PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL OTE, Συνήγορος του Πολίτη



ba_eas
29-04-04, 12:10
Ανοίγω αυτό το θέμα εδώ για να το δεί και κανένας άλλος που έχει παρόμοια προβλήματα.
Αυτό είναι το δεύτερο απο τα τρία βήματα με τα οποία κινούμαι κατά του ΟΤΕ και των άθλιων υπαλλήλων που έχει, καθώς και της δημοσιουπαληλιστικης νοοτροπίας αυτών!!!
Τα 3 βήματα είναι τα εξής:
1.Μηνυτήρια αναφορά στην αστυνομία εναντίον του ΟΤΕ (έγινε μεσω δικηγόρου-θα την βάλω και αυτήν αμα δεν βάρεθω να την αντιγράψω)
2.Αναφόρα στον Συνηγορο του Πολίτη (έγινε σήμερα)
3.Αναφορά στο ΙΝΚΑ (θα την κάνω τις επόμενες μέρες)

Σας παραθέτω λοιπόν την αναφορά μου στο Συνήγορο του Πολίτη.
(Όποιος έχει κουράγιο διαβάζει την περιπέτεια μου--Συμβουλές δεκτές--Μέσον για τον ΟΤΕ επίσης δεκτό)



1. ΑΤΟΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
ΟΝΟΜΑ: ------
ΕΠΩΝΥΜΟ: -------
ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΟΣ: -------
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: -------------
ΠΟΛΗ ΡΙΟ ΠΑΤΡΑΣ ΤΑΧ. ΚΩΔ 26504
ΑΡΙΘΜ. ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΣΤΥΝ. ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ /ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟΥ: --------
ΤΗΛΕΦΩΝΟ: ------------- FAX: -

2. ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ
Ο.Τ.Ε. Πάτρας (Οργανισμό Τηλεπικοινωνιών Ελλάδος Τμήμα Πατρών)

3. ΠΕΡΙΓΡΑΨΤΕ ΜΕ ΣΥΝΤΟΜΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ
Είμαι χρήστης, όπως όλοι οι Έλληνες, του τηλεφωνικού δικτύου του ΟΤΕ. Το νούμερο πάνω στο οποίο λειτουργεί η σύνδεση μου είναι το 2610------, όπου είναι μια γραμμή ISDN. Πάνω σε αυτή την γραμμή υπάρχει και μια σύνδεση ADSL. (ADSL=24ωρη σύνδεση στο Internet με την καταβολή κάποιου μηνιαίου τέλους στον ΟΤΕ). Το πρόβλημά μου λοιπόν εστιάζεται στο ότι ενώ πληρώνω κανονικά για μια σύνδεση ADSL over ISDN τις τελευταίες 37 ήμερες δεν έχω αυτή την υπηρεσία λόγω προβλήματος του ΟΤΕ και όχι δικού μου (παρακάτω αναφέρω τους λόγους που ρίχνω τις ευθύνες στον ΟΤΕ). Το πρόβλημα ξεκίνησε στις 24 Μαρτίου 2004 όπου για άγνωστο σε έμενα λόγο (ναι 35 μέρες μετά δεν έχω μάθει ακόμα το λόγο) διακόπηκε η ADSL σύνδεση μου, ενώ παράλληλα η ISDN δούλευε κανονικότατα. Λόγω του ότι εκείνη την ημέρα θα έφευγα για Αθήνα δεν έδωσα πολύ σημασία στο γεγονός, υποθέτοντας ότι είναι κάποιο μικροπρόβλημα του ΟΤΕ και είπα…” Αστό μωρέ θα διορθωθεί”

