PDA

Επιστροφή στο Forum : ανικανοτητα ή εξαπατηση?



no slave
20-01-12, 20:33
καλησπερα σας,

αφου με το καλο μπηκα στο νεοκτιστο σπιτι μου,αποφασισα να αιτηθω μια τηλεφωνικη γραμμη και ιντερνετ στην on telecoms.Η αιτηση εγινε στις 19-11-11 και μου ειπαν πως περιπου σε 20 μερες απο αυτην θα εχω τηλεφωνο...!

Η ιδιομορφια ειναι πως επειδη το σπιτι ειναι καινουργιο δεν υπαρχουν γραμμες,οποτε θα περιμενα τον οτε για κατασκευη νεας γραμμης και επειτα σε τρεις εργασιμες εναν τεχνικο της ον τελεκομς για να ολοκληρωσει τη διαδικασια.

Πρωτη προγραμματισμενη επισκεψη του οτε θα ηταν στι 19-12-11,οποτε καλεσα εγω την ον τρεις ημερες μετα για να ρωτησω ποτε θα ερθει ο τεχνικος τους.Η απαντηση που πηρα ηταν οτι ηρθε ο οτε αλλα βρηκε το καφαο κλειστο και ετσι δεν εκανε καμια εργασια.Παραξενευτηκα διοτι τα καλωδια ειναι χυμα στην πιλοτη της πολυκατοικιας και μαλιστα σε εμφανη σημειο αφου φαινοντα και τα ηδη συνδεδεμενα αλλων διαμερισματων που ερχονται απο την κολωνα του οτε.Σκεφτηκα μηπως ειδαν την εξωτερικη καγκελοπορτα κλειστη και δεν μπηκαν στον κοπο να την ανοιξουν!!

μου ειπαν λοιπον πως η επομενη αφιξη του οτε θα ηταν στις 3-01-12.Φροντισα λοιπον και εγω να ειναι διαπλατα ανοιχτη η καγκελοπορτα,οπως και ενημερωσα εναν γειτονα να εχει το νου του.Απότι φανηκε αδικως,αφου δεν εμφανιστηκε ποτε κανενας οτε!!
Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με το τμημα εξυπηρετησης της ον μου ειπαν παλι πως ο οτε ηρθε και βρηκε το καφαο κλειστο.Αφου τους εξηγησα πως δεν ειμαι χαζος (μαλλον δεν με πιστεψαν:( )μου ειπαν πως η επομενη ημερομηνια αφιξης του οτε θα ηταν στις 17-01-12!!
Στις 17-01 λοιπον εχω παρει αδεια απο τη δουλεια μου και στηνομαι στην πιλοτη απο τις 8.30 το πρωι μεχρι τις 2 το μεσημερι μπας και εμφανιστει ο ρημαδης ο οτε αλλα μαλλον το αποτελεσμα το φανταζεστε.

κατι σημαντικο που μου διεφυγε ειναι οτι λιγες ημερες μετα την δικη μου αιτηση το νοεμβρη,εκανε αντιστοιχη αιτηση στον οτε ο κουνιαδος μου ο οποιος μενει ακριβως απο πανω μου και εχει επισης νεοκτιστο σπιτι.Τον ενημερωσαν απο τον οτε οτι δεν υπαρχουν γραμμες και πως θα μπει σε λιστα με σειρα προταιριοτητας περιμενοντας ειτε την κατασκευη νεας γραμμης,ειτε το να αφησει καποιος μια ηδη υπαρχουσα.Το παραπανω το μετεφερα απο την πρωτη στιγμη στην ον τελεκομς και μου ειπαν πως δεν θα εχω κανενα προβλημα,εφοσον εχουν παρει εγκριση απο τον οτε.

σημερα ο μηνας εχει 20 και θα περιμενω να μαθω την νεα ημερομηνια που θα ερθει ο οτε.

ρωταω λοιπον:
ειναι η on telekoms ανικανη να διαχειριστει τον οτε και εκτειθεται στους πελατες της,η μηπως γνωριζει πολυ καλα οτι δεν προκειται να εξυπηρετηθω και εξαντλει τα περιθωρια μηπως με κρατησει πελατη μεχρι την κατασκευη νεων γραμμων?

