PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδέσεις σε normal γραμμή



rmxs
22-01-12, 11:49
Καλημέρα,

Ξεκινάω με τα στατιστικά της γραμμής.

http://img534.imageshack.us/img534/1808/20120122103138.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/534/20120122103138.png/)


(Αγνοήστε τα Far End Indicator errors μιας και είναι 0 στο firmware που έχω αυτό το νούμερο βγάζει)


Όπως βλέπετε πιάνω το μέγιστο στην γραμμή μου μετά απο πολύ πίεση να μου αλλάξουν ένα ζεύγος πέρυσι,που απο τότε δεν είχα σχεδόν ποτέ τέτοιο θέμα.

Το πρόβλημα 1 είναι ότι μόλις κάνω reset και συγχρονίσω κανονικά και παρει και ip δεν μπορώ να μπώ σε κανένα site παρα μόνο με την ip του,αυτό γίνετε για 2-3 λεπτά και μετά φτιάχνει.
Το πρόβλημα μάλλον έχει να κάνει με τους dns αλλά απο πλευράς ότε όλα λένε είναι ok.
Σε επικοινωνία μαζί τους και μιλώντας με έναν τεχνικό μου είπε ότι βρήκαν ένα θέμα στο vlan του οτε το έκανα reset και τώρα θα είναι οk.Ε μετά απο λίγες ώρες πάλι τα ίδια.

Το πρόβλημα συνοδεύετε και απο αποσυνδέσεις ή αποσυγχρονισμό (δεν ξέρω) κάθε μερικές ώρες χωρίς να είναι πάντα έτσι,μπορεί να περάσουν ώρες για να γίνει κάτι τέτοιο.

Σε κάθε αποσύνδεση ή αποσυγχρονισμό μετά ο router συγχρονίζει πιο χαμηλά (12-14) και με noise margin 11-13 απο 9-9.

Τελευταία φορά χθες μου είπαν να μιλήσω με OTENET γιατι απο εκεί δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι και ότι το πρόβλημα είναι απο otenet και θα το φτιάξουν (το τι πρόβλημα έχω ούτε λόγος).Ε απο το 13888 και απο την οτενετ έπεσαν απο τα σύννεφα που ο τεχνικός απο δίπλα είπε να μιλήσω μαζί τους και ότι θα μιλήσουν με τους δίπλα να δούνε τι και πως.

Το θεμα είναι ότι κάθε τόσο που με πετάει και ξανασυνδέομαι για λίγα λεπτά δεν παίζουν οι DNS.

8 Μήνες δούλευε ρολόι
Δεν άλλαξα κάτι σε συσκευές στο σπίτι
Δεν έχω συσκευή τηλεφώνου και φίλτρα
το μοντεμ είναιι στην κεντρική πρίζα
Έχω δοκιμάσει και άλλα μοντεμ με τα ίδια αποτελέσματα


Καμία ιδέα?

Ευχαριστώ πολύ

Geocheats2
22-01-12, 14:04
Δοκίμασε google dns

8.8.8.8
8.8.4.4

rmxs
22-01-12, 14:30
Το έχω δοκιμάσει και πάλι θέλει χρόνο για να μπορώ να μπώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.