PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωση εγκαταστασης ενω δεν ειχε ζητηθει και δεν εγινε ποτε



Slay
29-04-04, 16:25
ΟΤΕ το μεγαλειο σου, μου ηρθε σημερα ο δευτερος λογαριασμος του ΟΤΕ απο τοτε που εβαλα DSL αυτη την φορα ηταν πιο φουσκωμενος μιας και ειχε το τελος ενεργοποιησης (δεν ηταν στον πρωτο) αλλα επισης και τελος εγκαταστασης που και ΔΕΝ ζητηθηκε και βεβαια ΔΕΝ εγινε ποτε. Υπαρχει καποιος απο Πατρα και οχι μονο που να του ετυχε το ιδιο? τι ειπαν στον ΟΤΕ αναγνωρισαν το λαθος τους? η θα πρεπει να τους απειλησω οτι θα φερω τις καμερες? (δουλευω σε τηλεοπτικο σταθμο btw)

DarthVader
29-04-04, 16:31
Ετυχε σε γνωστό μου, αλλά ευτυχώς με τηλέφωνο στον ΟΤΕ παραδέχθηκαν αμέσως το λάθος τους και στον επόμενο λογαριασμό αφαιρέθηκε. Δοκίμασε για αρχή το 134 και αν σε βρείς άκρη πήγαινε καλύτερα ο ίδιος από τα κεντρικά.

Slay
29-04-04, 16:38
Ετυχε σε γνωστό μου, αλλά ευτυχώς με τηλέφωνο στον ΟΤΕ παραδέχθηκαν αμέσως το λάθος τους και στον επόμενο λογαριασμό αφαιρέθηκε. Δοκίμασε για αρχή το 134 και αν σε βρείς άκρη πήγαινε καλύτερα ο ίδιος από τα κεντρικά.

πρεπει να τον πληρωσω δηλαδη πρωτα? πανε καλα? και αν ειχαν κανει λαθος και μου ειχαν χρεωσει 10000 ευρω θα επρεπε να παρω δανειο και μετα θα μου τα διναν?

DarthVader
29-04-04, 16:47
πρεπει να τον πληρωσω δηλαδη πρωτα? πανε καλα? και αν ειχαν κανει λαθος και μου ειχαν χρεωσει 10000 ευρω θα επρεπε να παρω δανειο και μετα θα μου τα διναν?

Πιστεύω :roll: πως αν πας με το λογαριαμό μαζί σου θα στο αφαιρέσουν επιτόπου> Δεν κόβω και το κεφάλι μου βέβαια :wink:

GeorgeH
29-04-04, 18:00
Νομιζω φιλε μου πως εκτος και αν -οπως χαριτολογωντας λες- επαιρνες δανειο για να πληρωσεις το λογαριασμο, σε καμια αλλη περιπτωση δε νομιζω να σου τα αφαιρεσουν επιτοπου και λογος ειναι απλος... Για να γλυτωσουν το χαος!Με τοσα λαθη που γινονται καθημερινα σε χιλιαδες πολιτες/πελατες, αν ακολουθουσαν την εν λογω πρακτικη ο οργανισμος θα ειχε χρεωκοπησει.Δε θα ασχολουνταν με τιποτα αλλο οι υπαλληλοι του πΟΤΕ παρα μονο με τετοια λαθη... Λογικα θα σου κανουν πιστωση στον επομενο λογαριασμο.Ενταξει μωρε, μια η αλλη ειναι... Τι σημερα, τι αυριο?Θα μου πεις καλλιο πεντε και στο χερι, παρα δεκα και καρτερει! 8)

epslus
29-04-04, 18:19
Είμαστε σοβαροί τώρα?? Θα πληρώσει τόσα χρήματα για κάτι που δεν πήρε???

Προσωπικά περιμένω κι εγώ τον πρώτο λογαριασμό μετά από αίτηση adsl, έτσι και δώ κάτι παρόμοιο θα γίνει φασαρία.

