PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλειδώνει το bandwidth η Wind σε χαμηλότερες ταχύτητες;



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

Tempor
27-01-12, 01:27
Καλησπέρα σας κύριοι,

κάνω χρήση των υπηρεσιών της Wind τον τελευταίο μήνα και είμαι προβληματισμένος με την ταχύτητα που κλειδώνει ο Router (Speedtouch 585 v7 αλλά είχα τα ίδια αποτελέσματα και με τον router της Wind).

Κοίταξα στο (πολύ καλό) άρθρο Τι είναι τα dB και οι μετρήσεις ποιότητας Signal-to-Noise - Attenuation - Power (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205).

Η ταχύτητα μου βάση των στατιστικών που λέει το Speedtouch αλλά και ο router της Wind είναι τα 8 mbps.Το πακέτο που έχω αγοράσει είναι το κλασικό "...έως 24mbps".

Για να είμαι πιο ακριβής:
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1.021 / 8.190
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,0 / 17,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 12,0

(Επίσης να συμπληρώσω ότι ο router της Wind μου έλεγε ότι παρόλο του ότι είχε Bandwidth (Up/Down) 1.021 / 8.190, συγχρόνιζε περί τα 19,κάτι mbps).

Βάση του εργαλείου εδώ Υπολογισμός θεωρητικής μέγιστης ταχύτητας ADSL και ADSL2+ (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) θα πρέπει να είχα ταχύτητα περί τα 21.34 mbit/s, μου διαφεύγει κάτι ή τσάμπα μαζεύω νεύρα;:hmm:

Δε μπορώ τις αδικίες:rtfm:...

JohnDro
27-01-12, 01:36
Με τα στατιστικά που έχεις, έπρεπε να πιάνεις τουλάχιστον 15000. Πάρε τηλ. και δήλωσε βλάβη.

yuk
27-01-12, 01:37
Διάβασε κι αυτό: Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)
Αν από τη πλευρά σου νομίζεις ότι είσαι εντάξει, απλά παίρνεις τηλεφωνάκι τη Wind και εξηγείς το πρόβλημα.

Θεωρητικά πάντως, θα έπρεπε να κλειδώνεις πολύ πιο πάνω.

Tempor
27-01-12, 01:45
Ευχαριστώ ρε παιδιά!!

Το router της Wind μου έλεγε ότι συγχρόνιζε στα 19 και κάτι mbps αλλά κλείδωνε στα 8mbps.

Λέτε να υπάρχει καμιά πατέντα της Wind στο θέμα;

Ομολογώ είμαι λίγο συνωνομοσάκιας.

Ευχαριστώ yuk θα πάω να δω το Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820) τώρα.

vaggoulas
27-01-12, 03:08
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1.021 / 8.190
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,0 / 17,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 12,0

Είσαι σε 8αρι profile.
Μίλα με wind και ζήτα να σε βγάλουν από εκεί.

africa_twin
27-01-12, 11:13
Είσαι σε 8αρι profile.
Μίλα με wind και ζήτα να σε βγάλουν από εκεί.
+1 :oneup:

RASTAVIPER
27-01-12, 11:30
Ευχαριστώ ρε παιδιά!!

Το router της Wind μου έλεγε ότι συγχρόνιζε στα 19 και κάτι mbps αλλά κλείδωνε στα 8mbps.

Λέτε να υπάρχει καμιά πατέντα της Wind στο θέμα;

Ομολογώ είμαι λίγο συνωνομοσάκιας.

Ευχαριστώ yuk θα πάω να δω το Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820) τώρα.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
Το ρούτερ συγχρονίζει στα 19 και κλειδώνει στα 8??? :hmm:
Ένα είναι το νούμερο που δείχνει το ρούτερ για συγχρονισμό και κλείδωμα.
Και ποιο ρούτερ της Wind έχεις?

NexTiN
27-01-12, 19:23
Ο φίλος vaggoulas, απλά σου λέει ότι σε έχουν σε κλειδωμένο προφίλ 8192/1021.Κανονικά έπρεπε να σε έχουν σε 24/1 και να κλειδώνει το Router όσο αυτό μπορεί.Πάρτους τηλέφωνο και απαίτησε αλλαγή αφού πληρώνεις 24άρα.

