PDA

Επιστροφή στο Forum : WIND: κοινές απορίες



customer
27-01-12, 16:38
Εστω οτι θελω να μεταβω απο conn-x σε wind, και μενω σε κεντρικο
σημειο δημου της Θεσσαλονικης, διακοσια μετρα απο το κτιριο του ΟΤΕ,
και με διαθεσιμο δικτυο Wind στον αριθμό μου.
Οι ερωτησεις ειναι:

1. Μπορω να κρατησω το αριθμο τηλεφωνου που εχω τωρα στον ΟΤΕ?
2. Θα πληρωσω τελη μεταβασης ? (ποσόν?)
3. Η μεταβαση ειναι αμεση ή
θα μεινω χωρις συνδεση καποιες μερες? (ποσες?)
4. Θα μπορεσω να χρησιμοποιησω χωρις προβλημα το ενσυρματο
μodem μου speedtouch που εχω τωρα στον ΟΤΕ ?


Ευχαριστω πολυ.

mariossss
27-01-12, 16:45
1.Ναι
2. 36.17 τελος ενεργοποιησης στην wind και αν δεν εχει ληξει το 12μηνο στον οτε τελος αποσυνδεσης
3. περιπου 20 μερες και μονο 2-3 ωρες την τελευταια μερα της αλλαγης θα μεινεις χωρις τηλ.
4. Μαλλον ναι αλλα θα σου δωσουν και δωρο modem απο την Wind

africa_twin
27-01-12, 20:06
Κατά την άποψή μου το speedtouch (585v7 ή v8) είναι πολύ καλύτερο από το ZTE που δίνει η Wind. Θα σου πρότεινα να κρατήσεις αυτό (αρκεί να είναι για PSTN γραμμή) και να μην βάλεις καθόλου το ΖΤΕ.

wright
28-01-12, 22:03
Να παραθέσω κ γω με τη σειρά μου στο τόπικ αυτό σχετικά με τη διαδικασία ενεργοποίησης αίτησης. Αφού έλαβα sms απο Wind ότι η αίτηση μου έχει προωθηθεί για υλοποίηση και θα με ειδοποιήσουν για την προγραμματισμένη ημερομηνία ενεργοποίησης. Κοιτώντας προσεκτικά το αντίγραφο της αίτησης παρατήρησα ότι έλειπε ένα ψηφίο απο Α.Δ.Τ. Ακολούθως τους ενημέρωσα στο email εξυπηρέτησης και τους έστειλα τον σωστό αριθμό.(σ.σ έχουν ήδη λάβει αντίγραφο ταυτότητας όταν παρέλαβα τον εξοπλισμό μέσω κούριερ). Πιστεύεται θα υπάρξει πρόβλημα - καθυστερηση τέτοια ώστε να παγώσει η διαδικασία μέχρι την διόρθωση ή είναι κάτι πολύ πιο απλό χωρίς καθυστέρηση. Δεν έχω λάβει κάποια απαντηση απο την εξυπηρέτηση για την επιβεβαίωση της αλλαγής. Ευχαριστώ πολύ.

lex_luthor
31-01-12, 01:06
Να παραθέσω κ γω με τη σειρά μου στο τόπικ αυτό σχετικά με τη διαδικασία ενεργοποίησης αίτησης. Αφού έλαβα sms απο Wind ότι η αίτηση μου έχει προωθηθεί για υλοποίηση και θα με ειδοποιήσουν για την προγραμματισμένη ημερομηνία ενεργοποίησης. Κοιτώντας προσεκτικά το αντίγραφο της αίτησης παρατήρησα ότι έλειπε ένα ψηφίο απο Α.Δ.Τ. Ακολούθως τους ενημέρωσα στο email εξυπηρέτησης και τους έστειλα τον σωστό αριθμό.(σ.σ έχουν ήδη λάβει αντίγραφο ταυτότητας όταν παρέλαβα τον εξοπλισμό μέσω κούριερ). Πιστεύεται θα υπάρξει πρόβλημα - καθυστερηση τέτοια ώστε να παγώσει η διαδικασία μέχρι την διόρθωση ή είναι κάτι πολύ πιο απλό χωρίς καθυστέρηση. Δεν έχω λάβει κάποια απαντηση απο την εξυπηρέτηση για την επιβεβαίωση της αλλαγής. Ευχαριστώ πολύ.

