PDA

Επιστροφή στο Forum : US Robotics 9105 απορίες....



Σελίδες : [1] 2

vspyr
28-04-04, 14:06
1) Ξέρει κανείς αν δουλεύει σε Intracom DSLAM;

2) Συμφέρει γενικά η σύνδεση με Ethernet αντί USB και γιατί ;

3) Πρέπει να βάλω κάρτα Ethernet στο PC μου για Ethernet;

wintech2003
28-04-04, 14:13
1) Γενικώς όλα τα adsl modem παίζουν παντού - πλην ορισμένων εξαιρέσεων.

2) ΣΙΓΟΥΡΑ!! Μονο το οτι τρώει πολυ λιγότερους πόρους από την CPU φτάνει...

3) Οι καινουργιες μητρικές στην πλειάδα τους έχουν ενσωματομένη κάρτα δικτύου. Αν δεν έχεις τότε βάλε μια καρτούλα δικτύου.. Υπάρχουν και HP κάρτες δικτύου με 15 ευρώ αν θες κατι επώνυμο

EvilHawk
28-04-04, 14:21
ρίξε μια ματιά σε αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=73764

cosmos
28-04-04, 14:23
2) ΣΙΓΟΥΡΑ!! Μονο το οτι τρώει πολυ λιγότερους πόρους από την CPU φτάνει...

Προσωπικά θα πρόσθετα:
- μεγαλύτερη αξιοπιστία στο pc
- χαμηλότερο latency

r3b
28-04-04, 23:12
[censored]

WAntilles
29-04-04, 00:28
Το βασικό δεν είπατε: οτι τα USB-modems είναι winmodems στην πλειοψηφία τους, και ελάχιστα από αυτά παίζουν σε κάποιο αλλο λειτουργικό εκτός απο windows.


Αν αυτό όντως ισχύει τότε

ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΑ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ.

Cosmos, ξέρεις τίποτα γι' αυτό;



Πρέπει να βάλω κάρτα Ethernet στο PC μου για Ethernet;


Αν δεν έχει η motherboard σου ναι.

Μία πολύ αξιόπιστη και επώνυμη λύση είναι η 3C-905C-TX της 3COM στα €30.

pelasgian
29-04-04, 01:18
Ρε παιδιά, λίγα μαλλιά μας μείνατε, μην τα χάσουμε και αυτά! Είναι δυνατόν να είναι winmodem το adsl router με ξεχωριστό επεξεργαστή, δικό του λειτουργικό, δικό του flash δίσκο και switch;

Θα ... αυτοπυρποληθώ σε ένδειξη διαμαρτυρίας με αυτό που είπατε!

wintech2003
29-04-04, 01:47
pelasgian,

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου. Όσο και αν έψαξα "adsl winmodem" δεν βρήκα... :)

cosmos
29-04-04, 08:43
Το βασικό δεν είπατε: οτι τα USB-modems είναι winmodems στην πλειοψηφία τους, και ελάχιστα από αυτά παίζουν σε κάποιο αλλο λειτουργικό εκτός απο windows.


Αν αυτό όντως ισχύει τότε

ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΑ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ.

Cosmos, ξέρεις τίποτα γι' αυτό;
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δυστυχώς, η σύνδεση USB απαιτεί υποστήριξη από το λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή, έναν driver αν θέλεις. Ο driver μπορεί να υπάρχει, μπορεί και όχι. Λ.χ. το speedtouch USB (το "σελάχι") είναι πολυαγαπημένο USB ADSL modem στο Linux, λόγω των σχετικών οδηγών που υπάρχουν για αυτό σε αυτήν την πλατφόρμα. Αποτελεί την εξαίρεση όμως. Για τα Jetspeed λ.χ. δε γνωρίζω κατά πόσο υπάρχουν stable οδηγοί για άλλες πλατφόρμες, εκτός από Windows... Δες παρακάτω και για τη συνολική απάντηση.


Ρε παιδιά, λίγα μαλλιά μας μείνατε, μην τα χάσουμε και αυτά! Είναι δυνατόν να είναι winmodem το adsl router με ξεχωριστό επεξεργαστή, δικό του λειτουργικό, δικό του flash δίσκο και switch;
Αλίμονο, κανένας δε ζητά το κακό της κεφαλής σου! ;) Από την άλλη το σχόλιο του r3b είναι σωστό εν μέρει. Πραγματικά όπως αναφέρεις, δεν πραγματοποιείται στο PC network-related επεξεργασία, μια που γίνεται από το modem. Για αυτό το λόγο και ο r3b παραλλήλησε τα ADSL modems με "winmodems" και όχι με "softmodems".

H διαφορά μάλλον σας είναι γνωστή, αλλά αναφέρω απλώς ότι και τα 2 απαιτούν κάποιο software να τρέχει στο host pc. Για τα winmodems μπορεί να είναι κάποιο μικρό glue logic/λειτουργίες υψηλού επιπέδου, ενώ στα softmodems και οι βασικές λειτουργίες τους πραγματοποιούνται στο host. (ΒΤW, αν και ο όρος "Winmodem" πρωτοβγήκε από ένα μοντέλο της USR, καθιερώθηκε με το απίστευτο V.90 chipset της Lucent: απλά το καλύτερο modem chipset/driver που υπήρξε ποτέ ΙΜΗΟ!) Ξαναγυρίζοντας στο θέμα μας, ο r3b υποστήριξε το χαρακτηρισμό winmodems λόγω του απαιτούμενου λογισμικού "USB driver" αν θέλετε που πρέπει να υπάρχει, ώστε να καταστεί δυνατή η σύνδεση.

