PDA

Επιστροφή στο Forum : Speedtouch 530 σε Forthnet



Selespeed
08-11-06, 10:59
Μία βοήθεια παιδιά...

Πήρα το ADSL in a box εδώ και αρκετό καιρό, και περίμενα 1,5 μήνα τους απατεώνες (Tellas) που είχα αορίστου, να διακόψουν για να συνδεθώ στη Forthnet. Κάποια στιγμή είδα ότι η γραμμή μου έγινε 2 Mbit και ζήτησα από τη Forthnet τις ρυθμίσεις (το μόντεμ που χρησιμοποιώ είναι το Speedtouch 530i).
Αφού με πέταγαν από το τμήμα τεχνικής υποστίριξης στο τμήμα πωλήσεων και ξανά πίσω, και έπειτα από 1,5 (!!!!!!) ώρα αναμονής, βρέθηκα (αφού δεν είχε δωθεί ακόμα το ΟΚ από τον ΟΤΕ) με ένα demo -το οποίο δε λειτουργεί- και άγνοια για τις ρυθμίσεις του μόντεμ (η κοπέλα που είχα την ατυχιά να συνδεθώ και τις δύο φορές δεν τις ήξερε).
Πιθανό να μη θέλει ειδικές ρυθμίσεις για τη Forthnet (άλλωστε είχα ξανασυνδεθεί παλιότερα σε αυτούς), αλλά όταν συνδέθηκα στην Tellas είχε χρειαστεί να αλλάξω πάρα πολλές ρυθμίσεις (πραγματικά απίστευτη ταχύτητα εξυπηρέτησης και πολύ καλές γνώσεις στην Tellas).

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;
Υπάρχει περίπτωση να μην έχει ενεργοποιήσει ο ΟΤΕ το κύκλωμα (και ας βλέπω εγώ το 2048Kbps/256Kbps);

Ευχαριστώ
Γιάννης

apok
08-11-06, 11:01
Το μονο που θα χρειαστεί να αλλάξεις ειναι το username & pwd και να βάλεις της forthnet.

Selespeed
08-11-06, 15:40
Έβαλα αυτά που μου έδωσαν στο demo, αλλά δε δουλεύει. Πιθανό να μην είναι ενεργή η γραμμή.
Εντω μεταξύ, κάποιος γνωστός που έτυχε να είναι μαζί μου εκείνη την ώρα, μου είπε να κάνουμε reset στο μοντεμ. Κάτι δοκιμάσαμε να κάνουμε αλλά δεν ξέρω αν έγινε τίποτα. Πάντως τώρα είναι συνεχώς πράσινα τα δύο λαμπάκια και το τρίτο εναλλάσεται πράσινο-πορτοκαλί. Θα δοκιμάσω να κάνω και το reset όπως το βρήκα εδώ και να ξαναβάλω τα στοιχεία του demo.

Thanks apok...

Billis
08-11-06, 16:21
Υπάρχει γνωστό πρόβλημα με ορισμένους χαρακτήρες (αν θυμάμαι καλά ήταν το ! ή το @) που πιθανόν να υπάρχουν στο password σου και το SpeedTouch 530. Μου έχει τύχει και εμένα, το password που μου είχε δώσει η FORTHnet να μη λειτουργεί με το 530 λόγω αυτής της ασυμβατότητας και χρειάστηκε να αλλάξουμε το συγκεκριμένο χαρακτήρα. Ευτυχώς εγώ έπεσα σε μια ξύπνια τύπισσα στο support και σε 5 λεπτά είχε τακτοποιηθεί το θέμα.

Πάρε τους τηλέφωνο και έλεγξε αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο.

leandros
08-11-06, 21:58
εγώ δουλεύω με 530ι, κανένα απολύτως πρόβλημα

Selespeed
09-11-06, 11:36
Υπάρχει γνωστό πρόβλημα με ορισμένους χαρακτήρες (αν θυμάμαι καλά ήταν το ! ή το @) που πιθανόν να υπάρχουν στο password σου και το SpeedTouch 530. Μου έχει τύχει και εμένα, το password που μου είχε δώσει η FORTHnet να μη λειτουργεί με το 530 λόγω αυτής της ασυμβατότητας και χρειάστηκε να αλλάξουμε το συγκεκριμένο χαρακτήρα. Ευτυχώς εγώ έπεσα σε μια ξύπνια τύπισσα στο support και σε 5 λεπτά είχε τακτοποιηθεί το θέμα.

Πάρε τους τηλέφωνο και έλεγξε αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Πες μου τέτοια!!! Τρεις μέρες παιδεύομαι με αυτά και να φταίνε 2 @;;;;;



Πάντως χτες μου έδωσαν τους τελικούς κωδικούς και έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα. Έκανα reset στο modem και έγιναν και τα τρία λαμπάκια πράσινα. Όταν έκανα το "Easy setup" και έδωσα τους κωδικούς, πάλι τα ίδια (το "@" γινόταν πράσινο-πορτοκαλί).
Κοιτάζοντας στο diagnostics του modem είδα ότι εμφανίστηκε πρόβλημα στο Wan/Dsl/Connections/PPPoA_1/IP Connectivity με "Comment= Interface is down, no IP connectivity"
Το είπα στο support και μου είπαν ότι είναι πρόβλημα του ΟΤΕ:mad: και θα του κάνουν αυτοί μια αίτηση για να το φτιάξουν (2-3 μέρες αναμονή...:down:)

stri250
09-11-06, 12:59
http://www.oteshop.gr/hiddenpage.asp?id=82
για το setup του SpeedTouch 530/530i, αλλάζεις μόνο το όνομα χρήστη



Το είπα στο support και μου είπαν ότι είναι πρόβλημα του ΟΤΕ:mad: και θα του κάνουν αυτοί μια αίτηση για να το φτιάξουν (2-3 μέρες αναμονή...:down:)


2-3 ημέρες αναμονής; Που ακούστηκε ότι ο χρόνος απόκρισης του ΟΤΕ είναι 2-3 εργάσιμες ημέρες; Αυτό που σου είπανε ίσχυε παλιότερα, τώρα με τις αναβαθμίσεις.....
Αν αναλογιστεί κανείς ότι η αύξηση της ζήτησης σε προϊόντα Ίντερνετ έχει αυξηθεί κατακόρυφα και ότι το προσωπικό του ΟΤΕ έχει παραμείνει το ίδιο (ακόμα να προσλάβουν τα 804 άτομα της προκήρυξης του καλοκαιριού νομίζω) τότε να περιμένεις τουλάχιστον 7 ημέρες στο σύνολο.

Selespeed
11-11-06, 18:59
Έτοιμος!!!! Δύο μέρες ακριβώς έκαναν...:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.