P.S. Το ρούτερ σου δείχνει ότι το Attainable (αυτό που μπορεί να πιάσει η γραμμή) είναι 19Mbps αλλά λόγω του προφίλ που είναι 8/1 δεν μπορείς.

christhenis
27-01-12, 19:43
Εαν δεν συγχρονίζεις πάνω από 8192 τότε είναι πάρα πολύ πιθανόν να είσαι σε 8αρι προφίλ όπως λέει και ο φίλος απο πάνω.

Tempor
07-02-12, 00:54
Γεια σας και πάλι παλικάρια,

μετά από 2 επικοινωνίες με την Wind εξήγαγα άσχημα συμπεράσματα που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.

-Στην πρώτη επικοινωνία μου είπαν ότι έχω "μάλλον" λάθος κωδικό και password και για αυτό δεν φθάνει τις σωστές ταχύτητες. (Είχα αυτούς που μου είχαν προγραμματίσει στον ρούτερ). Άλλαξα τον κωδικό και το password αλλά αλλαγή καμία.

-Στην δεύτερη επικοινωνία μου είπαν ότι μάλλον έχω πρόβλημα στα καλώδια. Μετά αφότου τους είπα ότι τα στατιστικά που παρουσιάζει ο ρούτερ ακόμη και προβληματικά να είναι τα καλώδια δεν δικαιολογεί τέτοιες ταχύτητες μου ζήτησαν να τους τα πω. Εδώ αρχίζουν τα παράξενα:

Ο τεχνικός παραδέχτηκε ότι με τέτοια στατιστικά δεν είναι λογικό να έχω τέτοια ταχύτητα "οπότε να ζητήσω αναβάθμιση" της ταχύτητας το επόμενο πρωί (αφότου ξαναμετρήσω τα στατιστικά με μόνο το ρούτερ στο τοίχο και τίποτα άλλο)!!!!!

Δηλαδή για να καταλάβω, για να αξιοποιείται η υποσχόμενη ταχύτητα 1 έως 24 mbps της Wind, πρέπει να ζητάνε οι χρήστες αναβάθμιση(!!!);


Και άμα ο πελάτης είναι άσχετος δηλαδή τι γίνεται; Κερδίζουμε bandwith από τους άσχετους; :hmm:

........Auto merged post: Tempor πρόσθεσε 7 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για να είμαι πιο σαφής τα στατιστικά όταν έβαλα μόνο τον ρούτερ στο φις ήταν τα ίδια με πριν:

http://i40.tinypic.com/4rvtll.jpg

JohnDro
07-02-12, 01:12
-Στην πρώτη επικοινωνία μου είπαν ότι έχω "μάλλον" λάθος κωδικό και password και για αυτό δεν φθάνει τις σωστές ταχύτητες.

Τι σχέση έχει ο κωδικός και το password με τον συγχρονισμό. Αυτός που σου το είπε μάλλον σουρωμένος θα ήταν.:wall:

Tempor
07-02-12, 01:18
Αν και οι δύο τεχνικοί ήταν ευγενικότατοι, ο πρώτος μάλλον ήταν άσχετος. Ο δεύτερος φαινόταν σχετικός με το αντικείμενο.

Παίξε ζάρια δηλαδή...:hmm:

RASTAVIPER
07-02-12, 10:32
Παράλληλα στείλε και γραπτό μήνυμα μέσω της φόρμας Επικοινωνίας του site για αναβάθμιση της γραμμής εκεί που πρέπει.

xmperop1
07-02-12, 23:40
Τι άλλο θα διαβάσουμε:wall:
Ζήτα να σου αλλάξουν προφίλ στα 24 και απείλησε τους με ότι εσύ κρίνεις σκόπιμο.
Ασχετοι............

NexTiN
10-02-12, 21:37
Ότι να'ναι.Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.24/1 πληρώνεις και να πάρεις για αναβάθμιση?.Καμμένο το έχουνε εκεί?? Τους λές το εξής: Ή μου αλλάζετε προφίλ και βάζετε 24/1 ή φεύγει κατευθείαν επιστολή ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ.Αν δεν ιδρώσει το αυτί τους, στείλε επιστολή.Μην το αφήνεις έτσι.

