PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind Internet



soc07
22-01-12, 10:37
Καλημέρα. Άλλαξα πάροχο, απο Forthnet σε Wind και απο τότε ενώ εχω ταχύτητα σε download test και σε torrent, οταν ανοιγω μια σελιδα αργει, και τα βιντεο στο youtube κολλάνε.
Στο router mou βλεπω τα παρακάτω:
Link Status Connected Rate (Up/Down) 1020/12948 kbps Noise Margin (Up/Down) 10.4/8.6 dB Modulation Type ADSL_2plus Line Attenuation (Up/Down) 12.2/18.4 dB Output Power (Up/Down) 12.4/19.8 dBm Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved Max Rate(Up/Down) 1064/14040 kbps Interleave depth 8 Annex Type AnnexA CRC errors 1
Τι άλλο πρεπει να δω και να ελεγξω? Τι πιστευετε? Δεν ξέρω και πολλα. Καλεσα καποια στιγμη την τεχνικη βοηθεια και μου ειπαν οτι μαλλον φταιει ο flash player. Ειναι λογικο?

christakoss
22-01-12, 11:45
Καλώς ήρθες στον κόσμο της wind.Βίντεο στις ώρες αιχμής δεν κάνει να δεις.Μόνο το πρωί μέχρι στις 2-3 το μεσημέρι και το βράδυ μετά τις 12.Είναι πάγια τακτική της wind για να μας προστατεύει από την σαβούρα που κυκλοφορεί στο ίντερνετ.:p
Πέραν του αστείου τον τελευταίο καιρό δεν πάμε καθόλου καλά με το youtube.Λογικά είναι γενικό πρόβλημα της wind οπότε δν μπορείς να κάνεις κάτι.
Όσο για το broswing μια αλλαγή dns θα βοηθούσε.Ο flash player σίγουρα δεν φταίει.Απλά δεν ξέρουν τι να πουν στην τεχνική υποστήριξη.
ΥΓ.Μόλις παρατήρησα πως είμαστε στην ίδια περιοχή,οπότε....

soc07
22-01-12, 11:50
Καλώς ήρθες στον κόσμο της wind.Βίντεο στις ώρες αιχμής δεν κάνει να δεις.Μόνο το πρωί μέχρι στις 2-3 το μεσημέρι και το βράδυ μετά τις 12.Είναι πάγια τακτική της wind για να μας προστατεύει από την σαβούρα που κυκλοφορεί στο ίντερνετ.:p
Πέραν του αστείου τον τελευταίο καιρό δεν πάμε καθόλου καλά με το youtube.Λογικά είναι γενικό πρόβλημα της wind οπότε δν μπορείς να κάνεις κάτι.
Όσο για το broswing μια αλλαγή dns θα βοηθούσε.Ο flash player σίγουρα δεν φταίει.Απλά δεν ξέρουν τι να πουν στην τεχνική υποστήριξη.
ΥΓ.Μόλις παρατήρησα πως είμαστε στην ίδια περιοχή,οπότε....

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Οταν λες αλλαγη Dns? Πως ακριβως την κάνω?

christakoss
22-01-12, 12:26
Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Οταν λες αλλαγη Dns? Πως ακριβως την κάνω?

Λοιπόν υποθέτοντας πως έχεις windows 7.
Έναρξη-->Πίνακας ελέγχου--->Δίκτυο και Ίντερνετ--->Κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης-->Αλλαγή ρυθμίσεων προσαρμογέα(αριστερά στην οθόνη)-->Δεξί κλικ τώρα στην τοπική σύνδεση αν το έχεις με καλώδιο erthnet συνδεδεμένο αλλιώς δεξί κλικ στην σύνδεση ασυρμάτου δικτύου-->Ιδιότητες-->Πρωτόκολλο internet Έκδοση 4-->Ιδιότητες(κάτω δεξιά)-->Χρήση των παρακάτω διευθύνσεων διακομιστή DNS.
Βάλε αυτά
208.67.222.222
208.67.220.220

soc07
22-01-12, 12:51
Λοιπόν υποθέτοντας πως έχεις windows 7.
Έναρξη-->Πίνακας ελέγχου--->Δίκτυο και Ίντερνετ--->Κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης-->Αλλαγή ρυθμίσεων προσαρμογέα(αριστερά στην οθόνη)-->Δεξί κλικ τώρα στην τοπική σύνδεση αν το έχεις με καλώδιο erthnet συνδεδεμένο αλλιώς δεξί κλικ στην σύνδεση ασυρμάτου δικτύου-->Ιδιότητες-->Πρωτόκολλο internet Έκδοση 4-->Ιδιότητες(κάτω δεξιά)-->Χρήση των παρακάτω διευθύνσεων διακομιστή DNS.
Βάλε αυτά
208.67.222.222
208.67.220.220