Στο ρεσουμέ:

μην πέφτετε να φάτε τον r3b και γω winmodems θα τα έλεγα, αν είχαν ΜΟΝΟ θύρα USB, γιατί θα έπρεπε να έχω ειδικούς drivers για το λειτουργικό της αρεσκείας μου :)
και στα USB και στα μη-USB modems οι λειτουργίες γίνονται πάνω στο modem
LT winmodem rulez! :)



Θα ... αυτοπυρποληθώ σε ένδειξη διαμαρτυρίας με αυτό που είπατε!Κάλμα, κάλμα. Καλή η φωτιά, αλλά για να ζεσταινόμαστε, άντε να καίμε και κανά τσιγάρο! ;)

pelasgian
29-04-04, 15:58
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δυστυχώς, η σύνδεση USB απαιτεί υποστήριξη από το λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή, έναν driver αν θέλεις. Ο driver μπορεί να υπάρχει, μπορεί και όχι. Λ.χ. το speedtouch USB (το "σελάχι") είναι πολυαγαπημένο USB ADSL modem στο Linux, λόγω των σχετικών οδηγών που υπάρχουν για αυτό σε αυτήν την πλατφόρμα. Αποτελεί την εξαίρεση όμως. Για τα Jetspeed λ.χ. δε γνωρίζω κατά πόσο υπάρχουν stable οδηγοί για άλλες πλατφόρμες, εκτός από Windows... Δες παρακάτω και για τη συνολική απάντηση.


Το usb κάνει προσομοίωση πόρτας δικτύου, ως εκ τούτου είναι πιο ασταθές, πιο αργό και πιο απαιτητικό από τον υπολογιστή και για χαζομαρούρες τώρα. Και το speedtouch ακόμα που έγραψε η ΕΤΑΙΡΙΑ driver για Linux το έκανε βασικά για διαφημιστικούς λόγους «το μόνο μόντεμ με πλήρη υποστήριξη για Linux κλπ». Οι χάκερς του Λίνουξ ΠΟΤΕ δεν θα ξοδεύαν το χρόνο τους σε έναν driver που θα τους έδινε λιγότερα από όσα έχουν.

Το μοναδικό πλεονέκτημα του usb είναι ότι δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις ethernet, πληρώνοντας κάπου 20 ευρώ να πάρεις κάτι καλό. Όλα τα άλλα είναι μειονεκτήματα. Το δικό μου μηχάνημα έχει πάντα ethernet και έχω και καμιά 10αριά κάρτες πέρα δώθε για παν ενδεχόμενο.



Αλίμονο, κανένας δε ζητά το κακό της κεφαλής σου! ;) Από την άλλη το σχόλιο του r3b είναι σωστό εν μέρει. Πραγματικά όπως αναφέρεις, δεν πραγματοποιείται στο PC network-related επεξεργασία, μια που γίνεται από το modem. Για αυτό το λόγο και ο r3b παραλλήλησε τα ADSL modems με "winmodems" και όχι με "softmodems".


Αν έχει usb κάνει emulation μία ethernet. Και πές μου, δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις τον επεξεργαστή σου από το να κάνει emulation hαrdware που κάνει 20 ευρώ; Software είναι, σε κάνα «στρίμωγμα» σου κλέβει υπολογιστική ισχύ.




Ξαναγυρίζοντας στο θέμα μας, ο r3b υποστήριξε το χαρακτηρισμό winmodems λόγω του απαιτούμενου λογισμικού "USB driver" αν θέλετε που πρέπει να υπάρχει, ώστε να καταστεί δυνατή η σύνδεση.


στο winmodem είχες ένα controller-less modem, στο adsl αυτό δεν υπάρχει. Στο winmodem έχεις μειονεκτήματα θες δεν θες, ενώ εδώ έχει επιλογή να βάλεις ethernet. Τα winmodems τρέχουν σε windows μόνο, ενώ το us robotics δουλεύει με Linux, για την ακρίβεια τρέχει Linux τo ίδιο (busybox linux 0.6), για αυτό άλλωστε και είναι τόσο γρήγορο και τόσο σταθερό και τόσο ΦΤΗΝΟ!

sdikr
29-04-04, 17:17
για την ακρίβεια τρέχει Linux τo ίδιο (busybox linux 0.6), για αυτό άλλωστε και είναι τόσο γρήγορο και τόσο σταθερό και τόσο ΦΤΗΝΟ!

Αυτό τώρα πως το ενοείς;
δηλάδή επειδή έχει linux είναι πιο γρήγορο, ή πιο σταθερό , τα zynos και cisco ios τί είναι;
Bάλτο το Usrobotics και πες μας μέτα πως τα πήγες, ή τουλάχιστον όσοι το έχουν ας μας πούνε πως δουλέυει και ΠΟΥ δουλέυει.

παράδειγμα πχ, το Planet ade4000 έχει alcatel chipset, τα ιντρακομ έχουνε alcatel chipset, λογικό συμπέρασμα, δουλέυει το planet στα ιντρακομ......ΑΜ ΔΕ που δουλέυει.
Και τα zyxel εχουν alcatel chipset αλλα δουλέυουν με Ιντρακομ.
(και θα μου πεις, ή ιντρακομ φταιει, ελα όμως που αρκετοί πρέπει να το δεχτουμέ ή να μετακομίσουμε)

cosmos
29-04-04, 20:35
Αλίμονο, κανένας δε ζητά το κακό της κεφαλής σου! ;) Από την άλλη το σχόλιο του r3b είναι σωστό εν μέρει. Πραγματικά όπως αναφέρεις, δεν πραγματοποιείται στο PC network-related επεξεργασία, μια που γίνεται από το modem. Για αυτό το λόγο και ο r3b παραλλήλησε τα ADSL modems με "winmodems" και όχι με "softmodems".


Αν έχει usb κάνει emulation μία ethernet. Και πές μου, δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις τον επεξεργαστή σου από το να κάνει emulation hαrdware που κάνει 20 ευρώ; Software είναι, σε κάνα «στρίμωγμα» σου κλέβει υπολογιστική ισχύ.
20 ευρώ, αν σου βγαίνει το modem 200 είναι διαφορετικό από το αν σου βγαίνει 60 ;) Και εν πάσει περιπτώσει η θέση μου δε δόθηκε προς υπεράσπιση των USB, αλλά προς μια φιλοσοφική "παραλλήλιση". Τουναντίον, υποστηρίζω χίλιες φορές Ethernet με κάρτα από τις φθηνιάρες, παρά την καλύτερη USB...




Ξαναγυρίζοντας στο θέμα μας, ο r3b υποστήριξε το χαρακτηρισμό winmodems λόγω του απαιτούμενου λογισμικού "USB driver" αν θέλετε που πρέπει να υπάρχει, ώστε να καταστεί δυνατή η σύνδεση.


