PDA

Επιστροφή στο Forum : Έργα οπτικής ίνας στο Περιστέρι



aligatoras
22-01-12, 01:43
Καλησπέρα σας,

τις τελευταίες μέρες παρατήρησα σκάψιμο και εγκατάστασης οπτικής ίνας τουλάχιστον σε δύο σημεία ταυτόχρονα στο Περιστέρι από τον ίδιο εργολάβο.

Συγκεκριμένα από στην Πελασγίας - Βασιλέως Αλεξάνδρου από το ύψος της Θηβών και πάνε για Αγ. Αντώνη αλλά και στην Παναγή Τσαλδάρη.

Δυστυχώς δεν είχα χρόνο αν σταματήσω να ρωτήσω περί τίνος πρόκειται. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό λέτε να είναι έργα του ΟΤΕ για fiber το καφάο ;

grovolis
23-01-12, 14:07
Φίλε μου επείδη μέσω στην τζον κένεντι (παράλληλα τις πελασγίας) το έχω παρατηρήσει και εγώ και πρέπει να έχεις δίκιο αλλά δεν είμαι ούτε εγώ 100% σίγουρος.

aligatoras
23-01-12, 15:10
Σήμερα πέρασαν και τη Θηβών και ανεβαίνουν την Πελασγίας προς τα πάνω, ενώ από κάτω έχουν φτάσει μέχρι Αγ. Αντώνη. Το ίδιο και από την άλλη πλευρά στην Π. Τσαλδάρη. Μιλάμε σκάβουν μέρα νύχτα.

Σίγουρα πρέπει να είναι ο ΟΤΕ αύριο θα σταματήσω να τους ρωτήσω ότι και να γίνει. Είχα ακούσει ότι το Περιστέρι με το Ζωγράφου ήταν από τους δήμους που ήθελε ο ΟΤΕ να δώσει πιλοτικά vdsl στην Αθήνα.

Άντε μπας και δούμε fiber to kafao και ηρεμήσουμε. Προσωπικά αν γίνει αυτό θα ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ με ένα κοστολόγιο περίπου 50 ευρώ το μήνα και ας είναι γυμνό μόνο νετ αρκεί να είναι 50/10.

Stilskin
23-01-12, 16:31
Μακάρι να ισχύει κάτι τέτοιο γιατί εδω που είμαι (τέρμα θεού) Νεα Ζωή λίγο πριν τα Ιεκ-Τεε Χαιδαρίου 3 Mbit πιάνουμε και αυτά με το ζόρι. Αν και απο την πρώτη στιγμή που έδωσε adsl εναλλακτικός πάροχος, εφυγα απο τον Οτε, οφείλω να πώ οτι αν δώσει Vdsl ο Οτε πρώτος θα επιστρέψω σε αυτόν.

BigBlack
23-01-12, 16:46
Bλέπω σκάψιμο και σε κάθετες της Πελασγίας, προς λόφο Αξιωματικών αλλά δε βλέπω να τοποθετείται οπτική ίνα...

psolord
23-01-12, 19:14
Έλα ρε Περιστέρι! :D :D

baskon
23-01-12, 20:26
Επειδη και εγω το ιδιο σκεφτηκα πριν απο 5-6 μερες για το Ιλιον δε θελω να σας στεναχωρησω αλλά μάλλον η Cyta ειναι..Δειτε τα καπακια σε καποιες γωνίες που γινονται διακλαδωσεις αν γραφουν Cyta πανω..
Η ιδια δουλεια γινεται και στο Ιλιον από το σημειο που ειναι ο Οτε και με κατευθυνση προς Αγιο Αντωνη και Θηβων(προς Περιστερι)...
Πιθανολογω ότι σκαβουν και απο τις 2 μεριες και σε καποιο σημειο θα συναντηθουν...
Μαλλον φτιαχνουν ειτε backbone είτε στην καλυτερη να βαλουν κανα mini dslam..
Δειτε τα καπακια στα φρεατια για να μαστε σιγουροι.Γραφουν Cyta?

Παντως και σε μενα εκανε εντυπωση η τρομερη ταχυτητα.....Μιλάμε οτι ολοκληρωναν πάνω απο 300 μετρα τη μερα!Σκαψιμο περασμα οπτικής+κλεισιμο...