Στην χειρώτερη περίπτωση θα τους πάω βόλτα ένα στενό πιό κάτω, στη Γούναρη (εκεί που είναι τα δικαστήρια) :twisted: :twisted:

GeorgeH
29-04-04, 18:29
Εσυ νομιζω πρεπει να αναφερεσαι στην Πατρα... Την θυμαμαι τη Γουναρη, στην Πλατεια Ομονοιας εχει σπιτι ο ξαδερφος μου... Τεσπα, για να μην πολυλογω, σε μενα δεν εχει γινει κανενα λαθος απο το Νοεμβρη που εχω ενεργη την υπηρεσια aDSL.Τυχερα ειναι αυτα θα μου πειτε... Ισως!Δε βλαπτει να παω να αναψω και κανα κερακι!Με τον πΟΤΕ, ποτε δεν ξερεις... 8)

dearpru
29-04-04, 19:45
πριν κανένα μήνα που μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός περιελάμβανε επίσης τέλη εγκατάστασης ενώ τόνησα πολλές φορές ότι θα κάνω την εγκατάσταση μόνος.
με βάλανε και το πλήρωσα αναγκαστικά και συμπλήρωσα μια αίτηση για να αφαιρεθεί από τον επόμενο λογαριασμό..
μου φαίνεται ότι το κάνουν επίτηδες :D

rdaniel
30-04-04, 08:58
πρεπει να τον πληρωσω δηλαδη πρωτα? πανε καλα? και αν ειχαν κανει λαθος και μου ειχαν χρεωσει 10000 ευρω θα επρεπε να παρω δανειο και μετα θα μου τα διναν?

Πιστεύω :roll: πως αν πας με το λογαριαμό μαζί σου θα στο αφαιρέσουν επιτόπου> Δεν κόβω και το κεφάλι μου βέβαια :wink:

Έχω αναφερθεί ξανά σε δική μου εμπειρία, αλλά να το ξαναπώ για όσους δεν το έχουν δει. Πρέπει να πας στο κατάστημα του ΟΤΕ (όχι τηλέφωνο στο 134!!) και να ζητήσεις άμεση αποχρέωση. Θα εκδόσουν δηλαδή νέο λογαριασμό όπου θα είσαι χρεωμένος όσο είσαι και τώρα, με τη διαφορά πως το ποσό που θα σου ζητούν να πληρώσεις θα είναι λιγότερο, κατά το ποσό που σε έχουν χρεώσει άδικα. Π.χ. χρέωση 100€, ποσό για πληρωμή 50€. Θα κάνεις ακόμη μια αίτηση όπου θα αναφέρεις ότι ζητάς να αφαιρεθεί η λανθασμένη χρέωση, και θα τη στείλουν με Fax στα κεντρικά. Μετά, στον επόμενο λογαριασμό θα υπάρχει η σχετική διόρθωση.

Slay
30-04-04, 13:37
Έχω αναφερθεί ξανά σε δική μου εμπειρία, αλλά να το ξαναπώ για όσους δεν το έχουν δει. Πρέπει να πας στο κατάστημα του ΟΤΕ (όχι τηλέφωνο στο 134!!) και να ζητήσεις άμεση αποχρέωση. Θα εκδόσουν δηλαδή νέο λογαριασμό όπου θα είσαι χρεωμένος όσο είσαι και τώρα, με τη διαφορά πως το ποσό που θα σου ζητούν να πληρώσεις θα είναι λιγότερο, κατά το ποσό που σε έχουν χρεώσει άδικα. Π.χ. χρέωση 100€, ποσό για πληρωμή 50€. Θα κάνεις ακόμη μια αίτηση όπου θα αναφέρεις ότι ζητάς να αφαιρεθεί η λανθασμένη χρέωση, και θα τη στείλουν με Fax στα κεντρικά. Μετά, στον επόμενο λογαριασμό θα υπάρχει η σχετική διόρθωση.