Tempor
12-02-12, 00:07
(Να δηλώσω κατ' αρχάς ότι καταγράφω το όλο οδοιπορικό μου ΟΧΙ επειδή μου αρέσει το κουτσομπολιό αλλά μήπως επωφεληθεί όποιος αντιμετωπίσει τα ίδια προβλήματα).

Λοιπόν η απάντηση στον τίτλο του thread είναι σαφέστατα ΝΑΙ.
Η Wind κλειδώνει το bandwith σε χαμηλότερες ταχύτητες.

Μετά από την τελευταία επικοινωνία που είχα με το τμήμα υποστήριξης τους μου ανέβασαν την ταχύτητα της γραμμής από τα 8 mbps στα 16mbps.

Βέβαια το router μου γράφει ότι η γραμμή μπορεί να πιάσει τα 18mbps (πριν έγραφε 19mbps...).


Να το κυνηγήσω και άλλο το θέμα ή να σταματήσω λέτε;
Μα καλά δεν αποκαλείται αυτό "εξαπάτηση";


Δηλαδή αν ήμουν ολότελα άσχετος και δεν ήξερα γρι (όπως η περισσότεροι πελάτες στην Ελλάδα) θα με ποιάναν κότσο; Θα πλήρωνα για έως 24 και θα είχα για έως 8;


:down:ΝΤΡΟΠΗ:rtfm:

famous-walker
12-02-12, 00:37
Να μην το κυνηγήσεις το θέμα, μπορεί να λέει ότι θα πιάσει τόσο, αλλά δεν είναι εφικτό, πότε μου δεν το 'χω δει εγώ αυτό να πιάνει το μέγιστο που λέει το ρούτερ. Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Και να το κυνηγήσεις πλέον δεν θα γίνει κάτι. Ίσως με ένα καλύτερο ρούτερ, γιατί το Draytek 2710Vn που είχα συγχρόνιζε 1,5 - 2 mbps περισσότερα απ' ότι το ΤG585V8 που έχω τώρα.

Και ναι εάν ήσουν άσχετος θα πλήρωνες για 24άρι προφίλ. Έτσι δουλεύουν δυστυχώς οι εταιρείες, εκτός και αν πέσεις σε σχετικό τεχνικό εάν προκύψει τέτοιου είδους θέμα και λυθεί το πρόβλημα.
Στείλε απλά στο ΙΝ.ΚΑ και στο Ε.Ε.Τ.Τ. καταγγελία ότι σε είχαν σε χαμηλότερο προφίλ.

Tempor
12-02-12, 00:42
Δεν έχεις άδικο. Θα ενημερώσω το ΙΝ.ΚΑ και το Ε.Ε.Τ.Τ., αν και δεν γνωρίζω πως θα τους το αποδείξω τώρα που το διόρθωσαν στην Wind. Ελπίζω να με ακούσουν και να προσφέρει κάτι η ταλαιπωρία μου στα υπόλοιπα "θύματα".

parsifal
12-02-12, 00:55
Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες. Χθες το πρωί ολοκληρώθηκε η φορητότητα της γραμμής μου από άλλο πάροχο στη Wind και παρατήρησα με έκπληξη το ίδιο πρόβλημα με αυτό που συζητάτε εδώ. Χθες είχα attenuation 31dB-SNR 7dB και κλείδωνα στα 8Mbps. Σήμερα, μετά από ένα restart, βλέπω attn 34dB-SNR 9dB και κλείδωμα πάλι στα 8Mbps.

Αν ήμουν κακόπιστος, θα υπέθετα πως πρόκειται για κατά σύστημα απόπειρα της εταιρείας να εξοικονομήσει bandwidth με βλαχοπονηρές μεθόδους (ρίχνω κάποιους συνδρομητές σε 8αρι προφίλ και όσοι δεν το πάρουν χαμπάρι και παραπονεθούν, κέρδος για μένα). Επειδή δεν είμαι όμως, πραγματικά δεν ξέρω τί να υποθέσω...

Tempor
12-02-12, 01:03
Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες. Χθες το πρωί ολοκληρώθηκε η φορητότητα της γραμμής μου από άλλο πάροχο στη Wind ...
, πραγματικά δεν ξέρω τί να υποθέσω...

Καλησπέρα αδερφέ, θα σου πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο στο 13800 (και άμα πέσεις σε γνωστικό υπάλληλο) να τους ζητήσεις "αναβάθμιση" (η λέξη κλειδί από ότι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής).