Τωρα το να μιλαμε για Vdsl απο cyta με οπτικη μέχρι το ΚΑΦΑΟ το θεωρω το λιγοτερο απιθανο..

aligatoras
23-01-12, 22:37
Επειδη και εγω το ιδιο σκεφτηκα πριν απο 5-6 μερες για το Ιλιον δε θελω να σας στεναχωρησω αλλά μάλλον η Cyta ειναι..Δειτε τα καπακια σε καποιες γωνίες που γινονται διακλαδωσεις αν γραφουν Cyta πανω..
Η ιδια δουλεια γινεται και στο Ιλιον από το σημειο που ειναι ο Οτε και με κατευθυνση προς Αγιο Αντωνη και Θηβων(προς Περιστερι)...
Πιθανολογω ότι σκαβουν και απο τις 2 μεριες και σε καποιο σημειο θα συναντηθουν...
Μαλλον φτιαχνουν ειτε backbone είτε στην καλυτερη να βαλουν κανα mini dslam..
Δειτε τα καπακια στα φρεατια για να μαστε σιγουροι.Γραφουν Cyta?

Παντως και σε μενα εκανε εντυπωση η τρομερη ταχυτητα.....Μιλάμε οτι ολοκληρωναν πάνω απο 300 μετρα τη μερα!Σκαψιμο περασμα οπτικής+κλεισιμο...

Τωρα το να μιλαμε για Vdsl απο cyta με οπτικη μέχρι το ΚΑΦΑΟ το θεωρω το λιγοτερο απιθανο..

Φεύγω τώρα σφαίρα να δω και αύριο που θα περάσω θα ρωτήσω.

........Auto merged post: aligatoras πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Η ταχύτητα όντως είναι τρομερή στην εργασία τους. Δουλεύουν μέχρι αργά το απόγευμα. Βγαίνω τώρα για survey και σας ενημερώνω.

........Auto merged post: aligatoras πρόσθεσε 58 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λοιπόν παιδιά, είναι η Cyta που ανεβαίνει από δυο πλευρές (δακτύλιος) για να κουμπώσει στο τ.κ Χαϊδαρίου.

Τώρα πόσο καλό είναι αυτό δεν ξέρω. Μάλλον για backbone πρόκειται.

Agent_
23-01-12, 23:09
Φεύγω τώρα σφαίρα να δω και αύριο που θα περάσω θα ρωτήσω.

........Auto merged post: aligatoras πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Η ταχύτητα όντως είναι τρομερή στην εργασία τους. Δουλεύουν μέχρι αργά το απόγευμα. Βγαίνω τώρα για survey και σας ενημερώνω.

........Auto merged post: aligatoras πρόσθεσε 58 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λοιπόν παιδιά, είναι η Cyta που ανεβαίνει από δυο πλευρές (δακτύλιος) για να κουμπώσει στο τ.κ Χαϊδαρίου.

Τώρα πόσο καλό είναι αυτό δεν ξέρω. Μάλλον για backbone πρόκειται.

Και παραλίγο να χαρώ... Σήμερα που πήγαινα περιστέρι προς Μπουρνάζι είδα οτι έχουν σκάψει και απέναντι απο ΟΤΕ και πάνε μέχρι Αιόλου και Β. Αλεξάνδρου. Μόλις μπήκα σπίτι και το πρώτο που έκανα ήταν να μπώ εδώ να δω αν υπάρχει info. :)

aligatoras
23-01-12, 23:34
Και παραλίγο να χαρώ... Σήμερα που πήγαινα περιστέρι προς Μπουρνάζι είδα οτι έχουν σκάψει και απέναντι απο ΟΤΕ και πάνε μέχρι Αιόλου και Β. Αλεξάνδρου. Μόλις μπήκα σπίτι και το πρώτο που έκανα ήταν να μπώ εδώ να δω αν υπάρχει info. :)

Εγώ να δεις. Εδώ βγήκα βόλτα μόλις γύρισα από τη δουλειά και βρήκα τον εργολάβο για να τον ρωτήσω. Τι να κάνουμε θα μείνουμε με τη γλύκα.

Με την ευκαιρία κόζαρα μία και το καφαο της γειτονιάς αλλά δεν βλέπω να του έχει γίνει καμία αναβάθμιση για οπτικό κατανεμητή.

Αχ ρε ΟΤΕ τι μας κάνεις. Τουλάχιστον αφού μας έχουν που μας έχουν στα 4ρα οι Γερμανοί ας μας δώσουν και λίγο καροτάκι να χαρούμε.

Spanos
24-01-12, 01:00
Δεν είναι VDSL σλλα backbone εναλλακτικού, αυτά απο γνωστό στο Department of Research Network του ΟΤΕ.

aligatoras
24-01-12, 01:37
Δεν είναι VDSL σλλα backbone εναλλακτικού, αυτά απο γνωστό στο Department of Research Network του ΟΤΕ.

Δεν ρωτάς τον γνωστό σου αν θα κάνει τίποτα ο ΟΤΕ για VDSL ?

Spanos
24-01-12, 03:14
Δεν ρωτάς τον γνωστό σου αν θα κάνει τίποτα ο ΟΤΕ για VDSL ?

