PDA

Επιστροφή στο Forum : Script του Oxygen για το JDownloader. Το έχει κανένας;;;;



Gigas
29-01-12, 23:49
Προσπαθώ να δημιουργήσω αυτο το σκριπτάκι για το JDownloader αλλά εις μάτην...
Μήπως το έχεις και μπορείς να το κάνεις πάσα;;;

Εάν όχι, ξέρεις εάν στο interface του Oxygen υπάρχει κάποιο κουμπί Reconnect, Connect ή Disconnect ώστε να προσπαθήσω να κάνω το πρόγραμμα να το καταγράψει;;;

Οπως προείπα, πρόκειται για το Οxygen Gennet.....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

InTranceWeTrust
31-01-12, 02:51
"DSL Line Info" http://192.168.1.1/cgi-bin/page.pl?type=status&page=dsl&redirect_timeout=35

--- > Retrain

Gigas
01-02-12, 22:33
"DSL Line Info" http://192.168.1.1/cgi-bin/page.pl?type=status&page=dsl&redirect_timeout=35

--- > Retrain

Ποιός θα φανταζόταν ότι θα το ονόμαζαν Retrain (στα ελληνικά ¨Επανεκπαίδευση" !!!!)

Το θέμα είναι ότι δεν κάνει αποσύνδεση, μετά επανασύνδεση και (το ζητούμενο) αλλαγή IP :Ο

Βέβαια λειτουργώ τον υπολογιστή μέσω remote αλλά αυτο δεν νομίζω ότι επηρρεάζει την διαδικασία....
Θα το ξαναδοκιμάσω στην πρώτη ευκαιρία που θα έχω τον υπολογιστή και το router στα χέρια μου για να διαπιστώσω τι φταίει....
Ευχαριστώ πάντως.

Geocheats2
01-02-12, 23:09
Στο retrain συνήθως δεν μου αλλάζει ip χρειάζεται να το κάνω reboot για να αλλάξει

Gigas
01-02-12, 23:32
Στο retrain συνήθως δεν μου αλλάζει ip χρειάζεται να το κάνω reboot για να αλλάξει

Αχα..
Οπότε δεν είναι κάτι που κάνω ή δεν κάνω σωστά εγώ..... :respekt:

Στο ST585 που έχω, υπάρχει κουμπί (μέσα στο interface εννοώ) το οποίο αποσυνδέει και μετά επανασυνδέει την γραμμή παίρνοντας νέα IP κάθε φορά, εφ' όσον υπάρχει dynamic IP σύνδεση, εννοείται...

Αυτή η διαδικασία χρειάζεται για να "εκπαιδεύσουμε" το JDownloader να κάνει αυτόματα την αλλαγή IP, φτιάχοντας ένα σκριπτάκι που θα λέει τι να κάνει το προ΄γραμμα για να το πετύχει...

ΑΥτό είναι η τελική μου αναζήτηση......

InTranceWeTrust
02-02-12, 01:24
Εδώ και 1 1/2 χρόνο στην Wind αυτό που σας είπα χρησιμποιώ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα ... Στέλνω και το script


[[]]
[[]]
[[]]
GET / HTTP/1.1
Host: %%%routerip%%%
[[]]
[[]]

[[]]
[[]]
GET /user/page.pl HTTP/1.1
Host: %%%routerip%%%
[[]]
[[]]

[[]]
[[]]
GET /cgi-bin/ HTTP/1.1
Host: %%%routerip%%%
Authorization: Basic %%%basicauth%%%
[[]]
[[]]

[[]]
[[]]
GET /cgi-bin/page.pl HTTP/1.1
Host: %%%routerip%%%
Authorization: Basic %%%basicauth%%%
[[]]
[[]]

[[]]
[[]]
GET /cgi-bin/page.pl?type=wan HTTP/1.1
Host: %%%routerip%%%
Authorization: Basic %%%basicauth%%%
[[]]
[[]]

[[]]
[[]]
GET /cgi-bin/page.pl?type=wan&page=list HTTP/1.1
Host: %%%routerip%%%
Authorization: Basic %%%basicauth%%%
[[]]
[[]]

[[]]
[[]]
GET /cgi-bin/page.pl?exec=fill_wan_list.pl HTTP/1.1
Host: %%%routerip%%%
Authorization: Basic %%%basicauth%%%
[[]]
[[]]

[[]]
[[]]
GET /cgi-bin/page.pl?type=wan&page=redial&set_mode=1&flag=tellas_internet&redirect_url=../cgi-bin/page.pl%3Ftype%3Dwan%26page%3Dlist HTTP/1.1
Host: %%%routerip%%%
Authorization: Basic %%%basicauth%%%
[[]]
[[]]

[[]]
[[]]
GET /cgi-bin/page.pl?type=wan&page=list HTTP/1.1
Host: %%%routerip%%%
Authorization: Basic %%%basicauth%%%
[[]]
[[]]