στο winmodem είχες ένα controller-less modem, στο adsl αυτό δεν υπάρχει.
Έτσι ακριβώς! Και στο ένα έχεις RJ11 και στο άλλο έχεις και RJ45! ;) Δες το παραπάνω σχόλιο


... ενώ το us robotics δουλεύει με Linux, για την ακρίβεια τρέχει Linux τo ίδιο (busybox linux 0.6), για αυτό άλλωστε και είναι τόσο γρήγορο και τόσο σταθερό και τόσο ΦΤΗΝΟ!
Όσο και να αγαπάω τα iptables, με κάλυψε απόλυτα ο sdikr στο σημείο αυτό! ;)

pelasgian
29-04-04, 22:42
για την ακρίβεια τρέχει Linux τo ίδιο (busybox linux 0.6), για αυτό άλλωστε και είναι τόσο γρήγορο και τόσο σταθερό και τόσο ΦΤΗΝΟ!

Αυτό τώρα πως το ενοείς;
δηλάδή επειδή έχει linux είναι πιο γρήγορο, ή πιο σταθερό , τα zynos και cisco ios τί είναι;


Ενδεχομένως το ίδιο γρήγορα και σταθερά αλλά όχι τόσο φτηνά. Είναι "ιδιωτική τεχνολογία" (proprietary technology) οπότε δεν έχει τον έλεγχο και τις διορθώσεις του "ανοικτού κώδικα" (open source) γιατί δεν δέχεται τη κριτική και τις διορθώσεις μίας τεράστιας κοινότητας (peer review).



Bάλτο το Usrobotics και πες μας μέτα πως τα πήγες, ή τουλάχιστον όσοι το έχουν ας μας πούνε πως δουλέυει και ΠΟΥ δουλέυει.

βάζω στοίχημα 86 ευρώ ότι δουλεύει παντού. Για θετικά review δες στο emule forum. Βασικά, όπου και να δεις, θα βρεις ΜΟΝΟ θετικά review. Απλά δοκίμασε zyxel spontaneous reboot zyxel problem στο google και μετά τα ίδια για το usrobotics. Σε άλλο thread είχα δώσει links γιατί θα δουλεύει.




(και θα μου πεις, ή ιντρακομ φταιει, ελα όμως που αρκετοί πρέπει να το δεχτουμέ ή να μετακομίσουμε)

γιατί; επειδή είναι ελληνική εταιρεία, για αυτό θα φταίει; Δεν είναι μόνο το chipset που κάνει το modem. Αν ήταν μόνο το chipset θα σου δίναν ένα τσιπάκι να το βάλεις στη πρίζα και να έχεις modem.

vspyr
29-04-04, 23:33
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Περιμένουμε από κάποιον που θα το τεστάρει(;) σε Intracom.

2 links με συζητήσεις για το 9105:

http://forum.emule-project.net/index.php?showtopic=39030

http://forum.emule-project.net/index.php?showtopic=37048

vspyr
29-04-04, 23:43
Επιπλέον, για διαφορές USB-Ethernet, στο site της US-Robotics έχει το παρακάτω pdf:

http://www.usr.com/download/whitepapers/usb-vs-ethernet.pdf

EvilHawk
29-04-04, 23:50
vspyr, μήν βάζεις link απο το forum.mule-project.net, δεν δουλέυουν.. :wink:

ZoltriX
30-04-04, 00:06
vspyr τα λινκς στο φορουμ emule δεν δουλευουν :/

sdikr
30-04-04, 01:01
Παράθεση:

Bάλτο το Usrobotics και πες μας μέτα πως τα πήγες, ή τουλάχιστον όσοι το έχουν ας μας πούνε πως δουλέυει και ΠΟΥ δουλέυει.


βάζω στοίχημα 86 ευρώ ότι δουλεύει παντού. Για θετικά review δες στο emule forum. Βασικά, όπου και να δεις, θα βρεις ΜΟΝΟ θετικά review. Απλά δοκίμασε zyxel spontaneous reboot zyxel problem στο google και μετά τα ίδια για το usrobotics. Σε άλλο thread είχα δώσει links γιατί θα δουλεύει.


Δεν σου είπα να βάλουμε στοίχημα, σου είπα βάλτο να μας πεί αν δουλέυει,
οσο για το zyxel, εγω δεν ειχα κάποιο πρόβλημα με reboot problem, τώρα άν εσένα σε κυνηγάνε για να σου κάνουν το stealth scan μην πέρνεις τίποτα.

Κατα 90 % το κομάτι "modem" της adsl συσκευής είναι το chipset, δευτερό τα protocols που έχει ενεργοποιημένα.
Δεν έχω συμφέροντα με την zyxel απλά ειναι κάτι που δοκίμασα και εμπιστέυομαι καθως και πολυς κόσμος εδω μέσα. Το να υποθέτεις οτι το usrobotics δουλέυει είναι λάθος, αν κάποια στιγμή το δοκιμάσεις τότε έλα να μας πείς.


ΥΓ. τα usrobotics τα έδινε η sparknet με πελάτες που είχαν alcatel (anco) dslam αλλά ποτέ με Intracom, siemens , λες να μην τα δοκιμάσανε;

vspyr
30-04-04, 09:31
Παιδιά συγνώμη για τα links αλλά δεν το ήξερα!!!
Θα βάζω τη διεύθυνση χωρίς link.

cosmos
30-04-04, 09:58
για την ακρίβεια τρέχει Linux τo ίδιο (busybox linux 0.6), για αυτό άλλωστε και είναι τόσο γρήγορο και τόσο σταθερό και τόσο ΦΤΗΝΟ!

Αυτό τώρα πως το ενοείς;
δηλάδή επειδή έχει linux είναι πιο γρήγορο, ή πιο σταθερό , τα zynos και cisco ios τί είναι;


Ενδεχομένως το ίδιο γρήγορα και σταθερά αλλά όχι τόσο φτηνά.
Δε συμφωνώ με αυτή τη σύνταξη, γιατί βγάζει έμμεσα ότι το ΙΟS, αν και ακριβότερο, δεν ξεπερνάει ένα Linux/iptables συνδυασμό. Και βέβαια τον ξεπερνάει. Απλά για τα λίγα φράγκα, ένας συνδυασμός Linux/iptables είναι εξαιρετικός. Όπως και ένας Free/OpenBSD με ipfilter/ipfw. Πώς να το κάνουμε, ένα PIX ή ένα Sonicwall ή ένα Netscreen είναι άλλο πράγμα. Εκτός και αν πιστεύεις ότι είναι τυχαίο το ότι το Internet πατάει πάνω σε Cisco και όχι σε Linux routing boxes. Όχι, δεν οφείλεται στο promotion της Cisco μόνο... Το επίπεδο της εξειδίκευσης αυτών των εταιριών είναι απλά διαφορετικό, με κεντρικό έλεγχο στο development, έντονο quality control και άμεση υποστήριξη του πελάτη.

