PDA

Επιστροφή στο Forum : απο ote σε forthnent στην πυλαια



bebis19
20-01-12, 13:09
ειμαι στον ote με doumple play και θελω για οικονομικούς λόγους απο τα 90 euro το διμηνο να πεσω πιο κατω. τωρα δεν θυμαμαι τα στατιστικα της γραμμης αλλα μπορω να τα εχω το απογευμα. αυτο που θελω ειναι να μου πουνε καποιοι που εχουν στην περιοχή την εμπειρια τους απο forthnet γιατι εχει μια καλη προπληρωμενη προσφορα.

θελω επισης να μαθω επειδη παίζω και κανεα διαδικτυακό game αν θα αντιμετωπισω κανενα προβλημα σε σχεση με τον οτε.
ευχαριστώ εκ των προτερων

μην απορησετε αν δειτε και αλλο ποστ για την wind γιατι ψαχνομαι και αυτοι οι δυο παροχοι εχουν καλυτερες προσφορες.

pipisf
20-01-12, 14:47
Εγω ειμαι Ευκαρπια Θεσσαλονικης φιλε μου και για τον ιδιο λογο πηγα απο οτε σε forthnet.
Συγχρονιζω 2 με 3 mbps παραπανω με την forthnet, επισης το ενεργοποιησαν σε fast path για τον ιδιο λογο με σενα.
Στην περιπτωση σου εξαρταται απο το δικο σου κεντρο.

18/01/2012 11:35 Η υπηρεσίας σας ενεργοποιήθηκε
16/01/2012 11:38 Το αίτημα φορητότητας του τηλεφωνικού σας αριθμού προωθήθηκε επιτυχώς
16/01/2012 11:24 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
30/12/2011 19:19 Προωθήθηκε το αίτημα φορητότητας του τηλεφωνικού σας αριθμού
30/12/2011 14:38 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης: 16/01/2012 00:00:00
29/12/2011 10:35 To αίτημά σας προωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση
29/12/2011 10:35 Ολοκληρώθηκε η διαδικασία δέσμευσης καλωδίωσης από τον ΟΤΕ

bebis19
20-01-12, 15:16
τι ειναι το fast path? o Οτε δεν στο ειχε ενεργοποιημενο?

Stardust80
23-01-12, 20:36
Νομίζω πως μόνο ο ΟΤΕ κ η 4thnet το χουν....Πρόκειται για προφίλ στη γραμμή ειδικά για gamers. Νομίζω πως βελτιώνει και το ανέβασμα στα games

Digik
24-01-12, 12:06
αν έχω καταλάβει καλά το fastpath το ping βελτιώνει και μαζί με αυτό την ταχύτητα απόκρισης σε παιχνίδια. Γενικά είναι ψιλοπαραίτητο για gaming ή τουλάχιστον πολύ καλό. Το προπληρωμένο που λες αξίζει πολύ. Το σκεφτόμουν για κάνα εξοχικό αλλά μόνο internet.

pat122
24-01-12, 13:10
η forthnet σίγουρα έχει fast path επιλογη γιατί το έχω δοκιμάσει κάποιες φορές. (είμαι και εγώ gamer :D)
όντως, βελτιώνει κατα πολύ την απόκριση που έχει το παιχνιδι

DJman
25-01-12, 16:37
Καλα και πως γινετε? Το ζητας να στο κανουν? Παιζω counter καμια φορα και εχω κατι ping 120-200. Ειμαι Μαρουσι με Κεντρο Μεγαρο ΟΤΕ

FSHOPAXD
25-01-12, 19:47
To Fastpath ενεργοποιείτε καλώντας στο 13831 από τον συνδρομητή, ενημερώνουν ότι εαν η γραμμή σου μπορεί να συγχρονίσει χαμηλότερα, αλλά τα Ping βελτιώνονται κατά πολύ.
Εαν δεν το επιθυμείς ξανακαλείς και το αλλάζεις σε Interleave, για το τι είναι το καθένα κάντε μια αναζήτηση στο Forum και θα το συναντήσετε αναλυτικά.