[[]]
[[]]
GET /cgi-bin/page.pl?exec=fill_wan_list.pl HTTP/1.1
Host: %%%routerip%%%
Authorization: Basic %%%basicauth%%%
[[]]
[[]]

[[]]

InTranceWeTrust
02-02-12, 01:28
Firmware version: TEL02_4.63 Build: m2009121520

Gigas
02-02-12, 01:37
Εδώ και 1 1/2 χρόνο στην Wind αυτό που σας είπα χρησιμποιώ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα ... Στέλνω και το script



Ευχαριστώ.
Θα μπορέσω να το δοκιμάσω αύριο το πρωί.
Θα ενημερώσω :oneup:

Gigas
02-02-12, 19:22
Firmware version: TEL02_4.63 Build: m2009121520

Αυτό που παλεύω είναι:
Firmware Details
Version TEL02_4.63 (Annex A)
Type RFA1400.W
Build m2010032213


Το σκριπτάκι δεν λέει να δουλέψει :(
Μήπως θυμάσαι πώς το δημιούργησες ή πού το βρήκες;;;;
Σκέφτομαι ότι αν μου έλεγες την διαδικασία που ακολούθησες για να το φτιάξεις για το δικό σου, ίσως κατάφερνα να δημιουργήσω κάποιο που να λειτουργεί σε αυτο.

Για παράδειγμα, μια διαφορά που μου έκανε εντύπωση, είναι ότι το δικό σου router μιλάει στην 192.168.1.1 ενώ το δικό μου στην 192.168.1.254
Ισως υπάρχουν και άλλες τέτοιες διαφορούλες που κάνουν το ένα σκριπτ να δουλεύει και ένα άλλο να μην δουλεύει...

InTranceWeTrust
03-02-12, 14:37
έχει wizard στο Jdownloader... νόμιζα ότι το είχες δει
βάλε το δικό μου script και άλλαξε τις μεταβλητές user /password/ router ip στα κουτάκια... είναι στην εικόνα που σου έστειλα ...

την αναβάθμιση από που την κατέβασες ?

Gigas
03-02-12, 16:12
έχει wizard στο Jdownloader... νόμιζα ότι το είχες δει
βάλε το δικό μου script και άλλαξε τις μεταβλητές user /password/ router ip στα κουτάκια... είναι στην εικόνα που σου έστειλα ...

την αναβάθμιση από που την κατέβασες ?


Εννοείται ότι τα έχω αλλάξει τα στοιχεία αυτά.
Οπως και την διεύθυνση στην οποία μιλάει ο υπολογιστής προς το router.
Παρ' ολα αυτά, η αλλαγή IP δεν λέει να λειτουργήσει.

Εχω "φτιάξει" με την βοήθεια του JDownloader και άλλα σκριπτάκια για διάφορα routers αλλά αυτό το συγκεκριμένο δεν έχει την δυνατότητα (ή δεν την έχω βρει ακόμη εγώ) να κάνεις χειροκίνητα την αποσύνδεση και μετά την σύνδεση ώστε να πάρει άλλη IP και να "εκπαιδευτεί" το πρόγραμμα να την κάνει αργότερα αυτόματα.

Οσο για το firmware του router, έτσι ήρθε από την Wind.
Δεν ασχολήθηκα καθόλου με αυτό το router, παρά μόνο έφυγε κατ' ευθείαν από μενα και πήγε σε συγγνενικό πρόσωπο όπου πλέον λειτουργεί σε δίκτυο της HOL, όπου και δούλεψε άψογα κατ' ευθείαν out of the box.

Εάν υπάρχει κάποια μέθοδος να γίνει extract το firmware και ξέρεις το πώς, ευχαρίστως να σου το έκανα πάσα για να το περάσεις....

africa_twin
03-02-12, 19:17
Ενημερωτικά κυκλοφορεί και generic firmware (http://www.gennetsa.com/index.php?option=com_content&view=article&id=68&Itemid=121) από την Gennet με υποστήριξη και IPv6 ;)

InTranceWeTrust
04-02-12, 02:55
εδώ θα βρεις οδηγίες http://jdownloader.org/knowledge/wiki/reconnect/reconnect-recorder
έτσι το έφτιαξα εγώ με βάση την Retrain που σου είπα. ("DSL Line Info" --- > Retrain)

Μπορεί στο καινιούργιο firmware κάτι να έχει αλλάξει ?

Ή από http://jdownloader.org/knowledge/wiki/reconnect/reconnect-recorder
If you still have the same IP address after doing this, you are one of the unfortunate few whose ISP reissues you your old IP address. It might be helpful to contact your ISP and ask a technician how you can get a new IP assigned dynamically.

@ ADSLgr.com All rights reserved.