PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος αποσύνδεσης ΟΤΕ, και «ανανέωση» συμβολαίου τηλεφωνικά



sogrwig
23-01-12, 17:03
Προσοχή σε όσους φεύγουν από τον ΟΤΕ για άλλο πάροχο ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο. Στον τελευταίο λογαριασμό που μου έστειλαν ένα μήνα μετά αφού ολοκληρώθηκε η αλλαγή σε ΟΝ telecoms, με χρεώνουν αυτό:

"Οφειλή λόγω διακοπής Conn-x Double Play 24 Mbps + 60’ κινητά" = 40,650 + ΦΠΑ = 50 ευρώ.

Στο 13888 με ενημέρωσε ο υπάλληλος ότι αυτά τα πληρώνω γιατί έσπασα το 12-μηνο συμβόλαιό μου. Το συμβόλαιο μου με τον ΟΤΕ για το conn-X είχε γίνει το 2008... και έκτοτε δεν έχω υπογράψει απολύτως τίποτα μαζί τους. Του το είπα, και μου είπε ότι βλέπει στο σύστημά τους ότι έγινε η ανανέωση τηλεφωνικά πέρυσι το Δεκέμβρη.

Πέρυσι το Δεκέμβρη έγινε το εξής ωραίο! Χτυπάει το τηλέφωνο, και είναι τεχνικός του ΟΤΕ (έτσι μου συστήθηκε - κλασσική φωνή τεχνικού - πρώην δημοσίου υπαλλήλου - που σου μιλάει στον ενικό χωρίς να σε ξέρει και στο κλείνει γρήγορα), και μου είπε:

«από σήμερα έχεις και 60 λεπτά κινητά δωρεάν στο πάγιό σου» (πριν είχα μόνο απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά, και χωρίς καμία άλλη χρέωση μου έβαλαν και μια ώρα κινητά).

Τον ευχαρίστησα και κλείσαμε.

Αυτό μου είπε (στο 13888) ότι το βλέπει στο σύστημα σαν «τηλεφωνική ανανέωση του συμβολαίου»!!! Νομίζω είναι προφανές ότι είναι παράνομο αυτό να γίνει από το τηλέφωνο, ειδικά όταν δεν μου ανέφερε τίποτα για 12μηνη δέσμευση και τέτοια.

Το τρελό είναι ότι τα χρήματα θα μου τα δώσουν πίσω τώρα... όχι γιατί κατάφερα να αποδείξω ότι είναι παράνομο αυτό που λένε, αλλά γιατί εντελώς συμπτωματικά η μέρα που τελικά άλλαξε η γραμμή μου σε ON, είναι 2 μέρες μετά την ολοκλήρωση του 12-μηνου από την «τηλεφωνική ανανέωση» του συμβολαίου μου. Άρα έκαναν «λάθος» στον λογαριασμό (που τύπωσαν ένα μήνα μετά).


Το κερασάκι: για να πάρω τώρα τα λεφτά πρέπει να πάω σε κατάστημα του ΟΤΕ, στο οποίο θα ξανά-περιγράψω το πρόβλημα, θα συμπληρώσω αίτηση, και στον επόμενο λογαριασμό θα μου επιστραφούν λεφτά αντί να πληρώσω που μου ήρθε σε αυτόν. Ωραίο καψώνι. Μου το ξεκαθάρισε ο υπάλληλος του 13888 ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα αυτός να γράψει το λάθος που βλέπει.... Πρέπει ΕΓΩ να πάω σε κατάστημα του ΟΤΕ.

ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟΙ

030366
23-01-12, 18:51
Χωρίς να έχω διάθεση να αμφισβητήσω κάτι στα όσα λές, η γραμμή είναι στο όνομα σου; Μήπως είναι στο όνομα κάποιου συγγενή σου (του πατέρα σου ας πούμε) Το μόνο πού ίσως θα τους έδινε κάποιο "άλλοθι" είναι να μίλησαν με τον ιδιοκτήτη της γραμμής και κάνοντας ηχογράφηση να έγινε ανανέωση συμβολαίου έπειτα, ξεχνώντας οι δικοι σου να σε ενημερώσουν. Και να σε κάλεσαν μόλις ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία να σε ενημερώσουν από τον ΟΤΕ. Αν έγιναν όμως τα πράγματα ακριβώς έτσι όπως τα αναφέρεις φυσικά και τίθεται θέμα δόλου.. Το θετικό είναι πώς δεν θα πληρώσεις το πόσο, αλλά σου προέκυψε τρέξιμο από το πουθενά..