Πες τους και τα db και τα attentuation (τσεκέρνεις και εδώ πρώτα για να είσαι σαφής (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)).

Εγώ δυστυχώς είμαι λίγο κακόπιστος... εδώ έπεσα μέσα νομίζω.

thenetpoet
12-02-12, 12:25
(Να δηλώσω κατ' αρχάς ότι καταγράφω το όλο οδοιπορικό μου ΟΧΙ επειδή μου αρέσει το κουτσομπολιό αλλά μήπως επωφεληθεί όποιος αντιμετωπίσει τα ίδια προβλήματα).

Λοιπόν η απάντηση στον τίτλο του thread είναι σαφέστατα ΝΑΙ.
Η Wind κλειδώνει το bandwith σε χαμηλότερες ταχύτητες.


Μετά από την τελευταία επικοινωνία που είχα με το τμήμα υποστήριξης τους μου ανέβασαν την ταχύτητα της γραμμής από τα 8 mbps στα 16mbps.

Βέβαια το router μου γράφει ότι η γραμμή μπορεί να πιάσει τα 18mbps (πριν έγραφε 19mbps...).


Να το κυνηγήσω και άλλο το θέμα ή να σταματήσω λέτε;
Μα καλά δεν αποκαλείται αυτό "εξαπάτηση";


Δηλαδή αν ήμουν ολότελα άσχετος και δεν ήξερα γρι (όπως η περισσότεροι πελάτες στην Ελλάδα) θα με ποιάναν κότσο; Θα πλήρωνα για έως 24 και θα είχα για έως 8;


:down:ΝΤΡΟΠΗ:rtfm:


Αυτο που αναφέρεις δεν είναι κλείδωμα bandwidth αλλά προφίλ στο dslam σε συγκεκριμένα db snr.
Προφανώς η γραμμή είχε παραμείνει σε προφιλ 8αρι. Αυτά τα προφίλ ήταν παλια ρυθμισμένα για σταθερότητα στη γραμμή και φαίνεται οτι έπεσες σε τέτοιο. Κακώς δεν έχουν φτιαχτεί όλα τα προφίλ βέβαια...
Απάτη κατά τη γνώμη μου θα ήταν να μην σου το ανέβαζαν όσο αντέχει η γραμμή.
Τι στατιστικά είχε το router σου πριν και μετά την αλλαγή?

vruva
12-02-12, 17:33
Μηπως πρεπει να τους παρω και εγω κανα τηλεφωνακι; μετα απο μετακομιση και απο εκει που ημουν στα 15-16mbit επεσα στα 8 σταθερα. Νομιζα πως φταει η αποσταση απο το dslam αλλα τωρα που το κοιταω με τα παρακατω δεν θα επρεπε να ειμαι πανω απο 10;θεωρητικο δινει κοντα 16 το calculator.

1014/8758 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.8/8.8 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 17.7/29.1 db
Output Power (Up/Down) 12.1/18.6 dbm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1022/8580 kbps

vasileios13
12-02-12, 19:19
Μηπως πρεπει να τους παρω και εγω κανα τηλεφωνακι; μετα απο μετακομιση και απο εκει που ημουν στα 15-16mbit επεσα στα 8 σταθερα. Νομιζα πως φταει η αποσταση απο το dslam αλλα τωρα που το κοιταω με τα παρακατω δεν θα επρεπε να ειμαι πανω απο 10;θεωρητικο δινει κοντα 16 το calculator.

1014/8758 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.8/8.8 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 17.7/29.1 db
Output Power (Up/Down) 12.1/18.6 dbm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1022/8580 kbps

Εγώ έχω:

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1020/9236 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.3/8.2 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 20.1/30.2 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/19.9 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1044/9728 kbps

paradox21
12-02-12, 19:29
άλλος για τηλεφωνάκι ?

vaggoulas
13-02-12, 01:00
άλλος για τηλεφωνάκι ?
Εδώ τώρα τι μας δείχνεις?Το output power και το έχεις μαρκάρει?
Δεν φαίνεται να σε περιορίζει κάποιο προφίλ πάντως.
Κάνε reboot τον εξοπλισμό να δεις αν θα πας παραπάνω.

paradox21
13-02-12, 01:06
Εδώ τώρα τι μας δείχνεις?Το output power και το έχεις μαρκάρει?
Δεν φαίνεται να σε περιορίζει κάποιο προφίλ πάντως.
Κάνε reboot τον εξοπλισμό να δεις αν θα πας παραπάνω.