Και με αυτό το σχόλιο να ξεκαθαρίσω ότι είμαι υπέρμαχος του Open Source! Λατρεύω λ.χ. το FreeBSD και τις [b]αξιόπιστες[/β] firewalling λύσεις που βγάζω με εξοπλισμό με λίγα λεφτά. Απλά, ανάλογα με το πρόβλημα διαλέγεις και τη λύση. ΄




Bάλτο το Usrobotics και πες μας μέτα πως τα πήγες, ή τουλάχιστον όσοι το έχουν ας μας πούνε πως δουλέυει και ΠΟΥ δουλέυει.

βάζω στοίχημα 86 ευρώ ότι δουλεύει παντού. Για θετικά review δες στο emule forum. Βασικά, όπου και να δεις, θα βρεις ΜΟΝΟ θετικά review. Απλά δοκίμασε zyxel spontaneous reboot zyxel problem στο google και μετά τα ίδια για το usrobotics.
Χαίρομαι και πραγματικά το ελπίζω να είναι έτσι! Μακάρι να είχα ένα να το τεστάρω. Όμως υπάρχουν "Lies, damned lies and statistics". Με άλλα λόγια, πόσες συσκευές 9105 έχουν πουληθεί; Πόσα Prestige 650; Νομίζω καταλαβαίνεις που θέλω να καταλήξω ;)

pelasgian
30-04-04, 17:02
Αυτό τώρα πως το ενοείς;
δηλάδή επειδή έχει linux είναι πιο γρήγορο, ή πιο σταθερό , τα zynos και cisco ios τί είναι;

Ενδεχομένως το ίδιο γρήγορα και σταθερά αλλά όχι τόσο φτηνά.

Δε συμφωνώ με αυτή τη σύνταξη, γιατί βγάζει έμμεσα ότι το ΙΟS, αν και ακριβότερο, δεν ξεπερνάει ένα Linux/iptables συνδυασμό. Και βέβαια τον ξεπερνάει. Απλά για τα λίγα φράγκα, ένας συνδυασμός Linux/iptables είναι εξαιρετικός.


Αυτή η σύνταξη αποσκοπούσε στο να ΜΗΝ φέρει τη συζήτηση σε επίπεδο τεχνικών δεδομένων και αφορισμών των οποίων η επίδραση λίγο μπορεί να μετρηθεί στη πράξη της δικής μας χρήσης του δικτύου (πέραν φυσικά του προφανούς ότι ή δουλεύει ή όχι) το τι QoS θα σου δώσει το ένα και τι το άλλο δεν έχει κάποια πηγή στοιχείων που να συνιστά πρακτική και ουσιαστική μέτρηση. Αν έχει, θα χαρώ αν την μοιραστείς μαζί μας. Η τιμή πάντως είναι ένα προφανές δεδομένο, το spontaneous reboot rate ένα άλλο, και σχετικά με το τρίτο προφανές δεδομένο θα το γνωρίζουμε όταν τοποθετήσω ένα. Με δεδομένο τον ΟΤΕ, ελπίζω να είναι πριν το φθινόπωρο. Πάντως το ότι το usrobotics είναι φτηνότερο το ωφείλει σε μεγάλο βαθμό στο ότι είναι ένα linux box κατά βάσην οπότε δεν ξοδέψαν πόρους σε R&D για να φτιάξουν το δικό τους OS. (Ο kernel είναι ένα πράγμα με 4.000.000 γραμμές περίπου και νομίζω ότι μπορεί να ακριβήνει λίγο ένα προϊόν αν τον γράψει κάποιος μόνος του, δεν νομίζεις;)




Bάλτο το Usrobotics και πες μας μέτα πως τα πήγες, ή τουλάχιστον όσοι το έχουν ας μας πούνε πως δουλέυει και ΠΟΥ δουλέυει.

Εγώ κάποια στιγμή θα πάρω και θα σας πω, (το σκεπτικό «δεν θα γίνω εγω το πειραματόζωο» δεν με αφορά, ούτε το βλέπω έτσι, ούτε με τρομάζει), αλλά μπορεί να αργήσω και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι που θέλουν ένα modem τώρα δεν παίρνουν το συγκεκριμένο. Πες ότι δεν δουλεύει! Και τι έγινε; πήγαινέ το πίσω και ΤΟΤΕ δώσε τα επιπλέον 120 ευρώ να πάρεις ένα Zyxel 652R. Νομίζω ότι η μικρή πιθανότητα ρίσκου να πας άλλη μία φορά στο μαγαζί για να πάρεις κάτι άλλο αξίζει 120 ευρώ, αναλόγως βέβαια και πόσο πληρώνεται κανείς την ώρα. (αν σκεφτείς βέβαια πόσην ώρα ξοδεύουμε εδώ, μάλλον δεν μας αφορά.)
[/quote]



Όμως υπάρχουν "Lies, damned lies and statistics". Με άλλα λόγια, πόσες συσκευές 9105 έχουν πουληθεί; Πόσα Prestige 650; Νομίζω καταλαβαίνεις που θέλω να καταλήξω ;)


Πες με χαζό, αλλά όχι δεν καταλαβαίνω, πού θέλεις να καταλήξεις;

sdikr
30-04-04, 17:40
Εγώ κάποια στιγμή θα πάρω και θα σας πω, (το σκεπτικό «δεν θα γίνω εγω το πειραματόζωο» δεν με αφορά, ούτε το βλέπω έτσι, ούτε με τρομάζει), αλλά μπορεί να αργήσω και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι που θέλουν ένα modem τώρα δεν παίρνουν το συγκεκριμένο. Πες ότι δεν δουλεύει! Και τι έγινε; πήγαινέ το πίσω και ΤΟΤΕ δώσε τα επιπλέον 120 ευρώ να πάρεις ένα Zyxel 652R. Νομίζω ότι η μικρή πιθανότητα ρίσκου να πας άλλη μία φορά στο μαγαζί για να πάρεις κάτι άλλο αξίζει 120 ευρώ, αναλόγως βέβαια και πόσο πληρώνεται κανείς την ώρα. (αν σκεφτείς βέβαια πόσην ώρα ξοδεύουμε εδώ, μάλλον δεν μας αφορά.)