Vitruvian78
23-01-12, 22:45
Εγώ θα πω οτι γίνεται με δόλο, διοτι πήρανε τηλεφωνο να κάνουν την προσφορά των 4 μηνών με 39,90 απο 41,50 που είναι κανονικά κάθε μήνα, και το σήκωσε η μητέρα μου, η οποία δέχτηκε την προσφορά. Η γραμμή είναι στο όνομα του πατέρα μου, τον οποίο οπως λέει η μητέρα μου, ουτε καν τον ζήτησαν για να το επιβεβαιώσει. Το ποιό χοντρό της υπόθεσης είναι οτι σύμφωνα με τη σύμβαση που είχαμε κάνει, το ποσό διακοπής πριν απο το 12μηνο γράφει οτι είναι €50, ενώ η τηλεφωνική ανανέωση που κάνανε με την μητέρα μου τηλεφωνικά, έχει άλλο τέλος διακοπής, το οποίο ανέρχεται στα €90 και φυσικά αυτό δεν της το αναφέρανε καν!! Το έμαθα όταν πήρα να ρωτήσω κάτι άλλο άσχετο. Διαφορετικά αν έκανα φορητότητα έχοντας υπόψην οτι θα μου έρθει 50€, τελικα θα μου ερχότανε το διπλάσιο. Το ίδιο παθαίνουν και πολλοί άλλοι που αγνοούν οτι τους έγινε ανανεωση και κάνουν φορητότητα σε άλλο πάροχο. Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που σε ανύποπτη στιγμή τους πήρανε απο τον ΟΤΕ και τους κάνανε τηλεφωνικά ανανέωση και ουσιαστικά τους δέσμευσαν χωρίς να το γνωρίζουν.

Lagman
24-01-12, 00:56
Δυστυχώς έτσι είναι μάλιστα τη τελευταία φορά που με πήρανε ήταν ένα κοριτσάκι το οποίο χασκογελούσε φοιτητές πρακτική άσκηση ; Δεν τα έλεγε καλά κλπ. Αυτά τα κόλπα γίνοντε και απο άλλες εταιρίες.
Εμένα απο τον ΟΤΕ άλλα με έχουν ενοχλήσει όσον αφορά τα προσωπικά δεδομένα αλλα θα μου πείτε μόνο ο ΟΤΕ δίνει τα προσωπικά δεδομένα

sogrwig
24-01-12, 01:15
Χωρίς να έχω διάθεση να αμφισβητήσω κάτι στα όσα λές, η γραμμή είναι στο όνομα σου; Μήπως είναι στο όνομα κάποιου συγγενή σου (του πατέρα σου ας πούμε) Το μόνο πού ίσως θα τους έδινε κάποιο "άλλοθι" είναι να μίλησαν με τον ιδιοκτήτη της γραμμής και κάνοντας ηχογράφηση να έγινε ανανέωση συμβολαίου έπειτα, ξεχνώντας οι δικοι σου να σε ενημερώσουν. Και να σε κάλεσαν μόλις ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία να σε ενημερώσουν από τον ΟΤΕ. Αν έγιναν όμως τα πράγματα ακριβώς έτσι όπως τα αναφέρεις φυσικά και τίθεται θέμα δόλου.. Το θετικό είναι πώς δεν θα πληρώσεις το πόσο, αλλά σου προέκυψε τρέξιμο από το πουθενά..

Η γραμμή είναι στο όνομα μου. Στο σπίτι είναι ο πεθερός μου τα πρωινά. Ακόμα και να γινόταν έτσι... μάλλον πάλι εκτεθειμένοι είναι, να κάνουν ανανέωση του συμβολαίου χωρίς να μιλάνε με τον κάτοχο, ή χωρίς να ξέρουν με ποιον μιλάνε να το πω πιο σωστά.

