PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΡΙΕΣ



pantnt30
29-01-12, 13:50
Καλημέρα σε όλους σας.
Πριν 5 μήνες έγινα συνδρομητής στο Conn-x στα 24 Mbps.
Παραθέτω μετρήσεις απο το THOMSON TG585 v8
Bandwidth 12031
Line Attennation 30
SN Margin 10,5
Η απορία μου είναι γιατί ο ΟΤΕ επιμένει πως δεν μπορεί να με κλειδώσει παραπάνω.
Εχω την εντύπωση πως με τα παραπάνω στοιχεί έπρεπε να ειμαι στα 16 με 17 Mbps , ή κάνω λάθος.
Πως αντιμετωπίζω αυτή την κατάσταση , διότι τηλεφωνικώς οι άνθρωποι με λένε χιλιάδες βλακείες.
Ευχαριστώ και περιμένω τις συμβουλές σας.
Παντελής

emeliss
29-01-12, 20:32
Ιδανικά (δηλαδή το ξεχνάς) θα είχες 15. Ίσως να κέρδιζες 1-2Mbps με χαμηλότερο SNR Margin.

FuS
29-01-12, 21:09
Kαι αρκετά κάτω από 15 θα έλεγα.

Δηλαδή οι τεχνικοί τι σου είπαν;

pantnt30
29-01-12, 22:53
Πως η απόσταση απο το dslam είναι στα 2 km, οι γραμμές φταίνε , και αν έχω παράπονα να υποβάλλω γραπτώς τα παράπονά μου σε κάποιο κατάστημα οτε.
Υπόψη πριν κλείσει η NetOne ήμουν κλειδωμένος στα 16
Τι να πω

emeliss
30-01-12, 00:08
Βάλε το ρούτερ μόνο του στην γραμμή και δες αν αλλάζουν οι μετρήσεις.

Vitruvian78
30-01-12, 11:10
Πως η απόσταση απο το dslam είναι στα 2 km, οι γραμμές φταίνε , και αν έχω παράπονα να υποβάλλω γραπτώς τα παράπονά μου σε κάποιο κατάστημα οτε.
Υπόψη πριν κλείσει η NetOne ήμουν κλειδωμένος στα 16
Τι να πω

Και να υποβαλλεις τα παράπονα σου εγγράφως δεν θα γίνει τίποτα...απορώ τί νόημα έχει αυτη η συμβουλή!!

FuS
31-01-12, 00:25
Εξαρτάται.
Υπάρχουν περιπτώσεις που γνωρίζω και έχει γίνει κάτι, ανάλογα την φύση του προβλήματος.
Το νόημα της συμβουλής αυτής είναι να απευθυνθεί ο πελάτης στην πηγή (υποβάλοντας το γραπτό παράπονο στο κατάστημα) και να πάρει επίσημη απάντηση γιατί ο υπάλληλος <πιθανόν> δεν έχει αρμοδιότητα να κάνει κάτι παραπάνω.

@pantnt30:

Έκανες αυτό που σου είπε ο emeliss, στην κεντρική μπρίζα;

pantnt30
31-01-12, 17:12
Μα το έχω στη κεντρική πρίζα FuS.
Βέβαια δεν έχω κολλήματα η άλλου είδους προβλήματα .
Αλλά να πληρώνω για 24 και να με κλειδώνουν στο 12 τι να πώ.
Και κάτι ακόμη επειδή και τις 2 φορες έπεσα σε διαφορετική κοπελίτσας ... καταλάβαινα πως μετέφερε τις ερωτήσεις σε άλλον γιατι σε κάθε ερωτηση ήμουν στη αναμονή.
Μα και οι απαντήσεις που πήρα ήταν ότι θεωρείται φυσιολογικό το κλειδωμα στο 12 για απόσταση 2km απο το dslam .
Είναι δυνατόν.

emeliss
31-01-12, 17:16
Βγάλει τα πάντα από την γραμμή, τηλέφωνα, φίλτρα, σπλίτερ, τα πάντα εκτός απο το ρούτερ και γράψε τις μετρήσεις ξανά.
Γράψε και του up.

wega
13-02-12, 21:16
Έχω την εξής απορία. Έκανα πρόσφατα επανασύνδεση με το δίκτυο του ΟΤΕ (μετά από μια σύντομη περιπέτεια με την hol...) και μου έδωσαν καινούργιους κωδικούς για ενεργοποίηση του conn-x. Ωστόσο παρατήρησα ότι οι παλιοί κωδικοί (username και password) που είχα στον ΟΤΕ δουλεύουν ακόμα όταν τους περνάω στις ρυθμίσεις του router... Δεν θα έπρεπε να έχουν καταργηθεί άραγε; :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.