εχώ δοκιμάσει jetspeed 500i, zyxel 650r, 652, planet ade4000b, και σύντομα περιμένω ένα 3com wireless, switch, router, firewall.
το θεμά μας είναι ομώς οτι δεν μπορώ να κάνω πρόταση σε κάποιον να πάρει κάτι μονο απο ότι διάβασα για αυτό (που το Planet πχ για τα λεφτά του είναι πολύ καλο) και to usrobtics, αλλά αν κάποιος με ρωτήσει θα του πώ πάρε αυτό γιατί το έχω δοκιμάσει (zyxel).

οπότε η πρόταση μου στο παλίκάρι που ρώτησε είναι,
Αν θες να είσαι σιγουρός παρέ alcatel, zyxel ή jetspeed και παντά με ethernet,

EvilHawk
30-04-04, 17:55
ότι η μικρή πιθανότητα ρίσκου να πας άλλη μία φορά στο μαγαζί

Νομίζω οτι μικρότερο ρίσκο έχει αυτός που το πουλάει, να φέρει ένα για test και αξιολόγηση και να το παραδώσει στον υπεύθυνο του ADSLgr! Έχει να χάσει μόνο 86 ευρώ αλλα άν είναι τόσο καλό και απροβλημάτιστο όσο ισχυρίζεσαι έχει να κερδίσει πολλά περισσότερα απο την πελατεία που θα εξασφαλίσει.... :wink:

ZoltriX
30-04-04, 18:44
σωστο το τελευταιο, που ειναι ο εισαγωγεας των usr να δωσει κανενα για τεστ? :)

pelasg το να χασω δυο τρεις μερες να δοκιμασω το usr, να το παω πισω, να ψαξω φορουμ κλπ δεν ειναι στους στοχους μου, τοσο απο αποψης χρονου οσο και ορεξης :(
αληθεια αμα το παρω εχεις ορεξη να ερθεις να το στησεις και να το ψαξεις?

εχω στειλει παντως ενα mail στο support της ιντρακομ μπας και μας λυσουν την απορια...
ο mgmanager ειπε οτι οσα εχει πουλησει δεν του τα εφεραν πισω για κανενα λογο. αυτο μπορει να σημαινει κατι, μπορει να μη σημαινει και τιποτα βεβαια χεχε

κατα τα αλλα αφου σημερα μπηκαν πορτες στην αλυσιδα, εχω ακομα 12 μερες μπροστα μου μεχρι να ενεργοποιηθει η δσλ, οποτε δεν καιγομαι κιολας.

cosmos
30-04-04, 19:37
Όμως υπάρχουν "Lies, damned lies and statistics". Με άλλα λόγια, πόσες συσκευές 9105 έχουν πουληθεί; Πόσα Prestige 650; Νομίζω καταλαβαίνεις που θέλω να καταλήξω ;)


Πες με χαζό, αλλά όχι δεν καταλαβαίνω, πού θέλεις να καταλήξεις;
Αναφερόσουν αμέσως νωρίτερα στο πόσα links μπορείς να βρείς ψάχνοντας στο google για "zyxel reboot problem" και πόσα για το USR. Για να εκτιμήσεις το λόγο μεταξύ των αριθμού των δύο links, θα πρέπει να συνυπολογίσεις και το λόγο των πωλημένων κομματιών. Δε λέει τίποτα δλδ, ότι θα βρω 1000 links για το Zyxel και 10 για το 9105 (100 φορές περισσότερα), αν για κάθε ένα USR αυτή τη στιγμή που είναι εγκατστημένο σε πελάτη, αντιστοιχούν 1000 Zyxel...

pelasgian
01-05-04, 21:55
Όμως υπάρχουν "Lies, damned lies and statistics". Με άλλα λόγια, πόσες συσκευές 9105 έχουν πουληθεί; Πόσα Prestige 650; Νομίζω καταλαβαίνεις που θέλω να καταλήξω ;)


Πες με χαζό, αλλά όχι δεν καταλαβαίνω, πού θέλεις να καταλήξεις;
Αναφερόσουν αμέσως νωρίτερα στο πόσα links μπορείς να βρείς ψάχνοντας στο google για "zyxel reboot problem" και πόσα για το USR. Για να εκτιμήσεις το λόγο μεταξύ των αριθμού των δύο links, θα πρέπει να συνυπολογίσεις και το λόγο των πωλημένων κομματιών. Δε λέει τίποτα δλδ, ότι θα βρω 1000 links για το Zyxel και 10 για το 9105 (100 φορές περισσότερα), αν για κάθε ένα USR αυτή τη στιγμή που είναι εγκατστημένο σε πελάτη, αντιστοιχούν 1000 Zyxel...

google <- zyxel -> 1,440,000 pages
google <- "us robotics" -> 687,000 pages
google <- usrobotics -> 128,000 pages

google <- zyxel problem -> 59,700 pages
google <- zyxel "no problem" -> 2810 pages

google <- "us robotics" problem -> 58,500 pages
google <- "us robotics" "no problem" -> 4,310 pages

google <- "us robotics adsl ->97,000 pages
google <- zyxel adsl -> 212,000 pages

google <- zyxel 652 -> 12,400 pages
google <- zyxel 650 -> 37,500 pages
google <- "us robotics" 9105 -> 755 pages
google <= usrobotics 9105 -> 543 pages sum: 1298 pages

google <- "us robotics" 9105 problem -> 76 pages
google <- usrobotics 9105 problem -> 14 pages sum: 90 pages

google <- zyxel 650 problem -> 2130 pages
google <- zyxel 650 "no problem" -> 196 pages
google <- zyxel 652 problem -> 1010 pages
google <- zyxel 652 "no problem" -> 574 pages

google <- zyxel 650 reboot problem -> 132 pages
google <- zyxel 652 reboot problme -> 38 pages
google <- "us robotics" 6105 reboot problem -> 3 pages
google <- usrobotics 6105 reboot problem -> 0 pages


