PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργειακό πιστοποιητικό για διαμέρισμα



elina_77
26-01-12, 12:44
Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες!
Θέλω να εκδόσω ένα ενεργειακό πιστοποιητικό για ένα διαμέρισμα που πρόκειται να παραχωρήσω για ενοικίαση (για Αθήνα μιλάμε). Έχει ασχοληθεί κάποιος προσωπικά με το θέμα και γνωρίζει διαδικασίες και τηλέφωνα επιθεωρητών? Αν κάποιoς έχει προσωπική εμπειρία παρακαλώ να την καταθέσει (έστω και με pm). Ευχαριστώ παιδιά

treli@ris
26-01-12, 12:55
Τσεκαρε εδω (http://www.μηχανολογοσμηχανικοσ.gr/Tags/List/2_energeiakoi-epitheorhtes-b-taxhs)

elina_77
26-01-12, 13:03
Ευχαριστώ treliari! Έχω κάνει ένα γρήγορο search στο net και είδα κάποια πράματα, αλλά πιστεύω ότι η προσωπική εμπειρία κάποιου που έχει "τρέξει" για το θέμα θα μου ήταν πιο χρήσιμη.

atrias
26-01-12, 18:23
θα μπεις στην σελίδα αυτή που είναι το επίσημο μητρώο ενεργειακών επιθεωρητών από το κράτος
http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=340

όποιον και να διαλέξεις από εκεί την ίδια τιμή θα σου δώσει οπότε δεν έχεις κάτι στο οποίο να χρειάζεσαι προσωπική εμπειρία
ούτε κάποια δουλειά ουσιαστική θα κάνει για να πεις αν είναι καλός ή όχι
5-10 πράγματα θα κοιτάξει θα σημειώσει τις παρατηρήσεις του σε ένα χαρτί και θα στο δώσει

MAuVE
26-01-12, 19:25
θα μπεις στην σελίδα αυτή που είναι το επίσημο μητρώο ενεργειακών επιθεωρητών από το κράτος
http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=340

όποιον και να διαλέξεις από εκεί την ίδια τιμή θα σου δώσει οπότε δεν έχεις κάτι στο οποίο να χρειάζεσαι προσωπική εμπειρία
ούτε κάποια δουλειά ουσιαστική θα κάνει για να πεις αν είναι καλός ή όχι
5-10 πράγματα θα κοιτάξει θα σημειώσει τις παρατηρήσεις του σε ένα χαρτί και θα στο δώσει

Δυστυχώς ο atrias έχει απόλυτο δίκαιο.

Και γράφω δυστυχώς, γιατι όταν άκουσα και εγώ για τον νέο αυτό θεσμό, σκέφθηκα ότι εκτός από το προφανές (ότι δηλαδή όλες αυτές οι πιστοποιήσεις, επιθεωρήσεις, ISO, ΕΣΥΔ, ΕΛΟΤ και δεν συμμαζεύεται, έχουν σαν κινητήριο άξονα την δημιουργία κάποιου τζίρου, η επισημοποίηση του οποίου φέρνει και έσοδα στα απανταχού του πλανήτη κράτη - κλείνει η μακρά παρένθεση) θα δημιουργηθεί και κάποια ενεργειακή εξοικονόμηση που την χρειάζεται ο πλανήτης.

Ετσι δήλωσα μέσα στους πρώτους 1000, αν θυμάμαι καλά, και βάλθηκα να καταλάβω την ουσία του μηχανισμού, όχι το πως ο επιθεωρητής θα εισπράξει τα 100-150 Ευρώ, αλλά από που θα προκύψει αυτή η ρημάδα η ενεργειακή εξοικονόμηση.

Διάβασα τον νόμο, τις εγκυκλίους, παρακολούθησα το πρώτο σεμινάριο του υπουργείου, έθεσα ερωτήματα για να διαπιστώσω το επίπεδο των ατόμων που χειρίζονται το θέμα, δοκίμασα διάφορα λογιστικά πακέτα που κυκλοφορούν για να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι δεν αποτελεί αξιοπρεπή ενασχόληση.
Όχι γιατί τα χρήματα είναι λίγα, αντιθέτως είναι πολλά για την ουσιαστικά μηδενικής αξίας υπηρεσία που προσφέρεις.
Είναι αναξιοπρεπές για μηχανικό να δουλεύει σαν το μακαρίτη τον Θανάση Βέγγο που σε μία ταινία σφράγιζε μία στοίβα χαρτιά.
Γιατροί, δικηγόροι, οικονομολόγοι, πολιτικοί επιστήμονες μπορεί να πούνε και μερικά κλισέ σερβιρισμένα με μπόλικη σάλτσα και ανάλογο ύφος προκειμένου να εισπράξουν κάποια αμοιβή.
Οι μηχανικοί πρέπει -κατά τη γνώμη μου- να τα βγάζουν τα λεφτά τους και στο πολλαπλάσιο.

Έτσι κάποιες φορές που με πήραν τηλέφωνο για ενεργειακή επιθεώρηση αρνήθηκα ευγενώς.

Όπως θα έλεγε και η κόρη μου "Μπαμπά, ψωνιζόμαστε τώρα;", Ναι ψωνίζομαι και μάλιστα άγρια.
Θέλω "δουλειά ουσιαστική θα κάνει" και να διαλέξουν έμενα επειδή είμαι "καλός", όχι επειδή το γραφείο μου βρίσκεται κοντά στο διαμέρισμα του ιδιοκτήτη.

Αλλά την τελική ταφόπλακα στο θέμα την έριξε παιδικός μου φίλος που όταν έμαθε ότι είμαι προσωρινός ενεργειακός επιθεωρητής μου ζήτησε να του βγάλω πιστοποιητικό για το σπίτι του.

Καλά τον ρώτησα, αφού μένεις εκεί μέσα, τι το θέλεις το πιστοποιητικό, σκέφτεσαι να το νοικιάσεις ή να το μεταβιβάσεις;

Όχι μου λέει, τίποτα από τα δύο, αλλά ακόμη είναι αρχή και μπορείς να μου το βγάλεις στην ανώτερη κατηγορία τώρα που δεν τα πολυ-προσέχουν.
Γιατί σε λίγα χρόνια που θα πληρώνουμε ενεργειακό τέλος βάσει της κατηγορίας του σπιτιού, θα είναι δύσκολο.

Μη μου πείτε "γάτα" ο φίλος μου, έτσι;

elina_77
26-01-12, 19:32
Δυστυχώς ο atrias έχει απόλυτο δίκαιο.


Τελικά καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν αξίζει να ασχοληθώ ιδιαίτερα έτσι?
Με ενδιαφέρει απλώς να ολοκληρώσω την ενοικίαση ενός διαμερίσματος. Πήρα τηλέφωνο τυχαία από τη λίστα του υπουργείου έναν μηχανικό και απ'ότι μου είπε με περίπου 200€ "καθαρίζω"

@ ADSLgr.com All rights reserved.