Ειδοποίησα το 121 όμως αναφέροντας τους την βλάβη και μου είπανε θα το κοιτάξουνε, ζητώντας μου δε ένα τηλέφωνο επικοινωνίας τους έδωσα το κινητό μου τηλέφωνο διότι θα έλειπα από την Πάτρα. Έφυγα λοιπόν από το σπίτι μου για τις μέρες των εορτών του Πάσχα, αφήνοντας όμως σε έναν πολύ καλό μου φίλο κλειδιά από το σπίτι μου, για την περίπτωση που με πάρει ο ΟΤΕ και θέλει να πάει να ελέγξει κάτι στο σπίτι, μάταια όμως μιας και ο ΟΤΕ δεν με ειδοποίησε ποτέ. Επιστρέφοντας από στην Πάτρα στις 18 Απριλίου 2004 με έκπληξη είδα ότι η ADSL σύνδεση μου είναι ακόμα ανενεργή. Τηλέφωνο λοιπόν στις 19 Απριλίου 2004 στο 121 και μιλάω με την τηλεφωνήτρια και τις αναφέρω την βλάβη. Μετά από 2 μέρες (Τετάρτη 21/4/2004) με παίρνει τηλέφωνο ένας τεχνικός του ΟΤΕ (το μικρό του όνομα ήτανε Βασίλης, γνωστός στην Πάτρα μιας και δεν ασχολείται άλλος με τις ADSL βλάβες) και μου λέει ότι θα περάσει από το σπίτι μου. Όντως έρχεται λοιπόν από το σπίτι μου και η ‘’διάγνωση’’ που έκανε ήτανε ότι το πρόβλημα το έχω εγώ και δη το καλώδιο μου που ξεκινά από το κουτί του ΟΤΕ και καταλήγει στο σπίτι μου. Η εξήγηση που μου έδωσε όταν τον ρώτησα τι ακριβώς συμβαίνει ήτανε ότι το καλώδιο μου έχει ‘’γη’’. Τον ρώτησα τι θα έπρεπε να κάνω και εκείνος με παρέπεμψε στον ηλεκτρολόγο του σπιτιού, ο οποίος θα έπρεπε να μου άλλαζε ένα ζεύγος καλωδίων. Καλώ τον ηλεκτρολόγο και έρχεται λοιπόν την επόμενη μέρα, Πέμπτη 22/4/2004, και μου αλλάζει το ζεύγος των καλωδίων που περνάνε μέσα από τον τοίχο, αλλά η ADSL πάλι δεν δούλευε. Τηλεφωνώ στο 2610270299 που είναι το τηλέφωνο από όπου με είχε καλέσει ο τεχνικός του ΟΤΕ την προηγούμενη μέρα και πετυχαίνω τον ίδιο τεχνικό, του λέω την κίνηση που κάναμε με τον ηλεκτρολόγο και το αποτέλεσμα που είχε, και μου απαντάει ότι εκείνος μου είπε ότι όλο το καλώδιο έχει ‘’γη’’ και όχι μόνο το το ζεύγος που άλλαξα. Τον ρωτάω λοιπόν τι μπορώ να κάνω και η απάντηση που μου έδωσε ήτανε να πάρω ένα εξωτερικό καλώδιο από το κουτί του ΟΤΕ και να βάλω εκεί πάνω όλο τον τερματικό εξοπλισμό μου (Splitter, Isdn Modem και ADSL Modem). Ισχυρίστηκε δε με σιγουριά ότι έτσι θα λυνότανε 100% το πρόβλημα. Μη έχοντας λοιπόν κάποιο λόγο να τον αμφισβητήσω ακολούθησα την συμβουλή του και έβαλα εξωτερικό καλώδιο. Το αποτέλεσμα όμως και πάλι το ίδιο, είχα τηλέφωνο αλλά όχι ADSL. Εδώ να σημειώσω ότι αφού δεν δούλεψε η ADSL τα 40€ που μου πήρε ο ηλεκτρολόγος τα έδωσα πληρώνοντας εγώ στην ουσία το λάθος του τεχνικού του ΟΤΕ. Την ίδια στιγμή παίρνω τις βλάβες στο 121 και ξαναδίνω βλάβη. Το απόγευμα τις ίδιας ημέρας και θέλοντας να εξαλείψω κάθε υπόνοια του να φταίω εγώ, παίρνω όλο μου τον τερματικό εξοπλισμό και πηγαίνω σε ένα φίλο μου ο οποίος έχει ADSL σύνδεση για να δοκιμάσω αν όλα λειτουργούν σωστά και όντως όλα δούλευαν ρολόι. Την επόμενη μέρα το πρωί (Παρασκευή 23/4/2004) δεν με ενόχλησε κανείς από τον ΟΤΕ. Ξαναπαίρνω λοιπόν τις βλάβες και με έκπληξη διαπίστωσα ότι κάποιος είχε σβήσει την βλάβη χωρίς αυτή να έχει διορθωθεί. Τελικώς ξαναδίνω την βλάβη και μου λέει η τηλεφωνήτρια ότι θα το κοιτάξουν οι τεχνικοί. Μετά από ώρα στα τηλέφωνα μήπως και βρω μια άκρη, βρίσκω ένα τηλέφωνο, το 2610632728-30, το οποίο είναι του DSLAM της περιοχής μου. Τηλεφωνώντας εκεί, παίρνω την απάντηση ότι αυτή την στιγμή είναι Παρασκευή και δεν δουλεύουν τέτοια ώρα (η ώρα ήτανε 13.30 το μεσημέρι) και ότι μεσολαβεί Σαββατοκύριακο και αν θέλω κάτι να τους ‘’ενοχλήσω’’ από Δευτέρα. Έκλεισα το τηλέφωνο και άφησα το Σαββατοκύριακο να περάσει. Την Δευτέρα το πρωί με καλεί ένας τεχνικός (ο ίδιος που αναφέρω και ποιο πάνω) και μου λέει ότι το πρόβλημα είναι στο port μου και ότι θα διορθωθεί την Τετάρτη στις 28/4/2004 όπου θα έρθει η Intrakom στην Πάτρα και θα κάνει αναβάθμιση στα ports και στο DSLAM. Αδίκως βέβαια περίμενα να λυθεί το πρόβλημα μου.
Είμαι λοιπόν στις 37μερες χωρίς ADSL από τις οποίες τις 15 καθημερινά στο τηλέφωνο να παρακαλώ τους υπεύθυνους να δούνε την βλάβη μου ενώ εγώ είμαι τυπικότατος απέναντι τους και τους πληρώνω κανονικά τα πάγια τέλη της ADSL σύνδεσης…και το μαρτύριο συνεχίζεται…

ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ:
1.Αντιγραφο 2ου φύλου Λογαριασμού ΟΤΕ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:30/4/204

aypnos
29-04-04, 12:28
Καλά τους κάνεις μάγκα χώστους κανονικά!
Η κατάσταση είναι δραματική με τον πΟΤΕ.

aesir
29-04-04, 13:59
Ο Συνήγορος Του Πολίτη δεν είναι πλέον αρμόδιος για θέματα ΟΤΕ, οπότε προχώρησε είτε στο ΙΝΚΑ είτε στην μήνυση...

epslus
29-04-04, 15:08
Με λύπη διαπιστώνω ότι τελικά εδώ στην Πάτρα οι του ΟΤΕ είναι τελείως άσχετοι σε ότι αφορά την νέα τεχνολογία (όχι απλά adsl).

Προσωπικά, είμαι στο περίμενε 2 μήνες και έχει ακόμα από ότι μου είπαν. Όλο αυτόν τον καιρό λόγω αγωνίας επισκεύτηκα αρκετές φορές τον ΟΤΕ στη Γούναρη. Το τί άκουσαν τα αυτάκια μου δεν λέγεται, σοβαρά τώρα οι ποτετζιδες πρέπει να βρίσκονται σε απίστευτο πανικό... αναφέρω μερικά κουλά που άκουσα:

Ένας κύριος ήρθε πρίν από εμένα και παραπονέθηκε ότι δεν του έβαλαν σωστά την ISDN σύνδεση που είχε πληρώσει και ότι οι τεχνικοί του έβαλαν 2 απλές!!!!
Απάντηση του υπεύθυνου "άνθρωπέ μου το ίδιο είναι σου βάλαμε 2 απλές, άρα είναι το ίδιο, τα ίδια χρήματα".

Όταν ήρθε η σειρά μου του εξήγησα το πρόβλημα, ότι και καλά περιμένω αρκετό καιρό τώρα και θα ήθελα να μάθω τη συμβαίνει? Με το που δείνω τα στοιχεία μου με ρωτάει με κάποια άνεση "Έχεις κάνει και αίτηση για δεύτερη γραμμή?"...!!??
Όχι του λέω, μια έκανα. Απάντηση "χμμ... εδώ μου λέει όμως ότι έχεις κάνει και δεύτερη αίτηση, κάτι δεν πάει καλά". Έπιμένοντας, τον ξαναδιάψευσα. Τελικά αφού μαζεύτηκαν 2 ποτετζιδες μπροστα από το PC και πέρασε μία ώρα με τις διάφορες μαλ.. τους διαπίστωσαν ότι αυτό που έγραφε το PC δεν ήταν τίποτα άλλο, από την αίτηση adsl που εκρρεμούσε.

