις καταστραφηκε εχασε πολλους συνδρομητες λογω μπουκοματος χωρις βεβαια την απαραταιτητη υλικοτεχνικη και ανθρωπινη υποδομη οποτε !!!!!!!! τα συμπερασματα δικα σας!!!!!!!!!!!!

understracker
21-01-12, 02:14
Το γεγονός τα e-mail στο noc@otenet.gr να είναι άπειρα και να είναι μονο ένα άτομο που τα κοιτάει δεν παίζει να το έχει σκεφτεί κανείς έτσι;

Από την άλλη, όταν στήνεις server υποτίθεται ότι παίρνεις και ανάλογο πακέτο από τον ΟΤΕ και μιλάς με την αντίστοιχη εξυπηρέτηση πελατών. Όχι με το 13888 που είναι για τους ιδιώτες. :p

johzaf
22-01-12, 09:27
Εδώ δε μπορούμε να εκφραστούμε σωστά με γραπτό λόγο για το τι ακριβώς θέλουμε και μας πείραξαν οι 13 ημέρες.
Συγγνώμη φίλε μου αλλά προσπαθώ με τα συμφραζόμενά σου να καταλάβω τι ακριβώς ήθελες να κάνεις και δεν μπόρεσα.
Αν έτσι όπως έθεσες το πρόβλημα σου εδώ μέσα, το έθεσες και στην υπηρεσία βλαβών του ΟΤΕ πάλι καλά που σου απάντησαν.

gabatia
22-01-12, 23:33
καλα εδω γραφει ο καθενας οτι θελει παρακαλω τους admin closed!!!!!!!!

ep103855
25-01-12, 13:17
σε παρακαλώ να δέχεσαι τα επιχειρήματα των άλλων με σεβασμό και οχι "διατάζω και εκτελείς". διάβασε τα προηγούμενα posts σου με ηρεμία και θα δείς οτι μπορεί σε εσένα να βγαίνει νόημα, αλλά στους άλλους οχι. Το πρόβλημα είναι οι 13 ημέρες που έκαναν να σου απαντήσουν τελικά ή οτι περίμενες να σου πουν πως θα λύσεις το πρόβλημα σου? δεν γίνεσαι κατανοητός.

AssVas
29-01-12, 06:30
φιλε μου εχεις δικιο στο κομματι οτι ηταν δικο μου θεμα αλλα οταν μιλησα με τις βλαβες να το δηλωσω μου ειπαν στειλε e-mail και θα σου απαντησουν το κραξιμο το τρωνε επαναλαμβανω ξανα για τις 13 μερες που τους πηρε να απαντησουν οχι για αν ηταν θεμα δικο μου η οχι !!!!!

Στο www.otenet.gr/hd/ έχει btw ο ΟΤΕ οδηγίες port fwd για όλα τα router του.
Απο όσο ξέρω δε, αν αναφέρεις σε οποιονδήποτε τηλεφωνητή τη λέξη port forward θα σου αναφέρει το παραπάνω υπερσύνδεσμο ή το www.portforward.com , εκτός αν το διατύπωσες όπως κατέχεις τον γραπτό λόγο, τότε είναι πιθανό να μη κατάλαβε τι ζήταγες και για αυτό να σου είπε να στείλεις email για να περιγράψεις καλύτερα το πρόβλημά σου. Αλήθεια το αρχικό email το έχεις εύκαιρο να το δούμε; διότι αναφέρεις πως σου ζήτησαν και παραπάνω πληροφορίες (περίεργο αν το είχες συντάξει σωστά).

Οι δε 13 μέρες που έκαναν να σου απαντήσουν είναι πολλές αλλά μπορεί να είχαν φόρτο , η cyta by the way δεν έχει τον ίδιο φόρτο email με τον ΟΤΕ .

kaltzone
30-01-12, 14:09
ναι σε πειραξε που τους εστειλες μαιλ για ενα ασχετο θεμα απο αυτο της αρμοδιοτητας τους και σε πειραξε οτι ειχες επικοινωνια μετα απο 13 μερες.
το αν στην cyta ή στον Α, Β εναλλακτικό προσπαθούν να γίνουν χαλί να τους πατήσουν οι πελάτες και κάνουν πράγματα all in one εξυπηρετησης για να μεινεις στην εταιρεια τους και να τους δινεις τα ωραια σου χρηματα (μερες κρισης αλλωστε), αυτο δε σημαινει οτι ειναι κ το σωστο.
υπ οψην, 13888 τηλεφωνικη υποστηριξη οικειακων πελατων, μη ξεχνιομαστε.
για υπηρεσιες business, vpn, mpls του οτε το τηλεφωνο υποστηριξης ειναι αλλο. φυσικα δεν αφορα υποστηριξη για σερβερς που εχουν στησει οι ιδιοι οι πελατες, αλλα για σερβερς του οτε. για να μην υπαρχουν παρερμηνειες. δεν καταλαβαινω τον παραμικρο λογο που το σκεφτεσαι παντως! ειλικρινα.

karetsos
30-01-12, 14:28
μήπως θα έπρεπε κάποιος admin να αλλάξει τον τίτλο του θέματος;

yiapap
30-01-12, 23:14
μήπως θα έπρεπε κάποιος admin να αλλάξει τον τίτλο του θέματος;Όχι, αλλά μπορεί να το κλειδώσει επειδή το θέμα (παρα)απαντήθηκε.
Θα φροντίσει ο Indexer για τα υπόλοιπα. :lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.