Λογικά δεν θα έχεις κάνενα πρόβλημα. Αν ήταν θα σε είχαν ενημερώσει ήδη. Αν θέλεις ενημερώσε μας πάντως τι έγινε :)

wright
31-01-12, 11:42
Λογικά δεν θα έχεις κάνενα πρόβλημα. Αν ήταν θα σε είχαν ενημερώσει ήδη. Αν θέλεις ενημερώσε μας πάντως τι έγινε :)

Ενημερώθηκα τηλεφωνικά για "πιθανή" ημερομηνία ενεργοποίησης. Παρόλα αυτά Δεν έχω λάβει κάποιο sms αλλά ούτε και μέσω του site online παρακολούθησης έχει γίνει κάποια ενημέρωση. Είδωμεν...

alex24
31-01-12, 13:41
Ενημερώθηκα τηλεφωνικά για "πιθανή" ημερομηνία ενεργοποίησης. Παρόλα αυτά Δεν έχω λάβει κάποιο sms αλλά ούτε και μέσω του site online παρακολούθησης έχει γίνει κάποια ενημέρωση. Είδωμεν...

Και γω τηλεφωνικα ενημερωθηκα για την ημερα ενεργοποιησης γιατι ουτε στο site εδειχνε κατι το μονο sms που πηρα ηταν οταν ενεργοποιηθηκα.

kmpatra
01-02-12, 15:46
Εμένα στο site δειχνει οτι η αιτηση ειναι στην διαδικασια εγκρισης και επεξεργασίας απο τη wind,απο τις 14/1 που έκανα αιτηση,και στο καταστημα μου είπαν την Παρασκευή οτι υπάρχει έλλειψη πόρτας και σε 2 μερες θα προχωρησει,αλλα δεν βλέπω τίποτα...Στο 13888 του Οτε που πήρα προχτές,μου είπαν οτι δεν βλέπουν κανένα αίτημα για φορητότητα σε άλλο πάροχο :hmm: Για sms απο wind ούτε λόγος :missing

customer
02-02-12, 03:23
Αφου σας ευχαριστησω, ερωτησεων συνεχεια:
5. Ο λογαριασμος πληρωνεται στο ταχυδρομειο?
6. Το ασυρματο μοντεμ που δινουν δουλευει και ενσυρματα αν θελουμε?
7. Ειναι αληθεια οτι δεν χρειαζονται ρυθμισεις στο μοντεμ οπως
user name και password?

wnet
02-02-12, 03:33
Αφου σας ευχαριστησω, ερωτησεων συνεχεια:
5. Ο λογαριασμος πληρωνεται στο ταχυδρομειο?
6. Το ασυρματο μοντεμ που δινουν δουλευει και ενσυρματα αν θελουμε?
7. Ειναι αληθεια οτι δεν χρειαζονται ρυθμισεις στο μοντεμ οπως
user name και password?

6.φυσικά
7.ένα που έπεσε στα χέρια μου είχε ένα general user name οπότε μάλλον ναι (ο ιδιοκτήτης του δεν είχε κανένα user name - pass από την wind)

thenetpoet
02-02-12, 08:33
6.φυσικά
7.ένα που έπεσε στα χέρια μου είχε ένα general user name οπότε μάλλον ναι (ο ιδιοκτήτης του δεν είχε κανένα user name - pass από την wind)

username / pass θα χρειαστείς μόνο για την εισοδο στις υπηρεσίες όπως email, web sms, διαχείριση λογαριασμού, κτλ στον web server των συνδρομητών http://www.wind.com.gr/fixed-services/
Στο modem βαζεις οτιδηποτε σαν username / pass γιατί τα περισσότερα modem δεν ξεκινάνε το ppp session αν δεν έχει οριστεί username / pass....

kmpatra
02-02-12, 13:49
μου ήρθε μήνυμα από την wind οτι η αίτηση μου εγκρίθηκε και η υλοποίησή της είναι σε εξέλιξη... αυτό πρακτικά τι σημαίνει? προώθηση της φορητότητας στον οτε ή ενεργοποίηση σύντομα στην wind? Ημερομηνία ενεργοποίησης συγκεκριμένη δεν λέει.
16/2 προγραμματισμενη ενεργοποίηση με νεότερο sms.

customer
11-02-12, 12:32
Τελος προκαταρκτικων αποριών.
Εκανα αιτηση και ο Θεος βοηθός......

@ ADSLgr.com All rights reserved.