Ευχαριστώ και πάλι.:oneup: Θα τα δοκιμάσω...:clap:

wega
06-02-12, 21:29
Βρίσκομαι σε περιοχή όπου υπάρχει μόνο ιδιόκτητο δίκτυο του ΟΤΕ. Είμαι συνδρομητής Conn-x με 24άρα γραμμή που με το ζόρι φτάνει τα 7Mbits κι ας απέχω λιγότερο από 1km από το κέντρο του ΟΤΕ. Πληρώνω ένα σεβαστό ποσό στον ΟΤΕ, γύρω στα 50€ τον μήνα και ταχύτητα καλή δεν έχω. Οπότε, λέω τουλάχιστον να καταργήσω το conn-x και να βάλω wind μέσω ΑΡΥΣ βέβαια, αφού για εκτός δικτύου τόσο υποστηρίζει η wind (μέχρι 8Mbits). Είναι άδικο να πληρώνουμε για υπηρεσίες που εν τέλει δεν μας προσφέρονται. Να το κάνω το βήμα; Ποια είναι κι η δική σας γνώμη;

psylos
06-02-12, 21:32
Καλυτερα οσο εισαι στον ΟΤΕ ζητα να σου ελεγξουν τη γραμμη και γιατι εχει τοσο χαμηλο συγχρονισμο, αν εισαι οντως τοσο κοντα στο κεντρο... Μετα κανε την αλλαγη αν θες αλλα για ελεγχους και γενικα παρεμβασεις στο χαλκο βολευει θεωρητικα να εισαι πελατης του ΟΤΕ...

wega
06-02-12, 21:48
Καλυτερα οσο εισαι στον ΟΤΕ ζητα να σου ελεγξουν τη γραμμη και γιατι εχει τοσο χαμηλο συγχρονισμο, αν εισαι οντως τοσο κοντα στο κεντρο... Μετα κανε την αλλαγη αν θες αλλα για ελεγχους και γενικα παρεμβασεις στο χαλκο βολευει θεωρητικα να εισαι πελατης του ΟΤΕ...

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση! Αυτό θα κάνω κι αν δεν δω βελτίωση, την έκανα για wind.

Zinc
07-02-12, 03:00
Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση! Αυτό θα κάνω κι αν δεν δω βελτίωση, την έκανα για wind.

Είχα και εγώ το συγκεκριμένο δίλημμα και σήμερα μπορώ να πω ότι δεν μετάνιωσα καθόλου που έκανα το βήμα. Είμαι στη Wind, δεν έχω γενικά προβλήματα και στο τέλος κάθε μήνα μου μένει και ένα σεβαστό ποσό στην τσέπη. Θα σου πρότεινα λοπόν, βάση προσωπικής εμπερίας, να κάνεις το ίδιο.

wega
07-02-12, 17:59
Φίλε Zinc είσαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της Wind ή πληρώνεις πάγιο στον ΟΤΕ;

christakoss
07-02-12, 20:07
Φίλε Zinc είσαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της Wind ή πληρώνεις πάγιο στον ΟΤΕ;

Δεν συμφέρει η μετάβαση μέσω άρυς.Πάνω κάτω τα ίδια θα πληρώνεις.Για μένα μην προχωρήσεις προς wind αν δεν υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο.Θα βρεις τον μπελά σου σε περίπτωση βλάβης.Όχι φταίει ο Οτέ που είναι η γραμμή,όχι φταίει η wind.Δώσε μας στοιχεία της γραμμής σου και βλέπουμε.Πάντως ότι ταχύτητα πιάνεις με Οτέ πάνω κάτω θα την πιάνεις και με wind.

Codine80
09-02-12, 19:22
Καλησπέρα, έχει κανείς παρακαλώ πολύ να πει καμιά γνώμη στο εξής μου δίλημμα?

