PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιστροφή φόρου 2010



Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-01-12, 20:08
Γνωρίζει κανείς να απαντήσει με βεβαιότητα αν έχουν παγώσει οι επιστροφές φόρου άνω των 1500 ευρώ; Έχουν πάει για (ξανά)επανέλεγχο; Έχει λάβει κανείς ειδοποιητήριο εδώ και 2-3 μήνες;

Η αλήθεια είναι ότι την φορολογική δήλωση την κατέθεσα την ημέρα της προθεσμία και είμαι στην τελευταία σειρά, οπότε είναι δικαιολογημένη εν μέρει η καθυστέρηση, παρόλα αυτά μου φαίνεται πως παρατράβηξε το θέμα!!!

agmarios
26-01-12, 21:12
-Κατέθεσα δήλωση Ιούνιο
-Ελέγχθηκα Οκτώβριο οπότε και κατέθεσα συμπληρωματική
-Πήγα Νοέμβρη στη ΔΟΥ για να μου την εκκαθαρίσουν
-πληρώθηκα τον Ιανουάριο

το δίδαγμα είναι:
πήγαινε στη ΔΟΥ σου στο εισόδημα.

ελπίζω να βοήθησα

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-01-12, 21:22
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Η διαφορά μας είναι ότι εγώ πήγα τον Οκτώβρη στη ΔΟΥ να ρωτήσω (αφού είχα ελεγχθεί) και μου είπαν πως τότε επεξεργαζόντουσαν τις επιστροφές για τις δηλώσεις που ήταν στις σειρές 2 και 3.
Προφανώς είναι και θέμα της εκάστοτε ΔΟΥ (το πόσο ξύνονται δηλαδή).

Επειδή είμαι εκτός, θα προσπαθήσω με τηλέφωνο και βλέπουμε...Πάντως είναι ελπιδοφόρο το ότι πληρώθηκες το Γενάρη.

topmar
27-01-12, 21:23
Κατέθεσα τη δήλωση ηλεκτρονικά τον Απρ 2011, είχα επιστροφή φόρου 2.500 ευρώ, με κάλεσαν για έλεγχο δικαιολογητικών Ιουλ 2011, ελέχθησαν και επί τόπου έλαβα το χρήμα από την εφορία....

kerneld
27-01-12, 21:52
Και εγώ έλαβα την επιστροφή του φόρου προχτές.
Αρχική (ηλεκτρονική) υποβολή Μάιος 2011, υποβολή διορθωτικής κατόπιν ελέγχου Ιούνιος 2011, εκκαθάριση 30.12.2011 και πληρωμή 25.01.2012.

Επιστροφές έχουν παγώσει στα νομικά πρόσωπα, και όχι στα φυσικά.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
01-02-12, 16:44
Εν τέλει πήγε από τη ΔΟΥ ο father gioannou και του είπανε το τραγικό: "Εδώ είναι τα λεφτά, ας έρθει όποτε θέλει να τα πάρει, ή να δηλώσει έναν αριθμό λογαριασμού για να κατατεθούν"...

1) Αριθμό λογαριασμού είχα δηλώσει 500%, το είχα τριπλοτσεκάρει κιόλας. Ως διά μαγείας, προβάλλοντας τη δήλωσή μου από το gsis.gr το αντίστοιχο πεδίο είναι κενό(wtf?). Γι'αυτό ακριβώς δεν είχα κάνει και εξουσιοδότηση σε κάποιον για να εξαργυρώσει το ειδοποιτήριο όταν ερχόταν.
2) Αφού ρε τενεκέδες δεν έχει δηλωμένο αριθμό λογαριασμού, γιατί δεν στείλατε ειδοποιητήριο αφού τα λεφτά είναι εκεί και με περιμένουν;;;

Κάτι βρωμάει έντονα εδώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.