Για φέτος ξέχνα το...

psolord
24-01-12, 11:35
Μα δε λέγανε ότι φέτος τον Ιούνιο θα έχει όλη η Αττική VDSL? :hmm:

Jazzer
24-01-12, 14:36
Μα δε λέγανε ότι φέτος τον Ιούνιο θα έχει όλη η Αττική VDSL? :hmm:
Γείτονα Περιστεριώτη :p δυστυχώς δεν έχουν δεσμευτεί για κάτι τέτοιο. Βέβαια πρόσφατα ξεκαθάρισε και το μεγάλο πρόβλημα των τελών διέλευσης, οπότε ανοίγει ο δρόμος. Για να δούμε λοιπόν τι θα γίνει στο δήμο μας, το Α/Κ του οποίου καλύπτει δυστυχώς μια πολύ μεγάλη περιοχή...:(

baskon
25-01-12, 00:41
Για οποίον δε το διάβασε ο πρόεδρος του το είπε καθαρά.προτεραιότητα ηεξοφληση των δανείων.όχι τα έργα.οπότε καλά κρασιά.

psolord
26-01-12, 23:29
Σωστά όλα αυτά γείτονα Jazzer :), αλλά μήπως οι γραμμές που ανοίγει η Cyta έχουν κάποια σχέση με το VDSL της Cyta? Από όσο έχω δει στις ειδήσεις, η Cyta ήδη δίνει VDSL σε κάποιες περιοχές. Μήπως το VDSL στο Περιστέρι είναι στα άμεσα σχέδια της? (γιούπι :p)

Spanos
26-01-12, 23:56
Σωστά όλα αυτά γείτονα Jazzer :), αλλά μήπως οι γραμμές που ανοίγει η Cyta έχουν κάποια σχέση με το VDSL της Cyta? Από όσο έχω δει στις ειδήσεις, η Cyta ήδη δίνει VDSL σε κάποιες περιοχές. Μήπως το VDSL στο Περιστέρι είναι στα άμεσα σχέδια της? (γιούπι :p)

Η Cyta μονο γύρω απο τον Αγ.Αντώνη θα δώσει

Jazzer
27-01-12, 00:56
Δυστυχώς δεν είμαστε γύρω γύρω όλοι από τον Αγ. Αντώνη ! :p
Για να δούμε τι θα γίνει, έχει πολύ κόσμο στο Περιστέρι για να μας αφήσει απ' έξω ο ΟΤΕ. ;)

Spanos
27-01-12, 03:21
Δυστυχώς δεν είμαστε γύρω γύρω όλοι από τον Αγ. Αντώνη ! :p
Για να δούμε τι θα γίνει, έχει πολύ κόσμο στο Περιστέρι για να μας αφήσει απ' έξω ο ΟΤΕ. ;)

Αλλιώς τι, θα πας σε άλλο πάροχο που δίνει VDSL;:p

Jazzer
27-01-12, 13:00
Αλλιώς τι, θα πας σε άλλο πάροχο που δίνει VDSL;:p
Με 40 attenuation, δηλαδή απόσταση 3 χλμ. από το Α/Κ δεν έχω πολλές επιλογές, ούτε και μπορώ να έχω vdsl από την Cyta. Για φέτος επίσης δε βλέπω vdsl στο Περιστέρι από τον ΟΤΕ. Θεωρώ όμως ότι αν αρχίσουν να σκάβουν και σε άλλους δήμους, σίγουρα δε θα αφήσουν το Περιστέρι εκτός, είναι πολύ μεγάλος δήμος για να αγνοηθεί και τα νούμερα (αριθμός πελατών) μετράνε.;)

Agent_
28-01-12, 01:23
Ουάου... Τα καπάκια απο τα φρεάτια γράφουν πάνω Cyta. Δέος! Ελπίζω να μην βγούνε τίποτα πωλητές σαν της HOL στις γειτονιές τώρα να μας λένε οτι η Cyta πέρασε οπτικές κτλπ :p

JohnPro
28-01-12, 01:54
HOL και οπτικες (μου χτυπησαν την πορτα) (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4531938&postcount=17)

XPHSTOS29
28-01-12, 03:02
Σιγα με την σκαπανη!!! θα πεσετε πανω στα δικτυα οπτικων ινων των παροχων :)
Δανεισμενο απο την ραδιοφωνικη διαφημηση ...
Να δουμε ποσους σωληνες νερου θα κοψουν παλι ...
Μια ζημια την εχουν κανει μεχρι στιγμης.

Spanos
28-01-12, 19:17
Σιγα με την σκαπανη!!! θα πεσετε πανω στα δικτυα οπτικων ινων των παροχων :)
Δανεισμενο απο την ραδιοφωνικη διαφημηση ...
Να δουμε ποσους σωληνες νερου θα κοψουν παλι ...
Μια ζημια την εχουν κανει μεχρι στιγμης.