Είμαι εδώ και 4 χρόνια σταθερός πελάτης του Conn-x 24 Mbps (10Mbps πραγματικά) και πάρα πολύ ικανοποιημένος τόσο από την σταθερότητα της γραμμής όσο και από την ταχύτητα και την αξιοπιστία...πρόβλημα γενικής φύσεως έχει να μου συμβεί πάνω από 3 χρόνια!!!! το θέμα μου τώρα είναι πως πληρώνω συνολικά 39 ευρώ το μήνα ήτοι 79 το δίμηνο και μέχρι προσφάτως αυτό δεν με επηρέαζε.....όμως όπως πιστεύω συμβαίνει παντού στην σημερινή Ελλάδα, τα εισοδήματα πέφτουν κατακόρυφα και έτσι έφτασα να μου φαίνεται πλέον η τιμή...

Με παίρνει λοιπόν ένα πρωί η Wind καθότι είμαι πελάτης με σύνδεση και μου δίνει προσφορά για ίντερνετ στο δικό τους δίκτυο με 15 ευρώ το μήνα για 12 μήνες και μετά στα 23 ευρώ (αν δεν υπάρξει τότε νέα προσφορά) και επίσης άλλα 5 ευρώ έκπτωση στο πάγιο του κινητού μου εφόρου ζωής.... καταλαβαίνετε ότι μιλάμε για περίπου 368 ευρώ κέρδος το χρόνο.... παρότι έχω ενημερωθεί με λεπτομέρειες για όλα τα διαδικαστικά της μεταφοράς ωστόσο και κυρίως επειδή δουλεύω με το ίντερνετ και την χρειάζομαι την καλή και αξιόπιστη γραμμή έρχεται τώρα και το εύλογο ερώτημα... θα αξίζει το κόπο και το ρίσκο???? η θα την πατήσω και θα βλαστημάω??

Παρακαλώ όποιος έχει κάποια συμβουλή ας μου πει...

Σημ. Περιοχή είναι Κερατσίνι, σύνορα με Νίκαια

wright
09-02-12, 20:50
Στο ίδιο δίλλημα ήμουν και γω. Αντίστοιχα πελάτης ConnX σταθερότητα γραμμής κλπ κάνενα πρόβλημα ποτέ. Παρόλα αυτά λαμβάνοντας σαν προτεραιότητα την οικονόμια στο κλίμα των ημερών έκανα online αίτηση στη WIND πριν 2 εβδομάδες περίπου. Συνδιασμός πολύ δελεαστικής τιμής - για την online αίτηση - Στο τέλος της εβδομάδας περίμένω ενεργοποίηση απο τη WIND στο πρόγραμμα 2play M (23,8 Ευρώ /μήνα). Απο ότι έχω καταλάβει και απο τις συζητήσεις του φόρουμ είναι να μην σου καθήσει το πρόβλημα. Αν και σε γενικές γραμμές έχω καταλήξει σαν συμπέρασμα ότι είναι value for money και αξίζει μια πρόσπαθεια. Εξάλου έχουμε 14 μέρες για υπαναχώρηση :)

Codine80
09-02-12, 21:07
Στο ίδιο δίλλημα ήμουν και γω. Αντίστοιχα πελάτης ConnX σταθερότητα γραμμής κλπ κάνενα πρόβλημα ποτέ. Παρόλα αυτά λαμβάνοντας σαν προτεραιότητα την οικονόμια στο κλίμα των ημερών έκανα online αίτηση στη WIND πριν 2 εβδομάδες περίπου. Συνδιασμός πολύ δελεαστικής τιμής - για την online αίτηση - Στο τέλος της εβδομάδας περίμένω ενεργοποίηση απο τη WIND στο πρόγραμμα 2play M (23,8 Ευρώ /μήνα). Απο ότι έχω καταλάβει και απο τις συζητήσεις του φόρουμ είναι να μην σου καθήσει το πρόβλημα. Αν και σε γενικές γραμμές έχω καταλήξει σαν συμπέρασμα ότι είναι value for money και αξίζει μια πρόσπαθεια. Εξάλου έχουμε 14 μέρες για υπαναχώρηση :)

Αυτό για την υπαναχώρηση δεν το ήξερα.....και αν δεν μετά πρέπει να ξανακάνεις από την αρχή σύνδεση στο Connx υποθέτω... τι να πω. Πάντως συνολικά έχω κάπως απογοητευθεί σε σύνολο από τα γραφόμενα εδώ.... οκ καλό να μπορείς να βρεις κάποιον στην γραμμή για στήριξη αλλά αν ξέρει όσα ξέρεις και εσύ τι να το κάνεις..ας πάρεις κάνα φίλο σου στην τελική...

thenetpoet
09-02-12, 21:37
οι φιλοι που ζητανε γνωμες για μεταφορά απο άλλο παροχο προς wind καλό ειναι να λενε πάντα και την περιοχή τους για να βοηθάνε όσοι ειναι στην ίδια περιοχή..
Το οικονομικό πάντως είναι μεγάλο συν, ειδικά αν έχεις σταθερό και κινητό στη wind έχει πολύ καλές εκπτώσεις..