πηγα σημερα στον ΟΤΕ με διαθεση να τσακωθω, αλλα μου την φεραν..... με εξυπηρετησαν!!!!!!!
βασικα πηγα στην κοπελα που ειχα κανει την αιτηση και αυτη μου εβγαλε νεο λογαριασμο χωρις την χρεωση την παραπανω και πληρωσα αυτον, η ιδια ενημερωσε και τα κεντρικα, μου ειπε επισησ οτι λογο καποιου προβληματος στο συστημα θα χρεωθω καποιους τοκους υπερημεριας στον επομενο λογαριασμο και οταν μου ερθει να ξαναπαω για να μου τα αφαιρεσει και αυτα :)
τελος καλο ολα καλα δηλαδη.

kubiak
14-05-04, 13:03
ετοιμάζομαι και εγώ για κάτι ανάλογο, καθώς μου χρέωσαν την εγκατάσταση,
χωρίς να την έχουν κάνει.

Έλα όμως που (πέρα από την καλή διάθεση που έχουν γιατί μίλησα μαζί τους)
έχω κρατήσει και υπογεγραμμένα -απο τον υπάλληλο- αντίγραφα των όρων
του συμβολαίου αλλά και της αίτησης που έκανα;

φιλικά...

pakis_ch
14-05-04, 13:10
ΟΤΕ το μεγαλειο σου, μου ηρθε σημερα ο δευτερος λογαριασμος του ΟΤΕ απο τοτε που εβαλα DSL αυτη την φορα ηταν πιο φουσκωμενος μιας και ειχε το τελος ενεργοποιησης (δεν ηταν στον πρωτο) αλλα επισης και τελος εγκαταστασης που και ΔΕΝ ζητηθηκε και βεβαια ΔΕΝ εγινε ποτε. Υπαρχει καποιος απο Πατρα και οχι μονο που να του ετυχε το ιδιο? τι ειπαν στον ΟΤΕ αναγνωρισαν το λαθος τους? η θα πρεπει να τους απειλησω οτι θα φερω τις καμερες? (δουλευω σε τηλεοπτικο σταθμο btw)
Εμενα παλι μου καναν εγκατασταση και μεχρι τον δευτερο λογαριασμο που εχω στα χερια μου δεν μου την εχουνε χρεωσει. Λετε να την Γλιτώσω? :lol:

opimis
14-05-04, 14:02
Εμενα παλι μου καναν εγκατασταση και μεχρι τον δευτερο λογαριασμο που εχω στα χερια μου δεν μου την εχουνε χρεωσει. Λετε να την Γλιτώσω? :lol:

Εδώ δεν την γλιτώνουν αυτοί που ΔΕΝ τους έκανε ο οτε την εγκατάσταση… πάντως στο εύχομαι :lol: :lol: :lol:

troll
14-05-04, 14:08
ΟΤΕ το μεγαλειο σου, μου ηρθε σημερα ο δευτερος λογαριασμος του ΟΤΕ απο τοτε που εβαλα DSL αυτη την φορα ηταν πιο φουσκωμενος μιας και ειχε το τελος ενεργοποιησης (δεν ηταν στον πρωτο) αλλα επισης και τελος εγκαταστασης που και ΔΕΝ ζητηθηκε και βεβαια ΔΕΝ εγινε ποτε. Υπαρχει καποιος απο Πατρα και οχι μονο που να του ετυχε το ιδιο? τι ειπαν στον ΟΤΕ αναγνωρισαν το λαθος τους? η θα πρεπει να τους απειλησω οτι θα φερω τις καμερες? (δουλευω σε τηλεοπτικο σταθμο btw)