Πάντως, αν "έπρεπε" να πληρώσω το επειδή έτσι θα επέμενε ο ΟΤΕ, ΕΝΝΟΕΙΤΕ ότι θα ακολουθούσε εξώδικο και συνέχεια σε δικαστήρια... Δεν πρέπει κανένας να τους φοβάται όταν έχει τόσο ξεκάθαρα δίκιο. Ανανέωση τηλεφωνικά συμβολαίου, με ρήτρες και νέους όρους, από το τηλέφωνο, δεν γίνετε. Προσοχή μην την πατήσετε.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου στο θέμα.

atlandis
24-01-12, 03:05
Ακόμη και εάν είναι αορίστου χρόνου? Χωρίς ανανέωση?

Άκυρο τώρα το είδα ότι σου έκαναν ανανέωση συμβολαίου.. εμάς δεν είχαν κάνει ανανέωση και δεν είχαμε χρεώσεις τέτοιου τύπου…

Vitruvian78
24-01-12, 12:15
Ακόμη και εάν είναι αορίστου χρόνου? Χωρίς ανανέωση?

Άκυρο τώρα το είδα ότι σου έκαναν ανανέωση συμβολαίου.. εμάς δεν είχαν κάνει ανανέωση και δεν είχαμε χρεώσεις τέτοιου τύπου…

Μα δεν είναι και ξεκάθαρες οι χρεώσεις που κάνει....ανάλογα τι πακέτο έχεις σου έχει και το ανάλογο κουστούμακι ο ΟΤΕ!! Σε εμένα είναι 90, στον άλλο που έχει 24αρι πακέτο είναι 120 και παει λέγοντας....

pat122
24-01-12, 13:16
καλές οι τηλεφωνικές συναλλαγές αλλά απ'οτι φαίνεται πολλές φορές προσπαθούν οι πάροχοι να στα φάνε χωρίς να το καταλάβεις...

τουλάχιστον να σου δώσουν τα λεφτά πίσω...

030366
24-01-12, 18:20
Αυτές οι αυθαίρετες ανανεώσεις γίνονται μέσα από τον ΟΤΕ η από εξωτερικό συνεργάτη;

Πάντως αν ηχογραφείται η κληση για την ανανέωση με την συγκατάθεση και του πελάτη νομίζω πώς νομικά είναι καλυμμένη η εταιρία.

FuS
24-01-12, 21:01
Γίνονται απο υπαλλήλους του οτε ή θυγατρικών και μόνο.

Οι κλήσεις καταγράφονται.
Ζητήστε ακρόαση κλήσης.

paspro
25-01-12, 00:48
Στον πολιτισμένο κόσμο ανανέωση οποιουδήποτε τύπου συμβολαίου γίνεται μόνο με έντυπο κείμενο που έχει την υπογραφή αυτού που έχει κάνει το αρχικό συμβόλαιο σε 2 αντίγραφα, το ένα στον κάτοχο του συμβολαίου και το άλλο στην εταιρία. Οτιδήποτε άλλο είναι άκυρο και παράνομο.

valen_gr
25-01-12, 01:00
ποιος το λεει αυτο?εσυ?

FuS
25-01-12, 01:49
Προφανώς <μόνο> αυτός το λέει.

paspro
25-01-12, 02:16
Αυτό το λέει ο νόμος.

ep103855
25-01-12, 13:21
Στον πολιτισμένο κόσμο ανανέωση οποιουδήποτε τύπου συμβολαίου γίνεται μόνο με έντυπο κείμενο που έχει την υπογραφή αυτού που έχει κάνει το αρχικό συμβόλαιο σε 2 αντίγραφα, το ένα στον κάτοχο του συμβολαίου και το άλλο στην εταιρία. Οτιδήποτε άλλο είναι άκυρο και παράνομο.

σε μερικές περιπτώσεις ανανέωση γίνεται αυτόματα αν μέσα σε ενα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα κανένα απο τα 2 μέρη της συμφωνίας δεν δώσει "αίτημα διακοπής". ας αφήσουμε τι λένε οι νόμοι και ας δούμε πρώτα τι λένε τα συμβόλαια ...