Άντε γειά δλδ.

chatasos
29-04-04, 20:59
Το πρόβλημα ξεκίνησε στις 24 Μαρτίου 2004 όπου για άγνωστο σε έμενα λόγο (ναι 35 μέρες μετά δεν έχω μάθει ακόμα το λόγο) διακόπηκε η ADSL σύνδεση μου, ενώ παράλληλα η ISDN δούλευε κανονικότατα.

Ένδειξη ότι κατά 99% πρόκειται για πρόβλημα στο dslam/atm δίκτυο (αν εξαιρέσουμε τον δικό σου εξοπλισμό).

Πάντως καλά τους έκανες...

athan64
29-04-04, 21:59
Συγνωμη ρε παιδια
αλλα ετσι οπως διαβαζω εχω την εντυπωση οτι ζω στο Λονδινο
μηπως δεν καταλαβατε οτι εδω ειναι Ελλαδισταν
Απο την μια ολοι γινοντε πεοθηλαστες και κομματοσκυλα για να βολευτουν
και μετα διαμαρτυριες , απεργιες , διαδηλωσεις για τα κεκτημενα.

ΥΓ . τιποτε προσωπικο για τον φιλο που ψαχνεται ,....τζαμπα τα εξοδα

pelasgian
29-04-04, 22:10
Ο ραγιαδισμός σε αυτή τη χώρα πρέπει να φύγει. Είμαστε υπεύθυνοι για τη μοίρα μας και για τη κυβέρνησή μας. Οι λαοί έχουν τις κυβερνήσεις που τους αξίζουν, αλλά το δικό μας το δημόσιο δεν είναι αντάξιο του λαού μας και για αυτό οι καταγγελίες πρέπει να γίνονται συγκεκριμένα. Να μαθαίνετε ονόματα, να κρατάτε στοιχεία, να έχετε μάρτυρες ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΛΩΤΣΑΤΕ ΤΟ ΚΩΛΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΧΟΝΤΡΑΙΝΕΙ.

moralas
29-04-04, 22:38
ελπιζω ο μιναρας τεχνικος να χασει τη δουλεια του (αν και δεν το πιστευω) , οσο και κακο να ακουγεται αυτο.

spiros19
30-04-04, 04:44
δεν ακουγεται καθολου κακο. οποιος δε κανει καλα τη δουλεια του, επειδη βαριεται, δεν μπορει δεν ξερει, να φευγει. τοσοι θα θελανε να την κανανε και θα ηταν καλοι σε αυτη τη θεση αλλα ειναι ανεργοι...

peterdub
30-04-04, 13:28
@ba_eas
Συμβουλή, κατάθεσε και ασφαλιστικά μέτρα μαζί με την μυνήση ώστε να μην πληρώσεις τίποτα για τις ημέρες που η υπηρεσία ήταν προβληματική.

ba_eas
01-05-04, 05:14
Το θέμα της μύνησης που έχω κάνει το έχει αναλάβει δικηγόρος οπότε είναι στο σωστό δρόμο....
ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΩΤΟ!!!
Ο τεχνικός που μιλούσα, εντελώς τυχαία εξαφανίστηκε...και πήρε πλέον άλλος την θέση του.

Έκανα κάτι για το οποίο ντρέπομαι αλλά στην περίπτωση μου ήτανε μονόδρομος κυριολεκτικά....
ΕΒΑΛΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΕΣΟ
και λέω ντρέπομαι γιατί αυτά μας γυρνάνε 20 χρόνια πισω....δεν βοηθάνε να ξεφύγουμε απο την μιζέρια μας....
(να αναφέρω μετά απο την παρέμβαση του πολιτικού γραφείου γνωστότατου υπούργου της κυβέρνησης έχει αλλάξει η συμπεριφορά τους απέναντι μου...έχουν σκιστεί να βρούν τι φταίει....ΝΤΡΟΠΗ ΡΕ)

ba_eas
05-05-04, 16:59
Αυτή τη στιγμή που ποστάρω είμαι πλέον ξανά με την ADSL μου.
Είμαι αρκετά χαρούμενος που επιτέλους τελείωσα με αυτό το μαρτύριο....

ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ όμως που είμαι έλληνας πολίτης και δη.....πελάτης του ΟΤΕ!!!

Παιδευόμουν με τον ΟΤΕ, το 121, την γραφειοκρατεία 20 μέρες......
Αποτέλεσμα???? ΜΗΔΕΝ-MHDEN-ZERO-0 (για όποιον δεν το καταλαβαίνει....)

Τελικά το μόνο που χρειαζότανε και εδώ....(όπως και παντού στην Ελλάδα) ήτανε το μέσον....

Η ιστορία απλή......
Πήρε ένα τηλέφωνο το βίσμα μου στον ΟΤΕ (πολιτικό βίσμα είχα) και σε 2 ώρες είχα πάει στον ΟΤΕ και μου είχανε λύσει το θέμα μου....πώς?
Απλά μου είπανε οτι θα μου επιστρέψουν τα χρήματα τα οποία πλήρωσα στις τόσες μέρες που δεν είχα adsl και ότι σε 24 ώρες το πολύ θα έχω ξανά την σύνδεση μου πίσω.....

Τόσο απλά......

Συμπέρασμα??? ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΟΝ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ....ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!

ΟΤΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ......Ή ΜΗΠΩΣ......ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ????

skiabox
05-05-04, 17:07
Το management στον οτε το εχει ακομα το κρατος νομιζω.Οποτε τι περιμενες?

lacoste
05-05-04, 17:10
Συμπέρασμα??? ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΟΝ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ....ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!

Άν δέν έχεις μέσον τότε χέσον καί τόν πΟΤΕ καί τούς βολεψάκηδες υπάλληλους του οί οποίοι προθυμοποιήθηκαν νά ασχοληθούν μέ τό πρόβλημα σου μόλις ζορίστηκαν από τούς άνωθεν......Ελλαδάρα τού 2004!!!!!!!!

moralas
05-05-04, 17:31
μηπως εχεις κανα μεσον για να βαλει ο οτε την 1024 15 ευρο το μηνα?

bs160305
05-05-04, 17:48
Μια ειναι η λυση!

Μωλις ερθει η VIVODI στην περιοχή σας, καντε αίτηση για γραμμη, μεχρι ο πΟΤΕ χρεωκοπηση και αρχισει τις απολυσεις ωστε τα υπαλληλακια δυναστες να δουν τι σημαινει το ψωμι ψωμακι που μας τρωνε σαν τρωκτικα σημερα :evil:

nzag1971
06-05-04, 11:03
Διάβασα την ιστορία με ενδιαφέρον καθώς είμαστε όλοι εν δυνάμη <<ήρωες>> μιας τέτοιας ιστορίας. Θα ήθελα όμως να θίξω δύο θέματα.

α) Διαφωνώ με το πως η κίνηση του φίλου να προχωρήσει σε μηνυτήριο αναφορά είναι χάσιμο χρήματος και χρόνου. Είναι το γεγονός ότι δεν κάνουμε τέτοιες μηνήσεις που κάνει τους διοικητές οργανισμών τύπου ΟΤΕ να μας εκμεταλεύονται και να παρέχουν πανάκριβες ή κακής ποιότητος υπηρεσίες. Όποιος δεν αντιστέκεται τον εκμεταλεύονται.

β) Λυπάμαι διπλά όταν διαβάζω για τη χρήση πολιτικού μέσου.

Αφενός γιατί το ίδιο το κράτος έχει κάνει ήθος και έθιμο το να πατάμε επί πτωμάτων (Θα έκανα και εγώ την ίδια κίνηση αν μπορούσα και σε καμία περίπτωση δεν κατηγορώ τον φίλο μας. Ίσως όχι για μια ADSL γραμμή αλλά σίγουρα για κάτι άλλο που θα θεωρούσα εγώ σημαντικό. Περί προτεραιοτήτων ουδής λόγος.)

Αφεταίρου διότι, για να βρουν port για τον φίλο μας, κάποιος άλλος θα έχασε τώρα το δικό του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.