καμία σχέση απλά έτυχε με το μαρκάρισμα.
τώρα μετά το πρώτο τ/φνακι είναι έτσι.;)



για να δούμε με το δεύτερο από αύριο.

Tempor
14-02-12, 22:43
Αυτο που αναφέρεις δεν είναι κλείδωμα bandwidth αλλά προφίλ στο dslam σε συγκεκριμένα db snr.
Προφανώς η γραμμή είχε παραμείνει σε προφιλ 8αρι. Αυτά τα προφίλ ήταν παλια ρυθμισμένα για σταθερότητα στη γραμμή και φαίνεται οτι έπεσες σε τέτοιο. Κακώς δεν έχουν φτιαχτεί όλα τα προφίλ βέβαια...
-Απάτη κατά τη γνώμη μου θα ήταν να μην σου το ανέβαζαν όσο αντέχει η γραμμή.
Τι στατιστικά είχε το router σου πριν και μετά την αλλαγή?


Απάτη είναι να πουλάς κάτι άλλο από αυτό που υπόσχεσαι.


Τα παλαιά στατιστικά (τα έχω ήδη αναφέρει πριν):

http://i40.tinypic.com/4rvtll.jpg


Τα τωρινά στατιστικά:

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 15.749
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 16,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 9,5
Έχω βάλει πλέον το speedtouch 585v7 και όχι της wind και δεν αναγράφει το max rate up/down στα στατιστικά αλλά από όσο θυμάμαι λέει περίπου στα: 1.000 / 16.500.

-Με συγχωρείς αλλά το να ρυθμίζεις ένα dslam στα 8mbps για σταθερότητα μου ακούγεται λίγο παράξενο. Αν δεν έχεις σταθερότητα στις ταχύτητες που υπόσχεσαι τότε δεν τις υπόσχεσαι.

gustom2008
15-02-12, 03:37
λοιπον στο χωριο μετεφερα την γραμμη μου απο conn-x σε wind.ενω εχω στατιστικα στο ρουτερ ιδια οπως με οτε,δηλαδη στα 16mb/s κατεβαζω με ταχυτητα 200 kb/s.

africa_twin
15-02-12, 09:40
Απάτη είναι να πουλάς κάτι άλλο από αυτό που υπόσχεσαι.


Τα παλαιά στατιστικά (τα έχω ήδη αναφέρει πριν):

http://i40.tinypic.com/4rvtll.jpg


Τα τωρινά στατιστικά:

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 15.749
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 16,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 9,5
Έχω βάλει πλέον το speedtouch 585v7 και όχι της wind και δεν αναγράφει το max rate up/down στα στατιστικά αλλά από όσο θυμάμαι λέει περίπου στα: 1.000 / 16.500.

-Με συγχωρείς αλλά το να ρυθμίζεις ένα dslam στα 8mbps για σταθερότητα μου ακούγεται λίγο παράξενο. Αν δεν έχεις σταθερότητα στις ταχύτητες που υπόσχεσαι τότε δεν τις υπόσχεσαι.
Ζήτησε να σου κατεβάσουν το snr στο 6 και θα φτάσεις τα 18+ ;)

RASTAVIPER
15-02-12, 10:51
Tempor και το 585 δείχνει κανονικά το Max rate, εκτός αν έχεις κανένα πολύ παλιό firmware.
Πάντως να ξέρεις ότι θα χάνεις λίγο σε ταχύτητα αν βάλεις το 585 σε σχέση με το ΖΤΕ.

kage
16-02-12, 03:06
ξερει καποιος τι προφιλ εχουν στο interface τους?
κλειδωμα με snr ή σε kbps και ποιες επιλογες...

famous-walker
19-02-12, 18:53
Δέχεται η Wind να ρίχνει το SNR στο 6; Τέλεια! Fast Path δίνει;

africa_twin
19-02-12, 22:28
Δέχεται η Wind να ρίχνει το SNR στο 6; Τέλεια! Fast Path δίνει;
Και snr 6 και fastpath δίνει αν το ζητήσεις ;)

famous-walker
19-02-12, 23:56
Πολύ τέλεια να ένας λόγος που έκανα το απόγευμα online την αίτηση και ένας άλλος λόγος να μην γυρίσω στην Forthnet...