Άρα: το 652 έχει 9:1 αναφορές σε σχέση με το 9105
το 650 έχει 28:1 αναφορές σε σχέση με το 9105
και η σχέση αναφορών για πρόβλημα είναι 11:1 και 23:1, αν δε πάμε σε χοντρό πρόβλημα (reboot) η σχέση είναι 12.6:1 και 44:1

Καμία ιδέα γιατί μπορεί να είναι έτσι;

Εγώ εκτιμώ ότι χοντρικά ότι σε reboot πρόβλημα έχουν 40% (12.6:9) περισσότερες πιθανότητες το 652 και 57%(44:28 ) το 650 από το 9105. Αρκετά παράξενο για μηχανήματα που κοστίζουν 229% και 32% περισσότερο, δεν βρίσκεις; (197, 114, 86) ευρώ (652, 650, 9105) αντίστοιχα.

Ακούω γνώμες!

Επίσης φαίνεται ότι η Zyxel έχει ξεσκιστεί στη διαφήμιση (αν συγκρίνεις τα μεγέθη των εταιριών και τη παρουσία τους στο δίκτυο). Με τέτοια προϊόντα και τέτοιες τιμές ΑΝ ΚΑΙ ΤΑΙΒΑΝΕΖΙΚΗ τους χρειάζεται :twisted:

(κερδίζω λουκούμι; άντε πάω για καμιά μπύρα τώρα!)

cosmos
01-05-04, 22:11
google <- zyxel -> 1,440,000 pages

[...]

Άρα: το 652 έχει 1.75 φορές περισσότερες αναφορές από το 9105
το 650 έχει 4.36 φορές περισσότερες αναφορές από το 9105
και η σχέση αναφορών για πρόβλημα είναι 18:1 και 53:1
Θα έπρεπε να είναι 1.75:1 και 4.36:1

Καμία ιδέα γιατί μπορεί να είναι έτσι;Συγκρίνεις σελίδες με αναφορές προβλημάτων. Δε συγκρίνεις πωληθέντα κομμάτια με αναφορές προβλημάτων ;) Απλά εικάζω βέβαια, αποφεύγοντας να εκφράσω απόλυτη θέση, για οτιδήποτε.

pelasgian
01-05-04, 22:54
Έτσι πως το έκανα, δεν χρειάζεται να ξέρεις τα πόσα πουλήθηκαν συγκρίνεις σελίδες που λένε γενικά με σελίδες που λένε για πρόβλημα.

sdikr
02-05-04, 00:25
Έτσι πως το έκανα, δεν χρειάζεται να ξέρεις τα πόσα πουλήθηκαν συγκρίνεις σελίδες που λένε γενικά με σελίδες που λένε για πρόβλημα.

μα φυσικά πρέπει να ξέρεις πόσα πουληθηκάν, τί δίχνει αυτό το search που έκανες;
10 χρηστές πχ που αγοράσαν το usrobotics, δεν έχουν πρόβλημα, που θα μπορούσαν να έίναι άνετα χρήστες που στην αρχή είχαν πρόβλημα (διαβασε πχ σε αυτό το φορουμ πόσοι έχουν πρόβλημα με το ΝΑΤ απλά γιατί δεν το γνωρίζουν) Το ίδιο ισχύει και για την zyxel

οπότε ή έρευνα που έκανες πραγματικά δεν μας δίχνει κάτι
συμφωνείς;

WAntilles
02-05-04, 00:39
Pelasgian, μας τά 'χεις πρ@ξει με το US Robotics.

Να το πάρεις και να το φας επιτέλους.

EvilHawk
02-05-04, 11:44
Νομίζω οτι μικρότερο ρίσκο έχει αυτός που το πουλάει, να φέρει ένα για test και αξιολόγηση και να το παραδώσει στον υπεύθυνο του ADSLgr! Έχει να χάσει μόνο 86 ευρώ αλλα άν είναι τόσο καλό και απροβλημάτιστο όσο ισχυρίζεσαι έχει να κερδίσει πολλά περισσότερα απο την πελατεία που θα εξασφαλίσει....

pelasgian, δεν μου απάντησες ακόμα σε αυτό! Αφού σου φαίνεται τόσο καλό, και μπορεί να έχεις και δίκιο!, γιατί δεν κάνεις μια πρόταση στον εισαγωγέα ή στον έμπορο που το τέλοσπάντων το φέρνει, να σου δώσει ένα δείγμα και να το αξιολογήσουμε! Να σου φύγει και εσένα το παράπονο :wink:

pelasgian
04-05-04, 23:15
Νομίζω οτι μικρότερο ρίσκο έχει αυτός που το πουλάει, να φέρει ένα για test και αξιολόγηση και να το παραδώσει στον υπεύθυνο του ADSLgr! Έχει να χάσει μόνο 86 ευρώ αλλα άν είναι τόσο καλό και απροβλημάτιστο όσο ισχυρίζεσαι έχει να κερδίσει πολλά περισσότερα απο την πελατεία που θα εξασφαλίσει....

pelasgian, δεν μου απάντησες ακόμα σε αυτό! Αφού σου φαίνεται τόσο καλό, και μπορεί να έχεις και δίκιο!, γιατί δεν κάνεις μια πρόταση στον εισαγωγέα ή στον έμπορο που το τέλοσπάντων το φέρνει, να σου δώσει ένα δείγμα και να το αξιολογήσουμε! Να σου φύγει και εσένα το παράπονο :wink:

Μπα, εγώ βάζω τα λεφτά μου εκεί που είναι τα λόγια μου. Άνοιξε το dslam μου (intracom) οπότε αύριο μεθαύριο θα ξέρουμε. Απλά έκανα συμφωνία με το MGManager ότι αν δεν δουλέψει ότι θα πάρω ένα πιο ακριβό σε επιστροφή αυτού. Δεν έχω λόγο να πιστέψω ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο ή ότι δεν θα τηρήσουν το λόγο τους.