Χτές στο Intro Hall δεν είχε νερό :p

mrmagenta
28-01-12, 21:30
Και όλοι στρίβουν προς περιστέρι και από πλατεία Ίλιον και πάνω τίποτα αργές ταχύτητες συχνές διακοπές (ακόμα και ρεύματος). Και όσο ανεβαίνεις Καματερό, Άνω Λιόσια, Μενίδι κτλ. ταχύτητες ανύπαρκτες. Πουλάνε πακέτα μέχρι 24Mbps και πιάνουν 2Mbps. Ελπίζω να φτιάξουν και άλλα κέντρα ή κακάο ή δεν ξέρω πως τα λέτε για να έχουμε και εμείς VDSL γιατί όταν ανεβάζεις καθημερινά αρχεία 2GB για να στείλεις για δουλειά είναι βάσανο τα 0,68Mbps Upload.:worthy:

mike_871
28-01-12, 23:43
Tης cyta ειναι οι οπτικες ινες.Ξερει κανεις που θα καταληξουν?

AssVas
29-01-12, 06:42
σίγουρα αρκετές έχουν ως κατάληξη στο να σπάνε σωλήνες νερού, να κόβουν καλώδια ΟΤΕ κτλ κτλ κτλ και να μένουν αρκετοί στη περιοχή χωρίς υπηρεσίες

aligatoras
30-01-12, 13:08
Tης cyta ειναι οι οπτικες ινες.Ξερει κανεις που θα καταληξουν?

Το έχω γράψει ήδη. Ανεβαίνουν προς Χαϊδάρι για να καταλήξουν στο εκεί τ.κ

grovolis
31-01-12, 15:29
Παιδιά στο τέλος της πελασγίας λέει ταμπέλα " έργα δικτύο οπτικών ινών " Πάροχος Cyta S.A .. αρά τσάμπα η χαρά!

Agent_
01-02-12, 00:17
Παιδιά στο τέλος της πελασγίας λέει ταμπέλα " έργα δικτύο οπτικών ινών " Πάροχος Cyta S.A .. αρά τσάμπα η χαρά!

Εδώ και καμιά 10αριά post αυτό λέμε.

anthip09
02-02-12, 16:35
Καλησπέρα κ από μένα. Εγώ πάντως περνόντας από τη Β' ΔΟΥ Περιστερίου, στη γωνία με τη Κων/λεως είχε πινακίδα όπου ανέγραφε "ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΟΠΤΙΚΩΝ ΙΝΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ"...
Για να δούμε.....

Spanos
02-02-12, 20:01
Καλησπέρα κ από μένα. Εγώ πάντως περνόντας από τη Β' ΔΟΥ Περιστερίου, στη γωνία με τη Κων/λεως είχε πινακίδα όπου ανέγραφε "ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΟΠΤΙΚΩΝ ΙΝΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ"...
Για να δούμε.....

Επέκταση του ΣΥΖΕΥΞΙΣ...

Βρε παιδιά αν δε δείτε να σκάβουν στα καφάο και να βάζουν έξτα καμπίνες μη το ψάχνετε καθόλου, με μια οπτική ίνα που περνάει απο κάποιον δρόμο δε κάνεις VDSL...

Agent_
03-02-12, 20:27
Επέκταση του ΣΥΖΕΥΞΙΣ...

Βρε παιδιά αν δε δείτε να σκάβουν στα καφάο και να βάζουν έξτα καμπίνες μη το ψάχνετε καθόλου, με μια οπτική ίνα που περνάει απο κάποιον δρόμο δε κάνεις VDSL...

Ναι αλλά όταν βλέπεις να σκάβουν απο τον ΟΤΕ για οπτικές και να τοποθετούν φρεάτια δεν θα σου πάει στο μυαλό το VDSL; Αφού έτσι ξεκινάνε δεν σκάβουν απο το καφάο προς το κέντρο. :S

baskon
05-02-12, 03:14
Εδώ και καμιά 10αριά post αυτό λέμε.

Βασικά αυτό το έχω αναφέρει απο το post 7 και απορω που μετά από τόσες μέρες το ψάχνουμε..
Δεν εχει καποιο ενδιαφερον η ειδηση.Η Cyta σκαβει προφανως οχι για vdsl:closed:.
Αμα σκάψει ο οτε για Vdsl τα ξαναλέμε (σε κανα δυο χρονια)

mike_871
07-01-15, 19:24
μπειτε εδω και βαλτε και εσεις την υπογραφη σας μπας και δουμε vdsl στο περιστερι


http://www.ipetitions.com/petition/vdslperisteri

@ ADSLgr.com All rights reserved.