PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με μπαταρία στο laptop



star convict
22-01-12, 15:57
Παρακαλώ για τα φώτα των ειδημόνων!
Απο εχθές (21.1.12 ) το βράδυ και αίφνης, το laptop που έχω (toshiba satellite) μόλις το βγάλεις απο την μπρίζα σβήνει! Σαν να μην έχει καθόλου μπαταρία. Ο δείκτης φόρτισης της μπαταρίας - μάλλον - έχει ''κολλήσει'' και γράφει ότι είναι στο 46% και φορτίζει.
Είναι δυνατόν ξαφνικά να ''παρέδωσε πνεύμα'' η μπαταρία ?

star convict
24-01-12, 15:35
Καμμιά ιδέα ??
Κάποιος?

ktsangop
24-01-12, 16:14
Το πιο πιθανό είναι η μπαταρία σου να παρέδωσε πνεύμα. 99%

Μπορεί να είναι και πρόβλημα μητρικής με μικρότερες πιθανότητες.

Μια πιο ακραία πιθανότητα είναι να μην μεταφέρεται ρεύμα από την παροχή στο κύκλωμα της μπαταρίας. Σχεδόν απίθανο καθώς σε αυτές τις περιπτώσεις που χαλάει η επαφή τροφοδοσίας με την μητρική δεν παίρνει καθόλου ρεύμα το laptop.

Αν έχεις πολύμετρο η ξέρεις κάποιον που μπορεί να το χρησιμοποιεί μπορείς να μετρήσεις και την τάση στο σημείο που φορτίζει η μπαταρία αλλά και στην μπαταρία την ίδια για να αποκλείσεις τα 2 λιγότερα πιθανα προβλήματα.

star convict
24-01-12, 16:23
Το πιο πιθανό είναι η μπαταρία σου να παρέδωσε πνεύμα. 99%

Αυτό υποθέτω και εγώ. Απλά μου κάνει εντύπωση το ξαφνικό της ιστορίας!!
Και απο ότι έψαξα λίγο πάω για 50 ευρώ τουλάχιστον!


Αν έχεις πολύμετρο η ξέρεις κάποιον που μπορεί να το χρησιμοποιεί μπορείς να μετρήσεις και την τάση στο σημείο που φορτίζει η μπαταρία αλλά και στην μπαταρία την ίδια για να αποκλείσεις τα 2 λιγότερα πιθανα προβλήματα.

Θα το κοιτάξω και αυτό με το ποτενσιόμετρο
Ευχαριστώ

stefkon
24-01-12, 16:43
Παρακαλώ για τα φώτα των ειδημόνων!
Απο εχθές (21.1.12 ) το βράδυ και αίφνης, το laptop που έχω (toshiba satellite) μόλις το βγάλεις απο την μπρίζα σβήνει! Σαν να μην έχει καθόλου μπαταρία. Ο δείκτης φόρτισης της μπαταρίας - μάλλον - έχει ''κολλήσει'' και γράφει ότι είναι στο 46% και φορτίζει.
Είναι δυνατόν ξαφνικά να ''παρέδωσε πνεύμα'' η μπαταρία ?


Εξαρτάται πόσα χρόνια την έχεις, πόσες φορτίσεις και εκφορτίσεις έχεις κάνει και πως δουλεύεις.
Σε κανονικές συνθήκες χρήσης, μετά από 1 χρόνο αρχίζει και μειώνεται η διάρκεια της μπαταρίας.
Φυσικά υπάρχει περίπτωση να φταίει το τροφοδοτικό (να μην φορτίζει σωστά) ή να υπάρχει πρόβλημα με την μητρική (πρόβλημα με τις επαφές, σπάνια περίπτωση).

star convict
24-01-12, 21:29
Την μπαταρία την έχω ένα χρόνο περίπου - την είχα αλλάξει προ έτους γιατί η πρώτη δεν κρατούσε πολύ μετά απο 3 χρόνια χρήσης.
Τώρα που το λες όμως - για το τροφοδοτικό - η αλήθεια είναι ότι απο την πρώτη στιγμή - με την καινούρια μπαταρία - δεν έκανε καλή επαφή και έπρεπε να το μπαινοβγάζω αρκετές φορές για να αρχίσει να φορτίζει!
Το θέμα είναι τι κάνω τώρα ?
Παίρνω μπαταρία ή αλλάζω τροφοδοτικό?

ktsangop
24-01-12, 22:02
Εφ' όσον το laptop δουλεύει χωρίς μπαταρία, το τροφοδοτικό σου δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Οπότε πρέπει να μετρήσεις με πολύμετρο εαν φτάνει ρεύμα στην μπαταρία.
Αν φτάνει τότε πετάς την μπαταρία στα σκουπίδια.
Αλλιώς δυσκολεύουν τα πράγματα.

Καταλαβαίνω ότι δεν είναι απλό για κάποιον που δεν ξέρει αλλά γιατί να αγοράσεις μπαταρία αφού κάποιος που ξέρει λίγα παραπάνω μπορεί να το δει σε 30 δευτερόλεπτα.

star convict
24-01-12, 22:29
Εφ' όσον το laptop δουλεύει χωρίς μπαταρία, το τροφοδοτικό σου δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Οπότε πρέπει να μετρήσεις με πολύμετρο εαν φτάνει ρεύμα στην μπαταρία.
Αν φτάνει τότε πετάς την μπαταρία στα σκουπίδια.
Αλλιώς δυσκολεύουν τα πράγματα.

Καταλαβαίνω ότι δεν είναι απλό για κάποιον που δεν ξέρει αλλά γιατί να αγοράσεις μπαταρία αφού κάποιος που ξέρει λίγα παραπάνω μπορεί να το δει σε 30 δευτερόλεπτα.

Έχω ειδοποιήσει ένα φίλο να έρθει αύριο με τα εργαλεία του να το μετρήσουμε φίλε ευχαριστώ. Θα ενημερώσω άμεσα για το αποτέλεσμα.

star convict
28-01-12, 19:05
Τελικά για να λυθούν οι απορίες το πρόβλημα είναι η μπαταρία.
Κυνήγη στο ebay για εύρεση μπαταρίας γιατί από ότι είδα εδώ είναι πάνω από 50 ευρώ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.