Θα πάω αύριο να πάρω splitter και λέω να βάλω fothnet σύνδεση, έχει κάποιος κάτι να μου πει επ'αυτών; Έχω φοβερό πρόβλημα με το χρόνο τώρα τελευταία λόγω πανεπιστημίου, αλλά θα σας πω εντυπώσεις σύντομα. Παρόλο που δεν θα έχω σύνδεση επιτόπου, θα σας πω αν κάνει συχρονισμό με το κέντρο μόλις το βάλω επάνω. (Άμα ανάψει το πράσινο λαμπάκι, we know we arrived, right?)

Παίδες, ο ΟΤΕ μέχρι στιγμή μου φέρθηκε άψογα, έκοψε ένας εργολάβος ΔΕΗ τα τηλέφωνα, τα φτιάξαν την άλλη μέρα το πρωί, ζήτησα dsl μου δώσαν ακριβώς στις μέρες που υποσχέθηκαν. Τι να πω, μέχρι στιγμής ουδέν παράπονο.

Καλά να περνάτε!

cosmos
04-05-04, 23:37
pelasgian, φαντάζομαι ότι το ξέρεις, αλλά μπορεί να έχεις sync, χωρίς να έχεις link (<- rhymes too). Είναι δλδ δύο εργασίες. Αυτό σε περίπτωση που πρασινίσει αλλά δε βλέπεις δίκτυο. Μπορείς να ρωτήσεις τον ΟΤΕ σε αυτήν την περίπτωση.

Περιμένω review λίαν συντόμως. Unbiased φυσικά ;)

EvilHawk
04-05-04, 23:41
Απλά έκανα συμφωνία με το MGManager ότι αν δεν δουλέψει ότι θα πάρω ένα πιο ακριβό σε επιστροφή αυτού. Δεν έχω λόγο να πιστέψω ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο ή ότι δεν θα τηρήσουν το λόγο τους.

Ωραία συμφωνία !τουλάχιστον σου λύνει τα χέρια για να δοκιμάσεις, περιμένουμε νέα σου και αξιολόγηση του UsRobotics! καλή επιτυχία!

ZoltriX
05-05-04, 00:03
η αγωνια κορυφωνεται :Ρ

ZoltriX
05-05-04, 18:54
Tzifos h enhmerwsh apo intracom. Kai nomiza oti me eixan 3exasei :

Αγαπητέ κύριε,
Σας ενημερώνουμε πως για το συγκεκριμένο μοντέλο modem ( US Robotics 9105 ) που μας αναφέρετε δεν έχει εξεταστεί ακόμα η συμβατότητά του με τα DSLAM της Intracom. Για το λόγο αυτό αυτό δεν μπορούμε να σας απαντήσουμε με απόλυτη σιγουριά.
Στη διαθεσή σας για κάθε πληροφορία.

pelasgian kanena neo?

pelasgian
06-05-04, 00:06
Tzifos h enhmerwsh apo intracom. Kai nomiza oti me eixan 3exasei :

Αγαπητέ κύριε,
Σας ενημερώνουμε πως για το συγκεκριμένο μοντέλο modem ( US Robotics 9105 ) που μας αναφέρετε δεν έχει εξεταστεί ακόμα η συμβατότητά του με τα DSLAM της Intracom. Για το λόγο αυτό αυτό δεν μπορούμε να σας απαντήσουμε με απόλυτη σιγουριά.
Στη διαθεσή σας για κάθε πληροφορία.

pelasgian kanena neo?

Δεν έχω μπει με κάποιον provider ακόμα (θα βάλω αορίστου στο forthnet αύριο), όμως η πρώτη μου επαφή είναι ΟΚ. Συγχρονίστηκε σε 1 δευτερόλεπτο και στο τεστ μου έβγαλε ότι μπορώ να περάσω 11ΜΒιτ από τη γραμμή μου η οποία έχει 0 ντεσιμπέλ αποσώπηση γραμμής στην κάθοδο και 6 ντεσιμπέλ στην άνοδο και 0 λάθη σε έλεγχο ενός λεπτού. Καλά να τους έχει ο Γιαραμπής, φτου μην το ματιάξουμε όλα μοιάζουν να δουλεύουν.

Ένα είναι σίγουρο, δεν έχει τίποτα περιττό επάνω του αυτό το πραγματάκι.

Μην βιαστείτε να αγοράσετε μέχρι το απόγευμα αύριο, οπότε και θα σας πω εντυπώσεις. Πρέπει να βγάλω μία πιστωτική/χρεωστική πριν κάνουν δεκτό το αίτημά μου στο Forthnet. Μεγάλη πατάτα αυτή με τις πιστωτικές. ΓΜΤ πότε θα βάλει η B-ONLINE σύνδεση με adsl#on στα B-FREE με 15-18;

EvilHawk
06-05-04, 00:31
pelasgian, Δώσε μας λεπτομέρειες DSLAM, pstn ή Isdn, χαρακτηριστικά κλπ κλπ.. Ολοι εσένα περιμέναμε για να μάθουμε πώς θα πάει...:wink:

sdikr
06-05-04, 00:49
Δεν έχω μπει με κάποιον provider ακόμα (θα βάλω αορίστου στο forthnet αύριο), όμως η πρώτη μου επαφή είναι ΟΚ. Συγχρονίστηκε σε 1 δευτερόλεπτο και στο τεστ μου έβγαλε ότι μπορώ να περάσω 11ΜΒιτ από τη γραμμή μου η οποία έχει 0

sorry αλλά απο όσο γνωρίζω το adsl εχεί limit donw 8mbs, τώρα που τα βρηκες εσύ τα 11........

pelasgian
06-05-04, 01:09
pelasgian, Δώσε μας λεπτομέρειες DSLAM, pstn ή Isdn, χαρακτηριστικά κλπ κλπ.. Ολοι εσένα περιμέναμε για να μάθουμε πώς θα πάει...:wink:

Το DSLAM είναι Intracom, PSTN. Είμαι πίσω από τον Άρειο Πάγο, στα 27 μέτρα οριζόντια και 11 μέτρα κάθετα από το ΚΑΦΑΟ και στα 150 μέτρα από την τεχνική υπηρεσία στη Παράσχου (ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!)

Το επίπεδο θορύβου πώς σας φαίνεται; (0db attenuate downstream & 6db upstream -> ακόμα δεν κατάλαβα γιατί δεν είναι τα ίδια!).

