PDA

Επιστροφή στο Forum : Bandwidth Limit Over ISDN



Yngwiedis
29-04-04, 11:30
Διάβασα αυτό στο site της Alcatel για το Speedtouch...

Q7. Can I use ADSL on my ISDN line ?

A7. Yes, the ADSL technology has been adapted to be used over a ISDN ( digital ) line. Because the ISDN uses more bandwidth than the normal POTS services, there will be less frequencies available for ADSL, which means the theoretical speed limit of ADSL will be lower over ISDN than over a normal line. Usually, the end-user won't feel the difference.

Ισχύει αυτό για το όριο ;

cosmos
29-04-04, 11:49
Ισχύει ότι "the end-user won't feel the difference." ;)

Yngwiedis
29-04-04, 12:12
Απλώς ρωτάω γιατί βλέπω στα specifications του SpeedTouch 510 ότι σε PSTN και ISDN γραμμή έχει μέχρι 8 Mb/s downstream και upstream 832kb/s σε PSTN και 640 kb/s για ISDN.
Άρα στο μέλλον που θα έχουμε και εμείς κάποια στιγμή εδώ στην Ελλάδα ταχύτητες των 4-5 Μbit ( πολλά θέλω ε ; ) το συγκεκριμενο modem θα έιναι άχρηστο.

cosmos
29-04-04, 12:14
Ως τότε θα'χει παγώσει η κόλαση...

panos72
29-04-04, 12:16
Άρα στο μέλλον που θα έχουμε και εμείς κάποια στιγμή εδώ στην Ελλάδα ταχύτητες των 4-5 Μbit ( πολλά θέλω ε ; ) το

το άλλο με τον τοτό το ξέρεις ?? :D
στο μέλλον θα έχουμε ADSL2, θα είμαστε όλοι καβάλα σε οπτικές ίνες και θα πετάμε. Αυτά από την γυάλινη σφαίρα μου......

aleksi
29-04-04, 12:33
Απλώς ρωτάω γιατί βλέπω στα specifications του SpeedTouch 510 ότι σε PSTN και ISDN γραμμή έχει μέχρι 8 Mb/s downstream και upstream 832kb/s σε PSTN και 640 kb/s για ISDN.
Άρα στο μέλλον που θα έχουμε και εμείς κάποια στιγμή εδώ στην Ελλάδα ταχύτητες των 4-5 Μbit ( πολλά θέλω ε ; ) το συγκεκριμενο modem θα έιναι άχρηστο.

Αστα να πανε μεγαλε,
μολις γυρισα απο Βελγιο οπου ειχα την ευκαιρια για 20 μερες να 'παιξω' με μια 3,3Mbps/128Kbps over PSTN με το ιδιο το 510 σαν μοντεμ. Καλα πεταγε τι να λεμε, και τα pings τελεια. Και πανω σε ISDN να ηταν, δεν θα με χαλαγε καθολου.
Εκει ο τοπικος ΟΤΕ (BELGACOM) δινει αυτην την συνδεση σε home users στα 33Ε/μηνα ολα με ΦΠΑ μεσα !!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.