africa_twin
20-02-12, 00:13
Αυτά και τα 2 τα δίνει και η forthnet :hmm:

famous-walker
20-02-12, 01:07
Το ξέρω, αλλά η Forthnet δεν δέχεται προπληρωμή σε 12 δόσεις με πιστωτική για 2play. Την προσφορά των 30,90 ευρώ θέλω τον μήνα. Όπως επίσης δεν δίνει και έκπτωση 10 ευρώ στα κινητά Wind.
Είχα forthnet ιδιόκτητο για 2.5 χρόνια, αλλά αφού δίνει η Wind και Fastpath και βάζει και το SNR στο 6, ας δοκιμάσω και την Wind.

thenetpoet
20-02-12, 12:30
μιας που μιλάμε για κόστος συνδρομής, έχει και έκπτωση για όποιον έχει κάρτα ανεργείας ΟΑΕΔ..

silegav
20-02-12, 14:05
Το ξέρω, αλλά η Forthnet δεν δέχεται προπληρωμή σε 12 δόσεις με πιστωτική για 2play.

Δέχεται (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010165) και βγαίνει 30,90 το μήνα. Κότσο σε πιάσανε :)

famous-walker
20-02-12, 18:31
Σιγά να μην με πιάσαν και κότσο. Θα δοκιμάσω και την Wind και εάν αυτή αποτύχει θα βάλω ΟΤΕ ξανά.

paradox21
20-02-12, 19:41
Δέχεται (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010165) και βγαίνει 30,90 το μήνα. Κότσο σε πιάσανε :)

ζητάει

σε 12 δόσεις με πιστωτική για 2play.


και προτείνεις ντούκου με 12 μήνη δέσμευση.:closed:

Μόνο με 41,24€ το μήνα ή 30,90€/μήνα με προπληρωμή**

**Η τιμή αφορά προπληρωμή της υπηρεσίας με διάρκεια 12 μηνών.

τώρα ποιον πιάσανε κότσο .:whistle:

lex_luthor
21-02-12, 00:45
Το ξέρω, αλλά η Forthnet δεν δέχεται προπληρωμή σε 12 δόσεις με πιστωτική για 2play. Την προσφορά των 30,90 ευρώ θέλω τον μήνα. Όπως επίσης δεν δίνει και έκπτωση 10 ευρώ στα κινητά Wind.
Είχα forthnet ιδιόκτητο για 2.5 χρόνια, αλλά αφού δίνει η Wind και Fastpath και βάζει και το SNR στο 6, ας δοκιμάσω και την Wind.

Φίλε μου καλά έκανες. Η Wind έχει μακράν τις καλύτερες χρεώσεις και θα μείνεις και ικανοποιημένος από την γραμμή. Ο ΟΤΕ βαράει στο ψαχνό και με τη Forthnet έχω φάει στο κεφάλι πολλές ψεύτικες χρεώσεις...

silegav
21-02-12, 13:06
@paradox μου εξηγείς λίγο τη διαφορά ανάμεσα σε μια μηνιαία συνδρομή 12 μηνών (με ετήσια δέσμευση) και μια ετήσια συνδρομή που πληρώνεται σε 12 δόσεις μέσω πιστωτικής; Εμένα μου φαίνεται ακριβώς το ίδιο σαν διαδικασία και το ποσό είναι μικρότερο.

Useful hint: ΌΠΟΥ και να πας, νέο συμβόλαιο σημαίνει 12μηνη δέσμευση (σε περίπτωση που δε σου έχουν πει ούτε αυτό). Ειδικά στη Wind αν θυμάμαι το τέλος διακοπής είναι αναλογικό των μηνών που απομένουν για την ολοκλήρωση του 12μήνου.

africa_twin
21-02-12, 13:47
Φίλε μου τις 12 δόσεις μέσω πιστωτικής που το είδες ακριβώς;

silegav
21-02-12, 15:12
Στις δυνατότητες που σου δίνει κάθε πιστωτική. Βάζεις το ποσό και το εξοφλείς εσύ με την τράπεζα σου...έτσι δε δουλεύουν οι πιστωτικές;

paradox21
21-02-12, 22:26
@paradox μου εξηγείς λίγο τη διαφορά ανάμεσα σε μια μηνιαία συνδρομή 12 μηνών (με ετήσια δέσμευση) και μια ετήσια συνδρομή που πληρώνεται σε 12 δόσεις μέσω πιστωτικής; Εμένα μου φαίνεται ακριβώς το ίδιο σαν διαδικασία και το ποσό είναι μικρότερο.