Vitruvian78
25-01-12, 15:02
σε μερικές περιπτώσεις ανανέωση γίνεται αυτόματα αν μέσα σε ενα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα κανένα απο τα 2 μέρη της συμφωνίας δεν δώσει "αίτημα διακοπής". ας αφήσουμε τι λένε οι νόμοι και ας δούμε πρώτα τι λένε τα συμβόλαια ...

Είχα την εντύπωση οτι αν κλείσεις 12μηνο και δεν κάνεις ανανέωση, η σύμβαση μετατρέπεται σε αορίστου, την οποία μπορείς να διακόψεις ανα πάσα στιγμή....αυτο δεν ισχύει;

valen_gr
25-01-12, 20:00
Αυτό το λέει ο νόμος.

Ποιός νόμος?

Γιατί να ξέρεις, υπάρχει πρόβλεψη και για τηλεφωνικές συναλλαγές/συμφωνίες.

Αν μου έλεγες οτι δεν τηρήθηκαν οι απαραίτητες προυποθεσεις (ταυτοποιηση πελάτη, επιβεβαιωση στοιχειων, πληρη ενημερωση κλπ) να το δεχτω. Οχι ομως και οτι οι τηλεφωνικες συναλλαγές/συμφωνίες δεν ειναι νομιμες, αυτο που λες δεν ισχυει.

Piparas
25-01-12, 20:17
Είχα την εντύπωση οτι αν κλείσεις 12μηνο και δεν κάνεις ανανέωση, η σύμβαση μετατρέπεται σε αορίστου, την οποία μπορείς να διακόψεις ανα πάσα στιγμή....αυτο δεν ισχύει;


Ισχύει, απλά όταν παρέλθει το 12μηνο αρχίζουν τα τηλέφωνα για να σε δεσμεύσουν ξανά.

FuS
26-01-12, 01:50
σε μερικές περιπτώσεις ανανέωση γίνεται αυτόματα αν μέσα σε ενα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα κανένα απο τα 2 μέρη της συμφωνίας δεν δώσει "αίτημα διακοπής". ας αφήσουμε τι λένε οι νόμοι και ας δούμε πρώτα τι λένε τα συμβόλαια ...

Δεν ξέρω αν έχεις υπογράψει ποτέ τέτοιο συμβόλαιο αλλά εγώ προσωπικά όχι.

Με τις λίγες γνώσεις που έχω, ΑΝ δεις ποτέ τέτοιο όρο είναι 100% καταχρηστικός.

Και να επαναλάβω, το ό,τι γράφεται σε ένα συμβόλαιο ΔΕΝ σημαίνει ότι είναι και νόμιμο.
Για αυτό υπάρχουν οι δικηγόροι και τα δικαστήρια.

........Auto merged post: FuS added 2 minutes and 53 seconds later ........


.......ας αφήσουμε τι λένε οι νόμοι και ας δούμε πρώτα τι λένε τα συμβόλαια ...

Εδώ, αν δεν μπερδεύτηκες (πχ. να ήθελες να πεις κάτι άλλο), τότε προφανώς αστειεύεσαι.. ;)

sogrwig
26-01-12, 15:51
Πάντως αν ηχογραφείται η κληση για την ανανέωση με την συγκατάθεση και του πελάτη νομίζω πώς νομικά είναι καλυμμένη η εταιρία.

Ακριβώς αυτό λες εδώ είναι που έχει σημασία. Η συγκατάθεση του πελάτη. Γιατί ακόμα και να ισχύει ότι καλύπτονται νομικά από το τηλέφωνο, σημασία έχει ΤΙ σου λένε στο τηλέφωνο.