Πώς μπορώ να ξέρω αν dslam -> pittapan?

Όταν το δοκίμασα δεν είχα ούτε φίλτρα, ούτε διαχωριστή. Έκανα και τη δοκιμή να σηκώσω το τηλέφωνο να δω αν έχανε το συχρονισμό. Όντως άκουγα τον στατικό θόρυβο στις υψηλές συχνότητες και έχασε τον συγχρονισμό για 2-3 δεύτερα. Άυριο θα φτιάξω κάτι σπέσιαλ θωρακισμένα καλώδια για να βάλω επάνω τον διαχωριστή. Ελπίζω να δουλεύει ο Zyxel splitter, γιατί δεν μοιάζει τίποτα substantial (θα μου πεις τι είναι, ένα φίλτρο και ένα απευθείας.)

Αν καμιά μέρα βαριέμαι να παίξω ακόμα και το ... αυτό μου, μπορεί να βάλω μία γεννήτρια θορύβου στη γραμμή να δω πώς πάει και με θόρυβο από άποψη λαθών. Αυτά που ακούω κατα καιρούς «πίταρε», «σέρνεται», «μπούκωσε» κλπ έχουν να κάνουν με θόρυβο. Οπότε, ρίξτε και μία ματιά τι επίπεδα θορύβου έχετε σε attenuation. Αν είναι πολύ, μπορεί να έχετε μεγάλο λόγο λαθών προς δεδομένα.

Κατά τη ταπεινή γνώμη, όπου μπορείς να βάλεις πεπλεγμένο και θωρακισμένο καλώδιο, κάντο!

pelasgian
06-05-04, 01:10
Δεν έχω μπει με κάποιον provider ακόμα (θα βάλω αορίστου στο forthnet αύριο), όμως η πρώτη μου επαφή είναι ΟΚ. Συγχρονίστηκε σε 1 δευτερόλεπτο και στο τεστ μου έβγαλε ότι μπορώ να περάσω 11ΜΒιτ από τη γραμμή μου η οποία έχει 0

sorry αλλά απο όσο γνωρίζω το adsl εχεί limit donw 8mbs, τώρα που τα βρηκες εσύ τα 11........
Το us robotics (και άλλα) έχει 12.

sdikr
06-05-04, 01:19
δηλαδή θές να πείς οτι το usrobotics (και άλλα ) κανουν μαγικά στο adsl protocol και απο εκεί που το στανταρ είναι 8ΜΑΧ αυτά πέρνουν 12 και κάνουν και το dslam να δουλέψει έτσι;
κοιτά μην μας λές μ********

ZoltriX
06-05-04, 02:06
χμμμ ωραια
περιμενουμε λεπτομερειες :)

ZoltriX
06-05-04, 15:54
ελα πες το οκ, και θελω να κατεβω κεντρο για ψωνια αα αααααα :mrgreen: :roll:

pelasgian
06-05-04, 16:03
δηλαδή θές να πείς οτι το usrobotics (και άλλα ) κανουν μαγικά στο adsl protocol και απο εκεί που το στανταρ είναι 8ΜΑΧ αυτά πέρνουν 12 και κάνουν και το dslam να δουλέψει έτσι;
κοιτά μην μας λές μ********

Πίστεψε ή μην πιστέψεις ότι θες, αρκεί να μη βρίζεις. Αν σε βοηθάει το κουτί του επάνω λέει 12Μβιτ και κοιτάζοντας τη γραμμή μου από τα εργαλεία του μου λεει ότι μπορώ να περάσω 1004 προς τα πάνω και 11232 προς τα κάτω με τη δική μου γραμμή δεδομένου του χαμηλού θορύβου κλπ. Τώρα αν το πρωτοκόλο είναι μέγιστο 8Μβιτ, γιατί σε βασικό άρθρο μπαίνοντας στην ιστοσελίδα λέει: οι Σουηδοί θέλουν 10Μβιτ; Εεεε;;!

pelasgian
06-05-04, 16:08
*** ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!! ***

Δυστυχώς το μόντεμ ΔΕΝ δούλεψε!
ΦΤΟΥ!!!

ΠΑΩ ΓΙΑ ZYXEL 652R!!!
Φεύγω τώρα!

Κρίμα που σας έπριζα τόσο καιρό ρε παιδιά, συγνώμη!

pelasgian
06-05-04, 16:14
Πλάκα κάνω!
Από αυτό συνδέθηκα τώρα.
Είδε το συγχρονισμό χθες (ένα λαμπάκι)
Και το IP πριν πέντε λεπτά που μιλούσα με Forthnet.

Είχα δηλώσει στον ΟΤΕ PPPoE, αλλά δουλεύει και με PPPoA (ένας ενκαψουλισμός λιγότερος!)

Τι άλλο; για Linux βάζεις μία κάρτα ethernet, βάζεις το module της στον πυρήνα και μετά δηλώνεις

ifconfig eth0 192.168.1.2
το μηχανάκι είναι στο 192.168.1.1
βάζεις route add default gw 192.168.1.1

και είσαι μέσα!

Θα σας πω μετά και πώς το βάζεις boot-up script, γιατί τώρα...

ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ!!! (ΧΜ, FEDORA LINUX 64BIT! YAM YAM! :-)

έχω αγώνα αύριο! :-)

ZoltriX
06-05-04, 16:15
LOL δε πειραζει, νασαι καλα που μπηκες στον κοπο να το ψαξεις και να ενημερωσεις :)
θεμα μιας ωρας ηταν να εφευγα χωρις να δω το ποστ, θα με εβρισκες στον mgmanager και να μου ελεγες επιτοπου να μη το παρω :mrgreen: (ή θα αγοραζα αυτο που επεστρεψες χαχαχα)

πολυ θριλερ η ολη φαση, τα λεμε :)

ZoltriX
06-05-04, 16:18
α θα σε σκοτωσω χαχαχχαχα

pelasgian
06-05-04, 16:21
α θα σε σκοτωσω χαχαχχαχα

και το έλεγα «σκέψου να δει το πρώτο και να πάρει κάτι άλλο, και μετά να δει το δεύτερο!» και έκανα υποβολή το δεύτερο μέιλ αμέσως, γιατί θα έγραφα και άλλα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.