PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν "παίζει" μετά απο αλλαγή του default username/password



psaxtiri
28-01-12, 20:01
Κύριοι ομολογώ πως δεν έχω αντιμετωπίσει πιο ανόητο πρόβλημα.

Λοιπόν νέο router..αλλάζω τον default κωδικό otenet@otenet.gr με τον δικό μου και το username μου και η ένδειξη του Internet στο ρουτεράκι "κοκκινίζει".

Με το παλιό router μια χαρά.

Τι μπορεί να γίνεται λάθος σε ένα τόσο απλό step;

Ευχαριστώ.

proffessor_x
28-01-12, 20:18
Είναι σωστά; Έχει κανένα σύμβολο πχ $ στον κωδικό γιατί μερικά ρούτερ δεν τα δέχονται και δεν παίρνουν ip, με το παλιό μπαίνεις κανονικά;Δεν πληκτρολογείς κάτι λάθος;

maik
28-01-12, 20:20
Πιθανοτατα γραφεις κατι λαθος.
Παρε στο 13888 να τσεκαρεις τους κωδικους σου.

psaxtiri
28-01-12, 20:24
Ναι έχει τέτοιο σύμβολο.

Συγνώμη αλλά το γράφει πουθενά στις ρυθμίσεις του router (του όποιου router έχει αυτή την ιδιαιτερότητα) για να το ξέρω και εγώ όταν δημιούργησα τον κωδικό μου;

Γιατί αν ισχύει αυτό που λές αγαπητέ, λίγο πολύ αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να αλλάξω κωδικό με την γνωστή διαδικασία και μένοντας εκτός διαδικτύου για λίγες ώρες.

Είμαι παράλογος;

........Auto merged post: psaxtiri πρόσθεσε 0 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πιθανοτατα γραφεις κατι λαθος.
Παρε στο 13888 να τσεκαρεις τους κωδικους σου.

Δεν γράφω τίποτα λάθος. Πληκτρολογώ ακριβώς τα ίδια στο άλλο router και συνδέομαι κανονικά.

proffessor_x
28-01-12, 20:27
Το αλλάζεις από https://ps.otenet.gr/active/ServiceActivation/csLoginAuthentication.jsp αν μπεις είναι σωστά τα στοιχεία σου αν όχι δεν είναι σωστά και καλείς στο 13888 και τα αλλάζεις και θέλει περίπου 3 ώρες. Αν κάνεις την αλλαγή από το site γίνεται άμεσα.
Δεν είσαι παράλογος....

maik
28-01-12, 20:28
;

Γιατί αν ισχύει αυτό που λές αγαπητέ, λίγο πολύ αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να αλλάξω κωδικό με την γνωστή διαδικασία και μένοντας εκτός διαδικτύου για λίγες ώρες.
.

Μπαινεις εδω my.otenet.gr και το αλαζεις αμεσως.
Μπορεις να μπεις ακομα και οταν εχεις τα default otenet@otenet.gr.

sdikr
28-01-12, 20:29
Δώσε του λίγο χρόνο, πχ 10 λεπτά

psaxtiri
28-01-12, 20:39
Ωραία αλλά μόνο το $ είναι απαγορευμένο symbol ;

Να μην βάλω καθόλου σύμβολα δηλαδή;

Τι κωδικός θα είναι αυτός χωρίς σύμβολα; ρητορικό ερώτημα αυτό.

proffessor_x
28-01-12, 20:43
Κάτι εύκολο 6-8 γράμματα μαζί με έναν αριθμό πχ

petros7
petros13
petros21
otenet10
abc123
123456a

διαλέγεις και παίρνεις :p

psaxtiri
28-01-12, 21:07
Τώρα δεν μπορώ να κάνω log in στο adslgr.com !

πλάκα κάνω !

Λοιπόν κύριοι το πρόβλημα ήτανε ο κωδικός ή για να είμαι ακριβής το ότι ΔΕΝ με ενημέρωσε κανείς ούτε το γράφει στον οδηγό σύνδεσης πως χρησιμοποιώντας το συγκεκριμένο router θα πρέπει να έχεις και "συγκεκριμένο" password.

Σημειώστε για να ξέρει και ο υπόλοιπος κόσμος που μας διαβάζει.

Το router ΖΤΕ ΔΕΝ θέλει σύμβολα για password.

Ευχαριστώ το θέμα μπορεί τώρα να :lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.