Από αυτό το διάλογο:

- «Γεια σας… Από σήμερα έχετε και 60’ δωρεάν κινητά»
- «Α ευχαριστώ»
- «Γεια σας»
- «Γεια»

...απουσιάζουν φράσεις όπως: «δωδεκάμηνη δέσμευση», «ανανέωση συμβολαίου», «τέλος πρόωρης διακοπής», κ.α. Συνεπώς το ηχογραφημένο μήνυμα, δε νομίζω να είναι κάτι που σε κάποιο δικαστήριο τους δικαιώνει αυτόματα. Έχουν και οι διάλογοι σημασία. Όπως και με ποιόν γίνετε ο διάλογος (με εμένα ή τον πεθερό μου που τυχαίνει και απαντάει το τηλέφωνο τα πρωινά).

paspro
27-01-12, 03:44
Πρόσφατα έκανα ανανέωση συμβολαίου στην Vodafone με αγορά νέου κινητού (με επιχορήγηση). Την διαδικασία την έκανα μέσω Internet και σε 2 μέρες ήρθε στο σπίτι το νέο κινητό μαζί με το ανανεωμένο συμβόλαιο σε δύο αντίτυπα. Υπέγραψα τα 2 αντίγραφα, κράτησα το ένα και το άλλο το έδωσα στον courier που θα επέστρεφε στην Vodafone. Μου έδωσε το κινητό, πήρε το ένα αντίγραφο του συμβολαίου και έφυγε. Αυτή είναι η σωστή και νόμιμη διαδικασία ανανέωσης συμβολαίου με κάποια εταιρία.

FuS
27-01-12, 04:04
Ουσιαστικά το νόμιμο (και αυτό που ισχύει στο δικαστήριο) είναι αυτά που αναφέρει το ΦΕΚ παρακάτω

Αν έχετε χρόνο, ρίξτε μια ματιά :)

paspro
27-01-12, 04:22
Ουσιαστικά το νόμιμο (και αυτό που ισχύει στο δικαστήριο) είναι αυτά που αναφέρει το ΦΕΚ παρακάτω

Αν έχετε χρόνο, ρίξτε μια ματιά :)

Σύμφωνα με το Άρθρο 3, Παράγραφος 1 στη σελίδα 6, που νομίζω ότι έχει να κάνει με το θέμα μας, κάθε σύμβαση μεταξύ καταναλωτή και προμηθευτή (υπηρεσίας) είναι άκυρη αν δεν καταρτισθεί με έγγραφο που πρέπει να αναγράφει όσα λέει το άρθρο αυτό στη συνέχεια. Επομένως, "προφορικές" συμφωνίες δεν είναι νόμιμες.

FuS
27-01-12, 04:41
Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο που αναφέρεις.
Αν θέλεις μου το δείχνεις φυσικά.

Αν εννοείς το έντυπο υπαναχώρησης αυτό δίδεται πάντα με την πρώτη σύμβαση.
Και αν ζητήθει, υπάρχει στο site κάθε εταιρίας ή στέλνουν στον πελάτη.

Κάτσε, γιατί είναι και η ώρα περίεργη :p
κατάλαβα τι εννοείς

Αυτά που αναφέρει υπάρχουν από την αρχική σύμβαση και δεν χρειάζεται να ξανασταλούν (καλύπτεται).
Αν μεταβάλλονται οι όροι τις σύμβασης (τιμή, δέσμευση, τέλος απενεργοποίησης κλπ) τότε υποχρεούνται να ενημερώσουν. Πρόσεξε όμως, όταν λένε εγγράφως καλύπτεται και με την προβολή στο site αρκεί να έχουν ενημερώσει επαρκώς προφορικά τον πελάτη τους για το ποιο πακέτο θα έχει και αν υπάρχει μεταβολή όρων.

H ανανέωση του πακέτου έτσι όπως έγινε στον sogrwig προφανώς και είναι παραπλανητική

paspro
27-01-12, 04:49
Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο που αναφέρεις.
Αν θέλεις μου το δείχνεις φυσικά.

Αν εννοείς το έντυπο υπαναχώρησης αυτό δίδεται πάντα με την πρώτη σύμβαση.
Και αν ζητήθει, υπάρχει στο site κάθε εταιρίας ή στέλνουν στον πελάτη.

Μα μιλάω με βάση το αρχείο που έβαλες εσύ, στη σελίδα 6!

FuS
27-01-12, 05:06
Βασικά λόγω της ώρας μπερδεύτηκα :p
Δες παραπάνω :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.