Codine80
09-02-12, 21:39
οι φιλοι που ζητανε γνωμες για μεταφορά απο άλλο παροχο προς wind καλό ειναι να λενε πάντα και την περιοχή τους για να βοηθάνε όσοι ειναι στην ίδια περιοχή..
Το οικονομικό πάντως είναι μεγάλο συν, ειδικά αν έχεις σταθερό και κινητό στη wind έχει πολύ καλές εκπτώσεις..

Την περιοχή για εμένα την ανέφερα παραπάνω....ελπίζω να υπάρχει κάποιος με wind περιοχή Κερατσίνι-Αμφιάλη

Jacques
26-03-12, 13:34
Καλημέρα,

Είμαι χρόνια στη Forthnet και σκέφτομαι και γω να πάω στο στρατόπεδο της Wind ή της HOL. Η 1η σου δίνει 23,80 ένα χρόνο και η 2η τα ίδια με 28 ευρώ. Φοβάμαι την Wind με αυτά που ακούω αλλά σκέφτομαι ότι είναι πως θα σου κάτσει.... Η προσφορά της είναι superb. Έχει κανένας Wind ή HOL από την περιοχή μου. Και γω Κερατσίνι - Χαραυγή δίπλα στο ΤΕΕ Δραπετσώνας. Αυτή τη στιγμή παίζω σταθερά και καθαρά με forthnet στα ...8mbps.Max Download 900kbyte - 1Mbyte/s

@Codine80 Σε ποιό κέντρο συνδέεσαι?? Εγώ με Κοπή.

Zinc
27-03-12, 00:51
Καλημέρα,

Είμαι χρόνια στη Forthnet και σκέφτομαι και γω να πάω στο στρατόπεδο της Wind ή της HOL. Η 1η σου δίνει 23,80 ένα χρόνο και η 2η τα ίδια με 28 ευρώ. Φοβάμαι την Wind με αυτά που ακούω αλλά σκέφτομαι ότι είναι πως θα σου κάτσει.... Η προσφορά της είναι superb. Έχει κανένας Wind ή HOL από την περιοχή μου. Και γω Κερατσίνι - Χαραυγή δίπλα στο ΤΕΕ Δραπετσώνας. Αυτή τη στιγμή παίζω σταθερά και καθαρά με forthnet στα ...8mbps.Max Download 900kbyte - 1Mbyte/s

@Codine80 Σε ποιό κέντρο συνδέεσαι?? Εγώ με Κοπή.

Δεν έχω εμπειρία από τη συγκεκριμένη περιοχή αλλά γενικά με Wind (και από φίλους που έχουν) δεν έχω ακούσει παράπονα. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος γιατί εκτός από απροβλημάτιστη λειτουργία της γραμμής είχα και μια ελαφρά αύξηση της ταχύτητας με το που "μετακόμισα". HOL δε θα σου συνιστούσα, θεωρώ ότι "φλομώνουν" τον κόσμο στα ψέμματα, υποσχόμενοι πράγματα που δε δίνουν ποτέ.

lazaros75
27-03-12, 15:38
Δεν έχω εμπειρία από τη συγκεκριμένη περιοχή αλλά γενικά με Wind (και από φίλους που έχουν) δεν έχω ακούσει παράπονα. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος γιατί εκτός από απροβλημάτιστη λειτουργία της γραμμής είχα και μια ελαφρά αύξηση της ταχύτητας με το που "μετακόμισα". HOL δε θα σου συνιστούσα, θεωρώ ότι "φλομώνουν" τον κόσμο στα ψέμματα, υποσχόμενοι πράγματα που δε δίνουν ποτέ.


γεια σας, μένω Γέρακα, κοντά στον Ιππικό όμιλο, οδός Σολωμού. ψάχνω για νέα σύνδεση και από Wind μου είπαν πως στην περιοχή χρησιμοποιούν το δίκτυο του OTE. ξέρει κάποιος πως μπορώ να μάθω ταχύτητες internet και αξιοπιστία σταθερής γραμμής?

ευχαριστώ

mephisto
27-03-12, 18:06
Αν έχει πληροφορίες κανείς για Αγια παρασκευη κοντα στα jumbo,γιατι λέω να βάλω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.