DSLaManiaC
25-01-12, 20:11
Νομίζω πως μόνο ο ΟΤΕ κ η 4thnet το χουν....Πρόκειται για προφίλ στη γραμμή ειδικά για gamers. Νομίζω πως βελτιώνει και το ανέβασμα στα games

Το έχουν όλοι εκτός HOL.

argifot
02-02-12, 17:46
Να σου πω και εγώ την γνώμη μου για την 4net, μένω βέβαια στα Πεύκα αλλά επειδή και εγώ το σκεφτόμουν πολύ σαν εσένα ίσως η γνώμη μου σου φανεί χρήσιμη.

Είμαι συνδρομητής 2 μήνες σχεδόν αν θυμάμαι καλά και την πρώτη φορά που άνοιξα σελίδες με 4net έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Γενικά οι ταχύτητες είναι πιο καλές αλλά με εκνευρίζει υπερβολικά όταν π.χ. το απόγευμα μετά τις 8 προς βραδάκι πατάω μία σελίδα και μου κάνει περίπου 3 δεύτερα για να αρχίσει να ανοίγει. Τις άλλες ώρες είναι ΟΚ και από ότι καταλαβαίνω τις ώρες αιχμής έχω θέμα. Αυτό το θέμα δεν το είχα με τον ΟΤΕ δηλαδή σε συγκεκριμένες ώρες να αργεί να μου ανοίξει σελίδες.

Για το gaming έχω να σου πω ότι αν παίζεις mmo δεν θα καταλάβεις την διαφορά σε σχέση με τον ΟΤΕ εφόσον βέβαια τους πάρεις τηλέφωνο και τους πεις να σου αλλάξουν profile σε fastpath. Αν παίζεις fps ίσως και να έχεις θέμα αφού αυτό που είπα και παραπάνω για τις σελίδες ισχύει και για τα games αλλά εμένα τουλάχιστον στα mmo που παίζω δεν με ενοχλεί. Έχω παρατηρήσει δηλαδή ότι το ping παίζει πολύ και μερικές φορές ξεφεύγει στιγμιαία αλλά όπως είπα και παραπάνω δεν μου δημιουργεί πρόβλημα.

Γενικά έως τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος κυρίως λόγο της μείωσης του κόστους αλλά και λόγο αύξησης της ταχύτητας download και browsing σε ώρες μη αιχμής. Value for money θα την χαρακτήριζα την 4net.

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα παραπάνω :whistle:

bebis19
02-02-12, 22:45
δεν με μπερδεψες ησουν πολυ κατατοπιστικος.

Vassilis1914
03-02-12, 22:13
Θα συμφωνήσω με τον argifot ειδικά για τις ώρες αιχμής...Από πανόραμα δεν μπορώ να πω οτι είμαι ευχαριστημένος ούτε εγώ ούτε αρκετοί άλλοι.. Εκτός από το πρόβλημα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=593557) που έχω τις τελευταίες μέρες αρκετά ουδέτερος σε σχέση με τον Οτε πριν.. Ελάχιστες διαφορές.. Γενικότερα στον Νόμο παρουσιάζονται συχνά προβληματάκια, καθυστερήσεις κλπ. Στο χωριό είναι καλύτερη η κατάσταση... Στον ΟΤΕ πάντως δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Πολλές φορές με έχει κάνει να πω μακάρι να μουν στον ΟΤΕ.. Ειδικά θυμάμαι κάποιες περιπτώσεις βραδάκι κατά τη μια να μην υπάρχει πρόσβαση σε κανέναν στην περιοχή. Εξαίρεση δε λέω, μια δυο φορές έγινε, αλλά δεν παύει να έγινε. Στα συν οτι έχει πάντα τεχνική υποστήριξη, στα μείον η τεχνική της υποστήριξη :p

Γενικότερα ακούγονται πάντα διάφορα παραπονάκια για τη forth, οπότε μην περιμένεις όλα να πάνε απροβλημάτιστα.. εκτός κι αν είσαι τυχερός :)

bebis19
04-02-12, 01:30
thanks για την ενημερωση. σκεφτομαι να παραμεινω στον οτε το μονο θεμα ειναι το οικονομικο

@ ADSLgr.com All rights reserved.