Μια από τα ίδια :lol: :lol: :lol:
Ξόδεψα μια περιουσία στο να τους πέρνω τηλέφωνο και να τους βρίζω. Τελικά αποδέχθηκαν το λάθος τους και θα το διορθώσουν μέσο του λογαριασμού

opimis
14-05-04, 14:18
Δηλαδή κανένας δεν γλιτώνει την χρέωση της εγκαταστάσεις, ασχέτως αν την θέλει η όχι (εκτός κι αν λειτουργεί ανάποδα ο πΟΤΕ, να μην χρεώνει την εγκατάσταση σε αυτούς που την ζήτησαν!)
Κι εγώ θα κάνω την εγκατάσταση μόνος μου, οποτε πρέπει να την πληρώσω!
Μήπως πρέπει να ζητήσω μισθό τεχνικού από τον πΟΤΕ;;; :roll: :lol:

kubiak
14-05-04, 19:01
λοιπόν, πήγα σήμερα και ο υπάλληλος επιβεβαίωσε ότι η χρέωση είναι λανθασμένη
οπότε θα αφαιρεθεί από τον επόμενο λογαριασμό.

ελπίζω να μην επανέλθω σε δύο μήνες...

φιλικά...

del_ahmettt
07-07-04, 16:32
Λοιπόν πήρα και εγώ σημερα τον πρώτο μετα ADSL λογαριασμό και μια απ' τα ιδια και σε μένα :shock: :twisted: :!:

Εγώ την ειχα "μυριστεί" τη δουλεια απο την μερα που ενεργοποιηθηκε η γραμμη μου και προσπαθησα να δρασω προληπτικα, αλλα τίποτα δεν πετυχα!Εξηγούμαι:
Μου τηλεφωνει εκεινο το πρωί καποιος τεχνικος απο δω την Πατρα και μου λεει οτι "...η γραμμη σας είναι ετοιμη, θα κάνετε λίγες ημερες υπομονή, να ερθει το συνεργειο στο σπιτι σας για την εγκατασταση!" :shock:
Mα δεν εχω ζητησει εγκατασταση απο τον ΟΤΕ, θα την κανω μόνος μου, απανταω!
-Μια στιγμη να το επιβεβαιώσω στο κομπιουτερ.(Τοκ,τικ,τοκ,τακ...)
Εδώ βλέπω οτι εχετε ζητησει εγκατασταση, με μοντεμ που θα φερει το συνεργειο στο χωρο σας!
-Μα την αιτηση τη συμπλήρωσα εγώ ιδιόχειρα στο ΤΕΚ Κωνσταντινουπόλεως,πως ειναι δυνατον να συμβαινει κατι τετοιο?Και το μοντεμ εχω δηλωσει οτι θα το παραλαβω αυτοπροσώπως απο το ΤΕΚ!
-Δεν μπορω να κανω κατι κυριέ μου, να απευθυνθείτε στο τοπικο σας καταστημα...

Πάω στο ΤΕΚ Κωνσταντινουπολεως, οπου ο υπαλληλος αρκετα εξυπηρετικος θα ελεγα, δε φανηκε να παραξενευεται απο το λαθος και μου ειπε να περασω να του θυμίσω να κανει ενα τηλεφωνο στο τοπικο λογιστηριο (απ' οτι καταλαβα),οταν θα εχουν παει τα χαρτιά εκει, ωστε να μην περαστει καν το λαθος στο λογαριασμο.

Ετσι και εγινε, πηγα αλλη μερα,μιλησε ο ανθρωπος (μπροστα μου) με την υπευθυνη του λογιστηριου ,εδωσε τα στοιχεία μου και πήρα τη διαβεβαιώση οτι ολα θα ερθουν ΟΚ στον πρωτο λογαριασμο!

Αμ δε ομως!Εκεινο που μου κανει εντυπωση είναι οτι εχουν αναφερθει πιο πανω στο
θρεντ και αλλα περιστατικα για Πάτρα!
Γενικοτερα λετε να μου σπασουν τα νευρα, για να διορθωθει επιτελους το λαθος ή θα το κανουν χωρις δευτερη κουβεντα???
Αμα δω οτι κανουν "ναζια", θα απαιτησω να ξεσηκώσουν απο τα αρχεία τους την αιτηση μου και το εγγραφο με την υπογραφή που πΟΤΕ δεν εβαλα στο συνεργειο που πΟΤΕ δεν ήρθε.. :x

@ ADSLgr.com All rights reserved.