Useful hint: ΌΠΟΥ και να πας, νέο συμβόλαιο σημαίνει 12μηνη δέσμευση (σε περίπτωση που δε σου έχουν πει ούτε αυτό). Ειδικά στη Wind αν θυμάμαι το τέλος διακοπής είναι αναλογικό των μηνών που απομένουν για την ολοκλήρωση του 12μήνου.

Μόνο με 41,24€ το μήνα (12*41.24=494,88)



ή 30,90€/μήνα με προπληρωμή(12*30.90=370,8)**


**Η τιμή αφορά προπληρωμή=ντούκου ή ατάκα και επιτόπου της υπηρεσίας με διάρκεια 12 μηνών.

και η πρώτη περίπτωση και η δεύτερη έχουν αποτέλεσμα 12μηνο συμβόλαιο και 124,08€ διαφορά .

Useful hint: κατάλαβε πρώτα αυτά που διαβάζεις και προτείνεις και άσε τις υποδείξεις και τις εξυπνάδες για όταν καταλάβεις.;)

sportis
22-02-12, 17:15
λετε να ειναι κ εμενα κλειδωμένο?? κανονικα δεν θα επρεπε να πιανω παραπάνω ρε παιδιά??

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1021/8788 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10.4/7.8 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 14.6/21.5 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/19.9 dBm
Data Path (Up/Down) Fast/Fast
Max Rate(Up/Down) 1064/8668 kbps
Interleave depth 0
Annex Type AnnexA
CRC errors 1

africa_twin
22-02-12, 19:10
Με το Line Attenuation 21.5 έπρεπε να ήσουν στο 18-19mbps. Αλλά με Noise Margin 7.8 δεν έχεις περιθώρια :hmm:
Τσέκαρε καλωδιώσεις, φίλτρα στις τηλεφωνικές συσκευές και στο συναγερμό αν έχεις! Καλό θα ήταν να έβαζες όλες τις τηλεφωνικές συσκευές και να έβαζες το router μόνο του πάνω στη γραμμή και να μας έλεγες τι λέει.

vruva
22-02-12, 23:19
Σημερα ηρθε ο τεχνικος, το ρουτερ λεει Line Attenuation 28,5 αλλα στο μηχανακι του ελεγε 33 και προσπαθουσε να με πεισει οτι τα 8mbit ειναι καλα. Και στο σπιτι και στον πινακα την ιδια ταχυτητα εβλεπε αρα δεν φταινε τα καλωδια μου, εβαλα κ εγω τα μεγαλα μεσα, του ειπα οτι τρεχει το samknows πανω στην γραμμη και εκει του ηρθε η ιδεα οτι ισως να φταει το κεντρο. Αργοτερα μου ηρθε μυνημα οτι βρηκανε προβλημα στην γραμμη και το κοιτανε. Για να δουμε....

cmaniac
22-02-12, 23:23
[..]

του ειπα οτι τρεχει το samknows πανω στην γραμμη και εκει του ηρθε η ιδεα οτι ισως να φταει το κεντρο.

[..]

Αυτές οι ιδέες που έρχονται έτσι αυθόρμητα πολύ μ'αρέσουν.. :twisted:

FEFOS93
23-02-12, 00:19
Kαλησπερα και απο εμενα.

Συνδρομητης wind εδω και 1 χρονο.

Ηθελα να ρωτησω το εξης, εαν τους παρω τηλεφωνο και τους πω να μου αλλαξουν την γραμμη απο interleave σε fast path, αυτο εχει καποιο επιπλεον κοστος;

Και ποια η διαφορα μεταξυ interleave και fast path, εαν δεν κανω λαθος με fast path εχεις χαμηλοτερο ping.



Ευχαριστω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.