τι με συμβουλευετε να κανω?

xmperop1
21-01-12, 00:01
Αίτηση στον ΟΤΕ.

Seitman
21-01-12, 09:35
Τα ΚΑΦΑΟ δεν είναι στον χώρο της πολυκατοικίας. Είναι "κουτιά" στο δρόμο και από εκεί διανέμονται γραμμές στους κατανεμητές της κάθε πολυκατοικίας. Μάλλον κάπου έχεις μπερδέψει την ορολογία (χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανέναν).

Το σημείο που αναφέρεις ως "σημείο στην πυλωτή που είναι χύμα τα καλώδια" είναι ο κατανεμητής. Οπότε κάνε πάλι μια ερώτηση για να είσαι βέβαιος ως προς το σημείο που δεν έχει πρόσβαση κάποιος γιατί στα ΚΑΦΑΟ αποκλειστικά και μόνο έχει πρόσβαση ο ΟΤΕ και είναι απίθανο ο τεχνικός του να μην μπορεί να έχει πρόσβαση εκεί.
Κάτι άλλο γίνεται.

subzer0
21-01-12, 13:48
No slave , τι περιοχή είσαι? Έτσι από περιέργεια.

Όσο για το τελευταίο σου ερώτημα , στην δική μου περίπτωση υποψιαζομαι και τα 2. Και ότι είναι ανίκανη και ότι εξαντλεί τα περιθώρια. Όπως και να έχει και τα 2 είναι απαράδεκτα.

Τώρα το τι να κανείς , είναι μεγάλο θέμα.

nikolas17
21-01-12, 23:29
Κάποιος δε ξέρει να ερμηνεύει σωστά το σφάλμα στο WCRM.

Ανικανότητα θα έλεγα.

no slave
22-01-12, 19:13
ευχαριστω για την ανταποκριση σας,

Βρισκομαι στα βριλησσια Αττικης.

Γνωριζω οτι το καφαο ειναι τα μεγαλα κουτια στους δρομους και τους το διευκρινησα.Απότι φαινεται εννοουν το κουτι διασυνδεσης που βρισκεται στην πιλοτη απλως δεν ειναι ενημερωμενοι σε τεχνικο επιπεδο οι υπαλληλοι στα τηλεφωνικα κεντρα.

φιλε νικολα,τι εννοεις λεγοντας σφαλμα WCRM?

xmperop1
22-01-12, 19:38
no slave

Οταν ο ΟΤΕ κλείνει ραντεβού για κατασκευή βρόχου συμπληρώνει υποχρεωτικά 2 πράματα στη φόρμα ραντεβού του ΠΡΟΜΗΘΕΑ,ημέρα και τετράωρο διάστημα που θα περάσει,για την κατασκευή.
Εσύ πρέπει να ρωτήσεις κάποια πράματα τον πάροχο σου να μάθεις τι έχει γίνει.
1. Τι ώρα βρέθηκε κλειστός ο χώρος την 19-12-11;.
2. Τι ώρα είχε κλειστεί το ραντεβού της 3-01-12 και της 17-01-12;.
3. Τι ακριβώς απάντησε ο ΟΤΕ γυρνώντας την εντολή στον πάροχο μιας και το μόνο πεδίο που μπορεί να συμπληρώσει ( τσεκάρει-δεν μπορεί να γράψει παρατήρηση ) είναι ένα ξερό Α-16 ΚΛΕΙΣΤΟ;.
4.Αν είχε ενημέρωση μέσω e-mail από τον ΟΤΕ για την απόρριψη και αν δεν είχε πως ξέρουν τι πραγματικά έγινε; ;)
5.Για πια διεύθυνση κατέθεσες αίτημα και σε ποια σε ψάχνει ο ΟΤΕ; Εχουν κάνει τα απίθανα οι πάροχοι ιδίως όταν τα κτήρια είναι γωνίες.;)
6.Διευκρίνησε ότι μιλάτε για την ίδια περιοχή.:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.